Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Překvapivě odvolaný Hynek: Z Pardubic odcházím s čistým štítem

  10:41
V pátek odevzdal bývalý pardubický trenér Pavel Hynek klíče od služebního bytu a vozu a teď mu začne neplánované volno.

Pavel Hynek, odvolaný kouč Pardubic | foto: ČTK

"Trochu se ho bojím, nejsem typ, který vydrží ležet doma na gauči. Když máme po náročné sezoně měsíc dovolené, už mě po čtrnácti dnech svrbí ruce a jsem nesvůj. Přítelkyně i rodina to vidí a ptají se, kdy už to začne - abych se šel uklidnit do práce," přiznává kouč, který na jaře dovedl hokejisty k šestému mistrovskému titulu. Neznamená to však, že by se hnal do nového zaměstnání.

"Hrozně dlouho jsem neměl pořádné Vánoce, fakt si je nevybavuju. Na to se těším," dodává.

Jestliže se podívám na časovou posloupnost událostí spojených s vaším vyhazovem, zdá se, že vedení hokejových Pardubic jen čekalo na okamžik, až ve Vítkovicích "padne" Mojmír Trličík, aby mohlo dát výpověď vám. Vnímáte to stejně?
Když mi tu otázku položíte takhle s odstupem, v podstatě si i sám odpovídáte. Jinak jsem to vnímal v úterý, kdy mi za deset jedna zavolal sportovní manažer a oznámil mi to. Překvapení to pro mě bylo i nebylo. Nepředpokládal jsem to po výhře nad Slavií. Na druhou stranu jsem jenom čekal, kdy ten telefon zazvoní, protože český hokejový rybník je malý a jeden člověk mi už někdy po desáté hodině zavolal, že se Pardubice s Mojmírem dohodly a mě vyhazují. Celkem je to ale jedno, nemá smysl se v tom pitvat. Vedení hledalo vhodného nástupce. Já se spíš divil prohlášení sportovního manažera, že dlouhodobě, snad někdy od nevydařeného začátku extraligy. To mě zarazilo, protože už jsem v Pardubicích přece jen strávil nějakou dobu a po mistrovské sezoně jsem spoléhal na větší trpělivost a důvěru.

Necítím ovšem nějakou ukřivděnost a plně souhlasím s tím, že výsledky nebyly odpovídající. To mužstvo má kvalitu na to být ve "čtyřce" nebo "šestce". A tam jsme prostě nebyli. Beru to na sebe, jsem za to odpovědný. Nemá cenu se vymlouvat na hráče a hledat to někde okolo.

Čili to neberete jako svého druhu "podraz".
Ne, ne, ne - vůbec. Jen myslím, že by to bylo jinak, kdyby se neměnilo vedení. Přišli noví lidé, ti mají nějakou svoji představu, ať už o personálním obsazení, svojí koncepci... A nemají to jednoduché. Laťku mají nastavenou vysoko, jsou pod obrovským tlakem majitele a zodpovídají za ekonomický i sportovní chod klubu. Jako je ten tlak na mě, tak je i na ně. Tohle chápu a není to nějaká invektiva vůči novému managementu. Ten původní měl ale větší funkcionářskou zkušenost s pomistrovskými sezonami, což já osobně zažíval potřetí, předtím dvakrát v roli asistenta. Vždycky byly těžké, poslední příklady jsou Třinec a Vary, ty dokonce skončily v play-out. V Pardubicích jsem naskakoval do stejné sezony i s Pepíkem Jandačem, jenže ten tu byl jako nový kouč. Bojovali jsme dlouho o to, abychom udrželi "šestku", až do 51. kola. Já osobně měl teď pocit, že jsme z nejhoršího venku a že se zvedáme, a přišlo tohle.

NA STARTU. Trenéři Ladislav Lubina (vlevo) a Pavel Hynek vysvětlují pardubickým
HLAVNÍ KOUČ. Pavel Hynek přišel do Pardubic jako asistent, v létě potichu
ZLITÍ TRENÉŘI. Pardubičtí trenéři Pavel Hynek (vlevo) a Ladislav Lubina si...

ÚSPĚŠNÁ SEZONA. Pavel Hynek dovedl Pardubice v minulém ročníku k extraligovému titulu

Takže se domníváte, že Zbyněk Kusý by vás v tenhle moment ve funkci trenéra podržel.
To jsou kdyby. Jsem přesvědčený, že kdyby tu byl Zbyněk, nic takového bychom ani neřešili. Prostě bychom si řekli: Hele, jsme dva body od šestky a pět od třetího místa, tak se zvedneme a uvidíme. Novému vedení to ale nevyčítám. Znovu opakuju, že je pod obrovským tlakem a výsledky jsou nutné. Kdybychom vybojovali o pět nebo tři body víc, tak ještě žiju. Bez nich mě to ten trenérský život stálo.

Co říkáte na to, že jste se podle sportovního manažera Hemského týmu okoukal a nemáte mu co dát navíc?
Volalo mi iks lidí, že "visí" někde na internetu, že to takhle komentoval. Když si to někdo přečte, udělá si na to názor sám. Ať už je fanoušek nebo normální člověk, který ani na hokej nechodí. Jestli po titulu už nemám mužstvu co dát a jsem okoukaný, přijímám to s úsměvem. Ještěže si toho nevšimla moje přítelkyně a po pěti letech mě nevyměnila (směje se). To by mě mrzelo víc.

Podle ohlasů na fórech je drtivá většina fandů na vaší straně a váš odchod si nepřála. Není takové pouto s koučem v našem sportovním prostředí dost neobvyklý jev?
Určitě. Musím říct jedno. Strašně příjemně mě to překvapilo, neočekával jsem to v takové míře. Když jsem tehdy přicházel k Pepíkovi Jandačovi jako asistent, hrál se prostředek tabulky a občas zazněl pískot a v hledišti nebyla taková atmosféra. Potom jsem přišel na pozici hlavního trenéra a místy mi to problesklo hlavou. Měl jsem obavu, jak mě diváci přijmou - tady v Pardubicích moc přespolních trenérů nevzali. Už loni jsem od nich cítil pozitivní energii, v sezoně nám strašně moc pomohli a nadosmrti si budu pamatovat tu třetí třetinu v sedmém čvrtfinále s Vítkovicemi.

Proč?
Tvrdím, že výsledek udělali oni. Viděli, že se blíží konec sezony, spustili nevídané peklo a vyburcovali mančaft. Byla to obrovská euforie. A v letošní sezoně, když se nám nedařilo, po nás nepískali nebo po mně neřvali. Chtěl bych jim poděkovat, stejně jako zaměstnancům klubu. Vy potřebujete mít všechny kluky, maséry, doktory na své straně a musím říct, že to bylo parádní; my jsme tam dole žili jako rodina. Vážil jsem si jejich práce. V kabině jsem každému z hráčů, co tam byli, podal ruku, rozloučil jsem se s ledařem, s vrátným, lidmi na sekretariátu, z vedení... Některé jsem nezastihl, tak jim mám v plánu zavolat. Odchází se mi těžko z toho důvodu, že jsem tu byl jako doma. Titul byla "třešnička na dortu", byli jsme třicet vteřin od vyřazení. Trenérsky jsem se cítil nejlíp, když jsme loni čtyřikrát prohráli a měli nůž na krku. Kvůli marodce jsme skoro dva měsíce hráli na tři lajny. Tam jsem začínal mít obavu, jestli mi to nezlomí vaz a ukočírujeme to. A my dokázali v kombinované sestavě, a navíc s juniorem, z jedenácti zápasů vyhrát devět. Říkal jsem klukům, že zaslouží absolutorium. I kdybychom vypadli s těmi Vítkovicemi, pro mě by to byli stejní frajeři, jako když jsme vyhráli titul. Na nic se nevymlouvali.

To je rozdíl oproti současnému týmu?
V minulé sezoně se tým semknul a dokázal neskutečné věci. To nám letos chybělo, když se ten vlak potřeboval znovu nastartovat a rozjet. Přičítám to uspokojení po titulu, ty principy jsou vždycky stejné. Každé mužstvo se nakonec zvedne, pokud v něm není něco zkaženého.

Pardubický Tomáš Zohorna v pádu před kladenským gólmanem Cháberou.
Kladenský útočník Jaromír Jágr v družném hovoru s pardubickým gólmanem Dušanem
Kladenský útočník Jaromír Jágr (vlevo) se dokázal v zápase v Pardubicích

Rozepře s někým z hráčů tedy nebyly? Nabízí se například konflikt s Pavlem Brendlem, kterého jste posadil.
Nejsem si vědom, že by loni nebo letos s někým vznikla nějaká vyhrocená situace. Věřte mi, že i to rozhodnutí o Pavlovi pro mě nebylo jednoduché i proto, že ho znám od jeho šestnácti let. Měl jsem ho v "šestnáctce", pak "dvacítce" a vzpomínal na něj jen v nejlepším. Když jsme v Rusku vyhráli juniorské mistrovství světa, vystřílel to tam, měl deset kanadských bodů.

Takže žádný problém nebyl?
Vždycky jsem k němu měl blízko. Loni nám před svým odchodem do Švýcarska strašně pomohl. Dělali jsme všechno proto, abychom ho udrželi. Dostal ale nabídku a šel. Letos jsem ho chtěl a vedení udělalo maximum pro to, aby ho získalo. Já za ním stál do poslední chvíle a to, že dva zápasy nehrál, nebylo nějaké exemplární gesto. Chtěli jsmemu dát čtrnáct dní kondičního tréninku, aby zvýšil obrátky a měl pak větší chuť do hry. Nebyla to forma trestu. Snažil jsem se mu vysvětlit, že ten problém nemá s Hynkem a s Lubinou, ale s mužstvem, kterému musí odevzdávat práci. Nevím, do jaké míry to vzal, ale tohle s mým odvoláním rozhodně nemá nic společného - vedení mi navrhovalo už čtrnáct dní předtím ho posadit jako možný prostředek jeho "oživení". Já se tomu bránil, měl jsem dojem, že jeho výkony jdou nahoru. S Pavlem jsem několikrát mluvil mezi čtyřma očima; od toho jsem trenér, abych ho probudil.

Pavel Hynek

Hokejový trenér, narozen 4. ledna 1970 v Praze. Coby aktivní hráč prošel mládežnickými týmy pražské Sparty až do juniorů. Vystudoval obor trenérství na pražské Fakultě tělesné výchovy a sportu. Jeho největšími úspěchy jsou mistrovské tituly se Spartou (2000 a 2002) a s Pardubicemi (2012). Byl také u českého zlata z mistrovství světa juniorů 2001.

Rekondice ale něco naznačuje. Netrval byste zpětně na tom, aby s mužstvem absolvoval celou přípravu, a ne jen společná soustředění?
V tom problém nevidím. Pavel se vždycky připravuje individuálně, není to v kondici. Neříkám, že je v nějaké superformě, ale poslali jsme ho na funkční vyšetření a zanedbaný není. Je to jenom v hlavě a v motivaci. Když loni přišel na osm zápasů, snažil se dostat smlouvu a podepsat někde venku. Pouštěl jsem si dvě cédéčka z loňského roku. To přišel v listopadu bez rozehrání, a když jsem se díval, jak bruslil tehdy a teď, byl v tom opravdu zásadní rozdíl. I to jsem se mu snažil sdělit. Pořád jsem věřil, že mu to tam už začne padat, protože střelec je to od Boha.

V čem byla podle vás na podzim největší potíž? Ve zkrácené letní přípravě?
Kdybych to měl říct bodově, hlavní vidím v tom, že přestože vedení udělalo maximum pro to, aby nahradilo Koukala a Koláře, mělo před sebou pomalu neřešitelný úkol. To je daň za ten úspěch. Odtáhli to tu, vyhráli a odešli do Ruska. Zadruhé: pomistrovská sezona a uspokojení tam je vždycky. I Vsetín v dobách největší slávy měl rozjezdy hodně pomalé. Co bych udělal jinak, je také to, že bych razantněji požadoval, aby bylo méně pomistrovských oslav a podobně. To bylo snad padesát akcí, nepřeháním. Dva hráči tady, tři támhle, putování s pohárem... V létě už jsem z toho byl nervózní, opakovaně jsem říkal, že ti hráči potřebují trénovat a odpočívat. Hokej je na prvním místě, a ne pohár. Bohužel to je věc, kterou vy jako trenér neovlivníte. Jeden z třineckých činovníků loni po vypadnutí v předkole řekl: My jsme tu sezonu proslavili.

Co vám kromě zmíněného čtvrtfinále s Vítkovicemi a samotného titulu z angažmá utkví nejvíc v paměti?
Diváci. Časem to trochu zevšední a berete to jako samozřejmost. Na začátku jsem kolikrát v krátkých pauzách, kdy jsem měl jako asistent střídat beky, koukal po tribunách a lebedil si, že hrajeme před osmi tisíci lidmi, vychutnával jsem si tu atmosféru. Divák je tu náročný, hokeji rozumí a umí ocenit výkon. Pak budu vzpomínat na všechny lidi, co jsem tu poznal, a na všechny věci, co jsem zažil v kabině s klukama. Tam dole je to živý organismus, třicet různých povah. Zažíváte s nimi ty srandy, každý je jiný, ať už co do míry projevu emocí, intelektu... I když jako trenér máte určitý odstup, tohle mě bavilo. Nechodil jsem na pardubický "zimák" jako do práce.

Teď jste bez smlouvy. Neozval se vám mezitím Liberec?
Nebudu říkat, kdo se konkrétně ozval, to by bylo neseriózní. Měl jsem dva telefony, první jsem zavrhl rovnou, protože se mi nechtělo nikam do zahraničí. Druhá nabídka přišla v den, kdy mě vyhodili, takže jsem si vzal tři dny na rozmyšlenou.

A zatím jste stále bez práce. Proč?
Dospěl jsem k tomu, že je to strašně čerstvé a musím to nějakým způsobem strávit. Rozhodl jsem se, že si dám minimálně měsíc volno, a pak na to třeba budu koukat jinak. Nechci někde naskakovat z týdne na týden. To jsem udělal jednou, když jsem šel ze Sparty hned do Varů, a byla to obrovská chyba. Já tehdy odcházel ze Sparty naštvaný, zhrzený a uražený, což, zdůrazňuju, není vůbec případ Pardubic. Odtud odcházím v dobrém s čistým štítem a naopak musím říct, že mě vyloženě potěšilo, jak se ke mně lidi kolem klubu zachovali. Že nedělali mrtvého brouka. K těm Varům: tam se mi, místo abych se soustředil na novou práci, honily v hlavě myšlenky, co jsem mohl udělat jinak v předešlém působišti. Nebyl jsem psychicky odpočatý a měl jsem v sobě moc negativních emocí. Teď si odpočinu, pak můžu někde naskočit později, třeba se něco otevře. Opakovat to jen proto, abych měl práci a smlouvu, by nebylo dobře pro mě, ani pro klub. Nejsem v situaci, abych za každou cenu musel něco podepisovat jen proto, abych měl nějaký příjem. Vyhodnotil jsem si to takhle, vím, že si dám aspoň na chvíli oraz.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se uskuteční od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje nezúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradí Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 bude obhajovat Kanada.

Online reportáže:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
5. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

Česko - Švédsko 3:5. Konec vítězné série, kolaps ve druhé třetině rozhodl

První těžká zkouška, první prohra. Čeští hokejisté při svém druhém vystoupení na mistrovství světa neuspěli proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Černý hokejový pátek ruské sborné. Co ani propaganda nevysvětlí

Premium Čtyři dny po neslavných oslavách Dne vítězství musí Rusko skousnout velkou porážku, píše v komentáři pro iDNES Premium...

Komentátora Zárubu zradily před zápasem hlasivky. Není mi dobře, prozradil

Góly hokejové reprezentace už tři desítky let doprovází euforický křik Roberta Záruby, jenže během sobotního českého...

Divákům vadilo „Kdo neskáče, není Čech“. Na MS usazovali rozbouřené fandy

Nejdřív se zdálo, že britští fanoušci budou mít při úvodním duelu hokejového šampionátu navrch. Čechům chvíli trvalo,...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Budějovické posily: zkušený útočník z Olomouce i velký bek ze Slavie

Byť se hokej naučil hrát v jihočeském Milevsku, kde se i narodil, „doma“ si profesionální hokej mezi dospělými nikdy...

Musí hledat nové parťáky. Kovařčíkové mi budou chybět, přiznává Nestrašil

I přes četné odchody Andrej Nestrašil doufá, že hokejoví šampioni z Třince budou také v příští sezoně bojovat o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Varaďu v Třinci nahradí Moták, spolupracovat bude s Országhem

Novým trenérem hokejistů Třince byl jmenován Zdeněk Moták. Podle očekávání. Na střídačce extraligového mistra nahradí...

Legendy Litvínova: Sedli jsme si na pivku i na ledě, měli nás zkusit v nároďáku

Premium Když se poprvé potkali v Litvínově, vozil Viktor Hübl zelenáče Františka Lukeše na vlak. Když pak hráli nejpamátnější...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...