Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

S O2 fungujeme, říká Záruba. Sám se občas do napětí musí tlačit

  5:59
Zase už začal monstrózní seriál hokejových přenosů, který vyvrcholí koncem května finálovým mačem na mistrovství světa. Zároveň přichází období, kdy se po večeři budou v řadě českých obýváků svádět boje o televizní ovladač. A dle čísel při nich sportovní fandové prohrávají. „Utkání, které jde ve všední den i o víkendu výrazně přes dvacátou hodinu, na konci dramaticky ztrácí sledovanost,“ líčí Robert Záruba.
Robert Záruba vypráví nejen o hokejové extralize na veřejnoprávní televizi. ilustrační snímek

Robert Záruba vypráví nejen o hokejové extralize na veřejnoprávní televizi. ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Diváci přepínají, i když je zápas vyrovnaný,“ pokračuje šéfkomentátor České televize.

I proto první z duelů ve hracích dnech play off začíná v 17 hodin.

Další novinka?

Poprvé v samostatné historii země se veřejnoprávní televize rovnoměrně dělí o vrchol extraligy se soukromým vysílatelem. „I kvůli tomu bylo plánování trošičku složitější,“ přizná Záruba. „Ale pro nás se nic nemění, každý den budeme vysílat jeden přenos,“ dodává jedna z nejznámějších postav televizního sportu v tuzemsku.

Vybavíte si nějaký moment z play off, který byste letos jako komentátor chtěl znovu zažít?
Těch bylo! Ale když je to postavené takhle, přál bych si zažít play off, když tady začínalo. V roce 1971 se hrálo na dva vítězné zápasy a ten poslední rozhodoval jediný gól Jiřího Bubly. Byl to jediný zápas, který se tehdy z finále vysílal. Pokrytí bylo úplně jiné a nikomu to nevadilo, žádné protesty. Kdybychom teď neměli finále jako třeba v roce 1991, kde se nevysílaly první dva zápasy, nevím, co by lidi dělali. Třeba by nám přišli vytlouct okna. (usměje se)

Přenosy za peníze. Proč se stále častěji platí za sport v televizi

Vidíte. A teď ho budou přenášet rovnou dvě stanice.
Zápasy se mírně překrývají, jeden začíná v 17.00, druhý v 19.00. Výjimečně se to dá posunout. Když skončí jedna ze dvou souběžných sérií, budeme dělat sdílené přenosy a finále budeme vysílat oba s tím, že přenos vyrábí Česká televize.

Trochu neobvyklé řešení, ne?
Přesně nevím, jak to má fotbal. Ale poptávka po jiných soutěžích není taková. Možná je to neobvyklé, ale i logické. A řekl bych, že spolu docela dobře spolupracujeme.

Jak?
Na play off si dokonce navzájem sdílíme techniku, finančně to vychází líp pro oba. Dobře, že si to někdo zkusí a nabídne hokej. A má to přínos pro všechny. Klubům to přinese víc peněz, divákům víc hokeje.

Nepotvrzuje to ale trend, že veřejnoprávní televize ztrácí další oblíbený sport? Už přišla o fotbalovou Ligu mistrů i nejlepší duely domácí ligy. Loni zase vysílala zimní hry v osekaném režimu.
To jste vyjmenoval snad vše! (usměje se) Dál nic není. A třeba fotbalová Liga mistrů má stejnou sledovanost jako biatlon. I závody Martiny Sáblíkové mají čísla, která ji také výrazně překonají. O Ligu mistrů jsme přišli, je to nepříjemné, ale soutěž o práva byla takového charakteru, že jsme se nabídce nemohli ani přiblížit. Podobné to bylo s domácí ligou, přesto si držíme fotbalový program. Máme reprezentaci, je xkrát sledovanější než ligové zápasy. Budeme mít i mistrovství světa, zůstávají nám útržky. Budeme vysílat finále Ligy mistrů, máme Evropskou ligu i českou ligu.

Méně extraligy = více hokeje a větší sledovanost pro ČT

Je to trochu televizní paradox. S příchodem soukromé O2 TV klesl České televizi počet odvysílaných utkání ze základní části nejvyšší soutěže na 41, přesto v sezoně nabídne více hokejových zápasů. „Když bychom praktikovali model vysílat zápas z každého kola, zbývá nám jedenáct duelů, což jsme dorovnali Spenglerovým pohárem, kde hrál Třinec, a třemi nebo čtyřmi utkání z první ligy,“ vypočítává Záruba. Ke každému odehranému extraligovému kolu Zárubův tým chystal studio. „Poprvé v historii také budeme dávat úplně všechna utkání národního mužstva v sezoně včetně Euro Hockey Challenge. Když to přepočtu na hodiny hokeje, tak jsme přidali,“ tvrdí šéfkomentátor ČT. Průměrná sledovanost základní části extraligy na veřejnoprávní televizi stoupla na 93 000 diváků za zápas.

A olympiádu?
Hry 2018 šly mimo naši vůli, neboť ČT je součástí evropské vysílací unie, která o práva přišla. Schopnost vyjednávačů, která podle všeho rozhodla, nemohu hodnotit. Byli jsme rádi, že jsme nabídli alespoň daný počet hodin (více čtěte zde). Příští rok v Tokiu to bude v pohodě, divák nepozná problém kromě toho, že se vše bude vysílat na jednom programu, což je podmínka. Na počty hodin to ale vychází dobře. Když se podívám po veřejnoprávních televizích v Evropě, máme obrovskou pestrost sportů.

To je možné. Každá ztráta nějaké soutěže ale vyvolá u diváků velký ohlas. Proč?
Lidi byli na něco zvyklí, ale za sportovní programy se ve světě platí a logicky se za ně bude platit i u nás. Veřejnoprávní televize svádí boj, dělá, co může, a myslím, že v evropské nabídce programů a živého sportu jsme na tom velmi dobře.

Jedním z nich je hokejová extraliga. V jejím vysílání se bude něco měnit?
Do roku 2023 máme smlouvu, do té doby mohou spolupracovat všechny tři strany – BPA jako agentura, ČT i O2 TV. V play off sdílíme výrobu, přenosové vozy nebudou muset tolik jezdit. Jestli budeme schopní takhle fungovat a budeme existovat dál, můžeme různé věci i vylepšovat.

Dá se něco okoukat od konkurence?
Něco málo ano. O2 má trošku jiné postavení kamer. Zatímco my máme jedničku a dvojku vedle sebe, oni mají detailovou kameru trošku níž. Líbí se mi to a asi to někdy i uplatníme. Dřív se to dělávalo, ale přinášelo to problémy s vykupováním vstupenek na určitá místa. A velice dobrý vklad O2 je, že se vše vysílá v HD. Celé play off bude v HD.

Extraliga v televizi. Proč jsou nejvíc vidět Sparta a Kometa

Čili i vás soukromý vysílatel nutí k vylepšování?
My bychom to udělali stejně. Poslední léta byl velký boj s kapacitou techniky. Už sice nemáme jen jeden vůz, ale není jich tolik, abychom uspokojili poptávku nejen po sportovních přenosech. Nemohli jsme mít HD na všech stadionech a hodně na tom prodělávala Morava. Měli jsme ohlasy od diváků, kteří to nesli nelibě, když se zápasy Komety, Olomouce nebo Vítkovic vysílaly v nižší kvalitě. Nebyli jsme do toho tlačení konkurencí, ale diváky a vlastní ctižádostí. Je dobře, že tady je někdo, kdo už to dělá automaticky.

Jak se bude dál měnit vysílání extraligy?
Vůbec nevím. Před pěti roky bych nehádal, že se budou práva dělit. Myslel jsem, že to někdo koupí celé. Fantasmagorie byla, že by kluby separátně přeprodávaly práva, u nás na desetimilionovém trhu to nemůže fungovat. Čekal jsem, že se něco stane, a nakonec vznikl takový kompromis. A funguje to.

Hokejový komentátor Robert Záruba

Zkuste odhadnout, jak by se situace s extraligovými právy mohla vyvíjet v budoucnosti.
Netroufnu si říct. Může přijít rumunská televize, co všechno přebije a přeplatí. Extraliga i agentura se ale zachovaly velmi rozumně, mohly cenu víc šponovat, ale oni měli zájem o to, aby hokej zůstal v České televizi. Nevím, jak to funguje s fotbalem a nevím také, jak jsou spokojení sponzoři, že nejsou vidět při nejsledovanějších zápasech jako dřív. A nemyslím teď jen na ČT, ale klidně na Nově, Primě, prostě na volně dostupném kanálu.

Hokejová práva se mění, jak jste se při komentování změnil vy?
Musím stihnout daleko víc věcí. Také se do toho zapojuje můj soukromý život, rodina, děti. (přemýšlí) Řekl bych, že do napětí a takového chvění, že dělám přímý přenos, se občas musím tlačit. Jakmile zápas začne, dostanu se do módu a je to v pohodě. Teď jsem klidný. Vím, jak to proběhne, i když jsem v žánru, kde nevíte, co se stane v příští sekundě. Padne gól? Vysype se plexisklo? Nakonec mě ale příběh zápasu vtáhne a snažím se vtáhnout i diváky.

Bylo by zlé, kdyby to bylo jinak.
Dřív mi přišlo, že jsem byl nervóznější. Teď tohle prožívám před důležitými zápasy, jako je čtvrtfinále na mistrovství světa. Ale je to těžké. Když jsem začínal, komentoval jsem deset patnáct utkání za rok a minulou sezonu jsem jich zvládl sedmdesát, dalších šedesát jsem byl ve studiu a ke stovce jsem dělal scénář. Kdybych to prožíval a byl ve stavu jako kdysi, musel bych být v blázinci.

Neuvažoval jste, že byste si jako fotbalový komentátor ČT Jaromír Bosák vyjednal „hostování“ v jiné televizi? Nejspíš to bral trochu jako únik od rutiny.
Jo, určitě. Má tam lidi, se kterými si rozumí. Dostal nabídku, vyřešil si, že v ČT je externista ve zvláštním režimu. Kdysi jsem zrovna s Mírou něco podobného načerno dělal pro zahraniční televizi, pro kterou jsme komentovali. Ale obávám se, že teď bych to nestíhal. Na rozdíl od Míry, který na to čas má.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1.HC Dynamo PardubicePardubice 22 15 1 4 2 84:48 51
2.HC Sparta PrahaSparta 22 13 3 1 5 71:49 46
3.HC Oceláři TřinecTřinec 21 10 4 4 3 69:50 42
4.HC Verva LitvínovLitvínov 22 12 3 0 7 73:61 42
5.Bílí Tygři LiberecLiberec 23 9 3 2 9 77:75 35
6.Banes Motor České BudějoviceČ. Budějovice 22 9 2 4 7 54:57 35
7.HC Kometa BrnoKometa 22 9 3 1 9 63:57 34
8.Mountfield Hradec KrálovéHr. Králové 22 9 2 3 8 58:53 34
9.HC Energie Karlovy VaryK. Vary 23 7 4 2 10 63:62 31
10.HC OlomoucOlomouc 22 6 3 3 10 46:62 27
11.HC Škoda PlzeňPlzeň 21 6 2 3 10 48:61 25
12.HC Vítkovice RideraVítkovice 20 4 1 4 11 46:66 18
13.BK Mladá BoleslavMl. Boleslav 22 4 2 2 14 46:69 18
14.Rytíři KladnoKladno 20 3 3 3 11 45:73 18
Zobrazit více
Sbalit

1. až 4. tým postupuje do play-off, 5. až 12. tým bude bojovat v předkole play-off a 14. tým jde do baráže.

  • Nejčtenější

Na OH nesla českou vlajku, dlouho táhla hokejistky. Teď se Mills vrací do Ruska

V červnu se po dlouhých devatenácti letech rozloučila s reprezentací, ale hokejovou kariéru neuzavřela. Rozhodla se...

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa zdolala Pardubice, Litvínov otočil tříbrankovou ztrátu. Slaví i Sparta

Tradiční páteční extraligový večer obohatilo několik strhujících momentů. Litvínov prohrával s Karlovými Vary už 0:3,...

Bartošák znovu v potížích. Nedostavil se na zápas, Hradec ho vyřadil z týmu

Po návratu zpět do hokejové extraligy se prezentoval skvělými výkony. Nyní se však hradecký gólman Patrik Bartošák...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři týmy, žádní Češi ani Rusové. NHL řeší formát nového Světového poháru

Hokej už dlouhých sedm let zoufale postrádá velkou mezinárodní akci. Prestižní turnaj, na kterém se sejdou nejlepší z...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Komický Pavlíkův debut za Boleslav. Padal a vstával, fanoušci se smáli

Během dvou dnů dva zápasy proti Kladnu za dva různé týmy. Rarita hokejového obránce Filipa Pavlíka, vytrejdovaného z...

Olomouc o pauze vyměnila benzin a v extralize vyhrála potřetí v řadě

I olomoučtí patrioti a nejvěrnější hokejoví fanoušci si z olomouckého zimního stadionu dělají srandu, že sotva stojí....

Už jsme potřebovali vybojované utkání, hlásí Nestrašil. Svůj gól přál mladíkovi

Třinečtí hokejisté ve 22. kole extraligy porazili Karlovy Vary 3:1, přičemž dvěma góly jim k tomu pomohl útočník Andrej...

Měl jsem nějaké problémy, a ty jsou pryč, těší střelce derby Kauta

Ještě než po návratu z NHL stihl za Pardubice odehrát jediný zápas, zranil se a poměrně dlouho chyběl. Naskočil až v...

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...