S O2 fungujeme, říká Záruba. Sám se občas do napětí musí tlačit

Robert Záruba vypráví nejen o hokejové extralize na veřejnoprávní televizi. ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2019
Zase už začal monstrózní seriál hokejových přenosů, který vyvrcholí koncem května finálovým mačem na mistrovství světa. Zároveň přichází období, kdy se po večeři budou v řadě českých obýváků svádět boje o televizní ovladač. A dle čísel při nich sportovní fandové prohrávají. „Utkání, které jde ve všední den i o víkendu výrazně přes dvacátou hodinu, na konci dramaticky ztrácí sledovanost,“ líčí Robert Záruba.

„Diváci přepínají, i když je zápas vyrovnaný,“ pokračuje šéfkomentátor České televize.

I proto první z duelů ve hracích dnech play off začíná v 17 hodin.

Další novinka?

Poprvé v samostatné historii země se veřejnoprávní televize rovnoměrně dělí o vrchol extraligy se soukromým vysílatelem. „I kvůli tomu bylo plánování trošičku složitější,“ přizná Záruba. „Ale pro nás se nic nemění, každý den budeme vysílat jeden přenos,“ dodává jedna z nejznámějších postav televizního sportu v tuzemsku.

Vybavíte si nějaký moment z play off, který byste letos jako komentátor chtěl znovu zažít?
Těch bylo! Ale když je to postavené takhle, přál bych si zažít play off, když tady začínalo. V roce 1971 se hrálo na dva vítězné zápasy a ten poslední rozhodoval jediný gól Jiřího Bubly. Byl to jediný zápas, který se tehdy z finále vysílal. Pokrytí bylo úplně jiné a nikomu to nevadilo, žádné protesty. Kdybychom teď neměli finále jako třeba v roce 1991, kde se nevysílaly první dva zápasy, nevím, co by lidi dělali. Třeba by nám přišli vytlouct okna. (usměje se)

Přenosy za peníze. Proč se stále častěji platí za sport v televizi

Vidíte. A teď ho budou přenášet rovnou dvě stanice.
Zápasy se mírně překrývají, jeden začíná v 17.00, druhý v 19.00. Výjimečně se to dá posunout. Když skončí jedna ze dvou souběžných sérií, budeme dělat sdílené přenosy a finále budeme vysílat oba s tím, že přenos vyrábí Česká televize.

Trochu neobvyklé řešení, ne?
Přesně nevím, jak to má fotbal. Ale poptávka po jiných soutěžích není taková. Možná je to neobvyklé, ale i logické. A řekl bych, že spolu docela dobře spolupracujeme.

Jak?
Na play off si dokonce navzájem sdílíme techniku, finančně to vychází líp pro oba. Dobře, že si to někdo zkusí a nabídne hokej. A má to přínos pro všechny. Klubům to přinese víc peněz, divákům víc hokeje.

Nepotvrzuje to ale trend, že veřejnoprávní televize ztrácí další oblíbený sport? Už přišla o fotbalovou Ligu mistrů i nejlepší duely domácí ligy. Loni zase vysílala zimní hry v osekaném režimu.
To jste vyjmenoval snad vše! (usměje se) Dál nic není. A třeba fotbalová Liga mistrů má stejnou sledovanost jako biatlon. I závody Martiny Sáblíkové mají čísla, která ji také výrazně překonají. O Ligu mistrů jsme přišli, je to nepříjemné, ale soutěž o práva byla takového charakteru, že jsme se nabídce nemohli ani přiblížit. Podobné to bylo s domácí ligou, přesto si držíme fotbalový program. Máme reprezentaci, je xkrát sledovanější než ligové zápasy. Budeme mít i mistrovství světa, zůstávají nám útržky. Budeme vysílat finále Ligy mistrů, máme Evropskou ligu i českou ligu.

Méně extraligy = více hokeje a větší sledovanost pro ČT

Je to trochu televizní paradox. S příchodem soukromé O2 TV klesl České televizi počet odvysílaných utkání ze základní části nejvyšší soutěže na 41, přesto v sezoně nabídne více hokejových zápasů. „Když bychom praktikovali model vysílat zápas z každého kola, zbývá nám jedenáct duelů, což jsme dorovnali Spenglerovým pohárem, kde hrál Třinec, a třemi nebo čtyřmi utkání z první ligy,“ vypočítává Záruba. Ke každému odehranému extraligovému kolu Zárubův tým chystal studio. „Poprvé v historii také budeme dávat úplně všechna utkání národního mužstva v sezoně včetně Euro Hockey Challenge. Když to přepočtu na hodiny hokeje, tak jsme přidali,“ tvrdí šéfkomentátor ČT. Průměrná sledovanost základní části extraligy na veřejnoprávní televizi stoupla na 93 000 diváků za zápas.

A olympiádu?
Hry 2018 šly mimo naši vůli, neboť ČT je součástí evropské vysílací unie, která o práva přišla. Schopnost vyjednávačů, která podle všeho rozhodla, nemohu hodnotit. Byli jsme rádi, že jsme nabídli alespoň daný počet hodin (více čtěte zde). Příští rok v Tokiu to bude v pohodě, divák nepozná problém kromě toho, že se vše bude vysílat na jednom programu, což je podmínka. Na počty hodin to ale vychází dobře. Když se podívám po veřejnoprávních televizích v Evropě, máme obrovskou pestrost sportů.

To je možné. Každá ztráta nějaké soutěže ale vyvolá u diváků velký ohlas. Proč?
Lidi byli na něco zvyklí, ale za sportovní programy se ve světě platí a logicky se za ně bude platit i u nás. Veřejnoprávní televize svádí boj, dělá, co může, a myslím, že v evropské nabídce programů a živého sportu jsme na tom velmi dobře.

Jedním z nich je hokejová extraliga. V jejím vysílání se bude něco měnit?
Do roku 2023 máme smlouvu, do té doby mohou spolupracovat všechny tři strany – BPA jako agentura, ČT i O2 TV. V play off sdílíme výrobu, přenosové vozy nebudou muset tolik jezdit. Jestli budeme schopní takhle fungovat a budeme existovat dál, můžeme různé věci i vylepšovat.

Dá se něco okoukat od konkurence?
Něco málo ano. O2 má trošku jiné postavení kamer. Zatímco my máme jedničku a dvojku vedle sebe, oni mají detailovou kameru trošku níž. Líbí se mi to a asi to někdy i uplatníme. Dřív se to dělávalo, ale přinášelo to problémy s vykupováním vstupenek na určitá místa. A velice dobrý vklad O2 je, že se vše vysílá v HD. Celé play off bude v HD.

Extraliga v televizi. Proč jsou nejvíc vidět Sparta a Kometa

Čili i vás soukromý vysílatel nutí k vylepšování?
My bychom to udělali stejně. Poslední léta byl velký boj s kapacitou techniky. Už sice nemáme jen jeden vůz, ale není jich tolik, abychom uspokojili poptávku nejen po sportovních přenosech. Nemohli jsme mít HD na všech stadionech a hodně na tom prodělávala Morava. Měli jsme ohlasy od diváků, kteří to nesli nelibě, když se zápasy Komety, Olomouce nebo Vítkovic vysílaly v nižší kvalitě. Nebyli jsme do toho tlačení konkurencí, ale diváky a vlastní ctižádostí. Je dobře, že tady je někdo, kdo už to dělá automaticky.

Jak se bude dál měnit vysílání extraligy?
Vůbec nevím. Před pěti roky bych nehádal, že se budou práva dělit. Myslel jsem, že to někdo koupí celé. Fantasmagorie byla, že by kluby separátně přeprodávaly práva, u nás na desetimilionovém trhu to nemůže fungovat. Čekal jsem, že se něco stane, a nakonec vznikl takový kompromis. A funguje to.

Hokejový komentátor Robert Záruba

Zkuste odhadnout, jak by se situace s extraligovými právy mohla vyvíjet v budoucnosti.
Netroufnu si říct. Může přijít rumunská televize, co všechno přebije a přeplatí. Extraliga i agentura se ale zachovaly velmi rozumně, mohly cenu víc šponovat, ale oni měli zájem o to, aby hokej zůstal v České televizi. Nevím, jak to funguje s fotbalem a nevím také, jak jsou spokojení sponzoři, že nejsou vidět při nejsledovanějších zápasech jako dřív. A nemyslím teď jen na ČT, ale klidně na Nově, Primě, prostě na volně dostupném kanálu.

Hokejová práva se mění, jak jste se při komentování změnil vy?
Musím stihnout daleko víc věcí. Také se do toho zapojuje můj soukromý život, rodina, děti. (přemýšlí) Řekl bych, že do napětí a takového chvění, že dělám přímý přenos, se občas musím tlačit. Jakmile zápas začne, dostanu se do módu a je to v pohodě. Teď jsem klidný. Vím, jak to proběhne, i když jsem v žánru, kde nevíte, co se stane v příští sekundě. Padne gól? Vysype se plexisklo? Nakonec mě ale příběh zápasu vtáhne a snažím se vtáhnout i diváky.

Bylo by zlé, kdyby to bylo jinak.
Dřív mi přišlo, že jsem byl nervóznější. Teď tohle prožívám před důležitými zápasy, jako je čtvrtfinále na mistrovství světa. Ale je to těžké. Když jsem začínal, komentoval jsem deset patnáct utkání za rok a minulou sezonu jsem jich zvládl sedmdesát, dalších šedesát jsem byl ve studiu a ke stovce jsem dělal scénář. Kdybych to prožíval a byl ve stavu jako kdysi, musel bych být v blázinci.

Neuvažoval jste, že byste si jako fotbalový komentátor ČT Jaromír Bosák vyjednal „hostování“ v jiné televizi? Nejspíš to bral trochu jako únik od rutiny.
Jo, určitě. Má tam lidi, se kterými si rozumí. Dostal nabídku, vyřešil si, že v ČT je externista ve zvláštním režimu. Kdysi jsem zrovna s Mírou něco podobného načerno dělal pro zahraniční televizi, pro kterou jsme komentovali. Ale obávám se, že teď bych to nestíhal. Na rozdíl od Míry, který na to čas má.

Autor:

MS v hokeji 2019 na Slovensku

83. ročník mistrovství světa v ledním hokeji proběhne 10. - 25. května 2019 na Slovensku. Zápasy se odehrají na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě a v košické Steel Aréně. Zlato z MS 2018 obhajuje Švédsko, český tým loni prohrál ve čtvrtfinále 2:3 s USA.

Sport 2019: MS v atletice, MS basketbalistů, MS v ragby, MS hokejistů do 20 let

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

Rhett Holland

Nejvíce tr. min.

Milan Gulaš

Nejvíce gólů

Lukáš Daneček

nejlepší brankář

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Voráčkův den plný dvojek! Druhý syn, dva góly a dvě asistence

Český kapitán Jakub Voráček (v popředí) slaví se svými spoluhráči gól národního...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Spal pouhé tři hodiny. Pak kapitána české hokejové reprezentace Jakuba Voráčka v noci probudil...

Češi mají díky Rusům jisté čtvrtfinále, Švédové udolali Švýcarsko

Švýcar Raphael Diaz (v červeném) má ke kotouči blíže než Gabriel Landeskog ze...

VIDEO Na čele skupiny B hokejového mistrovství světa nedošlo v sobotu ke změně. První příčku a zároveň...

Českému hokeji se změna dresu vyplácí, firmy však stále parazitují na znaku

Čeští fanoušci se radují z gólu.

VIDEO V červnu loňského roku představil Český hokej kompletní změnu vizualizace a designu včetně podoby...

Říha po Lotyších: Hlavou mi blesklo, že budete psát o katastrofě

Český trenér Miloš Říha (vlevo) dává pokyny Michaelu Frolíkovi v utkání proti...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Když český tým nečekaně prohrával s Lotyši 0:2, chodil nervózně po střídačce a divoce gestikuloval...

Slovensko výhrou s Francií drží naději na postup, Finsko přehrálo Brity

Kapitán Finska Marko Anttila (v modrém) se snaží trefit letící puk před...

VIDEO Slovenští hokejisté stále drží naději na postup do čtvrtfinále, Francii v pátek porazili 6:3, a...

Další z rubriky

Liberečtí hokejisté omlazují obranu, z Chomutova přichází Knot

Ronald Knot z Chomutova (v popředí) se v utkání z Olomoucí chystá vyhodit...

Hokejový Liberec získal první posilu do obrany. Zadní řady týmu úřadujících vicemistrů vyztuží...

Kváča odchází z Budějovic do Třince. Děkuju za krásných sedm let, řekl

Petr Kváča v českobudějovickém dresu

Sedm let působil hokejový brankář Petr Kváča v Motoru České Budějovice. Z toho čtyři roky chytal v...

Zlínský navrátilec Buchta: Univerzita v Americe mě změnila

Zlínská posila Lukáš Buchta během letní přípravy

Lukáš Buchta získal v Americe ekonomické i hokejové vzdělání. Do Zlína se vrátil po pěti letech....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz