SMUTNÝ HRDINA. Viktor Ujčík odehrál podařené play-off, na jeho konci však cítí hořkou křivdu.

SMUTNÝ HRDINA. Viktor Ujčík odehrál podařené play-off, na jeho konci však cítí hořkou křivdu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Rozhodčí nemohli Ujčíka potrestat jiným způsobem, tvrdí šéf komise Halas

  • 57
Vypadalo to na běžnou slovní přestřelku, kterých jsou v hokejových play-off desítky. Vítkovický útočník Viktor Ujčík během ní neudržel nervy, přijel k třineckému Davidu Květoňovi a lehce mu ťuknul plexisklem na helmě do té jeho. O velkou kontroverzi bylo postaráno.

Od rozhodčích dostal Ujčík nejprve desetiminutový osobní trest, který se během přestávky změnil na trest ve hře za úder hlavou. Pro téměř devětatřicetiletého veterána tím pádem finále extraligy skončilo.

"Měl jsem nějaký sen a ti kreténi to pos....," zajíkal se Ujčík po zápase. "Úder hlavou beru u fotbalistů, protože nemají helmy. Ale já ho plexisklem jenom odstrčil od sebe. V takovém zápase za tohle přece nemůžu dostat trest do konce."

S tím však nesouhlasí šéf komise rozhodčích Pavel Halas. "Pravidla jsou jasně daná. Za úder hlavou musí být udělen trest ve hře, sudí neměli na výběr. Vím, že je to nepříjemné, ale nemůžeme rozlišovat, jestli šlo jenom o lehký dotek. Ujčíkův úmysl udeřit soupeře tam byl. Stáli u toho čároví a prokázaly to také záběry České televize."

Na jedné straně jsou regule, které se musí dodržovat, na té druhé je duch pravidel, podle něhož by mohli rozhodčí přistupovat k jednotlivým situacím.

Kohnův zákrok na Káňu

Podle bývalého hokejisty a dnes televizního spolukomentátora Davida Pospíšila sudí chybovali i v případě zákroku třineckého Ladislava Kohna na vítkovického Jana Káňu (více o případu čtěte ZDE). "Bylo to naprosto čisté. Káňovi šla přihrávka mezi nohama a kdyby mu Kohn uhnul, šel by protihráč sám na branku. Kohn nezvedl ruce, jenom se mu postavil a Káňa ho neviděl. Sudí evidentně reagovali na následky, vítkovickému útočníkovi tekla krev. Ale to se v hokeji holt stává. A může se to stát i po čistém zákroku."

"Vytáčí mě, že sudí nedělají rozdíl, co je hlavička a co náraz hlavami do sebe. Oba hráči jeli proti sobě a Ujčík měl tu smůlu, že byl o maličko rychlejší. Ani jeden nedal ruce nahoru, takže bylo zákonité, že do sebe vrazí. Nikdo nechtěl uhnout, nikdo nechtěl ukázat slabost," říká bývalý hokejista a dnes televizní spolukomentátor David Pospíšil.

"V žádném případě nešlo o hlavičku, jinak by Květoň spadl jak podťatý. Ujčík měl dostat maximálně desítku, aby vychladl, protože se nic tak strašného nestalo. Pan Halas sice říká, že není jiná možnost, ale nešlo o úmysl někoho zranit. A zřetel by se měl brát i na to, že šlo o velice důležitý zápas."

Podle Pospíšila slovenská dvojice rozhodčích Baluška, Ország naopak přehlížela jiné fauly. "Především krosčeky před brankou. Tohle bylo aspoň chlapský z očí do očí," tvrdí.

Ujčík se také divil, že sudí svůj verdikt změnili během přestávky z původních deseti minut na trest do konce utkání. "Tak to nebylo, oni ten trest avizovali hned, když se šlo z ledu. Šlo jenom o chybu hlasatele na stadionu, který to špatně oznámil," prohlásil Halas.

Těm slovům vítkovický hokejista nemůže uvěřit. "To není pravda. Říkali mi, že dostávám desítku, spoluhráč Marek Malík byl u toho. Proto jsem se v kabině převlékl do suchého ribana, abych na trestné lavici nevychladl," dušuje se Ujčík.

Souhlasíte s trestem do konce utkání pro vítkovického Ujčíka za zákrok na třineckého Květoně během 5. finále hokejové extraligy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. dubna 2011. Anketa je uzavřena.

ano 0
ne 0

Upozornění

Hlasovat v anketě můžete zde.

Klub Z S B
1. HC Sparta Praha 18 71:45 38
2. HC Škoda Plzeň 16 58:42 32
3. BK Mladá Boleslav 17 51:36 32
4. HC Kometa Brno 17 50:43 32
5. HC Oceláři Třinec 18 63:48 31
6. HC Energie Karlovy Vary 18 61:47 30
7. Bílí Tygři Liberec 16 56:55 28
8. HK Mountfield Hradec Králové 18 48:53 26
9. HC Vítkovice Ridera 18 46:58 23
10. HC Olomouc 17 34:52 20
11. PSG Berani Zlín 18 53:63 19
12. Rytíři Kladno 17 49:68 19
13. HC Verva Litvínov 17 42:53 17
14. HC Dynamo Pardubice 17 37:56 16
podrobná tabulka