Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Nářky sousedů slýchám dodnes, říká Vlach, Zlíňák, který sestřelil Zlín

  10:54
Kamarádi ze Zlína mu stále vyčítají gól, jímž v roce 1995 na zdejším stadionu rozhodl o vsetínském titulu. Jde o jeden z řady úspěchů hokejového útočníka Rostislava Vlacha, který slaví padesátiny.

POHLED ZE STŘÍDAČKY. Zlínský trenér Rostislav Vlach sleduje výkon svých svěřenců při zápase v Brně. Spokojený však být nemohl. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Každý, kdo v 80. letech minulého století chodil ve Zlíně na hokej, si tento pokřik dobře pamatuje. I po spoustě let zůstává připomínkou na to, že útočník Rostislav Vlach byl první skutečnou hvězdou klubu, jehož hráči tehdy na prsou nosili velké G.

"První hvězdou ve Zlíně jsem určitě nebyl," odmítá Vlach, který v úterý oslaví padesátiny. "Přede mnou tady byl Jirka Vodák, Tomáš Dolák nebo Jirka Králík," vyjmenoval.

Vodák s Dolákem ale zářili jen v Gottwaldově a Králík velkou část kariéry spojil s Jihlavou. Navíc byl brankář a větší emoce přece jen vzbuzují výkony tvořivých hráčů. Takže označení první velké zlínské hvězdy na Vlacha dokonale sedí.

Vždyť i současný kapitán Zlína Petr Čajánek vždycky zdůrazňoval, že Vlach byl jeho vzorem a že chtěl chtěl být jako on. A Králík, jenž později trénoval, připomněl, že všichni hráči zkoušeli stejný typ kličky, který používal Vlach. "Dnes už takhle hrát nejde," srovnal Vlach. "Hra je rychlejší, na technické finty není prostor."

Rostislav Vlach

Trenér hokejistů PSG Zlín se narodil 3. července 1962 v Přerově. S hokejem začínal ve Zlíně, jeho strýcem byl úspěšný vítkovický útočník Miroslav Vlach. Aktivně hrál až do 43 let, je členem Klubu hokejových střelců.

Je prvním hráčem, který skóroval v O2 areně. Během své kariéry vyhrál osm titulů. Ke dvěma federálním úspěchům s Jihlavou (1983, ’84) přidal čtyři české se Vsetínem (1995, ’96, ’97, ’98), jeden se Zlínem (2004) a jeden slovenský se Zvolenem (2001).

V české i československé reprezentaci odehrál 97 zápasů a vstřelil 11 branek. Má bronz z mistrovství světa 1987, 1989 a 1997. Představil se na Kanadském poháru 1987 (semifinále) a o rok později na olympiádě v Calgary (6. místo).¨

Trénovat začal v roce 2005. Vedl Vsetín, Nitru a Zlín. Hokej hraje také jeho syn Roman, který letos odešel na hostování do Liberce. Dcera Karolína hraje tenis.

Jak po letech vzpomínáte na legendární pokřik Rosťo, zavěs?
Nevím, kdo to vymyslel. Povzbuzovaní Vlach, Vlach není rytmické. Rosťa je na zavolání lepší. Fanoušci přišli na to, že je to rytmičtější a melodičtější.

Ve vaší sbírce úspěchu se vyjímá osm titulů. Čtyři jste získal ve Vsetíně, dva v Jihlavě, jeden ve Zlíně a jeden ve Zvolenu. Co je potřeba k tak výjimečné bilanci?
Hodně štěstí a být ve správném týmu. Někdy si myslíte, že to nebude fungovat, a pak jsou z toho velké úspěchy.

Máte na mysli nástup do Vsetína, kde jste podepsal smlouvu jako první hráč?
Přesně tak. Když jsem tam šel, bylo mi přes třicet let. V tu dobu už kariéra končila. Nechtěl jsem to zabalit najednou, tak jsem si říkal, že to dohraju rok, dva. Nakonec vzniklo něco, co nemá v republice obdoby.

Představovaly vsetínské tituly náplast na to, že v mateřském Zlíně vás tehdy nechtěli?
Tak jsem to nebral. Nebyl o mě zájem, proto jsem šel tam, kde mě chtěli. Samozřejmě, že každý touží být doma a hrát před domácím obecenstvem. Bohužel někdy se objevují situace, že kluby nechtějí vlastní hráče a ti jdou jinam. Dnes je to běžnější než dřív, kdy to každý považoval za neúctu a urážku.

Bývalí zlínští hráči se v posledních letech do klubu zase vracejí. Je to změna k lepšímu?
Rozhodně. Domácí hráči se vracejí hlavně proto, že v rodném klubu chtějí něco dokázat. Většina z nich už má vyděláno a domácí srdíčko je táhne zpět. To je kolikrát víc než peníze.

Na který ze svých osmi titulů vzpomínáte nejraději?
Nejhezčí je vždycky první, u mě to bylo na vojně v Jihlavě. Po letech bylo příjemné, když jsem si oslavu zopakoval ve Vsetíně. Vyhráli jsme jako nováček, což je dodnes rarita. Moc si vážím i druhého vsetínského titulu. Obhájit zlato vyžaduje hodně síly, koncepce a soudržnosti. Potvrdili jsme, že první titul nebyl náhoda. I dnes vidíme, že není jednoduché vyhrát dvakrát po sobě.

Vsetín slavil první titul ve Zlíně. Rozhodující gól jste vstřelil v 18. vteřině prodloužení, kdy obránce Kowalczyk nechal puk v kaluži za brankou a vy jste překvapil brankáře Kameše. Jak často jste od svých zlínských kamarádů a sousedů slýchal nářky?
Slyším je dodnes, ale už to není tak intenzivní jako na začátku. Mám k tomu jednu historku ze Zvolenu, kde hrál i Kowal. Nacvičovali jsme rozjetí přesilovky. Ernest (Bokroš) říkal: Obránce nechá kotouč za bránou, útočník ho vezme a povede. Tak jsem říkal Pavlovi, že to nemusíme nacvičovat, že to známe. (úsměv) Sice se chvíli mračil, ale pak se smál. Každý dělá chyby, ta jeho byla hodně smolná.

Kam řadíte jediný zlínský titul?
Vyhrát titul nikdy není nuda a není to ani samozřejmé. Je to úspěch, kterého si každý váží. Jsem rád, že je mám, a nerozlišuji, který byl nejlepší.

Fotogalerie

Nastupoval jste také v reprezentaci. Nemrzí vás, že máte "pouze" tři bronzové medaile a žádné zlato?
Každý chce získat titul mistra světa a mít co nejvíc medailí. Já si vážím i těch, které mám. Byl jsem i na olympiádě, velkým zážitkem byl Kanadský pohár 1987. Tehdy jsme hráli proti Gretzkému nebo Lemieuxovi. Létali jsme po celém kontinentu, všude zažili obrovský divácký zájem. V semifinále jsme prohráli v Montrealu s Kanadou, z obou stran to byl vynikající zápas.

NHL vás nelákala?
První kontakty se objevily v době, kdy jsem hrál v reprezentační dvacítce. Draftovali mě později v roce 1987, vybralo si mě Los Angeles. Ale tehdy to znamenalo emigrovat, což jsem nechtěl. Jejich zájem potom vyšuměl.

Nemrzí vás zpětně, že jste neutekl? Mohl jste hrát v jednom týmu s Waynem Gretzkým.
Možná bychom si spolu zahráli. Ale hráči se tam strašně rychle mění, taky by to nemuselo vyjít. Stačí mi, že jsem hrál proti němu. Pamatuju se, že jsme se srazili. Byl šikovný, rychle bruslil, těžko se přes něj přecházelo.

Na reprezentační akce jste jezdil se zlínským kolegou Antonínem Stavjaňou. Čím to, že jste nedostal tolik prostoru jako on?
Na místech středních útočníků byl velký přetlak, takže boj o místo byl veliký. Navíc tehdejší trenér Bukač razil spíš fyzicky náročnější hokej a já jsem hrál technicky. Proto moje nominace nebyly tak časté.

Nemohlo vám ublížit, že jste byl univerzálem, který mohl hrát kdekoliv?
To vzniklo až na základě přetlaku středních útočníků. Nevím, čí to byl nápad vyzkoušet mě na křídle. Pár zápasů jsem tam odehrál, některé se mi podařily. Ale necítil jsem se tam moc dobře. Na centru jsem byl pro tým užitečnější.

V reprezentaci jste hrál dokonce i v obraně, že?
To bylo za Ivana Hlinky. Neměl kdo hrát, už o nic nešlo, tak se mě ptal, jestli bych to odehrál. Říkám, že jo, tak mě tam dal.

Pamatuji si, že v televizním přenosu z toho byli překvapení a tvrdili, že musí jít o chybu v sestavě.
Taky si to pamatuju. Byl to extrém. Na druhou stranu jsem to pak využil na Slovensku. Když bylo potřeba, zaskakoval jsem v obraně.

Už šestým rokem trénujete. Jak jste si zvykl na tuto změnu?
Baví mě to, i když někdy jsou to nervy, protože tlak z médií i od fanoušků je velký a nechtěl bych je zklamat. Oproti hraní je to složitější v tom, že se staráte o 25 hráčů ve všech směrech. Když jsem hrával, staral jsem se jen sám o sebe.

A jste pod větším stresem, že?
Ano. Nejhorší na tom je, že trenér svým způsobem nemůže na ledě mužstvu pomoci. Musíte to mít natrénované a sehrané. Jak říkal Karel Brückner: co nenatrénujete, to v zápase neukřičíte. Pokud to hráči nemají dané, neuhrají to.

Proč na střídačce působíte netečně?
Nejsem takový typ, že bych lítal a řval. Pro mě je to ztráta koncentrace. Někdy rozhodují vteřiny a musíte být v klidu. Spíš se koncentruju na hru a snažím se, aby nedocházelo k chybám a chaosu.

Dokážete hráče seřvat?
Jsem pořád klidný, ale jak je toho moc, dokážu vybuchnout.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Končím, oznámil útočník Krejčí v Bostonu. Chce se vrátit do Česka

Hokejový útočník David Krejčí v oficiálním prohlášení uvedl, že končí v Bostonu a chystá návrat do České republiky....

Synu, stěhuješ se. Voráček zbohatl a vrací se, kde v NHL začal

Marně se mu o víkendu snažil dovolat generální manažer Philadelphie Chuck Fletcher. „Sezona byla náročná, v podstatě...

Mrázek v Torontu zabojuje o post jedničky. Vrací se Šustr s Jaškinem

Brankáře Davida Ritticha, který se nově upsal Nashvillu, v Torontu nahradí jiný český reprezentant Petr Mrázek. Stěhují...

Chceme tě, ale díky a jdi. Jak vypadal český brankářský kolotoč v NHL

Život vrcholových hokejistů vážně někdy připomíná putování kočovníků. Jeden den dáte rozhovor ke své budoucnosti a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hadamczik: Draft? Resumé práce svazu. Pak by Jágr nemusel kupovat cizince

První kolo nic, druhé kolo taky nic. Až ve třetí rundě draftu nadějí do slavné NHL zaznělo jméno prvního z osmi...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Hrál za Chomutov, fandil Litvínovu. Jen Růžičkovi jsem to neříkal, líčí Gut

Pozoruhodný příběh Michala Guta: z pravověrného fanouška Litvínova jeho hráčem. S útočníkem Františkem Lukešem se jako...

Marosz zpátky ve Vítkovicích: Cítil jsem se tu dobře, což byla priorita

Třinecký odchovanec Rostislav Marosz je zpátky v hokejových Vítkovicích. Minulý rok tam hostoval, ale letos v lednu se...

Hokejový Zlín je kompletní, zvolí si nového kapitána

Kompletní a bez absencí, ale také bez kapitána vyjeli hokejisté PSG Zlín k prvnímu společnému tréninku přípravy na...

Hokejová výpomoc: Skuhravého dres pomůže po tornádu rodině spoluhráče

Dlouhé roky táhl hokejisty Karlových Varů a jako lídr se ukázal Václav Skuhravý i teď. Rodina jeho spoluhráče Petra...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...