Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Průzkum přehledně: Gulašovi korunu, Šmídovi pivo. A (ne)milovaný rozhodčí

  8:59
Extraligové šampiony máme. Vítěze známe i ve všech kategoriích velkého hráčského průzkumu MF DNES a iDNES.cz, jehož výsledky se zveřejňovaly v průběhu play off. Pojďme si je přehledně připomenout. Nabídly i pár úsměvných zajímavostí. Co vše z průzkumu vyplynulo?

Ladislav Šmíd | foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia Profimedia.cz

Anketní lístky vyplnilo 245 extraligových hokejistů. Až při přepočítávání hlasů na počátku března doputovaly vyplněné odpovědníky i opozdilců ze Sparty a Liberce, průzkumu se tak zúčastnilo všech čtrnáct klubů nejvyšší soutěže.

MF DNES a iDNES.cz se tázaly na jména nejlepších hráčů sezony, která před pár dny vyvrcholila. Ptali jsme se i na názory hokejistů o extralize. A přiznáme se: v lecčems jsme se inspirovali v anketách, které vznikají v NHL.

Nejlepší hokejista

Položit tuhle otázku loni nebo předloni, o vítězi by nebylo pochyb. Letos to bylo ale drama. Rozstřílel se třinecký Matěj Stránský, Američan z Komety Peter Mueller se po listopadovém restartu rozehrál tak, že jako první cizinec v historii samostatné nejvyšší soutěže ovládl bodování.

Jan Švrček (vlevo) z Olomouce a Milan Gulaš z Plzně diskutují s rozhodčími
Milan Gulaš si užívá trénink bez střechy v Dobříši.

Podle hokejistů ale extraligovým zimákům dál vládne Milan Gulaš. Stárnoucí eso se po čtyřech mimořádně plodných letech stěhuje z Plzně do rodných Českých Budějovic, což jistě potěší i kabinu Motoru. Průzkum odhalil, že i budějovičtí hokejisté považují vousatého útočníka za nejlepšího hráče extraligy.

Kategorie o nejlepšího hokejistu byla jediná, v níž hokejoví respondenti nevyplňovali jedno jméno, ale rovnou tři. 1. místo znamenalo tři body, 2. místo dva body, 3. místo bod. Alespoň jeden bod si připsalo 48 hokejistů.

Pořadí TOP 10: 1. Gulaš 340 bodů, 2. Stránský 298, 3. Mueller 208, 4. M. Růžička 157, 5. Řepík 54, 6. Šťastný 38, 7. Horák 37, 8. - 9. Šmíd a Lenc - oba 35, 10. Sobotka 33.

Nejlepší brankář

Další kategorie se zaměřovala na gólmany. Její znění bylo: Jakého libovolného extraligového brankáře bych postavil do branky v 7. finále play off?

V odpovědích se objevil zajímavý jev. Ve většině klubů hokejisté věřili maskovanému kolegovi z týmu. V plzeňské kabině vyhrál Dominik Frodl, v Mladé Boleslavi Jan Růžička, Pardubičtí by v klíčové fázi vsadili na Milana Kloučka.

Mohutná podpora spoluhráčů vynesla celkové prvenství Petru Kváčovi. „Pro gólmana je největší odměna, když za ním tým stojí. Mám z toho až husinu,“ vykládala liberecká jednička. Celý příběh vítězného brankáře si přečtěte zde.

Liberecký brankář Petr Kváča zasahuje proti Matějovi Stránskému z Třince.
Liberecký brankář Petr Kváča rozehrává puk.

V play off Kváča potvrdil, že se jedná o velice schopného brankáře. Liberec se dostal až do finále, kde Kváču přechytal třinecký Ondřej Kacetl.

Mimochodem, víte, jak dopadl brankářský hrdina play off v průzkumu, který vznikal v únoru a březnu? Ani jeden z 245 respondentů ho na svůj lístek nenapsal! A to hlas získal třeba i jeho třinecký předchůdce Šimon Hrubec, který už dvě sezony chytá v Kontinentální lize...

Pořadí TOP 10: 1. Kváča 43 hlasů, 2. Mazanec 33, 3. Frodl 24, 4. Salák 22, 5. Machovský 21, 6. Růžička 16, 7. Godla 14, 8. Konrád 11, 9. Klouček 8, 10. - 11. Novotný a Krošelj - oba 7.

Nejlepší defenzivní obránce

Je nejlepší bek, který nasbírá nejvíc bodů a vydatně podporuje útok? Anebo spíš ten, který zabrání nejvíce gólům? Vydali jsme se druhou cestou, aby celkové výsledky průzkumu zahrnuly co nejširší spektrum hráčů.

David Musil

Nejpoctivějším defenzivním pracantem se stal třinecký David Musil, jehož volila necelá třetina dotazovaných. „Je pro mě čest, že i ostatní mou práci ocenili. Snad ji tedy dělám dobře,“ říkal člen slavné hokejové rodiny a nově už dvojnásobný extraligový šampion.

Pořadí TOP 10: 1. D. Musil 67 hlasů, 2. R. Polák 39, 3. Gulaši 28, 4. Němeček 21, 5. Šmíd 13, 6. Jurčina 12, 7. Nedomlel 9, 8. Dlapa 7, 9. - 10. Švrček a T. Dvořák - oba 5.

Největší osobnost extraligy

Tuhle otázku loni položil hokejistům v NHL renomovaný server The Athletic: S jakým hráčem soupeřova týmu byste nejraději vyrazili na pivo? A vítězem se stal Alexandr Ovečkin.

V našem průzkumu jsme ji trochu rozšířili. Respondenti nemuseli nutně uvést jen hráče, ale ze soupeřova tábora mohli zvolit i trenéra, majitele či funkcionáře. Přesto jsme očekávali, že tuhle kategorii podobně jako v zámoří jasně ovládnou výrazné ligové persony, které by hokejisté při neformální debatě u piva rádi poznali.

Jenže omyl!

V Třinci nasbíral nejvíc hlasů karlovarský Jan Hladonik, který dřív hrál za Oceláře. Budějovičtí by zase rádi poklábosili s Miroslavem Formanem, který Motoru v průběhu základní části vypomáhal. Na třineckého kapitána Petra Vránu si zase vzpomněli jeho bývalí kolegové ze Sparty...

Podobných případů byste našli víc.

Nemalá část hokejistů hlasovala pro kamarády. Přece se ale, byť velmi těsně, vyprofilovala v popředí zajímavá jména. Vítězem „pivní kategorie“ se stal Ladislav Šmíd.

Ladislav Šmíd na tréninku libereckých hokejistů

„Na ledě jsem docela hlasitý, možná i vtipný. Dost kluků znám. Ví se o mně, že mám rád pivo i zábavu,“ usmál se liberecký kapitán. Jestli je Šmíd skutečnou osobností, můžete posoudit zde, kde v uvolněném rozhovoru rozebírá svoje putování kariérou i názory na český hokej.

Pořadí TOP 10: 1. Šmíd 14 hlasů, 2. Zaťovič 10, 3. - 4. Smoleňák a Gulaš - oba 9, 5. - 6. Hübl a trenér Hořava - oba 7, 7. Klepiš 6, 8. - 10. Forman, Vrána, trenér Prospal - všichni 5.

Neprávem přehlížený hráč

Byla to další kategorie, která už ze své podstaty nemohla vygenerovat jednoznačného vítěze. Stejně jako třeba u brankářů řada hokejistů na papír napsala jméno jednoho ze spoluhráčů.

Pardubický Patrik Poulíček v souboji s mladoboleslavským Davidem Ciencialou.

Za neprávem přehlíženého borce označili hokejisté pardubického Patrika Poulíčka. Centr Dynama zvítězil i proto, že se jeho jméno objevilo i na lístcích z pěti dalších klubů.

Pořadí TOP 10: 1. Poulíček 14 hlasů, 2. Kodýtek 9, 3. A. Zbořil 8, 4. Vondráček 7, 5. - 7. Dolejš, Kotala, P. Musil - všichni 6, 8. - 11. Ondrušek, Šťastný, Pech a Lenc - všichni 5.

Hráč, který mi pije nejvíc krev

Tohoto hokejistu si naopak respondenti na ledě zaručeně všimnou. Provokatér. Grázl. Zákeřňák. Zkrátka hokejista, který vám nejvíc pije krev.

Bylo docela zajímavé sledovat výsledky z jednotlivých šaten. Pardubice mají pifku na hradeckého Richarda Nedomlela. V Brně suverénně kraloval Nedomlelův spoluhráč Radek Smoleňák, zatímco samotný Mountfield označil za nejnenáviděnějšího soka překvapivě Milana Gulaše.

Jeden z respondentů považuje za hráče, který mu nejvíc pije krev, celý tým Zlína.

Sparťané nemůžou přijít na jménu Martinu Ševcovi. V Liberci zase třeba zvítězil sparťan David Němeček. Shodou okolností právě klíčový bek Sparty v play off vyfasoval od disciplinárky jednozápasový distanc před rozhodující sedmou bitvou proti Liberci.

Vítkovický útočník Dominik Lakatoš

Několik prvenství napříč kabinami a celkově nejvíc záporných hlasů sesbíral Dominik Lakatoš. „Už v začátcích jsem to měl nastavené, že musím být – s prominutím – na ledě svině, aby to ode mě bolelo, abych byl nepříjemný a dostával se protihráčům pod kůži,“ líčil vítkovický útočník. „A zůstalo mi to, což je jedině dobře.“

Dobře pro jeho soupeře je, že Lakatoš v extralize nezůstane, vyráží za zahraniční štací.

Pořadí TOP 10: 1. Lakatoš 26 hlasů, 2. Nedomlel 21, 3. Smoleňák 19, 4. - 5. Gulaši a Němeček - oba 14, 6. Jank 12, 7. - 8. Okál a Ševc - oba 11, 9. Kubiš 10, 10. - 11. Vlach a Derner - oba 9.

Nejlepší a nejhorší rozhodčí

Nejspíš jeden z největší paradoxů průzkumu, který nehodnotil pouze hokejisty. Nejlepším i nejhorším rozhodčím se podle hráčů stal Petr Lacina. A obě kategorie ovládl poměrně výrazně.

ŚÉF. Bývalý špičkový sudí a dnes předseda komise rozhodčích Vladimír Šindler.

„Podle mě je ale tenhle výsledek dán hlavně jeho specifickými komunikačními dovednostmi. Někteří hráči to vnímají vstřícně, některým z nich to ale pije krev,“ hodnotil ve velkém rozhovoru předseda komise rozhodčích Vladimír Šindler.

Pořadí nejlepší rozhodčí: 1. Lacina 54 hlasů, 2. Pešina 27, 3. Jeřábek 22, 4. Pražák 20, 5. Hradil 17, 6. Micka 13, 7. Hodek 12, 8. Šír 9, 9. Hejduk 4, 10. Sýkora 3.

Pořadí nejhorší rozhodčí: 1. Lacina 53 hlasů, 2. Micka 31, 3. - 4. Pešina a Šír - oba 19, 5. Kubičík 12, 6. Hodek 11, 7. - 8. Šindel a Pražák - oba 10, 9. - 10. Mrkva a Hradil - oba 6.

Nejlepší a nejhorší zimák

Ještě překvapivější by snad bylo, kdyby hokejisté za nejlepší i nejhorší stadion považovali jeden a ten samý extraligový stadion. Ale to se nestalo, byť se i tady vyskytlo pár protichůdných názorů. 

Pohled na zaplněnou O2 arénu při utkání pražské Sparty.

Nejoblíbenější hokejovou arénou v zemi se stala pražská O2 arena, současnou domovinu Sparty ale tři respondenti označili za tu nejhorší.

Nejvíc negativních hlasů nasbírala olomoucká „plechárna“, kterou ovšem opět trojice hokejistů považuje za tu nejlepší (dva z nich za Olomouc hrají).

Zimní stadion Olomouce

Pořadí nejlepší stadion: 1. Sparta 87, 2. Třinec 66, 3. Liberec 21, 4. Brno 20, 5. - 6. Karlovy Vary a Mladá Boleslav - oba 6, 7. - 8. Pardubice a Plzeň - oba 7, 9. Litvínov 6. 10. Vítkovice 4. 

Pořadí nejhorší stadion: 1. Olomouc 122, 2. Litvínov 73, 3. Zlín 33, 4. Mladá Boleslav 6, 5. Sparta 3, 6. - 7. České Budějovice a Hradec Králové - oba 2, 8. - 11. Pardubice, Karlovy Vary, Třinec a Brno - všichni 1.

Zbývající výsledky

Součástí průzkumu bylo i pár dalších bodů, z nichž vyplynulo:

- 217 z 245 hokejistů by nechtělo uzavřít extraligu.

- Zhruba třetina (77) hráčů by ale nejvyšší soutěž klidně zúžila.

- Více než polovina (162) respondentů považuje dosavadní počet 52 kol za dostatečný.

- Za nejvhodnější formát postupů do play off považuje největší část (145) extraligových účastníků přímou šestici do čtvrtfinále a kvartet do předkola.

Dělejte to správně, nebo vůbec. Radegast index na pranýři

Na závěr hokejisté mohli do volné kolonky vypsat, co se jim na extralize (ne)líbí. Opakovaně zaznívalo, že se hráčům nezamlouvají termíny zápasů mezi vánočními svátky. Vícekrát si hráči stěžovali na nepřesné zaznamenávání statistik a Radegast indexu.

Jeden z hokejistů Sparty určitě neuklidnil řevnivost mezi Prahou a východní částí země, když vypsal: „Hrozné zimáky na Moravě!“

„Na stadionu v Litvínově není prostor k rozcvičení před zápasem,“ objevilo se také mezi výpověďmi.

Hokejisty štve i nadbytek průměrných cizinců, tabulkové odstupné, nejednotný metr při posuzování zákroků či nerovný smluvní vztah mezi hráčem a klubem. Nevadila by jim ani úprava základní části, v níž by se častěji hrálo ve dvou dnech po sobě.

Kromě kritiky se objevila i chvála.

„Líbí se mi vyrovnanost soutěže.“

„A zvedající kvalita hokeje.“

I to si hráči myslí. Budiž to snad pravda, která se projeví v dalších sezonách.

Autoři: ,

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáž:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Hokejový obránce Zámorský se po konci v Örebru stal posilou Plzně

Obránce Petr Zámorský je další novou posilou hokejistů Plzně. Devětadvacetiletý odchovanec Zlína, který hrál v...

Láďo, vrať se! V Liberci lákají nedávnou oporu Šmída zpět k hokeji

Hokejový obránce Ladislav Šmíd na jaře ukončil kariéru a vrátil se do Kanady, kde má domov. Bílí Tygři se však pořád...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mají práva na druhou ligu. Snažili jsme se o to roky, řekl Salfický

Spolupráce s Vrchlabím ve druhé nejvyšší hokejové soutěži se pardubickému Dynamu vyplácí. V posledních dvou letech...

Má největší pitomost? Tenkrát ve Švýcarsku! Patera o řevu i cestě z pravěku

Premium Sám býval hračičkou, jakýmsi hokejovým Panenkou. Rozdával nádherné pasy, vyžíval se v „žabkách“ a narážečkách. Pavla...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...