Ve čtvrtém souboji Pardubic s Kladnem (bílá) viděli diváci několik tvrdých

Ve čtvrtém souboji Pardubic s Kladnem (bílá) viděli diváci několik tvrdých střetů a také rvačky. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice i Vítkovice si vynutily páté duely, rozhodne se ve čtvrtek

• 62
Hokejísté Pardubic i Vítkovic si v předkole play-off vynutili rozhodující páté duely. Zatímco Ostravané porazili České Budějovice jednoznačně 5:1, úřadující šampioni se proti Kladnu strachovali až do poslední chvíle. Naději udrželi jen díky povedeným samostatným nájezdům.

O postupujících do čtvrtfinále se tak rozhodne až ve čtvrtek na ledě Kladna, resp. Českých Budějovicích. Oba duely začínají v 17:30.

Pardubice - Kladno 3:2N

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Pardubičtí vykročili za svým cílem poměrně nadějně a dvakrát se v utkání dostali do vedení. Poprvé na začátku 13. minuty díky využití dlouhé pětiminutové přesilovky. Až po třech a půl minutách se prosadil Somík: Benák sice prováhal ideální moment na střelu, ale pak poslal velmi dobrý křížný pas, jenž se s tečí kladenského beka dostal ke slovenskému útočníkovi. Stačilo trefit prázdnou branku. V polovině zápasu vyrovnal při přesilovce 5 na 3 Patera, ale na začátku třetí části dostal Východočechy znovu do vedení Semorád - po krásné individuální akci: obešel jednoho protihráče, pak udělal stahovačku Petru Hořavovi a zakonec zakončil po ledě podél gólmana. Klid mohl dát domácím Somík, jenže neproměnil trestné střílení. A tak přišel trest a využitá přesilovka Kladna: Kuchlerovu střelu brankář vyrazil, ale bek Ďaloga si nohou sklepl puk do vlastní sítě. Duel nakonec dospěl do samostatných nájezdů, v nichž hosté selhali. Rozhodla tak jediná trefa Zohorny, jenž hned v první sérii zamířil k tyčce.

David Pospíšil (Pardubice): "Série je naprosto vyrovnaná, hraje se do poslední sekundy. Oba týmy tomu dávají absolutně všechno. My jsme dnes zvítězili na samostatné nájezdy. Chce to i trošku štěstí, jít mu naproti a kluci mu naproti jdou. Dnes se to vyplatilo, vyrovnali jsme na 2:2 a páté utkání rozhodne. Možná opět vyhraje ten, který bude šťastnější nebo neudělá tolik chyb. Oba týmy hrají s absolutním nasazením a myslím si, že diváci museli být nadšení z nasazení a zápasu, který na ledě probíhal."
Zdeněk Vojta (Kladno): "Hodnocení je podobné jako v pondělí. Bylo to nádherné utkání, obě mužstva dělají maximum proto, aby uspěla. Klobouk dolů před všemi hráči, kteří hrají tuto sérii. Ve všech čtyřech zápasech byl po druhé třetině stav 1:1, rozhoduje jakákoliv chyba nebo trošku štěstí. O to je možná ještě lepší, že se rozhodne v pátém zápase. I ten bude, očekávám, vypadat stejně. Hráči se vydají ze všech sil."

Branky a nahrávky: 13. Somík (Benák, Bartek), 43. Semorád (Tybor), rozhodující nájezd T. Zohorna - 29. Patera (Kameš, David Růžička), 42. Kuchler. Rozhodčí: Šindler, Šír - Bláha, Kostka. Vyloučení: 10:5, navíc Jass 5 min. a do konce utkání, Lukáč (oba Kladno) 10 min. Využití: 1:2. Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1. Diváci: 7448. Stav série: 2:2.

Pardubice: M. Růžička - Benák, V. Kočí, Gawryletz, Mocek, Píša, Vašíček, Marušák, Ďaloga - Bartek, Cetkovský, Somík - Brendl, T. Zohorna, Rolinek - Radil, Kousal, Buchtele - Tybor, Semorád, Starý. Trenéři: Říha, D. Pospíšil a Landsman.

Kladno: Chábera - L. Procházka, David Růžička, P. Hořava, Kužel, Doudera, Černošek, Kameš - Eberle, Lukáč, M. Látal - Jass, Patera, M. Hořava - Valský, Dragoun, Kuchler - Dalecký, Melka, Kuchejda - Strnad. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Vítkovice - České Budějovice 5:1

Vítkovice za vítězstvím nasměroval už v 7. minutě Jiří Burger, ke kterému se odrazil kotouč po Klimkově střele. Domácí lídr střílel do odkryté branky. Hrálo se hodně otevřeně z obou stran, ale góly stříleli jenom domácí. Na 2:0 zvyšoval Huna, jenž se podobně jako Burger prosadil po nepřehledné situaci do volné klece. Třetí trefu pak přidal po polovině duelu Svačina - a byla to hokejová paráda: domácí si v přesilovce vytvořily tlak, Roman nahrál od pravého hrazení na druhou stranu volnému Svačinovi, jenž se trefil bez přípravy nádherně do protějšího horního růžku. Když 20 vteřin před druhou sirénou využil přesilovku Huna a Ostravané vedli 4:0, bylo rozhodnuto. Krátce po změně stran sice stačil snížit Knotek, jenž po sedmi vteřinách využil početní výhodu, jenže poslední slovo měly Vítkovice. Burger vybruslil na modrou, odkud nahodil kotouč před branku. Tam ho ideálně tečoval mimo dosah gólmana Szturc.

Ladislav Svozil (Vítkovice): "Vyhráli jsme, ale nebylo to lehké utkání. Nenecháme se tím výsledkem ukolébat. Důležité pro utkání bylo, že jsme ustáli to dlouhé oslabení tři na pět v úvodu. To byl jeden z rozhodujících faktorů utkání."
Peter Draisaitl (České Budějovice): "Dneska to byla jednoznačná záležitost domácích. Do zápasu jsme špatně vstoupili a ještě hůř ho dokončili. Celou dobu hrál jen jeden tým, a tím byly Vítkovice. Vyhrály zcela zaslouženě."

Branky a nahrávky: 7. Burger (Klimek, Barinka), 14. Huna (Svačina), 33. Svačina (Roman, Sloboda), 40. Huna (Svačina, Roman), 54. Szturc (Burger, J. Káňa) - 44. Knotek (Kotalík, Vráblík). Rozhodčí: Jeřábek, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. Třetiny: 2:0, 2:0, 1:1. Diváci: 5135. Stav série: 2:2.

Vítkovice: Šindelář - Stehlík, Barinka, Sloboda, Voráček, L. Kovář, Rehák, Kudělka - Klimek, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, R. Hruška, Húževka - Šedivý, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.

České Budějovice: Jakub Kovář (41. Kantor) - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Jank, od 35. navíc Plášil - Suja, Mertl, Podlešák - Dej, Kotalík, Šimánek - Knotek, Langhammer, L. Květoň - Švihálek, Červený, Škoda - od 43. navíc Luňák. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.