Vítkovický Michal Poletin se snaží uniknout Lukáši Klimkovi ze Sparty | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vítkovice zdolaly v předkole Spartu, Boleslav si poradila se Zlínem

• 117
Hokejisté Vítkovic vedou v předkole play off nad Spartou 1:0 na zápasy. V úvodním duelu série potvrdili roli favorita a zvítězili 2:1. Druhé sérii mezi Mladou Boleslaví a Zlínem uspěli bez větších potíží domácí díky hattricku Lukáše Žejdla 3:1. Druhá utkání jsou na programu v úterý.

Vítkovice - Sparta 2:1

Vítkovice potvrdily dvě zásadní skutečnosti: 1. že se jim daří v domácím prostředí, 2. že se jim daří na Spartu. Ostravané porazili Pražany před vlastními fanoušky posedmé za sebou a k postupu do čtvrtfinále jim zbývají už jen dva kroky. Ten další mohou učinit už v úterý opět ve své aréně.

Utkání přesto bylo po většinu času dost vyrovnané. Nezáživnou a opatrnou první třetinu zlomila až šance Lva, jehož rána břinkla o horní tyčku hostující branky.

To měl gólman Machovský ještě štětí. V čase 30:07 však už kapituloval. Domácí útočník Guman sebral puk u své modré čáry, uháněl s ním kupředu a před pravým kruhem napřáhl ke tvrdé ráně. Ta, i díky teči obránce, přistala přesně u vzdálenější tyčky.

Sparta se snažila odpovědět, vytvořila si občas tlak, ale ve vyložené šanci se ocitl snad jen Rousek. Ten však tváří tvář gólmanu Bartošákovi neuspěl.

Potyčka, do které se dostal Jan Schleiss z Vítkovic (vpravo) a Andrej Kudrna...
Autor prvního gólu Vítkovic Tomáš Guman slaví s spoluhráči

Přesto se dočkal, protože po změně stran v přesilovce slavil šťastné vyrovnání, když tečoval Košťálkovu střelu bez přípravy z levého kruhu.

Rudí mohli utkání dokonce otočit, paradoxně po drtivém tlaku domácích, kdy Pech dlouhým pasem vysunul Kudrnu, ale toho vychytal výborný Bartošák, jenž zasáhl vyrážečkou.

A tak vzápětí přišel trest po akci sehrané dvojice Roman, Tybor. Prvně jmenovaný dovezl puk do útočného pásma, jeho střelu z pravého kruhu Machovský pouze vyrazil a Tybor dokázal kotouč doklepnout do odkryté klece. Spartě už v závěru nepomohla ani power play.

Jakub Petr (Vítkovice): „Máme první korálek navléknutý, ale bude to strašně těžká práce a první třetina to dnes potvrdila. Co se týká přístupu hráčů, nemůžu říct ani půl slova. Ale na straně přesilovek a ofenzivní fáze věřím, že budeme více nebezpečnější. Mrzí mě, že nepřišlo více diváků. Tohle je finální fáze sezony, a když jsem vešel do arény, myslel jsem, že je nějaké pětadvacáté kolo základní části.“

Uwe Krupp (Sparta): „Oba týmy začaly velmi zodpovědně a celou první třetinu odehrály dost opatrně. Přesto jsme měli pár dobrých šancí. Myslím, že ve druhé třetině jsme naši hru ještě zlepšili. Vítkovice však po jednom protiútoku dokázaly skórovat. Chybělo nám štěstí. Mám radost z toho, jak jsme zápas odehráli po stránce plnění herního plánu, ale nebyli jsme dostatečně hladoví před brankou.“

HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 30:07 Guman , 52:27 Tybor (Roman) - 46:47 Rousek (Košťálek, Blain). Rozhodčí: Pavel Hodek, Adam Kika - Jiří (hlavní) Ondráček, Josef Špůr. Diváci: 5739. Stav série: 3:1

HC Vítkovice Ridera: Bartošák - Hrabal, Trška - Mrázek, Výtisk - Krenželok, Šidlík - Černý - Dej, Lev, Olesz - Květoň, Roman, Tybor - Guman, Poletín, Szturc - Kucsera, Schleiss, Stránský

HC Sparta Praha: Machovský - Blain, Kalina - Pavelka, Piskáček - Dvořák, Košťálek - Voráček - Černoch, Sill, Smejkal - Bukarts, Hlinka, Klimek - Jarůšek, Kudrna, Pech - Beran, Klíma 34, Rousek

Přejít na on-line reportáž

Mladá Boleslav - Zlín 3:1

Na Boleslavi bylo vidět, že chce utkání co nejrychleji rozhodnout. Od začátku byla aktivnějším týmem, který si také vytvářel mnohem víc brankových příležitostí. A vyplatilo, neboť v 16. minutě přišla odměna v podobě vedoucího gólu. Vstřelil ho Žejdl, jenž v přesilovce umně vložil hůl do prudké přihrávky Pacovského.

Ten samý hráč v čase 30:45 zvýšil na 2:0, opět v početní výhodě. Tentokrát lišácky odrazil zpoza branky prudce puk o gólmana Kašíka. Vedení domácích bylo zasloužené, protože Zlín se téměř nedostával do koncovky, natož do šancí.

Zlínský brankář Libor Kašík čelí střele, kterou se před ním snaží tečovat Jakub...

Žejdl své představení dokončil ve třetí třetině, kdy dovršil hattrick. To ve 47. minutě zakončil rychlé přečíslení a po přihrávce Zohorny provedl bleskovou kličku do protipohybu Kašíka - 3:0.

Zlín se neprobral. Místo vykřesání naděje dál čelil šancím Boleslavi, Bernad například trefil prudkou ranou příklepem břevno. Hosté se nakonec v samém závěru dočkali alespoň čestného úspěchu: v přesilovce protlačil puk mezi betony gólmana Růžičky Freibergs.

Miloslav Hořava (Mladá Boleslav): „Byl to strašně těžký, vyrovnaný zápas. Týmy jsou skoro stejné. Pomohli jsme si přesilovkami. Je to ale jen jeden zápas. Vondrka nehrál proto, že přišel s nějakou virózou, a nedokážeme říct, kdy se vrátí. V žádném případě nechceme riskovat zdraví hráče kvůli zápasu. Žádný za to nestojí.“

Robert Svoboda (Zlín): „Vstup do utkání jsme zvládli dobře. Hned v prvním střídání jsme měli vyloženou gólovou šanci, a kdybychom ji proměnili, asi by zápas vypadal jinak. Na hráčích obou týmů byla vidět trošku nervozita. Ve druhé třetině jsme měli spoustu zbytečných vyloučení, což nás stálo spoustu sil.“