Vítkovický hokejista Jan Káňa posílá k ledu Tomáše Haranta z Českých Budějovic.

Vítkovický hokejista Jan Káňa posílá k ledu Tomáše Haranta z Českých Budějovic. | foto: František Panec MAFRA

Do předkola play-off vstoupili vítězně hokejisté Kladna a Budějovic

• 14
Předkolo hokejového play-off začalo úspěšněji pro oba domácí celky. Kladno otočilo duel s Pardubicemi na finálních 2:1, rozhodující gól dal ve 45. minutě Jakub Valský. České Budějovice si poradily s Vítkovicemi 3:0. Hrdinou večera byl Pavel Kantor. Náhradní brankář Jihočechů zastoupil distancovanou jedničku Jakuba Kováře a udržel čisté konto.

Vítězové obou sérií, které se hrají na tři vítězná utkání, se ve čtvrtfinále play-off utká se Zlínem, respektive pražskou Slavií.

Kladno - Pardubice 2:1

Hned z prvního útoku zahrozil pardubický Bartek, ale jinak měli v úvodním dějství navrch domácí Rytíři. V první velké šanci se ocitl ve čtvrté minutě po Růžičkově střele Eberle. Na druhé straně střílel bekhendem po objetí branky Kousal, ale Kladno bylo nebezpečnější. Salfický vyrazil ramenem Látalovo bekhendové zakončení po průniku po pravém křídle.

Další možnost měl v signalizované výhodě ve 12. minutě Miloslav Hořava, ale pardubický gólman jeho pokus vyrazil ramenem.

V následném oslabení hosté odolali a mohli jít do vedení v 16. minutě, kdy se objevil Buchtele sám před Cháberou, jenž ale jeho bekhend vyrazil lapačkou. Změnu stavu na druhé straně nepřinesla ani Hořavova teč a Růžičkova rána.

V úvodu druhého dějství netrefil Pavel Patera po Jassově střele odkrytou branku a z vedení se tak radovali ve 26. minutě hosté. Přečíslili defenzívu Rytířů a po Semorádově přihrávce otevřel střelecký účet série Zohorna. Zvýšit mohl vzápětí Buchtele. Východočeši se ubránili při trestu Marušáka, který po návratu z trestné lavice ujel, ale Cháberovi pomohla horní tyč.

Kladno se pak dostalo do náporu. Kuchler střílel z otočky, pak vyrazil Salfický reflexivně Lukáčův pokus. V 37. minutě už Rytíři slavili vyrovnání, když po střele Hořavy dorážek Piskáček. Odpovědět mohl Buchtele, ani svojí třetí možnost v zápase nevyužil. Rytíři zase nezužitkovali na přelomu druhé a třetí třetiny svou třetí přesilovku.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Při pobytu Buchteleho na trestné lavici ve 45. minutě už Středočeši udeřili, když u levé tyče překonal z dorážky Salfického Valský. Následně se Kladno ubránilo při svém prvním oslabení v utkání. Hosté se pak tlačili za vyrovnáním a Rytíři hrozili z brejků.

Pojistit náskok domácích mohl v 56. minutě Látal, ale v úniku zakončil do betonů Salfického. Další možnost Kladna nevyužil Petr Hořava. V závěru stav nezměnil ani nápor Pardubic podpořený power play.

Další duel série se hraje v sobotu od 17:30 opět na ledě Kladna.

Petr Tatíček (Kladno): "My jsme podali výborný kolektivní výkon typický pro play-off a diváci viděli pěkný zápas. Všichni hráči měli stoprocentní nasazení a vůli. Víme, že Pardubice jsou kvalitní mančaft a to my musíme částečně nahradit svým pohybem. To jsme dneska dokázali a myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Play-off je dlouhé a je to jen mírný krůček. Další zápas může být úplně jiný."

David Pospíšil (Pardubice): "Utkání se nám moc nepovedlo. Dostali jsme se do vedení, nehráli jsme sice špatně, ale chyběla tomu trošku větší jiskra. Kladno přidalo, začalo výborně bruslit a my jsme na to nedokázali zareagovat. Dvacet minut nám trvalo, než jsme se trošku vrátili do hry, ale v tu dobu už domácí vedli 2:1. My jsme se nedokázali prosadit v koncovce, dostat puk do blízkosti kladenské brány tak, abychom mohli srovnat. Je to pro nás poučení pro sobotní utkání. Je to play off, hraje se to trošku jinak než základní část. Vyspíme se a budeme znovu připravení bojovat."

Branky a nahrávky: 37. Piskáček (M. Hořava, Patera), 45. Valský (Dragoun, Dalecký) - 26. T. Zohorna (Semorád, T. Nosek). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 4 150. Třetiny: 0:0, 1:1, 1:0. Stav série: 1:0.

Kladno: Chábera - L. Procházka, David Růžička, P. Hořava, Piskáček, Doudera, Černošek, Kameš - Eberle, Lukáč, M. Látal - Jass, Patera, M. Hořava - Valský, Dragoun, Kuchler - Dalecký, Melka, Kuchejda. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Pardubice: Salfický - Benák, V. Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Ďaloga, Marušák, Mocek - Bartek, Cetkovský, Somík - Radil, Kousal, Buchtele - Brendl, Rolinek, Starý - T. Zohorna, T. Nosek, Semorád. Trenéři: Říha, D. Pospíšil a Landsman.

České Budějovice - Vítkovice 3:0

Jihočeši byli od první minuty aktivnějším týmem a snažili o častou střelbu na vítkovického brankáře Málka. Do gólových šancí se ale dlouho nedostávali, Málek byl pozorný. Skóre zápasu otevřel ve 13. minutě obránce Frühauf, kterého našel nezištně přihrávkou zpoza branky Langhammer.

Převahu domácích potvrdil následně Červený, který nastřelil boční tyč. Samostatnou akcí se neprosadil ani Šimánek. Českobudějovičtí vyslali na Málka v první třetině sedmnáct střel a v aktivitě pokračovali i ve druhé části.

Vítkovický gólman byl v permanenci a ve 26. minutě podruhé kapituloval. První střelu Mertla ještě vyrazil, útočník domácích si ale puk dojel a pohotově jej vrátil do odkryté branky hostů.

Ostravský tým mohl snížit při Kotalíkově trestu, šanci Káni ale Kantor zlikvidoval a poradil si i s příležitostí Húževky těsně po skončení početní výhody. Aktivní Káňa se neprosadil ani na konci druhé třetiny, v další přesilové hře.

Jedinečnou šanci zvýšit vedení Mountfieldu měl v 45. minutě Mertl, který měl po Voráčkově faulu na sebe výhodu trestného střílení. Málka ale nepřekonal. Hosté mohli duel zdramatizovat při Vráblíkově vyloučení. Kantor, který poprvé v kariéře chytal zápas play-off od začátku, si ale poradil s nepříjemnými pokusy Voráčka i Strapáče.

Jistotu vítězství daly domácím tři vyloučení soupeře v rychlém sledu, obránce Sloboda dostal dokonce dva menší tresty. České Budějovice tak měly jistotu dlouhé přesilovky pět na tři, kterou zásluhou Šimánka proměnily ve třetí branku.

Druhý zápas série je na programu v sobotu opět v Budvar areně.

Peter Draisaitl (České Budějovice): "Hráli jsme celkem stabilně, kompaktně po celý zápas. Jen na konci druhé třetiny jsme ztratili několik puků na útočné modré čáře a měli jsme díky tomu problémy. Jinak, na první zápas (série), to byl dobrý výkon. Uvědomujeme si, že v sobotu to nebude lehčí."

Peter Oremus (Vítkovice): "V zápase jsme měli dobré i špatné momenty, špatných ale bylo více. Bez vstřeleného gólu nemůžeme vyhrát. Já pevně věřím, že v sobotu bude agresivita a nasazení z naší strany ještě větší."

Branky a nahrávky: 13. Frühauf (Langhammer, Knotek), 26. Mertl (Podlešák, Suja), 55. Šimánek (Vydarený, L. Květoň). Rozhodčí: Minář, Hodek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:0. Diváci: 4 508. Třetiny: 1:0, 1:0, 1:0. Stav série: 1:0.

České Budějovice: Kantor - Frühauf, Vydarený, Ptáček, Harant, Vráblík, Jank - Dej, Kotalík, Šimánek - Suja, Mertl, Podlešák - Knotek, Langhammer, L. Květoň - Švihálek, Červený, Luňák. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Vítkovice: Málek - Kudělka, R. Stehlík, Malík, Barinka, Sloboda, Voráček, L. Kovář, Rehák - Šedivý, Húževka, Szturc - Bartánus, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Klimek, R. Hruška, Strapáč. Trenéři: Oremus a Svozil.