Liberecký Koba Jass (vlevo) se snaží zastavit  Michaela Vandase z Vítkovic.

Liberecký Koba Jass (vlevo) se snaží zastavit Michaela Vandase z Vítkovic. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vítkovice jsou blízko čtvrtfinále, Slavia s Pardubicemi srovnala

• 41
Hokejisté Vítkovic zvládli v předkole extraligového play-off i druhý domácí duel proti Liberci, vyhráli 3:1 a v sérii na tři vítězství vedou už 2:0 na zápasy. Slavia otočila utkání v Pardubicích a po výsledku 4:3 srovnala na 1:1.

Předkolo play-off pokračuje ve čtvrtek v Liberci a v Praze. Ve slávistické O2 areně se bude určitě hrát i v pátek. V libereckém "bílém pekle" mohou Vítkovičtí postoupit do čtvrtfinále už po třech zápasech.

Pardubice vs. Slavia 3:4 (na zápasy 1:1)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Do slávistické sestavy se po nemoci vrátil střelec Jaroslav Bednář a byl to právě on, kdo ukončil neprůstřelnost pardubického brankáře Júlia Hudáčka. V součtu se zápasem na Spartě, kde si slovenský gólman připsal rekordní počet zásahů, držel čisté konto více než 140 minut. Bednář ho překonal z dorážky, ale v tu dobu pouze snižoval na 1:2.

V 5. minutě se pardubický obránce Ďaloga protáhl kolem mantinelu a přihrál Lukáši Radilovi, který překonal Furcha, nového brankáře Slavie. Pak využil přesilovku Radoslav Tybor a když stejný hráč v polovině zápasu skóroval počtvrté v sérii, vypadalo to na pohodlné vítězství Pardubic.

Jenže domácí nevyužili další dobré možnosti a Slavia utkání otočila. Nejprve snížil Petr Šenkeřík a pak Hudáček vychytal lapačkou Petra Jelínka. Slávistický útočník se prosadil až ve třetí třetině, kdy se zorientoval na brankovišti a po sérii odrazů trefil odkrytou branku. Obrat dokonal mladý střelec Pavel Klhůfek. V čase 56:24 vystřelil z mezikruží a puk propadl Hudáčkovi pod vyrážečkou. Závěr už Pardubičtí nezvládli - místo tlaku hráli v oslabení 3 na 5.

Miloš Říha ml. (Pardubice): "Paradoxně jsme sehráli lepší utkání než v pondělí. Začátek nebyl podle našich představ, ale přesto jsme se dostali do vedení 2:0 a 3:1. Bohužel jsme ale nezužitkovali velký tlak a řadu přesilových her, kdy jsme měli odskočit na větší rozdíl. Zápas zlomila branka na 3:2. Slavia pak byla ve třetí třetině šťastnější."

Ondřej Weissmann (Slavia): "Utkání začalo podobně jako to první. Měli jsme několik šancí, ale soupeř nám znovu odskočil na rozdíl dvou branek. Sice jsme dělali hrubé chyby, mužstvo ale pořád bojovalo, dřelo až do konce, a to se nakonec vyplatilo."

Branky a nahrávky: 5. Radil (Ďaloga, Benák), 16. Tybor (T. Nosek, Gregorc), 25. Tybor (T. Nosek, Radil) - 18. Bednář (Kadlec), 32. Šenkeřík (Žejdl, Kadlec), 54. P. Jelínek (Kadlec), 57. Klhůfek (J. Doležal). Rozhodčí: Hradil, Husička - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 7 746. Třetiny: 2:1, 1:1, 0:2.

Pardubice: Hudáček - Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, V. Kočí, Píša - P. Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Mozer, Semorád - Endál, Moučka, Číp. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Slavia: Furch - Štich, Kadlec, Kolařík, Valach, Holub, Šenkeřík, od 21. navíc Knot- Krenželok, Langhammer, Tomica - Bednář, P. Jelínek, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., J. Doležal - Žejdl, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Vítkovice vs. Liberec 3:1 (na zápasy 2:0)

Zápas rozhodly začátky třetin. Oproti prvnímu duelu domácí udeřili ještě dříve - po 43 sekundách volný Petr Strapáč překonal brankáře Lašáka. Stejný hráč skóroval také po 21 sekundách druhé části, když se po přiťuknutí Húževky trefil přesně do horního rohu liberecké branky. A to ještě mohly Vítkovice dát gól i na začátku třetí třetiny, ale Jiří Burger svůj únik napoprvé neproměnil a odražený puk dostal za čáru bruslí, takže rozhodčí po poradě s kolegou u videa kvůli kopnutí gól neuznal.

Regulérně vstřelili domácí v čase 34:34, kdy Vandas nezvolil zakončení, ale krásně přihrál Ondreji Šedivému a ten doklepl kotouč do odkryté brány. Liberečtí byli aktivnější, snažili se, ale domácí dobře bránili a skvěle znovu chytal brankář Filip Šindelář.

Jediným libereckým střelcem byl Jaroslav Vlach, který dotlačil puk za Šindeláře po rychlém brejku v oslabení. Trestné střílení však Vlach neproměnil, Šindelář pak vychytal v samostatném nájezdu i Bulíka, Výtisk trefil tyčku.

Vítkovický tým tak nakonec nemusejí mrzet ani špatné přesilovky.

Roman Šimíček (Vítkovice): "Povedlo se nám dát rychlý gól. První třetinu jsme odehráli parádně. Spadlo nám to tam hned i na začátku druhé třetiny. Až na pár chyb, které patří k hokeji, jsme podali zodpovědný výkon."

Pavel Hynek (Liberec): "Vítkovice vyhrály zaslouženě. Dvě třetiny jsme hráli špatně a dělali jsem hloupé a naivní fauly. V oslabeních jsme ztráceli síly, které nám potom chyběly. Zápas rozhodly naše špatné vstupy, i s tím neuznaným gólem jsme v každé třetině inkasovali. Začali jsme hrát až v třetí třetině, tam nám ale chyběl kontaktní gól. Měřítko snesla akorát třetí třetina."

Branky a nahrávky: 1. Strapáč (Húževka, Burger), 21. Strapáč (Húževka, R. Stehlík), 35. Šedivý (Vandas, Kolouch) - 29. J. Vlach (Valský). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:9. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 433. Třetiny: 1:0, 2:1, 0:0.

Vítkovice: Šindelář - Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, R. Stehlík, Kovář, Pastor - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Kolouch, E. Němec - J. Káňa, Szturc, Šedivý. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Liberec: Lašák - Hunkes, Vitásek, Gřegořek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Derner - Vampola, Nedvěd, Filippi - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - K. Jass, Zacha, Bulíř. Trenéři: Hynek a M. Černý.