Hokejisté Hradce Králové tlačí na pardubického brankáře Kristana.

Hokejisté Hradce Králové tlačí na pardubického brankáře Kristana. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradec měl v derby navrch. Postupné oživení Pardubicím k bodům nestačilo

• 2
Mohutný finiš pardubickým hokejistům tentokrát k obratu nestačil. Mač plný zajímavých momentů zvládl lépe domácí Hradec, který tak ukončil dlouhou sérii šesti zápasů bez vítězství.

Pardubice předvedly podobně mizerný úvod jako v posledním venkovním utkání v Mladé Boleslavi, kde však nakonec dvougólové manko smazaly. Stejnou ztrátu tentokrát nabraly už po devíti minutách. Hradecký nápor nejprve zužitkoval Vantuch, který ujel osamocený od modré čáry a střelou mezi betony překonal gólmana Kristana poprvé. Hradec byl i nadále aktivnější a krátce po návratu vyloučeného beka Zdráhala zvýšil Frühauf, který zužitkoval přesný pas od Knotka.

Gólem poté zle zaváněly i „tutovky“ Slováka či kapitána Šimánka, ale jejich bekhendová zakončení po samostatných únicích zvýraznění domácího vedení nepřinesla.

Druhá třetina odstartovala gólovou smrští

K třígólovému trháku však došlo hned 16 vteřin po začátku druhého dějství, kdy vyloučení Zohorny potrestal Knotek. Jenže ještě než stihla doznít hradecká euforie, snížil hned po vhazování nejproduktivnější útočník Pardubic Radoslav Tybor. V červenobílém výběru nastoupil v obraně rovněž uzdravený nejvíce bodující bek Václav Benák, který už přispěl k páteční výhře 4:1 nad pražskou Slavií. A byl to právě šestatřicetiletý obránce, po jehož netrefeném odehrání kotouče se k dorážce dostal Tvrdík, a bývalý pardubický forvard vrátil domácím třígólový klid.

V sestavě chyběli junioři

Jen na dálku sledovala počínání svých spoluhráčů čtveřice pardubických mladíků, kteří na reprezentačním kempu bojují o závěrečnou nominaci na blížící se juniorský světový šampionát v Kanadě. Trenérům tak nebyl k dispozici hradecký „specialista“ Michael Špaček, jenž dal dva ze tří letošních gólů právě do sítě pardubických rivalů. V útoku chyběl také Daniel Voženílek. Obranné řady pak byly ochuzeny o Jana Ščotku a bez práce zůstala i brankářská výstroj Karla Vejmelky.

Po ledě se však v polovině utkání neproháněli ani aktéři samotného derby. Kvůli technickým problémům a následné „tradiční“ mlze nad ledem zamířili hráči obou týmů do kabin. Neplánovaná pauza prospěla více Hradci, který znovu udeřil ve 36. minutě, když se po individuální akci zpoza brány prosadil kapitán Šimánek, jenž popáté rozesmutnil slovinského reprezentanta Roberta Kristana. Zahanbit se ale nenechal ani pardubický muž s céčkem na dresu. Zkušený Petr Čáslava si o minutu později sjel na ideální křížnou přihrávku Slováka Tomáše Marcinka a snížením na 2:5 uzavřel gólově bohatou druhou třetinu.

Hostům pomáhaly přesilovky

Brankových hodů si zcela naplněný hradecký stadion užil i ve třetí části. Nejprve využil ve 42. minutě vyloučení Pospíšila nekompromisním projektilem Benák. Domácí Mountfield šel poté dokonce do dvojnásobného oslabení. Obléhání brány Pavla Kantora ukončil dorážející Nahodil, který Pardubice přiblížil ve 48. minutě už na dohled jediné trefy. Jenže dramatickou zápletku v podobě vyrovnání rázně odmítl Červený, jenž se bekhendem prosadil v 53. minutě, kdy zvyšoval na 6:4. Pardubické trenérské duo Zdeněk Venera- Miloš Říha zkusilo v závěru hru bez brankáře, ale gólový efekt při hře se šesti hráči v poli už tento tah neměl.