Liberecký Jakub Rychlovský se snaží vyzrát na Alexandra Saláka v brance Sparty.

Liberecký Jakub Rychlovský se snaží vyzrát na Alexandra Saláka v brance Sparty. | foto: ČTK

Liberec v semifinále nastřílel Spartě pět gólů, Třinec porazil Boleslav 2:0

• 176
Přes týden dlouhá pauza bez hokeje v sobotu skončila a přinesla třineckou a libereckou výhru v prvních zápasech semifinále extraligového play off. Oceláři nedostali ani gól a porazili Mladou Boleslav 2:0. Bílí Tygři nasázeli Spartě u ní doma pět gólů. K výhře 5:1 přispěl hattrickem Jaroslav Vlach.

Sparta - Liberec 1:5

Stav série 0:1

Když v týdnu dostal sparťanský brankář Alexander Salák otázku, jestli se nějak speciálně připravuje na liberecký útok, vtipkoval: „Noo, včera jsem čistil bazén, dnes budu dávat na trávník nějaký hnojivo, svítí sluníčko, to je super!“ Jenže v sobotním zápase to moc super nebylo, Salák pustil pět gólů z necelých třiceti střel.

Podívejte se na vyrovnávací gól libereckého Najmana:

Ten první padl ve 33. minutě, Adam Najman mezi kruhy reagoval na první gól Sparty z hole Řepíka. Na začátku třetí třetiny se poprvé prosadil Vlach díky dorážce poté, co Salák vyjel kvůli zákroku mimo brankoviště.

Podívejte se na gól Rychlovského:

Ve 49. minutě si najel od mantinelu Rychlovský a zvýšil na 3:1. Vlachův hattrick přišel v závěrečné pětiminutovce, nejdřív zužitkoval přečíslení dvou na jednoho po nahrávce Daniela Špačka, později se dostal k puku v kruhu pro vhazování. Salák si připsal první prohru v play off, bude příště chytat Matěj Machovský?

Podívejte se na Vlachovu třetí branku:

Třinec - Mladá Boleslav 2:0

Stav série 1:0

Třinecký brankář Ondřej Kacetl začal nulou čtvrtfinálovou sérii s brněnskou Kometou a teď svůj výkon zopakoval. Připsal si přes třicet zákroků včetně několika skvělých lapačkou. Mladá Boleslav nevyužila ani jednu ze tří přesilových her, kdežto Třinec v těch svých dal oba své góly.

Ve druhé třetině si také dvakrát vyzkoušel dvojnásobnou početní výhodu. Ve 26. minutě, právě v momentě, kdy boleslavští měli na ledě jen tři hráče, přišel první gól. Erik Hrňa poslal puk dolu doprava na Petra Vránu, ten neváhal a mezi brankářem Janem Růžičkou a obranou poslal přesný pas na útočníka Martina Růžičku. Ten pálil do odkryté klece.

Druhý gól přidal Třinec o tři minuty později. Michal Kovařčík tečoval střelu Ralfse Freibergse. Druhou asistenci si připsal Růžička.

Václav Varaďa (Třinec): „Myslím si, že to bylo utkání hodné semifinále. Věřím, že série bude dlouhá. V první třetině to bylo hodně bruslivé utkání, nahoru dolů. Možná jsme měli více ze hry, pár šancí navíc, ale jinak to bylo vyrovnané utkání. Zlomili jsme ho ve druhé třetině přesilovkovými góly, které nám nakonec zajistily vítězství, společně s taktickým výkonem hráčů ve třetí třetině.“

Pavel Patera (Mladá Boleslav): „Bohužel, ve druhé třetině rozhodla naše nedisciplinovanost. Nabídli jsme Třinci dvakrát pět na tři a dlouhou přesilovku pět na čtyři, což si samozřejmě v dalších zápasech nemůžeme dovolit. Pokud chceme být úspěšní. Třetí třetina byla (z naší strany) slušná, ale nedali jsme gól. Musíme se poučit z našich chyb. Víme, že to od nás nebylo stoprocentní a máme, na čem stavět.“