Středa 12. května 2021, svátek má Pankrác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. května 2021 Pankrác

Dědek: O extralize rozhodly manipulace. Straka obětoval své slovo, BPA lhala

  13:57
Návrh smlouvy miliardáře a majitele pardubického Dynama Petra Dědka o marketingových právech hokejové extraligy neprošel. Kluby ve středu upřednostnily nabídku současného partnera BPA. Dědek je zklamaný a říká, že za tím jsou zákulisní hry, že majitel Plzně Martin Straka a další nedodrželi své slovo nebo že BPA lhala. Věří, že by extraligu posunul vpřed, chtěl ji také celou nechat na České televizi.

Petr Dědek | foto: Michal Klíma

Jenže návrh Dědkova Relmostu nenašel dost podpory, ač nabízel víc peněz (zároveň však požadoval více plnění ze strany klubů). Hlasování na zasedání Asociace profesionálních klubů ve středu dopadlo osmi hlasy pro BPA.

Zuřil jste ve středu, když vyšlo najevo, že jste ze hry?
Nezuřil, věděl jsem výsledek hlasování ještě před ním, protože nás podrazila Plzeň. Pan Straka (Martin Straka, majitel a generální manažer) a pan Matějka (Rudolf Matějka, obchodní manažer). Nejdřív řekli, že budou hlasovat pro vyšší peníze, pak nám počurali záda.

Marketingová práva na extraligu mají zůstat u BPA, Dědkův návrh neprošel

Promiňte, jak?
Ráno se stavili na Praze 6 a dohodli si privátní smlouvu pro Plzeň, na ostatní se vykašlali.

Asociace profesionálních klubů ale bude s BPA vyjednávat jednotnou smlouvu pro všechny kluby, ne?
Oni si ale vyjednali separátní se svým titulárním partnerem. Celé se to odehrává kvůli O2, akcionáři firem Škoda Transportation a O2 potřebovali jeden hlas, zlomili Plzeň. Přitom pan Straka mi dal osobně ruku, že bude hlasovat pro vyšší peníze. Obětoval solidaritu a své slovo.

Nekomplikujete si právě spolupráci do budoucna?
Jak bych mohl spolupracovat s někým, kdo vám podá ruku a pak vás podrazí? Já jsem ze staré školy. Slovo je jen jedno. Nepotřebuju s Plzní spolupracovat. To stejný pan Plachý z Mladé Boleslavi (Jan Plachý, šéf MB), který nakonec také hlasoval pro nižší nabídku. Můžu se jen domnívat, že buď porušil slovo, nebo si domluvil něco bokem. 

Co je APK?

Asociace profesionálních klubů, členy tvoří všech 14 extraligových týmů. 

APK má své pětičlenné vedení, takzvané představenstvo.

Vedení představenstva tvoří za Vítkovice Aleš Pavlík a za Třinec Prokop Beneš, doplňují je tři členové za Liberec Ctibor Jech, za Mladou Boleslav Jan Tůma a za Hradec Králové Aleš Kmoníček.

Mluvil jste s nimi?
Ne, ani mluvit nebudu, ti lidé pro mě nemají hodnotu.

Šéfové klubů pro vás nemají hodnotu?
Když nedrží slovo? Budou z nás sportovní soupeři. Tečka. A když jsme u té Boleslavi, pan Tůma (Jan Tůma, generální manažer MB) z pozice člena představenstva APK ovlivňoval kluby.

Jak?
Volal jim, aby hlasovali pro BPA.

Proč tedy kluby vaší nabídku odmítly?
Celé je to o placené televizi. My chtěli extraligu na České televizi, protistrana řekla, že to bude na placené a volně šiřitelné, nejspíš tedy na O2 a Nově. Zákulisí tedy, Liberec a Sparta, ovlivnilo Karlovy Vary, Plzeň, Mladou Boleslav, Vítkovice... Pan Zábranský (Libor Zábranský, majitel brněnské Komety) mě nemá rád. Ti všichni odmítli rozvoj extraligy, my chtěli pomoct.

Jana Obermajerová

Jana Obermajerová, šéfka BPA

Řekl bych, že i BPA chce extraligu rozvíjet.
Problém je, že BPA extraligu nijak nerozvíjí posledních patnáct let. Přidala milion korun jen proto, že extraliga šla na placenou televizi. A protože si některé kluby něco vzaly bokem. Extraliga slouží BPA jen jako produkt pro Tipsport. My chtěli extraligu ne pro sázkovku, ale pro globální firmy. Velké.

Jaké firmy?
To říct nemůžu, máme nějaké dohody.

Nemohlo klubům vadit, že s vaším návrhem by měli menší volnost než pod BPA?
My vzali ale jen o kousíček víc práv než BPA. A co je důležité říct, nepožadovali jsme víc práv, než je aktuálně za 9,3 milionu ročně podepsáno. BPA teď řeklo, že jim stačí méně práv. Už kvůli tomu rozvoj extraligy nebude. My chtěli hokej pro diváka a partnery, větší sledovanost na České televizi. Nechci posuzovat, která televize dělá hokej lépe, ale čísla nelžou. Chtěli jsme na deset let, podepíšou teď na pět a nebudou mít žádnou koncepci, zeptejte se na představenstvu APK. Navíc ztratili do budoucna potenciálního zájemce. My neuspěli, a to jsme hodně bojovali. Zlomilo se to v zákulisí.

Neříkejte, že ani vy jste v zákulisí nebojoval.
Jak v zákulisí... Já bojoval za vyšší nabídku, ano. Za diváka. Za produkt. Bojoval jsem, samozřejmě. Ale proč? To je to hlavní. BPA loni v únoru vzala klubům milion kvůli covidu, řekla, že jí také krátí partneři finance. Teď v prosinci BPA přišla, že dá milion, který sebrala, když podepíšeme i na další rok (na sezonu 2023/24). A Relmost reagoval, nebyli jsme spokojení. BPA lhala, když říkala, že nemůže dát ani o korunu navíc. Teď totiž vytáhla stovky milionů.

Proč je podle vás špatně, kdyby extraliga zmizela z ČT a přesunula se na volně šiřitelnou Novu?
Protože ČT sport je sportovní kanál, má sledovanost. Nemám nic proti Nově, ale cílí na úplně jiného diváka.

Třeba fanouška přetáhne.
Třeba jo, když si to myslíte. Já jsem mluvil s marketéry a jednou z největších firem v Česku, která řekla, že pokud extraliga zmizí z České televize, končí s podporou.

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice.
Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice.

Řekněte mi, proč jste v návrzích smluv dával lhůtu do 15. května, do kdy musí kluby smlouvu podepsat, aby dostaly podpisový bonus 12 až 15 milionů?
Zaprvé jsme to posunuli na 30. července. A zadruhé musíte mít vždycky nějaké datum, partneři čekají. Musí vědět, do kdy bude jasno.

Ta lhůta mohla být ale příliš krátká na vyjednávání té smlouvy.
Proto jsme ale lhůtu protáhli do července, APK to samo navrhla.

Nemyslíte si, že je oprávněné ptát se na střet zájmů? Držel byste stamiliony pro svou sportovní konkurenci.
Ale to by bylo naprosto transparentní, podepsala by se smlouva. Že bych rozhodoval... Měli by mi poděkovat, že jsem pro ně vybojoval víc peněz.

A ten střet zájmů?
Žádný by nebyl. Kdybych nebyl v Dynamu, kluby by nedostaly přidáno ani korunu.

Co když se vás kluby bály? Jste pro ně neznámý, nevědí, jak vyjednáváte, jestli pro ně nejste příliš agresivní vyjednavač, jakého jednání by se s vámi dočkaly.
Pane redaktore, kdybych neměl lokty, třicet let nepodnikám a není za mnou, co je. Že se kluby bály... Dvacet let podporuju sport, dal jsem do něj stovky milionů, pozvedl jsem hokej ve Vrchlabí, které hrálo teď důstojně první ligu. Pardubické Dynamo jsem podporoval už v době Zbyňka Kusého. Když se vyhrávaly tituly, mohli jste vidět moje plakáty D+D Real, dával jsem peníze v Hradci i Liberci. Nejsem neznámá osoba. Připouštím, že někteří možná měli strach, ale na začátku všichni říkali, jak BPA nefunguje, stěžovali si.

A teď?
Řeknou díky, že jsi to za nás vybojoval, ale uzavřeme to s BPA. Nebojím se říct fakta.

Hra o stamiliony v hokeji. Kolik extraliga vydělá za marketingová práva?

Nemůžou vaše vyjádření uškodit Pardubicím? Budete muset s BPA vyjednávat.
Tak vyjednává APK, kluby dávají připomínky. Tohle je také důležité. Na minulé valné hromadě, 1. dubna, jsem dal návrh, ať o marketingovém partnerovi rozhodnou dvě třetiny (10) klubů. Představenstvo APK dalo návrh, ať je to prostá většina osmi klubů. Tehdy hlasování skončilo 7:7, načež se Třinec rozhodl pro variantu prosté většiny. Proč? Protože chtěli prostor na manipulaci a zákulisní hry. Chystali to už tehdy. A ano, uškodit to může. Jediný, kdo nehrál zákulisní hry, byl Aleš Kmoníček z Hradce Králové, který jako jediný člen představenstva APK hlasoval v rámci solidarity pro dvě třetiny a pro vyšší peníze.

Znovu se k tomu vrátím, třeba kluby chtějí větší volnost, kterou dostanou pod BPA než pod vámi.
Ale... Volnost. Jak volnost? Všichni volali po větších penězích. V tom problém nebude. Teď se hlasovalo jen o penězích, podmínky smlouvy se budou teprve vyjednávat. Běžně to funguje tak, že vyberete tu vyšší nabídku, jdete vyjednávat a když to nedopadne, jdete za druhou firmou. Tady ne.

Zvládl by váš marketingový tým obstarat extraligu?
Ale jistě, máme tým odborníků srovnatelný s BPA. Jsme jedna z největších agentur v Evropě. Není tolik agentur, co by umělo, co my. Všichni si myslí, že jsme nějaká garážová firma, ale jak BPA vyhlašuje nejlepšího hokejistu, my zase nejlepšího golfistu.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Po sezoně na mě padla spousta věcí. Vrána o ztrátě manželky a svých obavách

Premium Až skoro do páteční půlnoci klidnil předškoláka Lea i dva synky spoluhráče Tomáše Kundrátka. Pak si konečně mohl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejisté zdolali houževnaté Slovensko až díky gólům v závěru

Uf, to byla fuška. Čeští hokejisté se v přípravě na mistrovství světa proti Slovákům nadřeli na vítězství. První gól...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Schleiss je zpátky doma. Jsem dospělejší, směje se plzeňský útočník

Už je to osm let, kdy mu zazvonil telefon a vedení Plzně ho narychlo povolalo do Prahy. Hokejový útočník Jan Schleiss...

Řezníčkovy dárečky: stal se tátou a posílil hokejové kohouty

Krásné dárečky a nové výzvy si před třicátými narozeninami nadělil hokejový obránce Dalibor Řezníček. Čtyři dny po...

Vejmelku v Kometě nahradí Tomek, do Brna míří i Roth a Haščák

Brankář Matej Tomek z Lappeenranty, obránce Vladimír Roth z Lausanne a útočník Marcel Haščák z Popradu jsou posilami...

Americký hokejový útočník Hargrove je další novou akvizicí Hradce Králové

Americký útočník Colton Hargrove se stal další novou akvizicí hokejistů Hradce Králové. Osmadvacetiletý rodák z Dallasu...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...