Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Dědek: O extralize rozhodly manipulace. Straka obětoval své slovo, BPA lhala

  13:57
Návrh smlouvy miliardáře a majitele pardubického Dynama Petra Dědka o marketingových právech hokejové extraligy neprošel. Kluby ve středu upřednostnily nabídku současného partnera BPA. Dědek je zklamaný a říká, že za tím jsou zákulisní hry, že majitel Plzně Martin Straka a další nedodrželi své slovo nebo že BPA lhala. Věří, že by extraligu posunul vpřed, chtěl ji také celou nechat na České televizi.

Petr Dědek | foto: Michal Klíma

Jenže návrh Dědkova Relmostu nenašel dost podpory, ač nabízel víc peněz (zároveň však požadoval více plnění ze strany klubů). Hlasování na zasedání Asociace profesionálních klubů ve středu dopadlo osmi hlasy pro BPA.

Zuřil jste ve středu, když vyšlo najevo, že jste ze hry?
Nezuřil, věděl jsem výsledek hlasování ještě před ním, protože nás podrazila Plzeň. Pan Straka (Martin Straka, majitel a generální manažer) a pan Matějka (Rudolf Matějka, obchodní manažer). Nejdřív řekli, že budou hlasovat pro vyšší peníze, pak nám počurali záda.

Marketingová práva na extraligu mají zůstat u BPA, Dědkův návrh neprošel

Promiňte, jak?
Ráno se stavili na Praze 6 a dohodli si privátní smlouvu pro Plzeň, na ostatní se vykašlali.

Asociace profesionálních klubů ale bude s BPA vyjednávat jednotnou smlouvu pro všechny kluby, ne?
Oni si ale vyjednali separátní se svým titulárním partnerem. Celé se to odehrává kvůli O2, akcionáři firem Škoda Transportation a O2 potřebovali jeden hlas, zlomili Plzeň. Přitom pan Straka mi dal osobně ruku, že bude hlasovat pro vyšší peníze. Obětoval solidaritu a své slovo.

Nekomplikujete si právě spolupráci do budoucna?
Jak bych mohl spolupracovat s někým, kdo vám podá ruku a pak vás podrazí? Já jsem ze staré školy. Slovo je jen jedno. Nepotřebuju s Plzní spolupracovat. To stejný pan Plachý z Mladé Boleslavi (Jan Plachý, šéf MB), který nakonec také hlasoval pro nižší nabídku. Můžu se jen domnívat, že buď porušil slovo, nebo si domluvil něco bokem. 

Co je APK?

Asociace profesionálních klubů, členy tvoří všech 14 extraligových týmů. 

APK má své pětičlenné vedení, takzvané představenstvo.

Vedení představenstva tvoří za Vítkovice Aleš Pavlík a za Třinec Prokop Beneš, doplňují je tři členové za Liberec Ctibor Jech, za Mladou Boleslav Jan Tůma a za Hradec Králové Aleš Kmoníček.

Mluvil jste s nimi?
Ne, ani mluvit nebudu, ti lidé pro mě nemají hodnotu.

Šéfové klubů pro vás nemají hodnotu?
Když nedrží slovo? Budou z nás sportovní soupeři. Tečka. A když jsme u té Boleslavi, pan Tůma (Jan Tůma, generální manažer MB) z pozice člena představenstva APK ovlivňoval kluby.

Jak?
Volal jim, aby hlasovali pro BPA.

Proč tedy kluby vaší nabídku odmítly?
Celé je to o placené televizi. My chtěli extraligu na České televizi, protistrana řekla, že to bude na placené a volně šiřitelné, nejspíš tedy na O2 a Nově. Zákulisí tedy, Liberec a Sparta, ovlivnilo Karlovy Vary, Plzeň, Mladou Boleslav, Vítkovice... Pan Zábranský (Libor Zábranský, majitel brněnské Komety) mě nemá rád. Ti všichni odmítli rozvoj extraligy, my chtěli pomoct.

Jana Obermajerová, šéfka BPA

Řekl bych, že i BPA chce extraligu rozvíjet.
Problém je, že BPA extraligu nijak nerozvíjí posledních patnáct let. Přidala milion korun jen proto, že extraliga šla na placenou televizi. A protože si některé kluby něco vzaly bokem. Extraliga slouží BPA jen jako produkt pro Tipsport. My chtěli extraligu ne pro sázkovku, ale pro globální firmy. Velké.

Jaké firmy?
To říct nemůžu, máme nějaké dohody.

Nemohlo klubům vadit, že s vaším návrhem by měli menší volnost než pod BPA?
My vzali ale jen o kousíček víc práv než BPA. A co je důležité říct, nepožadovali jsme víc práv, než je aktuálně za 9,3 milionu ročně podepsáno. BPA teď řeklo, že jim stačí méně práv. Už kvůli tomu rozvoj extraligy nebude. My chtěli hokej pro diváka a partnery, větší sledovanost na České televizi. Nechci posuzovat, která televize dělá hokej lépe, ale čísla nelžou. Chtěli jsme na deset let, podepíšou teď na pět a nebudou mít žádnou koncepci, zeptejte se na představenstvu APK. Navíc ztratili do budoucna potenciálního zájemce. My neuspěli, a to jsme hodně bojovali. Zlomilo se to v zákulisí.

Neříkejte, že ani vy jste v zákulisí nebojoval.
Jak v zákulisí... Já bojoval za vyšší nabídku, ano. Za diváka. Za produkt. Bojoval jsem, samozřejmě. Ale proč? To je to hlavní. BPA loni v únoru vzala klubům milion kvůli covidu, řekla, že jí také krátí partneři finance. Teď v prosinci BPA přišla, že dá milion, který sebrala, když podepíšeme i na další rok (na sezonu 2023/24). A Relmost reagoval, nebyli jsme spokojení. BPA lhala, když říkala, že nemůže dát ani o korunu navíc. Teď totiž vytáhla stovky milionů.

Proč je podle vás špatně, kdyby extraliga zmizela z ČT a přesunula se na volně šiřitelnou Novu?
Protože ČT sport je sportovní kanál, má sledovanost. Nemám nic proti Nově, ale cílí na úplně jiného diváka.

Třeba fanouška přetáhne.
Třeba jo, když si to myslíte. Já jsem mluvil s marketéry a jednou z největších firem v Česku, která řekla, že pokud extraliga zmizí z České televize, končí s podporou.

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice.
Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice.

Řekněte mi, proč jste v návrzích smluv dával lhůtu do 15. května, do kdy musí kluby smlouvu podepsat, aby dostaly podpisový bonus 12 až 15 milionů?
Zaprvé jsme to posunuli na 30. července. A zadruhé musíte mít vždycky nějaké datum, partneři čekají. Musí vědět, do kdy bude jasno.

Ta lhůta mohla být ale příliš krátká na vyjednávání té smlouvy.
Proto jsme ale lhůtu protáhli do července, APK to samo navrhla.

Nemyslíte si, že je oprávněné ptát se na střet zájmů? Držel byste stamiliony pro svou sportovní konkurenci.
Ale to by bylo naprosto transparentní, podepsala by se smlouva. Že bych rozhodoval... Měli by mi poděkovat, že jsem pro ně vybojoval víc peněz.

A ten střet zájmů?
Žádný by nebyl. Kdybych nebyl v Dynamu, kluby by nedostaly přidáno ani korunu.

Co když se vás kluby bály? Jste pro ně neznámý, nevědí, jak vyjednáváte, jestli pro ně nejste příliš agresivní vyjednavač, jakého jednání by se s vámi dočkaly.
Pane redaktore, kdybych neměl lokty, třicet let nepodnikám a není za mnou, co je. Že se kluby bály... Dvacet let podporuju sport, dal jsem do něj stovky milionů, pozvedl jsem hokej ve Vrchlabí, které hrálo teď důstojně první ligu. Pardubické Dynamo jsem podporoval už v době Zbyňka Kusého. Když se vyhrávaly tituly, mohli jste vidět moje plakáty D+D Real, dával jsem peníze v Hradci i Liberci. Nejsem neznámá osoba. Připouštím, že někteří možná měli strach, ale na začátku všichni říkali, jak BPA nefunguje, stěžovali si.

A teď?
Řeknou díky, že jsi to za nás vybojoval, ale uzavřeme to s BPA. Nebojím se říct fakta.

Hra o stamiliony v hokeji. Kolik extraliga vydělá za marketingová práva?

Nemůžou vaše vyjádření uškodit Pardubicím? Budete muset s BPA vyjednávat.
Tak vyjednává APK, kluby dávají připomínky. Tohle je také důležité. Na minulé valné hromadě, 1. dubna, jsem dal návrh, ať o marketingovém partnerovi rozhodnou dvě třetiny (10) klubů. Představenstvo APK dalo návrh, ať je to prostá většina osmi klubů. Tehdy hlasování skončilo 7:7, načež se Třinec rozhodl pro variantu prosté většiny. Proč? Protože chtěli prostor na manipulaci a zákulisní hry. Chystali to už tehdy. A ano, uškodit to může. Jediný, kdo nehrál zákulisní hry, byl Aleš Kmoníček z Hradce Králové, který jako jediný člen představenstva APK hlasoval v rámci solidarity pro dvě třetiny a pro vyšší peníze.

Znovu se k tomu vrátím, třeba kluby chtějí větší volnost, kterou dostanou pod BPA než pod vámi.
Ale... Volnost. Jak volnost? Všichni volali po větších penězích. V tom problém nebude. Teď se hlasovalo jen o penězích, podmínky smlouvy se budou teprve vyjednávat. Běžně to funguje tak, že vyberete tu vyšší nabídku, jdete vyjednávat a když to nedopadne, jdete za druhou firmou. Tady ne.

Zvládl by váš marketingový tým obstarat extraligu?
Ale jistě, máme tým odborníků srovnatelný s BPA. Jsme jedna z největších agentur v Evropě. Není tolik agentur, co by umělo, co my. Všichni si myslí, že jsme nějaká garážová firma, ale jak BPA vyhlašuje nejlepšího hokejistu, my zase nejlepšího golfistu.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáž:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Jágr narazil do tramvaje. Zachránil mě Bůh a moje auto, řekl

Hokejista Jaromír Jágr ve středu havaroval v Plzeňské ulici v Praze. Se svým elektromobilem Kia se srazil s tramvají....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Musí hledat nové parťáky. Kovařčíkové mi budou chybět, přiznává Nestrašil

I přes četné odchody Andrej Nestrašil doufá, že hokejoví šampioni z Třince budou také v příští sezoně bojovat o...

Útočník Přikryl opouští mateřský klub, stěhuje se do Českých Budějovic

Hokejový forvard Filip Přikryl mění extraligový dres, míří z Plzně do Českých Budějovic. Jednadvacetiletý rodák z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Léto hradeckých hokejistů: mezinárodní konfrontace a Liga mistrů

Patrné to tak bylo i v minulých sezonách, v letošní to ale bude zcela jednoznačné: hokejisté hradeckého Mountfieldu...

Má největší pitomost? Tenkrát ve Švýcarsku! Patera o řevu i cestě z pravěku

Premium Sám býval hračičkou, jakýmsi hokejovým Panenkou. Rozdával nádherné pasy, vyžíval se v „žabkách“ a narážečkách. Pavla...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...