Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. března 2021 Miroslav

Bejčku, táta zase válí. Musil o dcerce bojovnici i olomouckých parťácích

  13:53
Z posledních šesti zápasů dal šest gólů. Fajn posila kohoutů připomněla reprezentační potenciál. I na tréninku je pohodář Pavel Musil samý úsměv. Tolik sedmadvacetiletému útočníkovi prospěla výměna z milované Mladé Boleslavi do Olomouce, které pomáhá do play off.

Gólová radost olomouckých Lukáše Klimka (vlevo) a Pavla Musila. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

V prosinci předváděl vskutku sváteční hokej, jenž ho dostal před dvěma lety i do reprezentace. Z posledních šesti zápasů dal šest branek, přidal dvě asistence. Posila k pohledání.

A šťastný táta, jenž poznal, jaký je život vzácný dar. Když v útrobách zimáku po tréninku před dnešním (18.00) domácím zápasem proti Plzni vypráví o dvacetiměsíční dcerce Amálii, velké bojovnici, září mu oči štěstím tak, že to ani písmenka nedokážou popsat. „Byla nedonošená. Narodila se na začátku 27. týdne. Hodně brzo. Měla kilo sto padesát gramů,“ ohlíží se s úlevou.

To muselo být těžké období.
Měli jsme štěstí, že manželka chodila celou dobu do nemocnice do Podolí, a když nastal problém, což nevypadalo, že se bude něco dít – tak jsme byli kousek od Podolí, kam jsme jeli za panem doktorem. Pro jistotu si ji tam nechali, ještě ten den se nám narodila dcera, stal se ze mě táta, z manželky máma a od té doby v tom už jedeme.

To člověk děkuje lékařům a moderní medicíně.
Bylo to hodně emotivní. Těžké období pro nás. I když to si spíš uvědomuji zpětně, protože hlavu vám to nastaví úplně jinam. Musím poděkovat doktorům, sestřičkám, celému personálu, jak to tam funguje. Klobouk dolů před nimi.

Věříte, že o tenhle boj na začátek bude dcerka silnější ženou?
To určitě! Je to už vidět. Narodila se 24. dubna jako bejček, jako moje máma. Nějaké rysy bejčka už má. Je vidět, že to bude velice silná žena.

Už se za vámi do Olomouce přestěhovaly?
Částečně. Hodně ještě chodíme po doktorech, které máme v Praze. Všechno je v pořádku, ale má víc kontrol. Často jsou tady se mnou, ale když je doktor, jedou do Prahy.

Obrátil se vám denní pořádek?
Nechci říkat, že jsem prožíval těžké hokejové období, ale to, že jste táta, vám pomůže, nebo to dítě vám pomůže. Když přijdete domů, člověk se naučil hlavu úplně vypnout od hokeje. Směje se na vás: Táta, táta! Když jsou hokejové problémy, dokáže mě od nich oprostit. Vidím rodinu, ten smích a je to paráda.

Jak si ještě čistíte hlavu?
Máme ještě dva pejsky, takže si hlavu čistíme na procházkách. Volna moc není. Věnujeme se malé, rádi si zajdeme na dobré jídlo.

Doporučuji nepálskou restauraci na Dolním náměstí.
To máme rádi, určitě vyzkoušíme, děkujeme za doporučení.

Rádo se stalo. Ale soudě podle toho, jak teď válíte na ledě, jste se už v Olomouci rozkoukal.
Asi jo. Lajna, ve které hraji, s Lukášem Nahodilem a Lukášem Klimkem, si úplně sedla. Šance jsme měli i předtím, teď došlo k tomu, že jsme je začali proměňovat.

Z posledních šesti zápasů jste dal šest gólů. Takhle se znáte?
Většinou jsem hrál centra, na křídle se dostávám víc do zakončení, takže je to i tím. Ale především je to právě chemií v lajně. Neřekl bych, že jsem to zrovna já, který by měl zakončovat. Teď dával góly zase Klíma, předtím Nahec. Je to rozložené. Možná je i soupeřem, že to třeba víc vychází na mě. Myslím, že takhle by to mělo být.

8 kanadských bodů za šest gólů a dvě asistence posbíral Pavel Musil v posledních šesti zápasech, celkem ve 27 utkáních má bilanci 9+7.

Jací jsou vaši parťáci?
Nahec je hrozně chytrý hráč, výborný centr. Ten nám to spíš rozdává. Klíma výborně brání a odjezdí to i vepředu. Pes, co hodně napadá a umí se dostat jeden na jednoho. Z toho s Nahecem těžíme.

Když je Nahodil rozehrávač, Klimek bruslař, tak na vás role střelce musí připadnout, ne?
To zas nevím, kluci zakončují taky dost. Já bych nerad hodnotil sám sebe. Musíte se zeptat jich, aby mě popsali, jaký já jsem.

Samý úsměv. Sedli jste i lidsky?
Výborně! Nahece znám už sedm let, poznali jsme se, když měl střídavý start z Pardubic do Havlíčkova Brodu. Už tam jsem věděl, že je to kluk pro srandu, to já jsem taky, Klíma to samé. Lidsky jsme si sedli. Je to hrozně důležité, protože pak se chemie na ledě lépe hledá.

Když jste odcházel z Mladé Boleslavi, poeticky jste prohlásil, že to byla první láska, ale kdybyste neopustil první lásku, nepoznal byste svou nynější ženu. Vypadá to s Olomoucí na vážný vztah?
Já v to jenom doufám! Smlouva mi končí, tak uvidíme, co nastane. Ničemu se nebráním, mně se tady fakt hodně líbí. Lidé okolo hokeje, fanoušci i město jsou super.

Mladá Boleslav mění strategii, pouští nejdražší hvězdy. Sledujete její kroky?
S klukama jsem v kontaktu. Je tam nastavená dobrá vize. Radim Vrbata ví, co dělá. Chce pracovat s mládeží. Když se budou své vize držet, budou do budoucna úspěšní.

Dá se v něčem srovnat s Olomoucí, která je rodinným klubem o pár lidech ve vedení?
Boleslav je také o pár lidech, i když teď se to tam trošku rozšiřuje. Je to hodně podobné – pár srdcařů, kteří tomu dávají všechno. Radim Vrbata s Vencou Nedorostem do toho vnesli víc zahraniční pohled, než tam bylo zvykem.

Zkušenosti z NHL.
Ví, jak to funguje jinde. I stylem trénování, nebo mají celou sezonu kondičního kouče. Přivedl se také nový fyzioterapeut.

Před dvěma lety jste nakoukl do národního týmu a připsal si i první trefu. Silný zážitek?
Pro mě to bylo nejvíc, co jsem v hokeji zažil. Vždycky je vyprodaná hala. Měl jsem tu čest hrát tři zápasy za národní tým a měsíc a půl trénovat s klukama po sezoně v kempu. Je to motivace. Dalo mi to hodně po hokejové i lidské stránce, viděl jsem, jak fungují jiní kluci.

Fotogalerie

Kdo udělal největší dojem?
Těžko jmenovat. Spíš jsem se utvrdil v tom, že kluci, co něco dokázali, jsou úplně normální. Mohli by být namyšlení nebo se s námi, tenkrát mladými kluky z extraligy, nebavit, povyšovat se. Chtěli pomoct, radili nám. Výborná zkušenost.

Předpokládám, že stejnou zkušenost jste si utvrdil i v olomoucké kabině vedle hráčů jako Zbyněk Irgl nebo Rostislav Olesz.
Samozřejmě. Utvrdil jsem se, že je to hodně o tvrdé dřině. Nejlepší hokejisti jsou velcí profesionálové.

Žene vás touha vrátit se do národního týmu?
Bylo by to krásný, jenže poslední roky to na to určitě není. Nechci říct, že to mám v hlavě, ale mám to pořád jako jeden z cílů. První cíl byl zvednout se herně a to se mi teď daří. Rád bych se jednou do nároďáku vrátil, kdybych udělal hezkou sezonu a líbil se trenérům.

V tomhle odchod z Mladé Boleslavi splnil účel. Nakopl vás.
To rozhodně. Po delší době už můžu říct, že je to pro mě hrozně dobrá změna. Měla přijít dřív. Furt jsem to prodlužoval, nedařilo se mi tam hodně dlouho. Bylo těžké ale změnu udělat, znal jsem tam všechny, měli jsme dobré vztahy, tak člověku se odtama moc nechce. Teď zpětně vím, že když se člověku nedaří, musí to zkoušet dál. Už to bylo v hlavě hrozně vyhořelé. Měl jsem začít spolupracovat s mentálním koučem, třeba by mi pomohl.

Teď už je to normální praxe.
Přišla výměna a to mi hlavu hodně vyčistilo, dalo mi to drajv a chuť, takže zatím nad tím neuvažuji, ale kdybych se dostal do té situace znovu, určitě bych s mentálním koučem začal spolupracovat. Ti nejúspěšnější už s nimi spolupracují dlouhou dobu, jen se to neříkalo.

Vidíte ve své sváteční prosincové formě ještě rezervy?
Já doufám, že se budeme posouvat celkově jako tým. Dělám všechno pro to, abych pomohl týmu. Potřebujeme se zvednout. Věřím, že bychom se mohli probojovat do play off. Samozřejmě koukáme dolů, ale to nás nesmí vystrašit.

Leč problém Olomouce je, že se jí nedaří v sezoně udělat vítěznou šňůru alespoň tří zápasů.
To je přesně ono. Když uděláte tři čtyři zápasy, odrazíte se. Tady je problém v psychice, protože nejsme tým, který dává hodně gólů, ale zase výborně bráníme. Dokážeme odskočit na 2:0, 3:1, pak zbytečně zalezeme. Nechci říct, že bráníme výsledek, ale nehrajeme hokej, který jsme hráli dvě třetiny.

Chybí větší sebevědomí?
To je o těch třech zápasech. Chytíte lauf a tým to posune. Víc si věří.

Balancovat na desáté příčce, která ještě znamená předkolo play off, není komfortní. Každé kolo to může být jinak. V přímém souboji jste naposledy desítku uhájili obratem na Kladně.
To bylo důležité. Naštěstí se povedlo zápas zvrátit. Velká škoda, že nám nevyšlo utkání s Pardubicemi.

Olomouc dokáže porazit silného soupeře, ale pak vybouchnout.
Přijde mi, že hrajeme výborný hokej s těmi, co jsou nahoře. S těmi, co jsou okolo nás a potřebujeme jim sebrat body, zrovna propadneme. Těžko se to říká. Nikdo nic nepodcení, v kabině jsem, vidím to. Potřebujeme někomu odskočit, a prostě to nevyjde.

A navíc to vypadá z tribuny blbě, když chybí pohyb i srážky.
No právě. Bohužel takové zápasy někdy jsou. Vypadá to, že jsme něco podcenili nebo že nebruslíme, ale vstoupíte do zápasu, jsou dvě tři špatná střídání a už se to veze. Nehrajeme na své nebo nad své možnosti, ale jsme těsně pod nimi. A my jsme tým, který potřebuje, abychom všichni byli na svých nebo nad svými možnostmi, pak budeme úspěšní.

Teď se můžete vytáhnout proti třetí Plzni.
Každý uděláme sto procent, pracujeme na nich, na něco jsme se podívali. Budeme chtít vyhrát.

Vnímáte, že Plzeň je pro Olomouc neoblíbeným sokem, neboť s ní třikrát za pět let vypadla ve čtvrtfinále play off?
Je na čase to všechno změnit. Ale Plzeň je poslední roky jedním z nejkvalitnějších týmů v extralize. Jsou hrozně nepříjemní, hodně bruslí, takže půjdeme do toho s velkým respektem, ovšem nesmíme být podělaní.

Olomouc vs. Plzeň (18.00)

Knotek by už mohl hrát, Ostřížek začal s tréninkem

Na předzápasovém tréninku hokejové Olomouce nechyběl po zranění elitní centr Jan Knotek, večer (18.00) by mohl být v sestavě proti Plzni. Zato start dalšího klíčového útočníka Davida Ostřížka zřejmě reálný není, byť už byl také na ledě, ale v černém drese, který spoluhráče upozorňoval: nesahat! 

To Plzeň ukáže útočnou posilu Patrika Zdráhala z Vítkovic, jehož získala výměnou za Indráka. Nastoupí ve formaci s Němcem a Robem. „Něma je šikovný s pukem a na křídlech má hráče, kteří umí dávat góly. Proto jsou spolu,“ řekl kouč Plzně Ladislav Čihák. Loni v říjnu Škoda v Olomouci vyhrála 4:0, v listopadu pro změnu Mora loupila v Plzni 3:0. „Když to odmakáme a vyrovnáme se domácím v bojovnosti, můžeme zase uspět a vyhrát,“ věří Čihák.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

64

Peter Mueller

Kometa

62

Martin Růžička 27

Třinec

55

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

32

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 51 32 3 6 10 192:113 108
2. Třinec 51 30 4 5 12 183:130 103
3. Ml. Boleslav 51 25 6 7 13 164:124 94
4. Liberec 51 23 8 5 15 148:117 90
5. Plzeň 51 23 6 7 15 161:127 88
6. Hr. Králové 51 25 4 3 19 138:126 86
7. Pardubice 51 20 7 4 20 136:144 78
8. Vítkovice 51 20 4 6 21 129:138 74
9. Kometa 51 19 5 6 21 142:147 73
10. K. Vary 51 17 8 6 20 144:170 73
11. Litvínov 51 17 8 5 21 133:143 72
12. Olomouc 51 14 6 5 26 104:147 59
13. Zlín 51 10 3 4 34 105:178 40
14. Č. Budějovice 51 6 4 7 34 128:203 33
  • Nejčtenější

Zápas Třince s Litvínovem byl odložen kvůli tragickému úmrtí manželky kapitána

Duel 50. kola hokejové extraligy mezi domácím Třincem a Litvínovem je na neurčito odložený. Slezský klub potvrdil, že...

Sparta a Plzeň rozdaly debakly, vyhrála i Boleslav. Olomouc přetlačila Kometu

Tři klíčové příběhy dnes nabídlo 50. kolo hokejové extraligy. Sledovaný šlágr mezi Hradcem a Boleslaví rozhodl bývalý...

Sparta ovládla bitvu s Třincem, Kometa přehrála Hradec. Zvítězil i Liberec

Hlavním lákadlem 49. kola hokejové extraligy byl večerní šlágr mezi druhou Spartou a lídrem z Třince, Pražané se...

Záhada vyřešena. Vítkovický útočník Hruška přiznal, že mobil na ledě byl jeho

Hokejový útočník Jan Hruška z Vítkovic přiznal, že mobil, který se nečekaně objevil na ledě v průběhu pátečního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta získala kolo před koncem Pohár prezidenta, Boleslav má čtvrtfinále

Hokejová Sparta získala kolo před koncem základní části Prezidentský pohár. Porazila totiž Kometu jasně 5:0, zatímco...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Hokejový Zlín si po Kašíkovi a Honejskovi pojistil služby šesti mladíků

V Liberci v pátek odehrají předposlední zápas letošní nepovedené extraligové sezony, ještě před ním Berani oznámili...

Naděje stále je, věří hradecký kouč Růžička před finišem. Začíná s Plzní

Před třemi dny jim zápas o všechno výsledkově nevyšel, v pátek před sebou mají hokejisté hradeckého Mountfieldu druhý....

Litvínov je v ráži. Po Spartě si vyšlápl na Třinec a slaví pátou výhru v řadě

Třinečtí hokejisté prohráli v dohrávce 50. kola extraligy 2:3 proti Litvínovu. Jejich vzájemné utkání bylo původně...

Hokejisty Liberce čekají klíčové bitvy o postup do čtvrtfinále play off

Hokejisty Liberce čeká víkend pravdy. Dva závěrečné zápasy základní části extraligy rozhodnou, zda se Bílí Tygři udrží...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...