Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Jak funguje přestupový trh v extralize. Sestup s ním zamával, popisuje Hynek

  9:59
Načíná svoji druhou sezonu v křesle generálního ředitele Vervy Litvínov, od jeho příchodu zůstalo v extraligovém kádru hokejové bašty už jen sedm jmen. Přesto Pavel Hynek k perestrojce svého mužstva říká: „Přebudování? Jako manažer nemůžu být nikdy spokojený.“

Pavel Hynek na předsezonní tiskové konferenci hokejistů Litvínova. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

V rozhovoru odkrývá i zákonitosti přestupového trhu, na kterém hráči po oznámení sestupové sezony výrazně „zdražili“.

Co vám chybí ke štěstí?
Vždy koukáte po mnohem větších jménech, papírově lepších hokejistech, ale víte, že v realitě na ně nedosáhnete. Chtěl jsem rozdílového hráče, a když jsem viděl, že na českém trhu na něj nedosáhneme, měl jsem vytipovaných čtyři pět cizinců. Prošli Evropou, KHL, Švédskem, Švýcarskem. A když něco vypadalo nadějně, tak vám hráč řekl, že do Litvínova s rodinou nepůjde. U jiného to skončí na daních, další dostal lepší nabídku, jiný dal přednost Německu před námi. Řeknete si: Mysleli jsme moc vysoko. Pak vidíte, že Sparta dokáže přivést Thorella ze švýcarské ligy. Nechci říct, že by pro nás byl superstar, oni ho berou taky jako jednoho ze tří lajn. Ale mrzí mě, že někoho takového jsme sem nedokázali dotlačit. Přitom prostředky na to máme.

Vadí, že Litvínov je malé město?
Největší úspěch pro Litvínov je, že jako nejmenší město je vůbec v extralize. Pak je malý ještě Třinec, ale tam ty peníze nepočítají, to je proti nám jiná dimenze. Každý hráč se tu aklimatizuje a adaptuje jinak. Někteří kluci přijdou, že se přes Litvínov chtějí odrazit dál. Někdo vycítí šanci hrát roli, kterou by jinde neměl. V Liberci by byl ve třetí lajně, tady je výš. Někdo nezná Litvínov a jeho okolí, jaké jsou tady možnosti. Pokud vyjedete na Meziboří, jste jak na dovolené. Fláje, Klíny to samé. Když oslovíte zahraniční hráče, ty informace si sami sbírají. Volají cizincům, kteří tady byli. A na internetu najdou všechno.

Hokejový Litvínov spoří, ale rezervu na posily má. A co stadion?

V NOVÉM. Zimní stadion Ivana Hlinky se dočkal částečné rekonstrukce.

Pomůže přebudovaný stadion? Začít se má na podzim 2022.
Ano. Pro litvínovský hokej je strašně důležité, aby se pohnulo se zimákem a hala se postavila. Jestli do pěti let nebude, tak se z ligy vyfackujeme sami. Vyhlásí se projekt Stadiony a všichni, kdo je mají špatné, půjdou pryč. To je klíčová otázka. Zlín jde předělávat, Mladá Boleslav taky, Jágr se pustil v Kladně do střechy, Olomouc bude stavět. Už to není kam nastavovat. Rozhodující je sport a výsledky na ledě, které fanoušky vždycky zajímají, ale tohle je pro Litvínov nutností.

Zpátky ke kádru. Jak těžké bylo sehnat posily před novou sezonou, když se vyhlásil sestup?
Zavedení sestupu hodně přestupovým trhem zamávalo. Patnáctý jde dolů přímo, čtrnáctý do baráže. Hráče hledáte dlouhodobě, od podzimu máme seznamy, nakontaktované agenty, někdy i hráče. A pak předseda svazu vyhlásí, že je sestupová soutěž, a od druhého dne jsou ti hráči o 30 až 50 tisíc měsíčně na platech dražší. A to je pro všechny stejné. Kluby se předhánějí, protože se padá. Vy pak cítíte, kdo k vám chce jít, kdo nechce, kdo si přes vás jen vyžene peníze, anebo toho hráče taky přeplácíte. Jsme jedni z nich, nebudu říkat, že jiní přeplácí a my nenabízíme nic. Taky to děláme, samozřejmě. Třeba z kluků, které jsme na jaře a v létě získali, jsem cítil, že k nám vážně chtějí jít. Není to tak, že nám zbyli. Což je důležité. Děláte hráče, nabídnete mu standardní podmínky podle jeho cenové hladiny. On jde za touhou, kde cítí větší prostor na ledě, větší zodpovědnost, protože třeba v té roli nikdy předtím nebyl. Ale nepodařilo se všechno, co jsme chtěli.

Hokejisté Litvínova slaví gól proti Liberci.

Kdo hráče vybírá?
To je proces, který řešíme společně s realizačním týmem a Tomášem Vrábelem, který připravuje podklady, skauting, videa, statistiky. Měli jsme třeba hráče před podpisem v čistopise, pak se to zbortí ze dne na den. Ideální stav neexistuje. Podívejte na Třinec, kluci po titulu odešli do KHL, do Švýcarska, do Švédska. A těžko se ti top hokejisté nahrazují, musí sehnat reprezentanty. Není to tak jednoduché.

Od vašeho příchodu do Litvínova zbylo z kádru, který hrál o záchranu, už jen sedm hráčů. Jak těžké bylo překopat celý tým?
Beru to jako přirozený vývoj. Když koukám na migraci hráčů po celé lize, je to tak ve většině klubů. Až mě překvapuje, jaký ten pohyb je. Pravda je, že když má hráč v české lize jednu dvě sezony dobré nebo si sáhne na Euro Hockey Tour, tak odchází do Ruska, případně do Finska. I třeba za finančních podmínek srovnatelných nebo horších s extraligou. Ale ti kluci se chtějí dostat ven, naučí se jazyk, vyzkouší si to, hledají si cestu. Na jednu stranu mě mrzí, že odchází třeba do Finska, na druhou jim přeju, že si to okusí. Je to pro ně obrovská životní zkušenost. Tady proběhla taky nějaká přestavba týmu, ale v kontextu celé ligy mi to nepřijde nic výjimečného. Například v Brně se letos vyměnilo nějakých 12 až 14 hráčů, je to prakticky nové mužstvo. Tady to bylo dané i tím, že někteří starší hráči už třeba končili.

Cíle hokejistů Litvínova: být lepší než loni, vypiplat dalšího Ščotku

Obrana se rozpadla úplně celá. Ze 14 beků nezbyl ani jeden.
Třeba Honzu Ščotku jsme chtěli udržet, nabízeli jsme mu prodloužení smlouvy. Pořád výborně pracoval, od půlky loňské sezony měl reprezentační formu, mistrovství světa mu uteklo jen proto, že neměl žádné zkušenosti. Chtěli jsme ho za každou cenu, byli jsme připravení konkurovat s nabídkou i top týmům, ale on měl prioritu jít ven. Klobouk dolů před ním, nerozhodoval se podle financí, šel do Finska (do JYP Jyväskylä) a ne do týmu z top čtyřky. O to větší šance pro něj tam na sebe upozornit, letos dostane už jistě větší prostor i v reprezentaci. Srovnal si to v hlavě, je to pro něj obrovský posun.

O Ščotku jste stáli, ale co ti ostatní? Cítil jste, že přestavba je nutná, že se tým musí zkvalitnit?
I to byl důvod. Myslím, že se nám povedly příchody cizinců. Ze začátku se hledali, stejně jako celé mužstvo, ale pak se rozehráli a za mě Balinskis a Irving patří k top bekům ligy. Proto jsme rádi, že zůstali. Máme práva na Baránka, Šticha, Říhu, jednoho z nich jsme chtěli podepsat na pozici 5, 6, 7, 8. Měli jsme na to určitý finanční strop.

Pavel Hynek, nový sportovní ředitel hokejového Litvínova.

Nedohodli jste se?
Pochopím to u Davida Šticha, který už má rodinu a nějaký věk, musí na peníze koukat. Budějovice mu asi stejně nedaly víc, ale prostě jsme se nedohodli. U Říhy hrálo roli zdraví, ale věřil jsem, že podepíšeme Marka Baránka. Myslel jsem si, že by se tady mohl restartovat, je to kluk v nejlepších letech. Kladno mu taky asi nedalo víc než my, ale Marek se rozhodl podle toho, že tady necítil takovou šanci dostat se mezi první čtyři beky jako na Kladně. A pak tam narážíte na ty peníze, což pro mě bylo velké zklamání. Karty byly na stole, řekli jsme si, co jsme ochotní dát my, za co jsou ochotní hrát oni. Mrzí mě, že jsme se ani s jedním nedohodli. Jednoho z těch kluků jsem tady ještě viděl.

Než jste přišel do Litvínova, klub byl z pěti sezon třikrát na sestup. Povedlo se vám už sestavit konkurenceschopnější tým?
V to věří každé mužstvo před začátkem sezony. Nepodařilo se nám udržet Cibulskise, který je v KHL, na druhou stranu jsme získali shodou náhod Hrbase z Boleslavi. Vrátil se po letech Stříteský. Chtěli jsme obranu přestavět, ale když jsem loni v dubnu nastupoval do funkce, ta jména na trhu už nebyla. Na reprezentanty nemáme, většinou ani nechtějí na tuto adresu. Koukají jen ven, případně do top týmů extraligy. Opakuji, že mě mrzí, že se nepovedlo přivést jednoho top útočníka, rozdílového hráče, to jsem si dával za cíl.

Hanzl mění Rusko za Švédsko. Oblékne dres Timry

O koho jste stál?
Myslel jsem si na Robina Hanzla, on měl dobrou sezonu ve Spartaku Moskva, ale jako týmu se jim to nepovedlo. Když jsem s ním mluvil, řekl mi, že nám nebude dávat falešné naděje. Že když to nebude Rusko, půjde jinam do Evropy. Nakonec šel do švédské Timry. Rozumím mu. Dopracoval se na reprezentační úroveň, do Litvínova se může vrátit až v závěru kariéry, to je realita. Problém je, že tady nemáme další hráče z regionu, kteří by byli někde po Evropě, v zámoří, a byla by šance, že se sem na sklonku kariéry vrátí. Musí tady zase začít hrát domácí hráči a vypracovat se, což bude trvat roky. Dneska z těch mladých má asi největší potenciál 19letý útočník Lukáš Stehlík, je první na řadě, měl by dostat příležitost a hrát. Bez toho se prostě neposuneme.  

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Ze statistik

Marko Daňo

Nejvíce gólů

Martin Růžička

Nejvíce bodů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. HC Vítkovice Ridera 52 28 4 10 10 159:122 102
3. HC Sparta Praha 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield Hradec Králové 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Bílí Tygři Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. HC Oceláři Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. HC Kometa Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. HC Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71
9. HC Energie Karlovy Vary 52 19 4 3 26 129:163 68
10. HC Verva Litvínov 52 15 7 8 22 137:144 67

Předkolo

Liberec
3:2
Plzeň
Třinec
3:0
Litvínov
Kometa
3:1
Mladá Boleslav
Olomouc
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:1
Kometa
Sparta
1:1
Třinec
Pardubice
2:0
Olomouc
Hradec Králové
1:1
Liberec
  • Nejčtenější

Extraliga zná čtvrtfinalisty. Liberec otočil v prodloužení, Olomouc zdolala Vary

Úterní večer zakončil extraligové předkolo a dokonal seznam čtvrtfinalistů. Hokejisté Liberce po bláznivém vývoji...

Kometa přetlačila Vítkovice, zářil Furch. Pardubice v závěru zlomily Olomouc

Sobotní program play off hokejové extraligy nabídl jen pět branek. Pardubice zvládly i druhý zápas proti nepříjemné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec závěrečným zvratem zaskočil Hradec, Sparta tlaku Třince odolala

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy v neděli pokračovalo zbylými dvěma sériemi. Zatímco nejlepší dvojice týmů...

Střelce Vránu zastínil zkrat brankáře. Nemůžu mu prominout, zlobí se kouč

Start do nového angažmá se Jakubu Vránovi povedl. Český hokejista v pěti zápasech nastřílel za St. Louis čtyři góly,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtvrtfinálová dramata. Třinec skolil Spartu v prodloužení, sérii srovnal i Hradec

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy pokračovalo dalšími dvěma zápasy. Liberec znovu sahal v Hradci Králové po...

Bruk dál povede hokejisty Karlových Varů, upsal se na dva roky

David Bruk bude i nadále působit u hokejistů Karlových Varů, s kterými podepsal novou dvouletou smlouvu. Klub to...

ONLINE: Pardubice ztrácí v Olomouci, Vítkovice získaly po obratu druhý bod

Sledujeme online Čtvrtfinále play off hokejové extraligy pokračuje dalšími dvěma zápasy. Vítkovice vyhrály v Brně 4:1 a opět se ujaly...

Stezkou k NHL. Vyrostl, vyspěl a po play off může napodobit Vejmelku či Ritticha

Premium Před pěti lety se dělil o brankoviště v Benátkách nad Jizerou. A prvoligové statistiky měl bídné. Ještě předloni chytal...

Ostape, ty dáš první gól, věštila maminka. A Safin opravdu načal výhru Sparty

V základní části vstřelil jen osm gólů, ve Spartě ostatně plní jiné úkoly. Urostlý útočník Ostap Safin si důležitou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...