Francouzský útočník Vítkovic Yorick Treille dotírá na ležícího Dominika Haška

Francouzský útočník Vítkovic Yorick Treille dotírá na ležícího Dominika Haška | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubice udolaly lídra z Vítkovic, Slavia vyhrála v Liberci

• 5
Povedená druhá třetina a velmi dobrý výkon brankáře Dominika Haška. To stačilo Pardubicím k výhře nad prvním týmem hokejové extraligy. Východočeši porazili v předehrávce 11. kola Vítkovice 3:2. Pražská Slavia zase napravila dojem z posledních dvou nepovedených utkání vítězstvím v Liberci.

Pardubice - Vítkovice 3:2

Svůj šlágr už má 11. extraligové kolo, které pokračuje v pátek, za sebou. Pardubice přivítaly v jeho předehrávce vedoucí tým tabulky z Vítkovic a zajímavý duel, který premiérově přenášela i stanice Nova Sport, dotáhly k vítězství.

Ostravané přitom byli dlouho lepším týmem. Jenže zejména v první třetině podržel domácí bezchybný Hašek. A ve druhé části hosté vytěžili z nenápadné akce první gól, pak ovládli led.

Vítkovičtí se probrali při Kvapilově snížení na 2:1 v úvodu třetího dějství, během nějž mocně dotahovali. Dvě minuty před koncem však Burger zbytečně hákoval Sýkoru a v přesilovce si už pardubičtí hokejisté výsledek bez problému pohlídali.

"Porazit doma první tým tabulky, to se cení," liboval si Dominik Hašek. Díky vítězství se Pardubice vyhouply na páté místo. Vítkovice zůstávají první, to se nezmění ani po zbylých utkáních 11. kola, která jsou na programu v pátek.

Václav Sýkora (Pardubice): "Vítkovice do zápasu vstoupily daleko líp než my. Rozjížděli jsme se hodně pomalu a ke hře, kterou jsme si představovali, jsme se dostali až ve druhé třetině. Naštěstí jsme první přečkali bez obdrženého gólu. Dostali jsme se pak do vedení 2:0, ale jak jsme začali zápas, tak jsme začali i třetí třetinu. Nechali jsme soupeře snížit hned v první minutě, i když jsme si říkali, že tlak Vítkovic přijde. Ohromně důležitý byl třetí gól, ale nevyvarovali jsme se dalšího výpadku."

Kamil Konečný (Vítkovice): "Začali jsme utkání venku tradičně dobře, vypracovali jsme si řadu dobrých střeleckých příležitostí. Bohužel jsme dílem nedostatku důrazu a nepřesností žádnou z nich neproměnili. Do druhé třetiny jsme vstoupili v oslabení a prakticky celou třetinu jsme byli pod tlakem. Jednak proto, že jsme hráli pasivně a také jsme měli další dva vyloučené. Dvě branky, které jsme v té době dostali, nás hodně mrzí."

Branky a nahrávky: 25. Klejna (Divíšek, Rákos), 30. P. Sýkora (Špirko), 58. Zohorna (Koukal, Kočí) - 41. Kvapil (Krenželok), 58. Svačina (Ujčík). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Šindler - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 2:5. Diváci: 7 105. Třetiny: 0:0, 2:0, 1:2.

Pardubice: Hašek - Kočí, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II - P. Sýkora, Špirko, Pivko - Zohorna, Koukal, Starý - Cetkovský, Genoway, Somík - Klejna, Divíšek, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Vítkovice: Šindelář - Jurečka, Rehák, Kuboš, Stehlík, Sičák, Voráček - Klimek, Burger, Hubáček - Treille, Štefanka, Krenželok - Kvapil, R. Hruška, Svačina - Ujčík, Roman, Szturc - od 41. navíc Šedivý. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Zápas Pardubice - Vítkovice jsme sledovali v podrobné reportáži

Liberec - Slavia 2:5

Liberec prohrál v předehrávaném utkání 11. kola se Slavií a připsal si čtvrtou porážku za sebou. Hosté otočili vývoj zápasu čtyřmi góly ve druhé třetině, dvěma brankami se na výhře Pražanů podílel nejproduktivnější hráč soutěže Roman Červenka.

V souboji trenérů, kteří spolu ještě do minulé sezony vedli Slavii, tak uspěl Vladimír Růžička nad svým dlouholetým asistentem Jiřím Kalousem, jenž v létě převzal Liberec.

V brance Slavie se podruhé v sezoně představil Slipčenko a na rozdíl od duelu v Ostravě se mohl radovat z výhry. Jeden z klíčových zákroků předvedl původně až třetí gólman Růžičkova týmu v 11. minutě, kdy zlikvidoval samostatný nájezd Nedvěda. Přesto Liberec zanedlouho vedl. Jenže od druhé třetiny byla na ledě vyměněná Slavia. Ta se díky výhře posunula na 6. místo, Liberec zůstává jedenáctý.

Jiří Kalous (Liberec): "První třetina byla z naší strany velmi slušně odehraná, ale bohužel ve druhé části rozhodla o našem neúspěchu herní nedisciplína jednotlivých hráčů a hrubé chyby. Bohužel nás nepodržel brankář. Jít do třetí třetiny s tím, že prohráváte o tři branky, je těžké. Určitě se máme nad čím zamyslet, naše situace není dobrá."

Jiří Čelanský (Slavia): "Bylo znát, že se utkali dva soupeři, kterým se v posledních kolech nedařilo. Začátek byl hodně nervózní z obou stran. Liberec první třetinu vyhrál, za což jsme hráče nepochválili. Druhou třetinu jsme vyhráli 4:0, a ne, že by to zápas rozhodlo, ale v závěru jsme byli schopni si ho pohlídat."

Branky a nahrávky: 17. V. Nedorost (Víšek, Kašpařík), 47. P. Nedvěd (Hunkes) - 23. Endál (Vondrka), 30. Červenka (Vašíček), 32. Vašíček (D. Hruška, Beránek), 39. Červenka (V. Růžička ml.), 59. Vondrka (Slipčenko). Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Kis, Pavlovič. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 434. Třetiny: 1:0, 0:4, 1:1.

Liberec: Fikrt (32. Stejskal) - Rýgl, Čakajík, J. Moravec Derner, Hunkes, Jareš, Kolmann - Klimenta, P. Nedvěd, Hlaváč - Bárta, Kašpařík, Víšek - Blatný, V. Nedorost, Špaček - Vantuch, Ondřej, Dušek, od 42. navíc Vařecha. Trenéři: Kalous a Pešán.

Slavia: Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Roth, Kolařík, Drtina, Žižka, Špelda - D. Hruška, Beránek, Tomica - Sklenář, Červenka, Branda - P. Jelínek, V. Růžička ml., Vondrka - Micka, M. Čermák, Doležal - Endál. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.