Pád hokejového Vsetína: 1998 - 2008

Trénink hokejistů Vsetína | foto: Dalibor GlückMF DNES

25 2008
Vsetín - Byl pád Vsetína, nejslavnějšího oddílu moderní historie českého hokeje, nevyhnutelný? Jaký osud čeká zchátralý zimní stadion? Dodrží radnice slovo a získá ho od firmy Zetex do svého vlastnictví? Je možné, aby se za rok hrála ve Vsetíně alespoň první liga? Vraťme se o deset let zpátky, do dubna 1998.

Hokejisté Vsetína se po vítězném finále vrací z Třince se čtvrtým titulem mistra republiky v řadě a valašské město je znovu na nohou.

Vsetín opět prokázal svoji drtivou sílu, oslavy začínají. Dnes, po deseti letech, je všechno jinak. Hrdá bašta českého hokeje je na kolenou a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco změnit.

Co stojí za úpadkem šestinásobného mistra?

Příčiny pádu lze najít přímo ve zlaté éře.

Vsetín byl v devadesátých letech neomezeným vládcem soutěže. Trenéři měli k ruce ty nejlepší hráče z nejlepších, tituly přibývaly. Klub měl zvuk i v zahraničí.

Důkazem je bronzová medaile z Evropské ligy ročníku 1997/98. Avšak už tehdy vznikl problém, který se postupem let valil vsetínským hokejem jako sněhová koule a nabíral na objemu. Vsetín měl a kupil dluhy.

Po těžkém období kolem roku 2001, kdy klub ztratil dlouholetého mecenáše Romana Zubíka, vstoupila do vsetínského hokeje vsetínská radnice. A stala se majoritním akcionářem.

"To víte, Valašsko je chudý kraj"

Zastupitelé měli dvě možnosti: buď si akcie ponechat, nebo je po určité době prodat. První varianta by znamenala novinku a naprostou kuriozitu v českém hokeji, navíc dlouhodobě neudržitelnou.

Proto se město rozhodlo hledat partnera, kterému by část akcií prodalo. Přes mnohá prohlášení jej však nenašlo. "To víte, Valašsko je chudý kraj," omlouval neúspěchy radní Lubomír Gajdušek.

Mezi lety 2002 a 2007 Vsetín živořil, v porovnání s úspěšnou érou devadesátých let jen paběrkoval. Neplnil hráčské smlouvy, jeho dluhy narůstaly geometrickou řadou. Zatímco ostatní extraligové kluby měly své manažery a odborníky přes jednotlivé úseky, Vsetín řídil v podstatě jediný člověk. Manažer Oldřich Štefl.

. Kauza Vsetín Vývoj od vyřazení z extraligy

2007
Červen -
Vsetín je pro nesplnění licenčních podmínek a vysoké dluhy vyloučen z extraligy.
Červenec - Zvedá se vlna odporu, Vsetínem pochoduje tisícovka fanoušků proti způsobu vyloučení. Bez větší odezvy.
Srpen - Vyloučení Vsetína je definitivně potvrzeno svazovou arbitráží.
Září - Začíná extraliga bez vsetínské účasti. Klub se nepřihlásil do žádné z nižších soutěží. Tým se rozpadá.
2008
Březen -
Vsetínská hokejová končí kvůli dluhům v likvidaci. Bývalí zástupci Vsetínské hokejové v tiskové zprávě zveřejněné na webových stránkách deklarují snahu získat licenci na druhou ligu.
Duben - Objevila se zpráva o snaze odkoupit druholigovou licenci od Kroměříže.

"Je nesmysl, aby jeden člověk zařizoval hráčské smlouvy, sháněl sponzory a zároveň kontroloval, zda není třeba opravit například v šatnách topení," shodli se odborníci.

Proč tedy radnice nedosadila do struktury klubu schopné lidi? Proč nevypsala jediné výběrové řízení na některou z pozic? Vždyť šlo o městské miliony.

Místo toho město lepilo jeden dluh za druhým a do bezedné hokejové jámy nalévalo další sedmimístné částky. "Proč nemluvíme klubu do hospodaření? Protože například ve vodovodech a kanalizacích jsme také majoritním akcionářem a také jim do toho nemluvíme," řekla k tomu starostka Květoslava Othová.

Radnici zřejmě nezajímalo, kdo a jak nakládá s jejími miliony. Mimochodem - Štefl za hospodaření klubu dostal od soudu roční podmíněný trest. Jak je tedy možné, že radnice, majoritní akcionář klubu, si takto naivně nechala spravovat svůj majetek?

Jakmile se dluhy akciové společnosti Vsetínská hokejová staly neudržitelnými, došla extraligovým klubům trpělivost.

Na základě porušení několika dohod byl Vsetín loni v červnu vyloučen z nejvyšší soutěže. Protože hokejové řády na tuto možnost nepamatují, nemohl se šestinásobný šampion přihlásit do žádné z nižších soutěží. Pouze do té nejnižší, což v praxi znamená krajský přebor. A nebo - odkoupit licenci od některého z klubů.

I když byly k mání licence na druhou nebo třetí nejvyšší soutěž, zástupci Vsetína tím pohrdli. Proti vyloučení se odvolali ke svazové arbitráži, a když ta vyloučení potvrdila, chtěli se soudit.

"Nechceme kupovat žádnou licenci na nižší soutěže, vrátíme se do extraligy soudní cestou," prohlašoval sebevědomě Oldřich Štefl. Vsetín tak promarnil všechny možnosti a v uplynulé sezoně jeho seniorský tým už nehrál žádnou soutěž.

Hráči se navíc během září rozprchli, takže tým přestal existovat. Hřebíčkem do rakve se stala likvidace, do které byla Vsetínská hokejová poslána kvůli obrovským dluhům. A výsledek soudu? V nedohlednu.

Momentální situace tedy pro vsetínského fanouška nevypadá nejlépe. Shrnout se dá do čtyř bodů.

1. Ve Vsetíně není společnost, která by mohla nějakou soutěž hrát. Vsetínská hokejová je v likvidaci, občanské sdružení HC Vsetín silně zadlužené.
2. Vsetín nedisponuje téměř žádnými hráči, nepočítáme-li mládežnické celky.
3. Mládežnická základna, která ve Vsetíně patří ke špičce v Česku, se vinou absence seniorské soutěže začne brzy bortit.
4. Stadion Na Lapači je v dezolátním stavu. Jeho vlastníkem je společnost Zetex, která však do oprav nikdy neinvestovala.

I z této neutěšené situace ale vede cesta. Pokud radnici na hokeji ve Vsetíně i nadále záleží, pak musí urychleně odkoupit stadion. Vždyť 98 procent stadionů v Česku je v majetku obcí.

Pak musí urychleně sehnat peníze na rekonstrukci. To je základ. Pokud má totiž do Vsetína přijít soukromý subjekt, který bude pravděpodobně fungovat nezávisle na podpoře města, musí k tomu mít podmínky. A zrekonstruovaný stadion je jednou z těch nejzákladnějších.

Bude k tomu na radnici vůle? Pokud lze věřit všem prohlášením na téma "hokej padnout nenecháme", tak snad ano.

Gajdušek: Chceme si koupit stadion a hrát alespoň první ligu

Akciová společnost Vsetínská hokejová, tedy jedna z městských společností, se dostala do likvidace. Vnímá to vedení města tak, že šlo o dlouhodobý proces, kdy zodpovědní lidé nezvládli hospodaření společnosti?

"Vůbec nejde o hospodaření společnosti, ale o závazky, kterými byla společnost historicky zatížena. Navíc zlom nastal až v době, kdy Asociace profesionálních klubů rozhodla o vyřazení Vsetína z extraligy a neumožnila mu startovat v 1. lize," říká místostarosta Lubomír Gajdušek.

Proč je podle vás situace taková, jaká je?
To je spíše dotaz na asociaci klubů a vedení hokejového svazu.

Co říkáte na argument, že člověk, který s klubem hospodařil, tedy Oldřich Štefl, dostal právě za hospodaření podmíněný trest?
Není to pravda, za hospodaření nebyl nikdo souzen.

Jak vnímáte fakt, že jste špatným hospodařením ztratili několik milionů korun? Věříte, že se vám může ještě vrátit půjčka přesahující dvacet milionů korun, kterou jste klubu poskytli v roce 2004? (Datum splatnosti je rok 2013, pozn. autora)
Půjčka byla poskytnuta až v roce 2006 a úvahy o jejím vrácení či nevrácení budou na místě až po skončení soudního sporu o vyřazení Vsetína z extraligy.

Fungování klubu dlouhodobě stálo na jediném člověku. Nemělo město do struktury klubu dosadit odborníky, kteří by pracovali na určitých pozicích? Případně - proč jste nevypsali jediné výběrové řízení na některou z funkcí?
Záležitost týkající se vedení společnosti je dána strukturou akciové společnosti. Z toho vyplývá, že řízení nestálo na jednom člověku. Druhý dotaz by měl být směřován předsedovi představenstva, nikoliv městu Vsetínu jakožto akcionáři.

Většina hokejové veřejnosti se jistě shodne na tom, že základním předpokladem pro existenci seniorského hokeje ve Vsetíně je oprava stadionu. K tomu je třeba, aby jej odkoupilo město a začalo z rekonstrukcí. Vnímáte to stejně?
Určitě je pravda, že bez zimního stadionu není možné hrát lední hokej. Město opět potvrzuje svůj zájem stát se jeho vlastníkem.

S vlastníkem stadionu jednáte několik let, ale doposud jste nenašli stejnou řeč. Proč?
Asi proto, že každý z nás má poněkud rozdílnou představu. Jedna strana chce zdůraznit hodnotu stadionu, zatímco ta druhá chápe jeho převzetí jako nutnost řešení potřeb mládežnického a seniorského hokeje, přičemž si uvědomuje nutnost rekonstrukce, a tudíž existenci nové podstatné investice.

Stadion je v dezolátním stavu, rekonstrukce je nevyhnutelná. Jaké konkrétní kroky děláte pro to, aby přešel stadion do městského vlastnictví?
Na to, aby došlo k uzavření smlouvy, musí být minimálně dvě strany. Proto se také snažíme prostřednictvím paní starostky o intenzivní jednání. Poslední schůzka, která se uskutečnila koncem uplynulého týdne, vyústila v dohodu, že majitel předloží nový návrh realizace převodu.

Je konec dubna, nehraje čas proti vám?
Čas hraje v každém případě proti nám, neboť stadion a všechno, co s ním souvisí, jsou součástí města a jeho občanů.

Představte si konec dubna 2009. Kde byste rád viděl za rok vsetínský hokej?
Byl bych rád, kdyby se naplnilo očekávání fanoušků a ve Vsetíně byla minimálně 1. liga.

VÁCLAV TRÁVNÍČEK, Autor je spolupracovníkem redakce

Autoři:

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Neuvirth: KHL nemám zapotřebí. Když se ozvalo Toronto, ostatní šlo stranou

Michal Neuvirth v brance Philadelphie během zápasu s Pittsburghem.

Společně se sparťanskými hokejisty se v létě připravuje také „vetřelec“ Michal Neuvirth. Gólman,...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře...

Do NHL přes Finsko. Chtějí mě posouvat, necítím tu závist, říká talent

Talentovaný hokejový brankář Lukáš Dostál

Táta z něj chtěl mít boxera. „Ale když mě poprvé přivedl na trénink, hned poznal, že se mi to...

Kanada mě vyšťavila, naříká střelec. Jenže v NHL náročné zemi neunikne

Michal Kempný z Washingtonu a James Neal z Calgary v souboji o puk.

Dokud hrál NHL v USA, platil za nadprůměrného střelce. Jenže pak se rozhodl pro život v Kanadě... A...

Vítkovice jsou bez kapitána, Olesz rozvázal po dohodě s klubem smlouvu

Vítkovický kapitán Rostislav Olesz rozehrává v utkání s Plzní.

V posledních třech sezonách vedl hokejisty Vítkovic jako kapitán, 31. července však přestane...

Další z rubriky

Szturc o odchodu do Zlína: Tlak byl stále větší, nastal čas jít jinam

Vítkovický Roman Szturc obchází protihráče ze Zlína.

Dvanáct extraligových sezon byl věrný Vítkovicím. A přestože měl v Ostravě ještě platnou smlouvu,...

Vítkovice jsou bez kapitána, Olesz rozvázal po dohodě s klubem smlouvu

Vítkovický kapitán Rostislav Olesz rozehrává v utkání s Plzní.

V posledních třech sezonách vedl hokejisty Vítkovic jako kapitán, 31. července však přestane...

Chomutov? Už mě nezajímá, je rázný Růžička. Přestup do Sparty neprožíval

Vladimír Růžička, nová tvář v útoku Sparty.

Jeho jarní příchod do hokejové Sparty vzbudil rozruch. Vždyť je to Vladimír Růžička! Někdejší...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz