Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

V Olomouci jsem zase našel chuť do hokeje, pochvaluje si Olesz

  11:56
Bělovlasý generální manažer hokejové Olomouce Erik Fürst pod nátlakem týmu pronesl ze střídačky na konci silvestrovského tréninku novoroční přání: „Ať nemáme už v sezoně takové nervičky!“ A s hráči si symbolicky připil nějakého moku z kelímku.

Olomoucký útočník Rostislav Olesz. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Slovenský brankář Branislav Konrád ho do sebe kopl a svraštil čelo: šampaňské chutná jinak.

Rostislav Olesz se pousmál.

Čtyřiatřicetiletý někdejší útočník NHL a bronzový olympionik z Turína po kyselém odchodu z mateřských Vítkovic našel na Hané možná víc, než čekal. 

„Zase mám obrovskou radost z hokeje,“ vypraví v rozhovoru pro MF DNES, k němuž svolil výjimečně. „Chci mít klid a soustředit se na práci, abych klukům pomohl víc než dosud.“

Nejsou silvestrovské tréninky otrava?
Já bych neřekl silvestrovské. Zápasy jdou teď rychle za sebou, takže tréninky jsou přizpůsobené programu ligy, ne tomu, jestli jsou svátky.

Od patnácti let, kdy jste naskočil do extraligy, to nemáte jinak. Zvykl jste si, že moc rodinné pohody o Vánocích neužijete?
Už mi to nepřijde. Ale když máte dítě, které má radost z dárků, co přinese Ježíšek, chce si s nimi na druhý den hrát, třeba s tátou stavět stavebnici, ale vy musíte na trénink nebo zápas, to mě mrzí spíš. Zápasy mezi svátky mi nevadí.

A jak si čistíte hlavu?
Hlavně se synem. Mám i koníček, který ale neřeknu, aby mi to někdo nevzal. Lidé, co mě mají rádi, vědí.

Přípitek šampaňským byl?
Malý přípitek se ženou. Po tréninku jsem byl na rehabilitaci, pak doma s rodinou, večer jsme se byli podívat na mistrovství světa dvacítek, podpořit kluky, a spát.

Na juniorský světový šampionát máte krásné vzpomínky. V roce 2005 jste přispěl k bronzu sedmi góly, s Carterem a Ovečkinem jste byl nejlepším střelcem.
To ani nevím. Ale nějaké góly jsem dal. Vzpomínky jsou krásné – na medailový úspěch, spoluhráče. Teď bylo pár fotek v novinách, tak jsem si zavzpomínal a snažil se poznat, kdo je kdo. To je příjemné. Dvacítky sledujeme každý rok.

Před šampionátem vás jako sedmičku draftu podepsala Florida.
Život letí! To ale v každé profesi.

V extralize jste debutoval v patnácti letech a třech měsících jako nejmladší hráč.
Vím, že se hrálo v Praze. První gól jsem dal na Slavii Romanu Málkovi mezi nohy, ale ne v tom prvním zápase. Ale já ještě nevzpomínám, pořád si myslím, že jsem mladý. Těším se na to, že až skončím a budu vzpomínat, zjistím, co jsem dokázal, nedokázal, kde jsem hrál a co je za mnou. Tedy ne, že bych se těšil, až skončím kariéru.

Vzpomínat jistě budete i na olympijský bronz z Turína.
Zatím jsem nerekapituloval kariéru, ale když mi někdo řekne: Tys byl na olympiádě!, teprve si uvědomím: No, vlastně jo! Pro každého sportovce je medaile z olympiády něco neuvěřitelného. Je jednou za čtyři roky, musí se sejít forma. Zvlášť v hokeji, když startují hráči z NHL, je to velice těžké.

V nabité české sestavě byla už nominace velká věc, že?
Sám vidíte, jaké jsem měl štěstí.

Kvalitu.
A štěstí, že se člověk dostane do výběru, lepší hráči měli třeba zranění. To ke všemu patří. Člověk musí mít štěstí, být ve správný čas na správném místě. Pro mě to byla strašná rychlost, přiletěl jsem ze zápasu NHL z Buffala. Fofr. Najednou jsme se na letišti sešli kluci ze všech zemí a letěli jsme do Turína. Po turnaji zase zpátky. Užil jsem si to.

Fotogalerie

Stihl jste navštívit jiné sporty?
Hráli jsme osm zápasů za několik dní. Jiné sporty byly v horách, my jsme byli ve městě. Jen hala pro rychlobruslení byla přes most kousek od nás. Nebyl čas: zápas, trénink a letělo se zpátky do NHL.

Šest sezon na slunné Floridě bylo nejkrásnějších? V žabkách dojít do arény...
To je zase představa lidí o životě na Floridě, hotovo dvacet.

A realita?
Stát Florida je strašně velký a je to rozdílné. Místo, kde se hraje hokej, není vyloženě na pláži, jak mají lidé představu. Ano, je tam teplo, ale taky jsme zažili chladnější období. Někdy jsou tam deště a hurikány, všechno má své pro a proti.

Především jste si jako mladý kluk plnil sen o slovutné NHL.
Ano, toho si nesmírně vážím a jsem k tomu pokorný, že jsem tu šanci v těchto letech dostal, že lidé, co mě vybrali na draftu nebo mě trénovali, mi věřili. Pro mě to byl obrovský skok. Člověk na ty lidi nezapomene. Byl jsem v útoku s Ollim Jokinenem a Joem Nieuwendykem.

Hvězdní hráči.
Dneska, když to někomu řeknu, tak už si je ani nevybaví, ale když se podívají na jejich kariéry, tak tomu nevěří. Měl jsem to štěstí, že tam byl i Jožka Stümpel, jedna z ikon slovenského hokeje. A to bych mohl jmenovat dál – Fin Ville Peltonen, v brance Kanaďan Roberto Luongo, zažil jsem i gólmana Eda Belfoura...

Od koho jste se snažil nejvíc odkoukat, že jste si řekl: Páni, tohle bych mohl použít do hry?
Říct si „tohle bych mohl použít do hry“ je pěkné, ale nemám na to ty dovednosti. Jak se člověk připravuje na sezony v NHL, trénuje s hráči z různých týmů napříč celou NHL. Já jsem trénoval ve skupině s hodně českými hráči. I když nebyli o moc starší, pořád byli vzorem Milan Michálek, Martin Havlát a další, co byli ze stáje našeho agenta Allana Walshe. I od nich jsem se hodně učil. Patrik Eliáš mě ještě v době, kdy mě neznal, učil, jak střílet, jak se k tomu postavit. Člověk to ví, ale provést to v ten moment...

Proč jste po výměně zvládl za Chicago jen šest zápasů?
Když to vezmeme v kostce, tak mě vyměnili do Chicaga, kde to nebylo hokejově perfektní, byl jsem i hodně zraněný, dvakrát jsem se dostával z operace, což bylo těžké, a dokázal jsem se vrátit na nejvyšší úroveň, za to jsem byl velice rád, že jsem pak dostal i tu malou šanci.

A kývl New Jersey.
Dneska si říkám, jestli to nebyla chyba. To už člověk nezjistí. Ale strašně jsem si přál hrát v týmu s Jaromírem Jágrem, to urychlilo mé rozhodování, když přišla jejich nabídka.

Kdybyste nevolil Jersey, měl byste kariéru v NHL delší?
To jsou spekulace a ty nechci říkat. Ale Jardovi to nešlo a mě poslali na farmu. Pak jsem se rozhodl, že už nechci po farmě cestovat, prožil jsem si své. Měli jsme malého a byl jsem hodně od něho. Nechtěl jsem takhle cestovat po Americe, takže jsem se rozhodl pro rodinný život.

NHL byla tehdy víc silová, což vyhovovalo urostlým hráčům vašeho ražení. Teď je ještě rychlejší.
Souboje tam jsou i dneska. Trošku se změnila pravidla. Když se díváte na dvacítky, mají ohromnou rychlost, ale není to jen o ní. V NHL to umocňuje rychlost přihrávek. Když se budete dívat pravidelně na NHL, nebudete vždy ohromený rychlostí. NHL je teďka nahoru dolů.

V extralize v soubojích vynikáte. Málokdy ztratíte puk v rozích.
Děkuji, věřím, že v tom budu pokračovat. Je to styl mého hokeje v těch rozích. Nejsem střelec. Spíš získat v rohu puk, podívat se a někoho najít v gólové šanci. To si myslím, že mě někam dostalo, a na tom se snažím i pracovat. S věkem rychlost ubývá, ale zase jsou přehled, zkušenosti. Jsem rád, že už hraji s mladšími kluky a dávám jim to do šancí.

Byť nejste střelec, na Floridě jste měl dvě čtrnáctigólové sezony.
Nechci posuzovat sebe a svůj styl hry, nechal bych na jiných, co je hodně, nebo málo. Ale budu k sobě přísný: na šance, které si vytvořím, je koncovka žalostná.

NHL řeší citlivou kauzu, hráči zpětně po letech popisují hulvátské zacházení některých hvězdných trenérů. Co jste musel jako mladý Evropan skousnout?
Nechtěl bych se k tomu vyjadřovat.

Nechcete žalovat?
To neříkám. Třeba Daniel Carcillo, se kterým jsem hrál, se k tomu vyjádřil, že hodně hráčů, aby mohlo docílit vrcholu, skousne všechno. O tom to je. Nebudeme říkat, že v jiné práci není šéf na vás tvrdý. Jestli to zajde k ponižování, bití, to jsem nezažil. Ale musím říct, že přísnost i tlak i ze strany českých trenérů, co jsem vyrůstal, jsem zažil.

Rostislav Olesz na tréninku Olomouce.

Není to jen americká specialita.
To ne. Můžete vidět i ve fotbale, jak trenér řve na hráče.

NHL sledujete pořád?
Sleduji spíš Chicago a Dallas kvůli Romanu Polákovi. A pár kluků, co jsou z Ostravska, se kterými se v létě potkám.

Vy jste si v létě po trpkém konci ve Vítkovicích vybral Olomouc.
Nechci říkat, ať vynecháme tuhle otázku, ale zeptejte se jen na Olomouc. Nechci už řešit, jak to bylo ve Vítkovicích a za jakých okolností jsem odcházel.

Vybral jste si správně?
Když člověk řekne, že je spokojený, tak je problém, když se uspokojí. Pořád mám vysoké nároky na sebe. Vím, že můžu odvádět víc. Někdo řekne: On si to myslí, už na to nemá. Ale čekám od sebe víc, ač to někdy vypadá, že už to nejde.

Dal jste pět gólů. Čekáte víc přesilovkových tref?
To ne, na to jsou tady jiní. Já mám jinou práci. Hlavně jsem tady našel chuť chodit na zimní stadion a radost být s klukama v šatně.

Skromné prostředí plechové haly vám sedlo?
Vy říkáte skromné, ale tady je úžasné zázemí.

Ani menší posilovna nevadí?
Ale je tam vše, co potřebujeme. Nehodnotím, že je tady chladno, to je zimní stadion. Všichni o tom mluvili, ale mně tady vůbec nic nechybí. I když pořádná zima ještě nepřišla.

Slovutná NHL vás nerozmazlila.
Ne, kustodi, co se mnou vyrůstali, vědí, že jsem v tomhle nenáročný.

S Olomoucí balancujete na desátém místě na hraně play off. Pomůže důležitá výhra v Kladně?
Potřebovali jsme ji. Po dobrých zápasech, kdy jsme porazili týmy ze špičky, jsme doma prohráli s Pardubicemi. Nechci snižovat jejich kvalitu, ale ten zápas jsme měli zvládnout. Boj o desítku je strašně těžký, hodně vyrovnaný. Jak jste říkal – měl bych se víc prosazovat v přesilovce, celkově více střílet. Na Kladně jsme prohrávali 0:2, pak jsme dali gól z přesilovky a otočilo se to na naši stranu. I z toho je vidět, jak jsou přesilovky důležité.

V Olomouci je dost zkušených hráčů, z napjatého finiše by se týmu rozklepat kolena neměla.
Nechci koukat tak daleko. Dívám se ze dne na den. Připravujeme se na páteční domácí zápas s Plzní.

Kariéra se nedá příliš plánovat. Přesto: jak dlouho chcete hrát?
Kamarád Pavel Kubina mi řekl: Ty budeš hrát do jednatřiceti. A už dva roky přesluhuju. Někdy cítím záda, kyčle, ale mám syna, který hraje hokej. U něho vidím to nadšení. V Olomouci jsem našel opět strašnou chuť k hokeji a radost. Ano, mrzí mě, kde se teďka nacházíme v tabulce, jak jsem na tom s produktivitou, ale snažím se dělat vše, jak nejlíp můžu, každý den a pomoct spoluhráčům. Věřím v dobrý konec, že na konci sezony budu rád. Teď je čas pracovat dál. Hlavu vzhůru!

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada. Příští MS v roce 2023 se bude hrát v Rize a v Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Rusku.

Online reportáže: Finsko - USA, Kanada - Česko

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Německo - Česko 1:4. Smrtící přesilovky, hokejisté si zahrají o medaile

Tři početní výhody, tři přesilovkové góly. K tomu trefa do prázdné branky. Čeští hokejisté zvládli v Helsinkách...

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Hokejisty čeká Kanada, semifinálový den načnou Finové se Spojenými státy

Čeští hokejisté si díky vítězství 4:1 ve čtvrtfinále mistrovství světa nad Německem vysloužili místo v boji o medaile....

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Útočník Šimon Stránský po dvou letech ve Finsku míří do Litvínova

Hokejový útočník Šimon Stránský, který uplynulé dvě sezony strávil ve finském týmu Jukurit Mikkeli, je novou posilou...

Plzeňští hokejisté dál posilují. Z Finska přichází útočník Sedlák

Hokejový útočník Zdeněk Sedlák se po sedmi letech strávených ve Finsku může těšit na premiéru v české extralize, kde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přibyl pokračuje ve Spartě. Stále to má v sobě, věří mu Ton

Daniel Přibyl prodloužil smlouvu s hokejovou Spartou. V dresu Pražanů hrál v uplynulém ročníku po dlouhodobých...

Láďo, vrať se! V Liberci lákají nedávnou oporu Šmída zpět k hokeji

Hokejový obránce Ladislav Šmíd na jaře ukončil kariéru a vrátil se do Kanady, kde má domov. Bílí Tygři se však pořád...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...