Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Musíme dávat víc gólů než dva, burcuje olomoucký útočník Skladaný

  10:56
František Skladaný vystudoval univerzitu v Bostonu a čte si odborné knihy v angličtině. V Rusku zase zažil stadiony, kde se bál šlápnout bosou nohou na zem. Loni bodově táhl Olomouc a na startu sezony, již hokejisté otevřou dnes v Chomutově (17.30), věří v play-off.

Tomáše Dvořáka z Karlových Varů (vlevo) touží obrat o puk František Skladaný z Olomouce. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Loni byl František Skladaný nejproduktivnějším olomouckým hokejistou, stačilo mu na to třicet bodů za dvanáct gólů a osmnáct asistencí. Nejsou to závratná čísla, ale o to lépe vystihují podstatu útoku kohoutů, kteří nemají jednu elitní lajnu, ale o góly se musí starat všichni hráči na ledě.

Skladaný věří, že to nakonec může být i výhoda, zároveň ale sám od sebe čeká, že se loňským číslům přiblíží. „Mám své cíle do sezony a jeden z nich je pomoct týmu i produktivitou,“ říká 35letý slovenský útočník, jenž studoval na univerzitě v Bostonu a také hrál hokej v Rusku.

Prý děláte čest svému jménu a rád skládáte. Baví vás puzzle?
(smích) To ani ne. Spíš Lego Friends díky mým dětem, které ho mají velmi rády. Když vyjde nějaká nová edice, tak ji musí mít. A já se někdy ke stavění připojím, je to určitě lepší zábava než zírat do iPadů a telefonů.

U skládání ještě zůstaňme – jak se podařilo letos složit olomoucký tým?
Pětky od první až po čtvrtou jsou velmi vyrovnané. Každá lajna bude ukazovat dost podobný styl hry, který bude založený na týmové práci a bojovnosti.

V přípravě se útoky hodně měnily, prozradíte s kým budete hrát?
Určitě se to bude měnit i v sezoně. Momentálně ale budu s Markem Lašem a s Kubou Hermanem ve třetí pětce. Jsem rád, že jsme měli v přípravě prostor se trochu sehrát. Poslední zápasy ukázaly, že by nám to mohlo sedět, z některých situací a akcí jsem měl radost.

Kohouti dlouhodobě hledají střelce. Kdo bude letos dávat góly?
Doufám, že se každý nějak přidá, hlavně záleží na tom, abychom týmovou prací dokázali dávat víc gólů než dva. To je asi největší cíl, se kterým bychom měli začít. Protože když nám tohle půjde, pomůžeme i Braňovi v bráně. Aby i on byl přesvědčený o tom, že jsme schopní dát víc gólů a mohl si udělat v bráně větší pohodu.

Dáváte si sám úkoly a cíle, kolik bodů chcete nasbírat?
To bych si nechal pro sebe. Ale samozřejmě motivuju se stále. Čím je člověk v lize delší dobu, potřebuje se víc udržovat, pracovat na sobě a dávat si cíle, za kterými jde. Když je potom postupně plní, pomáhá to i v další kariéře. Takže cíle do sezony mám a samozřejmě jeden z nich je pomoct týmu i produktivitou.

Ceníte si, že jste loni vyhrál klubové bodování?
Vyvinulo se to někdy po dvacátém kole, kdy mě trenér dal do první lajny k Marovi Lašovi a Knoťarovi (Janu Knotkovi – pozn. red.). Začalo nám to sedět, i jejich produktivita se zlepšila a mně se podařilo bodování vyhrát. Potěšilo mě to, ale moc jsme to nevnímal, protože poslední měsíc a půl jsme bojovali o play-off, což byla naše priorita, a tomu jsme se v hlavách všichni věnovali. Byla škoda, že se nám to nepodařilo.

Letos je cíl postavený stejně – postoupit do předkola. Je to reálné, když tým prakticky zůstal stejný?
Reálné to určitě je, protože poslední čtvrtina minulého ročníku ukázala, jakým stylem bychom mohli uspět proti soupeřům. Styl, jakým jsme hráli, se promítl i na výsledcích, a tak by to mohlo fungovat i tuto sezonu.

V Olomouci rádi sází na Slováky, čím si to vysvětlujete?
Cíl každého hráče, který chce v hokeji něco dokázat, je posouvat se výš. Pro hráče ze Slovenska to znamená jít do české extraligy, která je vyšší a uznávanější i ve světových žebříčcích. Když se podíváme na to, kolik hráčů z extraligy odchází do top evropských lig i do NHL na dvojcestné i jednocestné smlouvy, to už samo hovoří o kvalitě soutěže. Mluvím za většinu hráčů ze Slovenska – dostat šanci a hrát v českém extraligovém klubu je pocta.

Je pro vás důležité mít v klubu krajany, když mají oba národy podobnou řeč?
Jazyk je podobný, i když děti, co jsem si všiml, s tím už mají problém. Mezi námi je nějaká soudržnost, ale pomáhat si se snažíme všichni spoluhráči, protože to je to, co se snažíme vytvořit. Aby kabina držela spolu a nebyly v ní rozdíly.

On-line

Chomutov vs. Olomouc sledujte podrobně.

V Olomouci začínáte třetí rok, už jste si zvykl?
Bydlím v Trenčíně, což je autem jen hodinu padesát, ale musím se přiznat, že jsem tu nikdy dřív nebyl. A chci říct, že bych velmi litoval, kdyby se to nestalo, protože je to nádherné město – svou historickou částí i okolím. I proto jsem rád, že příležitost hrát tady přišla, město mám opravdu rád a cítím se tu dobře.

Jak často se dostanete domů?
Když je možnost aspoň dvou dnů volna, rád jedu za dcerami, které taky potěší, že se ukážu. Před úterky, kdy se nehraje, bývá volnější pondělí a to hned jedu domů. Rozhoduju se i pocitově. Když cítím, že potřebuju zregenerovat, tak si radši odpočinu. Ale když má člověk dost sil, tak jedu, domácí prostředí mě vždycky potěší.

Co vás v pětatřiceti letech žene?
Celou kariéru jsem se motivoval a hokej mě stále strašně naplňuje. Rád sám sobě dokazuju, že ho ještě umím. Hokej je má největší láska a chci ho hrát na co nejvyšší úrovni.

Momentka z přípravného utkání Olomouc - Trenčín.
Momentka z utkání Jihlava - Olomouc.

Momentky z přípravných utkání Olomouce

Kariérou se vám prolíná osoba trenéra Zdeňka Venery, pod nímž jste hrál už před deseti lety v Karlových Varech. Jak ho vnímáte?
Když jsem se vrátil z Ameriky z AHL, dostal jsem příležitost jít právě do Karlových Varů, kde působil. Tehdy jsem v jeho týmu začal sbírat první zkušenosti v profesionálním hokeji. Vidím ho jako psychologa, který vnímá hokej i po jiné stránce. Snaží se mužstvo dostat do takového stylu hry a pozice, v níž je schopno zápasy vyhrávat.

Hrál roli i ve vašem příchodu do Olomouce?
Byla to shoda okolností. Můj cíl byl vrátit se do české extraligy a tady bylo v tu dobu zrovna dost zraněných hráčů a hledali nějakého útočníka. Upeklo se to velmi rychle, zájem byl z obou stran. Pravděpodobně hrálo roli to, že mě trenér Venera znal a věděl, co ode mě může čekat.

Za Karlovy Vary jste hrál sedm let, vidíte nějakou podobnost s tím, jak hokej funguje v Olomouci?
Je tu dost podobné zázemí jako ve staré plechové hale ve Varech, kde jsem zažil první tři sezony. To byly zatím nejkrásnější roky v kariéře. První rok postup do předkola play-off, pak druhé místo a rok nato titul. Tehdy nám hala pomáhala, nikdo tam nechtěl jezdit, protože už první třetiny hodněkrát ukázaly, kam bude zápas směřovat. Když jsme pak přešli do nové haly, cítil se člověk už jinak a také diváci byli jiní. Prostředí tam bylo už komornější, ne tak bouřlivé jako ve staré hale. Já jsem vyrůstal spíše v takových prostředích, jako byla stará hala ve Varech, jako je v Olomouci nebo na většině stadionů na Slovensku.

Drsnější podmínky starých zimáků vám tedy nevadí?
Vůbec. Absolutně jsem se nad tím ani nezamýšlel. Dva roky strávené v Rusku mi ujasnily, co jsou dobré podmínky. Podstatné je, aby bylo čisto.

Co jste v Rusku zažil?
Vzpomínám si na všechno možné – na posilovnu s jedinou žíněnkou a starou rezavou tyčí, na tréninky s metodami jak ze starých filmů a také na všudypřítomnou špínu. Některé stadiony nebyly vůbec příjemné a bosý bych se neprošel nikde. Po hygienické stránce to bylo horší, ale samozřejmě ne všude. Když však člověk vidí ty špatné stránky, urovná si priority.

Působil jste nikoli v KHL, ale v ruské VHL. Je to velký rozdíl?
Měl jsem štěstí, a proto jsem tam také šel, že Voroněž byl tehdy ve VHL jeden z nejlépe zabezpečených klubů. Většinou jsme létali, a když už jsme jeli vlakem, byla kupé uzpůsobená na spaní. Postarané o nás bylo dobře. Ve VHL jsem viděl strašně moc opravdu velmi šikovných hráčů, ale neuměli hrát po mentální stránce pod nějakým hokejovým systémem. To hodně z nich připravilo o KHL, protože když měli dodržovat nějaký systém hry, nedokázali si to v hlavě srovnat.

Hrál jste i v zámoří, kromě AHL i čtyři roky za Boston University ve vysokoškolském systému NCAA. Jaké bylo hrát hokej a u toho studovat?
Tehdy jsem se musel rozhodnout, jestli půjdu univerzitní cestou, nebo na draft NHL. Na obě strany to nešlo, tak jsem šel na univerzitu a draftovaný jsem byl o rok později. Na univerzitě jsem ale zůstal. Tehdy jsem nevěděl, co čeho jdu a až po pár letech jsem si uvědomil, co tam znamená univerzitní hokej. V Americe každý hráč vyrostl s tím, že by chtěl hrát za univerzitní tým a pak se dostat do NHL. Z našeho týmu bylo 14 hráčů draftovaných.

V extralize není moc hráčů s vysokoškolským diplomem, natož z americké univerzity. Jaké to bylo?
Studoval jsem management a gastronomii. Nebudu lhát, první rok byl velmi, velmi náročný. Až tak, že jsem v létě uvažoval, že se už nevrátím. Tehdy jsem si to nedokázal tak srovnat, proto jsem přemýšlel, že bych to ukončil. Ale nakonec jsem se vrátil a už od druhého roku to bylo lepší a lepší, až jsem na konci studoval i s vyznamenáním. Když člověk začne přemýšlet jako Američan, tak se všechno překlopí a je to lehčí.

Troufl byste si dnes na místo v oboru?
Baví mě číst a snažím se co nejvíc udržovat znalost jazyka, takže si občas pročítám i odborné knihy v angličtině. Snažím se být in.

Přípravné zápasy

HC Olomouc – Jihlava 2:1
HC Olomouc – Třinec 2:4
Zlín – HC Olomouc 2:1
HC Olomouc – Trenčín 4:3sn
Hr. Králové – HC Olomouc 3:1
Jihlava – HC Olomouc 1:2
Pardubice – HC Olomouc 1:2
Trenčín – HC Olomouc 1:5
HC Olomouc – Zlín 2:3

Láká vás působit v managementu nějakého klubu?
Jsem zastáncem toho, že když člověk něco dělá, měl by to dělat na sto procent. Nějaké nabídky z takových pozic byly, ale dokud hraju hokej, nesnažím se zaměstnávat hlavu jinde. Ale když by něco takového přišlo, nebránil bych se tomu. Hokeji se věnuju celý život – a proč bych neměl zkušenosti a vědomosti prodat.

V Americe?
Táhne mě to. Vím, jaké jsou tam možnosti a příležitosti. A nejen v hokeji. Když je člověk cílevědomý a za něčím si jde, tak je dost velká pravděpodobnost, že toho i dosáhne. Tam umí ocenit poctivou a tvrdou práci. A možností je tam strašně moc. Bývalí spoluhráči z univerzity už působí na vysokých postech v klubech NHL. Jeden, s nímž jsme čtyři roky bydleli, je generální manažer Buffalo Sabres a udržujeme častý kontakt.

Váš cíl je tedy jednou pracovat pro klub v NHL?
Nehážu takovou možnost do koše. Teď se ale soustředím na hokej, na to, co mě teď živí, a co bude potom, nevím. Nebránil bych se tomu, ale zatím je to spíš v rovině žertů, kdy se mě známí ptají, kdy už konečně přijdu do Ameriky. Ty ještě hraješ? A dokdy chceš hrát? Je to v rámci legrace, nic konkrétního.

A dokdy tedy chcete hrát?
Dokud budu mít stejnou chuť jako teď. Dokud mě neopustí vnitřní motivace a hlavně zdraví.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

48

Martin Růžička 27

Třinec

43

Milan Gulaš

Plzeň

39

Michal Řepík

Sparta

Góly

25

Matěj Stránský

Třinec

20

Michal Řepík

Sparta

18

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 37 22 2 5 8 139:84 75
2. Třinec 35 19 4 5 7 124:93 70
3. Ml. Boleslav 36 17 5 6 8 116:86 67
4. Plzeň 36 17 4 6 9 118:92 65
5. Liberec 36 17 5 4 10 108:83 65
6. Hr. Králové 36 18 3 2 13 102:85 62
7. Pardubice 36 15 5 3 13 98:102 58
8. K. Vary 35 14 5 2 14 101:113 54
9. Kometa 35 12 5 4 14 94:98 50
10. Litvínov 35 9 7 3 16 83:98 44
11. Vítkovice 35 10 4 5 16 78:98 43
12. Olomouc 36 10 3 4 19 70:106 40
13. Zlín 36 8 3 3 22 74:115 33
14. Č. Budějovice 36 4 3 6 23 91:143 24
  • Nejčtenější

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Voráčkův vulgární výpad zahýbal NHL. Fanoušci tleskají, experti tápou

Klidně seděl v tiskové místnosti, čepici měl ledabyle naraženou na hlavě kšiltem dozadu, jak bývá zvykem, a odpovídal...

Bělorusko přišlo o hokejový šampionát. Kvůli obavám o bezpečnost

Rada Mezinárodní hokejové federace v pondělí oficiálně odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa 2021. Člen...

POHLED: Škoda sešlápla brzdu. Probere tím hokejové bafuňáře?

Její auta tradičně stojí v rozích zimáků, zelené logo s okřídleným šípem nepřehlédnutelně září uprostřed ledu a řada...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec otočil divoký zápas. Sparta zvládla šlágr, Kometa přemohla Pardubice

Jeden šlágr, souboj zklamaných i duel o pohodu. V 39. kole hokejové extraligy je několik hádanek, které rozluští...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Hokejová Sparta potvrdila Sobotkovo setrvání do konce sezony

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude hrát v pražské Spartě až do konce probíhající sezony. Dohodu s třiatřicetiletým...

Mazanec poprvé v sezoně vynuloval soupeře. Konečně jsem měl i štěstí

Na konci předposlední minuty zápasu se před brankářem hradeckého Mountfieldu objevil s pukem na hokejce nikým...

Országh: Důležité body, ale ještě nás čeká dost zápasů, aby se to zvrtlo

Malý krok pro extraligu, velký skok pro Litvínov? Hokejová Verva v neděli odrazila předposlední Zlín, vítězství 3:2 jí...

Třinec otočil divoký zápas. Sparta zvládla šlágr, Kometa přemohla Pardubice

Jeden šlágr, souboj zklamaných i duel o pohodu. V 39. kole hokejové extraligy je několik hádanek, které rozluští...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...