Odvolaný budějovický manažer Látal se hájí: Nevím, co jsem porušil

Jaromír Látal (vlevo) v předsedou klubového představenstva Zdeňkem Blažkem, který mu nyní oznámil, že v klubu končí | foto: www.hokejcb.cz

8 2009
Pozdravil se s Radkem Dudou a prohodili pár slov. Nyní už bývalý manažer HC Mountfield Jaromír Látal v klubu podle prohlášení z úterního podvečera skončil. "Už jsem si některé svoje věci v kanceláři poskládal a jsem připravený na odjezd," uvedl Jaromír Látal.

Byl jste překvapený verdiktem vedení klubu?
Samozřejmě. Ale hlavně způsobem, který mě nepříjemně překvapil. Jestliže včera bylo představenstvo, tak mě tam mohli zavolat a mohlimi to sdělit tak, jak se scházejí slušní lidé.

Skončil jste, protože nebyly výsledky a protože jste hrubě porušil pracovní smlouvu.
Jestliže o mně někdo napsal, že jsem porušil pracovní smlouvu, tak můžu jen říct, že si nejsem vůbec vědom žádného porušení pracovní smlouvy. Ať rozhodnou právníci, kde ta pravda je. A trošinečku mě i zklamalo, že mi to zavolali.

Proč vás to mrzí? Už to nezměníte.
Ať si v téhle sezoně říkáme, co chceme, tak předcházející tři sezony všechno šlapalo jako hodinky a nikdo ani není schopen přijít a říct: Dík za tu práci. Je to nepříjemné, ale to je ten hokejový život.

Vážně si neumíte vysvětlit porušení pracovní smlouvy?
Neumím si to vysvětlit, protože kdyby někdo něco měl proti mému pracovnímu nasazení a náplni, tak mi to mohl sdělit a já bych se na to byl schopný připravit. Ale znovu říkám, že když to bylo hrubé porušení pracovní kázně, musí to řešit právníci.

Jak jste se to dozvěděl?
Zavolal mi to předseda představenstva klubu pan Blažek.

Řekl vám nějaké body z hrubého porušení smlouvy?
Ne, ne. To musí projít právní cestou. Musí to přijít doporučeně na moji adresu. A podle toho se to musí odvíjet. Znovu říkám, že jsem to předal právníkovi a musí si s tím poradit.

Je to pro vás nepříjemné v tom, že můžete mít problém sehnat zaměstnání.
Musím říct, že mi volalo spousta lidí, co jsem zpronevěřil. Znovu říkám, že je to nechutné. Myslím si, že jsem tady udělal kus práce. Výsledky tady hovořily za všechno.

Za výsledky týmu odpovídáte i vy.
Samozřejmě jsem byl zodpovědný, to nepopírám. Ale také jsem už v listopadu na jednom sezení nahoře, když jsem viděl, že nefunguje tým a trenér, že to nejde dobře, tak jsem na to vedení i majitele klubu upozornil. Od té doby jsem měl pocit, že se moje situace v klubu změnila. O sportovní stránce v klubu začali rozhodovat jiní lidé. Tehdy se naše názory rozcházely a je to asi ten problém, který nyní vyvrcholil.

Už zhruba víte, co budete dělat?
Volalo mi pár klubů. Ale v podstatě dva tři měsíce určitě nic dělat nebudu. Potřebuju si odpočinout. Ať si myslí někdo, co chce, ale já jsem tvrdě pracoval každý den a jsem unavený. Alespoň teď najdu čas si zajet na hory, popřípadě jestli mladší syn zůstane v Plymouthu, tak za ním s manželkou poletíme. A budu se chodit dívat na Spartu na staršího syna.

Přece jen je třeba se vrátit ke změnám v mužstvu před sezonou. Skladba týmu se změnila. Vidíte tam nějakou chybu, že odešli Hübl a Brabenec a přišli Duda s Humlem. O tom se hodně diskutuje.
Samozřejmě se to diskutuje. Ale řeknu, že veškeré problémy se schovávají za Radka Dudu. Myslím si, že v tom si někdo musí sáhnout do svědomí.

Přesto někoho změny zaskočily.
A ať chceme, nebo ne, Ivan Huml je druhý v kanadském bodování mužstva a Duda je, myslím, pátý. (poznámka: je šestý). A Poživil je druhý nebo třetí mezi obránci. (poznámka: je druhý). Takže nemůžu říci, že by to byly totální přehmaty. A tady se také povedlo zařadit spoustu mladých hráčů odchovanců. Ať je to Mertl, Gulaš, Macháček, o kterém si myslím, že by tu měl být a není tady, ať je to Kovář. Tihle kluci se tady prosazovali a k tomu potřebujete hotové hokejisty.

Ale odchody Brabence nebo Hübla, to přece jen asi byla chyba, ne?
Smlouvu samozřejmě musí vždycky podepsat dvě strany. Buď jedna strana v určité době chce, nebo chce jen jedna, a to je málo.

Byly požadavky hráčů přehnané?
K tomu se nechci vyjadřovat. Nepodařilo se nám smlouvy podepsat a tečka.

Jednou se budete ohlížet na roky v Českých Budějovicích. To asi nebudou špatné vzpomínky.
Hlavně rád vzpomínám na první čtyři měsíce tady. V podstatě s Jardou Davidem a Pepou Jandačem se to řešilo v jedné kanceláři, s jednou internetovou linkou přes telefon a jeden fax, který věčně nešel. Dnes je tady klub evropské třídy. Až na ty letošní výsledky. Tehdy se to stavělo na zelené louce a dneska musím poděkovat hráčům, které jsme sem dostali v začátku a na které se to mužstvo později nabalilo.

Kteří to byli, které si vybavíte?
Ondra Veselý, Jindra Kotrla, Vanta Hübl (poznámka: Vanta je Hüblova přezdívka), Kamil Brabenec, René Vydarený, Eda Turek (poznámka: Eda je Turkova přezdívka). Ti hráči nevěděli, do čeho jdou. Opravdu se vařilo trošku z vody, ale tým se podařilo poskládat. Člověk rád vzpomíná na vášnivé diskuse s Pepou Jandačem, kdy my jsme se přeli hodně často. Ale začátek tady byl nejlepší. Teď už to byla křeč.

Tlačil chce vyhrát každý další zápas. Takže všechny

Lepší atmosféra i nálada a chuť něco změnit. A také napětí. To všechno se včera mísilo u šatny HC Mountfield a ledu Budvar arény.

Jan Tlačil

Českobudějovický klub si po změnách sedá. Koučem se stal Jan Tlačil, dřívější asistent. Jeho místo zaujal Milan Kupka a manažer Jaromír Látal čekal na písemné doručení oznámení, že v klubu ihned končí.


"Nechci řešit, jestli jsem jmenování čekal, nebo nečekal," opáčil Jan Tlačil na dotaz o svém jmenování.


Poděkoval za důvěru představenstvu klubu, ale jinak je dost stručný, moc toho nenamluví. Co pro něj znamená jmenování do funkce hlavního kouče? "Samozřejmě velkou zodpovědnost a velkou výzvu," ujistil. "Jsem doma a vždy, když jsem se vracel z angažmá, tak jsem věděl, že tady chci něco dokázat, až budu mít tu možnost," potvrdil svůj zájem působit jako kouč v klubu, kde i hrával.


Zároveň ví, že bude pracovat ve složitém období. "Sezona je ve třech čtvrtinách. Je to velká výzva i pro mužstvo."


 Bere jen velké cíle


Cíle? "Sám sobě si dávám vždycky jen maximální cíle," ujistil kouč. "A budu to chtít přenést i do mužstva." A jaký je maximální cíl? "Vyhrát každý následující zápas."


Když byl u mužstva provizorně, na nic nečekal. "Už jsme začali od pondělka," poznamenal. Normálně mívalo mužstvo volno, protože se v úterý nehrálo. O víkendech se v sezoně hraje i trénuje.

Hráči sami chtěli mít v pondělí přípravu. "Potřebujeme to, tak jsme trenérovi řekli," potvrdil obránce Petr Gřegořek. Teď nemá mužstvo na co čekat. Bude se rozhodovat o sezoně a je třeba udělat, co se dá.


"Tvrdá práce nás může odrazit nahoru po fyzické stránce, i když prostor je na fyzičku minimální," pokračoval Tlačil. "Ale také snad pomůže psychice hráče." Věří, že sebevědomí hokejisty po dobré přípravě poporoste. Moc poslední dobou nenaspal. Přemýšlí o hokeji do noci. "Snažím se najít podstatné body, aby to bylo efektivní," prohlásil.


"Je třeba zapracovat na psychice i komunikaci hráč - hráč a hráči - trenér. To se musí udělat hned." HC Mountfield uměl přesilovky.


V posledních letech patřil k nejlepším. Teď je nejhorší, vyšťourali statistici. "Mám rád, když má mužstvo úspěšnost přesilovek 23 procent," ujistil Tlačil. "Takže na tom budeme pracovat."

Příchod svého asistenta Milana Kupky uvítal.
"Zná hráče, působil u mužstva s panem Jandačem," připomněl Tlačil. "Je to přínos. Může v detailech pomoci."

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

HC Energie Karlovy Vary

Nejméně trestů

Rhett Holland

Nejvíce tr. min.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Další sezony s Ovečkinem. Vrána prodloužil smlouvu ve Washingtonu

Jakub Vrána z Washingtonu slaví svou trefu v zápase s Philadelphií.

Jakub Vrána prodloužil s Washington Capitals smlouvu o další dvě sezony, třiadvacetiletý hokejový...

Polášek netuší, jak dlouho zůstane ve Spartě. Rusko? Extrém, směje se

Adam Polášek

V dresu hokejové Sparty si zahrál dvakrát semifinále, v roce 2016 z toho byla dokonce stříbrná...

Kleknu, odrazím se a nic. Když extraligový objev mění led za kolečka

Gólman Dominik Frodl během přípravy na sezonu.

Jako brankářský nováček okouzlil hokejovou extraligu. A v nové sezoně bude chtít Dominik Frodl...

Dva roky nehrál, teď se Přibyl vrací. Zájem máme, říká hokejová Sparta

Daniel Přibyl ve Spartě patřil k nejlepším útočníkům české extraligy. Teď...

Daniel Přibyl je blízko návratu na led. Odchovanec hokejové Sparty, který nehrál soutěžní zápas dva...

Když vazy praskají jak pruty na ryby. Nedorost: Vracel jsem se čtyřicetkrát

Plzeňský útočník Václav Nedorost se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s...

Kariéru mu ničila zranění. Prodělal během ní neuvěřitelných 18 operací, pravidelně mu praskaly vazy...

Další z rubriky

Útočník Sýkora ukončil kariéru. V Pardubicích pomůže s mládeží

Petr Sýkora z Pardubic (druhý zprava) se zkouší odpoutat od Denise Kindla.

Hokejový kanonýr Petr Sýkora ukončil kariéru. Čtyřicetiletý útočník se zkušenostmi z NHL bude v...

Většinu kariéry jsem hrál doma, cení si Sýkora, nejlepší střelec extraligy

Pardubický Petr Sýkora zkouší bekhendový blafák na brankáře Chomutova Štěpána...

Určitě to nebylo nějaké náhlé vnuknutí - Petr Sýkora o možném ukončení parádní kariéry...

Když vazy praskají jak pruty na ryby. Nedorost: Vracel jsem se čtyřicetkrát

Plzeňský útočník Václav Nedorost se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s...

Kariéru mu ničila zranění. Prodělal během ní neuvěřitelných 18 operací, pravidelně mu praskaly vazy...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz