Neděle 6. prosince 2020, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 6. prosince 2020 Mikuláš

Nejlehčí by bylo to zabalit, ale mám to tady rád, říká kouč Výborný

  12:59
Už během minulé sezony avizoval, že zřejmě skončí. Po překvapivém průlomu Mladé Boleslavi až do semifinále hokejové extraligy se však třiašedesátiletý trenér František Výborný nechal zlomit ještě k jedné sezoně.

František Výborný, trenér hokejistů Mladé Boleslavi | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jenže ta se zatím ani zdaleka nevyvíjí podle představ. Řada změn týmu neprospěla. V prosinci byl podivně vyhozen Výborného dlouholetý parťák Marian Jelínek a Středočeši drží první desítku už jen díky lepšímu skóre. „Nejlehčí by bylo to hned zabalit, ale mám rád svoji práci a lidi v Boleslavi,“ říká Výborný v otevřeném rozhovoru pro MF DNES.

Jak se cítíte?
Na nic. Od začátku jsem věděl, že to není ono. Po minulé sezoně jsme byli namlsaní. Brali jsme to však střízlivě. Věděli jsme, že nám tři klíčoví hráči skončili. David Výborný, Ríša Jarůšek a David Rittich. Přesto se vedení snažilo tým kvalitně doplnit. Přišla řada individualit, ale ty hned netvoří tým. I přesto, že začátek nám bodově vyšel. Pořád to nebylo ono, nemohli jsme do nich dostat ten náš pohyblivý hokej. Postupem času navíc i výsledky šly do háje.

Jak se s tím srovnáváte?
V hlavě vám to lítá neustále. Vánoce šly totálně mimo. Fakt mě to štve. Hráči tady jsou, ale nedokázali vytvořit fungující tým. Jako by si mysleli, že to půjde samo a budou tady sbírat góly a nahrávky jen tak. Chyběla nám od začátku ta černá práce, nebyla k ní ochota. Teď se to ale mění. Všichni vidí, že už jsme na hraně. Bohužel pak nejde jen lusknout prstem a myslet si, že vše se najednou změní. Pak se k tomu připočtou zranění, určité výtky k rozhodčím, ale v tom se nechci utápět.

Kdo z hráčů nejvíc chybí?
Na zranění se vymlouvat nechceme. To by zas říkali, že brečíme. Nebrečíme, člověk musí hrát s tím, co má. Teď se to už lepší. Ještě čekáme na Pacovského s Orsavou. Zvlášť ten Dominik (Pacovský) se po dvou letech tady konečně chytil, ale pak se opět zranil. Začíná na ledě, už by nám měl konečně brzy pomoci.

Zažil jste tohle někdy?
Srovnávám to se Spartou v sezoně 2005/2006. Byli jsme třináctí a nakonec jsme došli až k titulu. Přišli kluci z venku. Jarda Hlinka, Franta Ptáček a další. Nečekali jsme žádné zázraky. Majitel chtěl, abychom to nějak dohráli. Těsně jsme ale postoupili do play-off, v něm jsme se chytili a nakonec z toho byl titul. Neříkám, že to takhle skončí i tentokrát, ale tehdy to taky nebylo zpočátku dobré.

V létě jste chtěl skončit. Neříkáte si, jestli tohle máte zapotřebí?
Nemám, ale mám tu práci rád a mám to tady rád. Nejlehčí by bylo to hned zabalit. Teď ale vidím, že kluci se trápí a chtějí to zlomit. Jsem tady pět let, s vedením už mám nějaké spojení. Cítím podporu. Takhle jsem to měl i na Spartě. Je to osobní záležitost, jako moje rodina. Budovali jsme tady něco a nechci to takhle nechat, i když už jsem v důchodovém věku.

Trenér František Výborný udílí pokyny hokejistům Mladé Boleslavi.

Co hráčům nejvíce vytýkáte?
Mně vadí chyby z laxnosti. Já na NHL moc nekoukám. Ale když si to člověk občas pustí a vidí to nasazení... Kluci nedají metr ledu, vědí, že už by si nezahráli. To tady nemáte. Je tu taková pohodička, u některých cítíte určitou letargii. Ale proč? Vždyť hráči mají štěstí. Dělají, co je baví, jsou dobře placení a ještě si na tréninku vypracují postavu, že se v létě můžou předvádět v plavkách. Co by víc chtěli? Přesto u některých vidíte to uspokojení.

Jak jste prožíval konec parťáka Mariana Jelínka?
Hodně mě to překvapilo. Doteď jsem to nerozchodil. Manželka mi říkala: „Ty doma chodíš jako mrtvola.“ Já na to musel měsíc myslet. Přitom den předtím jsme měli s vedením takové sezení v pozitivním duchu. Večer jsme šli se ženou do divadla. Tak říkám, že si dáme kafe, a jak jsem si v kavárně dosedl, volal manažer, že vyndali Mariana. Nechápal jsem. Zavolal jsem Marianovi. Bavili jsme se o tom. Řekl jsem mu, že mu ještě druhý den zavolám. Ráno jsem přišel s tím, že to položím taky, ale začali mě přemlouvat. Je to těžké. S takovým člověkem se potkáte jednou za život. Nemuseli jsme na sebe mluvit a věděli jsme, co ten druhý chce. Hrozně mě to semlelo.

Dozvěděl jste se, proč skončil?
Nikdo mi to neřekl, ani když jsem se ptal. Ani Marianovi ne. Jen vím, že to určitě nebylo kvůli hokeji.

Jak vnímáte jeho nástupce Borise Žabku?
Od začátku jsem chtěl, aby byl na střídačce s námi. Proto jsem ho vzal s sebou už v létě na náš zápas Ligy mistrů. Vidím v něm potenciál, na stadionu by i spal. Dobře čte hru, jako trenér u boleslavských juniorů prokázal kvalitu. Bohužel má trochu smůlu, že je takový bouřlivák. Všude vám rozhodčí hned v první minutě řekne, ať si ho uklidníme. Přitom ještě nepromluvil. A já reaguju: „Vždyť na vás neřval.“ Ale teď už je to lepší.

V létě přišla řada hráčů. Co byste řekl třeba o Petru Vampolovi?
Vampi, to měla být od vedení taková třešnička na dortu. Já ho osobně neznal, ale Marian ho měl v Plzni. Říkal: „Musíš ho držet nakrátko a pak se ti vyplatí.“ Jako soupeř byl vždycky nepříjemný. Byly na něj fauly, uměl podržet kotouč, ale často byl přemotivovaný.

Jak moc vám chybí v kabině váš syn David?
Je znát, že tam není. Po Davidově konci jsme chtěli nějaké lídry. Věřili jsme, že po něm to převezme Klépa, který je charakterově bezvadný kluk. I se zraněním na ledě padá na pusu. Půl roku se mu nedařilo, v létě byl na operaci kyčle. Skoro nám to neřekl. Bál se, že budeme naštvaní. Vzdal se kapitánského céčka. Přehodili jsme ho na Honzu Hanzlíka. Vampi chtěl být lídr, ale říkáme mu: „Ty můžeš být vůdce, ale musíš se tak chovat. Nemůžeš chodit poslední do kabiny, jezdit někam sám.“ Kluci jako David nebo Albi Reichel tohle nedělali. I ve čtyřiceti padali do střel. To byli lídři. Vampiho ale kabina nevyslyšela.

František Výborný, kouč Mladé Boleslavi

Myslíte, že Klepiš a Vampola vás dokážou vytáhnout nahoru?
Klépa se zvedá, dává góly, jde příkladem. Předtím byl uzavřený, teď začal mluvit. Je vidět, jak moc to chce zlomit. Teď jsme je dali k sobě. Chceme, aby společně mužstvo vytáhli ven z bahna. Mladí kluci hrají super, ale ještě úplně nedorostli. Třeba v zápase proti Chomutovu měli šance v závěru, ale v klíčových momentech se třeba neprosadí. To se člověk naučí až během kariéry. Tihle dva už to zažili a teď mají za úkol to táhnout.

Nebylo těch letních změn nakonec příliš?
Změny vzešly z euforie. Najednou si vedení řeklo, že chce tohohle hráče a pak zas jiného. Přitom tady byli hráči, které bych nikdy nedal. Třeba Milana Mikulíka, který odcházel před dvěma lety. Sám bych ho nikdy nepustil. Lukáše Pabišku taky bych nikdy nedal. To je kluk, který žije s mužstvem, bojuje. I přesto, že hraje málo, stejně dokáže dát gól. Ale jinak se zdravé jádro rozpadlo. Hráči šli za Davidem (Výborným). Co řekl, to platilo. Přitom David je taky nemluvný, ale když o něco šlo, tak se uměl ozvat. Když šlo do tuhého, tak to vzal na sebe. Kluci to brali.

Jak vás poznamenal odchod brankáře Davida Ritticha?
Nepovedl se nám Fin Tuomas Tarkki. Měl být jedničkou a Jan Lukáš se měl vedle něj vychytat. Nakonec to skončilo opačně. Teď jsme získali Brandona Maxwella. Měl jít do branky na Spartě, ale před utkáním se pozvracel. Měl křeče. Ani na Chomutov nebyl úplně připravený, ale nechytal špatně. Na Honzovi Lukášovi je vidět úleva. Nemůže na to být sám.

Cítíte, že chemie uvnitř týmu nefunguje?
Však jsem v kabině několikrát vybouchl, až tam létaly kávovary. Řval jsem, že individuality nikdy úspěch neudělají. Byla chyba, že se na začátku neudělala nějaká výměna. To by s nimi zatřáslo. Nerad hráčům sahám na platy, ale v některých případech není jiná možnost. Když je hráč přeplacený a neodvádí to na ledě, tak to musí čekat. Měli jsme to udělat. Nechci ze sebe dělat proroka, ale už v říjnu jsem věděl, že to není dobré.

Co s tím ale trenér může udělat uprostřed sezony?
Je to těžké. Někteří se už probrali. Bohužel vždycky se najdou typy hráčů, kteří vědí, že tady příští rok nebudou a mají to u zadku. Takové bych taky vyhodil. Já moc dobře vím, kteří to jsou. Takhle jsem už dřív vyrazil pár hráčů a kabina hned prokoukla.

A teď to nemůžete udělat?
Je to těžký...

Autor:

Bodování

27

Milan Gulaš

Plzeň

25

Martin Růžička 27

Třinec

21

Matěj Stránský

Třinec

Góly

15

Peter Schneider

Kometa

14

Matěj Stránský

Třinec

13

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 15 13 1 1 0 69:35 42
2. Plzeň 18 11 3 1 3 69:41 40
3. K. Vary 16 11 1 0 4 49:48 35
4. Sparta 19 10 1 2 6 62:45 34
5. Ml. Boleslav 16 9 1 2 4 59:40 31
6. Hr. Králové 17 9 1 0 7 50:38 29
7. Liberec 17 6 2 2 7 48:46 24
8. Kometa 15 5 2 1 7 41:46 20
9. Vítkovice 15 4 2 3 6 36:47 19
10. Pardubice 16 3 3 1 9 36:55 16
11. Zlín 16 4 1 0 11 41:54 14
12. Olomouc 16 4 0 2 10 28:55 14
13. Litvínov 15 2 3 1 9 29:43 13
14. Č. Budějovice 17 2 0 5 10 39:63 11
  • Nejčtenější

Pešán kritizoval vnuka Hadamczika. Ten reaguje: Arogantní génius na deseti židlích

Svazový šéftrenér Filip Pešán odsoudil mladého útočníka Marcela Barinku za to, že dal přednost novému angažmá v Německu...

Sparta prohrála, selhala i Kometa. Zaválela naopak Plzeň proti Liberci

Hokejisté Třince potvrdili výsadní postavení v letošním ročníku extraligy vítězstvím 4:2 nad Spartou. Těsně za nimi se...

Kolik si vydělají hokejisté v KHL? Jaškin má druhý nejvyšší plat v lize

Sedm let pokoušel štěstí v zámořské NHL, ale za celou dobu žádného trenéra nepřesvědčil, že si zaslouží větší důvěru. A...

Zkáza spadla z nebes. Jak Haška ničili Jágr či Lemieux a proč opustil Buffalo

Premium Zlatá česká sezona 2000-01 byla poslední, kterou fenomenální Dominik Hašek strávil v klubu Buffalo Sabres. Třebaže dál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec si opět poradil s Hradcem. I Kometa vyhrála, Sparta a Pardubice ne

Hokejový Třinec se po nedělním programu 22. kola vrátil na čelo extraligové tabulky, s Hradcem Králové si během týdne...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Návrat? Děkuji klukům, Brnu jsem gól daroval, kál se Mazanec

Tři týdny kvůli zranění čekal královéhradecký hokejový Marek Mazanec na návrat a když se ho dočkal, pomohl svému týmu...

I bez lidí je pořád výhoda hrát doma, míní plzeňský útočník Eberle

V polovině listopadu odstoupil ze zápasu proti Litvínovu po tvrdém ataku zezadu a nárazu na mantinel. Plzeňský...

Tři hattricky, karlovarský obrat a liberecké strádání. Ligu vede dál Třinec

Páteční 24. kolo hokejové extraligy nabídlo tři střelce hattricků. Pardubického Jana Mandáta, plzeňského juniora Filipa...

Tohle budeš mít hodně drahý, slyšel střelec Přikryl. A teď boj o MS

První extraligový hattrick a výrazná pomoc k plzeňské výhře 7:5 nad Zlínem. Hokejový útočník Filip Přikryl se blýskl v...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Prožil jsem jedno z nejkrásnějších období s milovanou ženou, říká Langmajer

Jiří Langmajer (54) už je přes rok ženáč. Po boku manželky Adély Gondíkové (47) je herec spokojený, pochvaluje si život...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...