Můj manžel Guli. Jaký je nejlepší kanonýr hokejové extraligy?

Milan Gulaš s manželkou Veronikou při vyhlášení výsledků ankety Zlatá hokejka. | foto: Profimedia.cz

3 2019
I kdyby nesledovala průběh zápasu, stačí, když se manžel zjeví ve dveřích, a ona z jeho tváře bezpečně vyčte výsledek. Nebo dění na tréninku. „A teď je fakt šťastný, takhle si hokej dlouho neužíval,“ vypráví Veronika Gulašová.

Její Milan je lídrem extraligového bodování, s Plzní mu to šlape a třeba minulý týden nasázel Zlínu v jediném utkání pět gólů. A tak nepřekvapí, že byl reportéry MF DNES vyhlášen nejlepším hráčem února. Stejně jako v lednu.

I proto se tentokrát nezpovídá on, ale upřímně o něm mluví nejbližší člověk, který je po jeho boku patnáct let. A zažil s ním vzestupy i pády.

Teď je to vzestup.
Je. Ale před příchodem Honzy Kováře do Plzně bylo poznat, že v kabině nebyla nálada, kterou by si představoval. Proběhla krize a na Milanovi bylo vidět, že se trápí. Tím, že se stal kapitánem, má velkou zodpovědnost. Chtěl to zlomit sám.

Takže si bere práci domů?
Poznám, kdy si chce, nebo nechce povídat. To syn samozřejmě neřeší, jestli je vhodná chvíle, a spustí slovní kulomet. Nenechá ho přemýšlet nad tím, co bylo a nebylo, jestli měl jít puk nahoru, nebo mezi nohy. Ale díky dětem vždy přijde na jiné myšlenky. I kdyby nechtěl.

Pět gólů, asistence. Hokej si teď neuvěřitelně užívám, zářil Gulaš

Plzeňský útočník Milan Gulaš, který v zápase nastřílel pět gólů.

Zajímalo by mě, jak se tvářil, když se ve dveřích objevil po báječném představení proti Zlínu?
Přišel rozzářený, ale góly v tom nehrály takovou roli. Hráči často říkají, že se nezajímají o produktivitu, ale Guli takový vážně je. Sleduje, jak se mu daří mezi střelci, ovšem nejdůležitější pro něj je, že tým vyhraje. Pokud by prohráli a já doma zmínila, že dal pět gólů, urazil by se a každý bychom spali jinde. Je týmový hráč.

Vy jste ten zápas viděla...
... nejdřív v televizi! Neberu moc ráda malou dceru (1,5) na zimák. Pak jsme šli ven a já na telefonu viděla, jak mu to naskakuje. Štvalo mě, že se v jeho hokejovém životě stala taková věc a já tam nebyla.

Co sedmiletý syn? Je fanoušek?
Užívá si, když může jít s tátou po vyhraném zápase na děkovačku a dělá s fanoušky mexické vlny. Pořád nám tvrdí, že chce strašně hrát hokej, ale my na tom nijak netrváme. Když je hezky, ani nejde na trénink a raději vyrazíme do parku a užijeme si čas společně. To jsme se naučili ve Švédsku, kde se to do nějakého věku neřeší, protože děti má sport hlavně bavit. Tím, že je táta hokejista, se u nás na víkendy nehraje. Takže když dostali v klubu po dlouhé době minulé pondělí volno, syn nešel do školy a jeli jsme si zabobovat na Špičák. Věděli jsme, že to všem udělá dobře. A udělalo.

Milan Gulaš z Plzně v šanci před brankáře Zlína Tomášem Štůralou.

Však si to právě po duelu se Zlínem chválil. Byli jste tam i s rodinou Jana Kováře, což jen dokazuje, že si oba rozumí i mimo led.
Už měli spolu hrát v Magnitogorsku, ale tam to manželovi moc nevyšlo. Zranil se. A bylo pro něj vysvobozující, že jsme šli do Švédska. Syn má teď prázdniny, jsme v Budějovicích, a tak je Milan sám v Plzni. S Kovym jdou po tréninku na oběd, rozumí si a na ledě je to znát. Jeden chce něco udělat a ten druhý už to ví. Jsou neuvěřitelně sehraní, až se trošku děsím, až Honza po sezoně odejde. Ale když je Milan na ledě, tak spíš než přihrávky sleduji, kolik hitů rozdal a dostal. A jestli přijde s nějakým šrámem domů.

Anketa MF DNES

Nejlepší hráč února

V pětileté historii ankety je Milan Gulaš prvním hráčem, který vyhrál dva měsíce po sobě. V únoru dostal od 16 redaktorů 40 bodů, druhý byl jeho plzeňský parťák Jan Kovář (16) a třetí Aleš Jergl z Olomouce (9). Gulaš zároveň s 85 body ovládl celou sezonu, druhý je Marek Kvapil z Liberce (63) a třetí brněnský Petr Holík (40). V předchozích sezonách vyhráli Pavel Francouz (Litvínov), Roman Červenka (Chomutov), Roman Will (Liberec) a Tomáš Mertl (Plzeň). Během play off už MF DNES hráče měsíce nevolí, protože po sezoně vyhlašuje nejlepšího hráče play off, který získá Cenu Václava Paciny.

Ani se nedivím. Mám v paměti, jak se zranil v poslední přípravě před olympiádou v Koreji a při rozhovoru s novináři brečel. Zvlášť když už pětkrát byl ve finální přípravě na mistrovství světa, odjel i na turnaj, ale nikdy se na soupisku nedostal.
Když se to stalo, tak jsem si pořád říkala, že takhle to být přece nemůže. Pouštěla jsem si několikrát ten zákrok a opakovala si, že Milan na zranění netrpí. Že ho to při takovém nesmyslném zápase nevyřadí. A ani to nevypadalo děsivě. Obvolávala jsem známé doktory, chtěla slyšet větu: Neboj, bude to dobré. Ale když šel na rezonanci a já věděla, že jede domů, neexistovalo nic, co by vám zlepšilo náladu. To musí přebolet. Ať je Milan tvrďák, jaký je, slzy tam musely být. Jeho hokejové srdce je opravdové. Ale jsem ráda, že na reprezentaci nezanevřel, i když řekl, že je to konečná.

Kdo ho přemluvil?
Začalo to Martinem Strakou. Ten by možná byl radši, aby Milan zůstával doma, kde se mu nic nestane. Ale řekl mu, aby si dveře do reprezentace nezavíral. To bylo prvotní a my nároďák začali řešit doma. Šla jsem na to přes děti a zeptala se Milánka, jestli by chtěl, aby táta zase hrál za reprezentaci. A on zakřičel: Ano! Obrovskou roli hrálo, že mu volali trenéři a dávali najevo, jak je pro ně důležitý. Říkala jsem, že nemůže odejít, když je o něj takový zájem. Navíc se šampionát hraje v Bratislavě, kam bychom mohli přijet.

Snad tu smůlu už zlomí, ne?
Já byla vždycky strašně naštvaná, když mu to nevyšlo. Říkala jsem, že tam jezdí jako sparingpartner. Máš rodinu, trénuješ tam měsíc i dva, a když se blíží konec, vypadneš. Proto se mi líbí, že trenéři teď říkají, že chtějí dát klukům najevo, jak to s nimi bude. To je nejlepší, co může být. Protože když si hráči nevěří, raději jedou s rodinou na dovolenou, než aby tam dva měsíce trénovali. I když Milan se o šampionátu bavit nechce. Teď je pro něj hlavní play off. Tím žijeme.

Sudí, bavte se se mnou na rovinu. Gulaš nemá rád aroganci

Rozhovor s hráčem měsíce ledna

Milan Gulaš z Plzně (v modrém) diskutuje s rozhodčími během čtvrtého semifinále...

Jaký je povahou?
Hrozně poctivý, až mě tím trošku štve, protože někdy jsou chvíle, kdy si říkám, že tu zarputilost přehání. Když má s teplotou ležet v posteli, a ne makat na tréninku. Vystihla bych ho třemi slovy - zarputilý, poctivý a přímočarý. Ráda čtu jeho rozhovory, protože jsou opravdové. Takový je i v životě. Když se mu něco nelíbí, řekne to. Někteří ho můžou mít za arogantního hráče. Je dost fotek, na kterých mu z očí létají vzteklé jiskry, ale takový není. Je jen výbušný a nesnáší křivdu. Minulý měsíc mluvil u vás v novinách o rozhodčích, a to je přesně on. Je férový a kapitán na správném místě.

Přitom až do této sezony céčko nikdy neměl. Je hrdý?
A už jím byl teď i v reprezentaci. Když se o tom s trenérem Čihákem před sezonou bavili, bylo vidět, že ho to potěšilo. Že to pro něj není jen písmeno na dresu.

Zasněte se. Je květen, stojí v Bratislavě na ledě a hraje hymna.
Ta myšlenka je úžasná. Ale ještě není správný čas na ni myslet. Jsem nastavená jako Milan, takže teď sním o tom, že Plzeň udělá titul. Zasloužil by si to, protože je hokejový smolař, a já se ptám, proč ještě pohár nikdy nezvedal. To by pro mě bylo nejvíc a já doufám, že bude v play off hodně, hodně vousatý.

Fotogalerie

Když Plzeň získala titul, pár měsíců předtím odešel do Ruska.
A můj taťka mu od té doby říká půlmistr. Ve chvíli, kdy Plzeň udělala finále, my leželi doma na gauči v Budějovicích. Byl za kluky moc rád, ale já cítila, že je mu strašně líto, že tam nemůže být taky. Na naši svatbu mu Tomáš Vlasák přivezl medaili, ale i tak je to prostě půlmistr. Teď kolem Plzně vyzařuje aura neporazitelnosti a věřím, že neskončí.

Ze Švédska se vrátil do Plzně hlavně kvůli vám?
Ano, blížilo se narození Ellinky a chtěli jsme domů. Babičky a dědové si přáli vidět vyrůstat vnoučata. Milan je v Plzni spokojený, chválí si fanoušky. Je znát, že ho tady mají rádi, že je pro ně důležitý a že není jen kusem masa na ledě. Váží si toho. Chtěl by tu zůstat jako ten fajn kapitán.

Autor:

MS 2019 na Slovensku

83. ročník mistrovství světa v ledním hokeji proběhne 10. - 25. května 2019 na Slovensku. Zápasy se odehrají na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě a v košické Steel Aréně. Zlato z MS 2018 obhajuje Švédsko, český tým loni prohrál ve čtvrtfinále 2:3 s USA.

10. 5. 20:15 - (Bratislava)
11. 5. 20:15 - (Bratislava)
13. 5. 16:15 - (Bratislava)

Sport 2019: MS v atletice, MS basketbalistů, MS v ragby, MS hokejistů do 20 let

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
1:1
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

Milan Gulaš

Nejvíce gólů

HC Energie Karlovy Vary

Nejméně trestů

Rhett Holland

Nejvíce tr. min.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Polák pomohl Dallasu, Washington ničil Mrázka, St. Louis postupuje

Brankář Caroliny Petr Mrázek nedokázal zabránit hokejistům Washingtonu, aby...

Brankář Caroliny Petr Mrázek tentokrát nedokázal čelit hokejistům Washingtonu. Obhájci Stanley Cupu...

Zemřel úspěšný hokejový trenér Luděk Bukač, bylo mu 83 let

Luděk Bukač

Ve věku 83 let zemřel hokejový trenér Luděk Bukač. V roce 1985 v Praze a o 11 let později ve Vídni...

Úspěšný reparát. Hokejoví junioři nasázeli na MS Švýcarům osm gólů

Český útočník Filip Koffer v podřepu se raduje z gólu v duelu se Švýcarskem.

Umea (Od našeho spolupracovníka) Čeští hokejisté do 18 let složili na MS ve Švédsku úspěšný reparát po úvodní nečekané porážce s...

Bitky, slovní útoky, emoce. Někdy až za hranou, říká Hrubec o Liberci

Michal Birner (nahoře) z Liberce a Michal Kovařčík z Třince.

Mdlé finále hokejové extraligy konečně dostává náboj. Po úvodním zápase, který připomínal spíš...

Patnáct měsíců Jágra s Kladnem: od příletu po návrat do extraligy

Jaromír Jágr z Kladna během rozbruslení před druhým zápasem play off 1. ligy...

Na konci ledna 2018 už o něj v NHL nebyl zájem. Po Jaromíru Jágrovi místo toho prahlo mnoho zájemců...

Další z rubriky

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích...

Bitky, slovní útoky, emoce. Někdy až za hranou, říká Hrubec o Liberci

Michal Birner (nahoře) z Liberce a Michal Kovařčík z Třince.

Mdlé finále hokejové extraligy konečně dostává náboj. Po úvodním zápase, který připomínal spíš...

Patnáct měsíců Jágra s Kladnem: od příletu po návrat do extraligy

Jaromír Jágr z Kladna během rozbruslení před druhým zápasem play off 1. ligy...

Na konci ledna 2018 už o něj v NHL nebyl zájem. Po Jaromíru Jágrovi místo toho prahlo mnoho zájemců...

Najdete na iDNES.cz