Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Broš: Riziko je ve sparťanské brance pokaždé, snad jsme vybrali dobře

  13:59
Ukázal kuráž, nebál se. Michal Broš přijal velkou výzvu a stal se sportovním manažerem hokejové Sparty. V pražském klubu už pár měsíců pilně staví kádr pro novou sezonu, přičemž jedním z klíčových kroků je kompletní obměna gólmanského tandemu. Šanci na postu jedničky dostane Fin Sami Aittokallio.

Michal Broš, sportovní manažer Sparty | foto:  Michal Šula, MAFRA

Broš přilákal i jiné posily, třeba obránce Petra Zámorského. Coby nováček mezi sportovními manažery si počíná velmi aktivně, přesto ještě není zcela spokojený. „Umím si představit, že ještě posílíme útok.“

Běžnou rutinu, která jeho nová funkce přináší, si už zažil. Nevadí mu ani papírování, ani povinný „dress code“. „Chápu, že bych asi v žabkách a tílku nevypadal moc seriozně,“ říká a pobaveně se rozesměje.

Jak jste si zvykl na svou novou pozici ve Spartě?
Když jsem nabídku přijímal, představoval jsem si, co to tak nějak bude obnášet. Mé představy ale nakonec realita ještě překonala. Konec sezony, příprava na další ročník... Myslím, že tohle bylo těžké období i pro někoho zběhlého v takové funkci, natož pak pro mě jako nováčka. S pomocí ostatních, nejvíc Pavla Šreka, jsem se tím ale nějak prokousal. Teď už netrpělivě vyhlížím sezonu. Doufám, že už to bude víc o hokeji a o té každodenní práci kolem ledu.

Co bylo na přechodu do manažerské role nejhorší? Bojoval jste s papírováním?
Určitě administrativa. I když jsem nehrál, pořád jsem poslední dva roky střídal led, posilovnu a střídačku. Furt jsem někde řádil v teplákách. Celkově bylo 95 procent mých aktivit ve sportovním oblečení. Funkce manažera přinesla velkou změnu, administrativa byla veliký náraz. Pro normálně uvažujícího člověka to ale zas tak velký problém není. Je to náročné a nezvyk, ale všechno to jsou činnosti, které je potřeba zvládat. Nic smrtelného to není.

Jak se tedy cítíte ve společenském oblečení?
Patří to k tomu. Nedá se říct, že bych se cítil nějak špatně. Nebyl to v poslední době můj šálek kávy, ale každá hokejová pozice má něco svého. Beru to jako samozřejmost. Chápu, že bych asi v žabkách a tílku nevypadal moc seriozně.

Zbyl vám čas na trenérské aktivity?
Prakticky vůbec. Volného času je málo. V sezoně to bude ještě horší, přijdou zápasy, výjezdy ven... bude to náročné pořád. V tom to pro mě bylo velké dilema, že jsem všechny svoje oblíbené věci musel opustit.

Je náročné v dnešní době skládat tým?
Těžké to je. Nějaká činnost s výhledem na sezonu probíhá už se závěrem té předchozí. Některá jednání už byla rozběhlá a já je jen dokončil. Pak už byl ten výběr hráčů zúžený. Nějakým způsobem to máme na sezonu připravené. Řešíme přetlak v obraně, proto budou muset někteří obránci odejít. Na druhou stranu v útoku jsme připravení tak nějak na to, co přinese vývoj, co nám dovolí rozpočet a co bude na trhu k mání. Tam si dovedu představit, že by nějaký prostor mohl být. S tímhle kádrem jsme připravení sezonu začít. Popravdě si ale dovedu představit, že bychom ještě posílili na postu útočníka.

Jaké je pro Vás, coby bývalého hráče, budovat hokejový tým?
Určitě velice lákavé a zajímavé. Rozhodl jsem se, že do toho půjdu. V hokeji jsem odmalička. Je to hrozně zajímavá práce. Hrajete si s různými variantami a o hokeji se bavíte 24 hodin denně, což jsem ale stejně dělal. To mě na tom moc baví.

Původně jste říkal, že v kádru nebude moc změn. Teď už máte osm nových hráčů, není to moc?
Když to vezmu odzadu, rozhodli jsme se, že vyměníme kompletní brankářskou dvojici. To bylo první rozhodnutí na základě dlouhodobých analýz. Chtěli jsme zlepšit variabilitu útočné fáze obránců, potřebovali jsme mezi beky taky nějakého střelce. S těmito vizemi jsme doplnili obranu. Hráči, kteří přišli, jsou v mladším středním věku s potenciálem na reprezentaci. To byla hlavní vodítka.

Smutná sparťanská střídačka po konci v play-off
Momentka ze čtvrtfinálového duelu Brno vs. Sparta (rudá)

V poslední sezoně Sparta vypadla ve čtvrtfinále. Dosáhne v té příští na vytoužený titul?

Rozhodl jste o nových brankářích sám?
Bylo to rozhodnutí širšího pléna představenstva klubu a sportovního úseku, takhle to funguje. Pro každého manažera je to to nejtěžší, protože rovnice je poměrně jednoduchá – když bude brankář chytat dobře, bude mít tým šanci vyhrávat a pokud ne, tak tu šanci nemá. Brankář může pomoci vyhrát týmu, kterému se nedaří, ale obráceně to nefunguje – i když bude tým hrát sebelíp, ale ten gólman nezachytá, tak pohár nebo ligu nikdy nevyhraje. Je to ožehavá otázka. Tady na Spartě všichni vědí, že nějakým způsobem dlouhodobě. Spousta týmů se s touto otázkou potýká. Bylo to těžké a doufáme, že jsme sáhli po správných gólmanech. Věřím, že kluci v bráně budou základním kamenem našeho mužstva.

Vsadili jste na finského brankáře. Příklad Mladé Boleslavi, kde zklamal Tuomas Tarkki, vás tedy nevystrašil?
Riziko je ve sparťanské brance pokaždé, když přijde nový brankář. Je to specifické prostředí. Spoustě hráčů se nehraje dobře s vědomím, že jsou vidět víc, jsou častěji v novinách rozebíraní a podobně. Z tohoto pohledu je působení ve Spartě hodně náročné, obzvlášť u gólmana. Spousta špičkových brankářů v minulosti neuspělo, ve Spartě jim to nesedlo, takže riziko je tam vždycky. Spíš jsme uvažovali, že finská brankářská škola má velký úspěch. Stačí se podívat na NHL, kolik tam mají jedniček. Znám i jejich mládežnický program. Jak se na to dívám, Aittokallio bude mít dobré základy. Prosadit se v NHL je náročné, v té obrovské konkurenci. To si tady v Evropě mnohdy ani neumíme představit. Nějaké reference na Samiho máme, počítáme s tím, že riziko tam je, ale věříme naší volbě.

Sehrálo při angažování Aittokallia roli i to, že působil v Kärpatu, kde to dobře znáte? Ptal jste se tam na něj?
Trenér brankářů je tam pořád stejný, jako když jsem tam hrál. Bavili jsme se přímo s ním, zjišťovali jsme všechno, co se dá, informací máme spoustu. Stejně je to ale k ničemu, nakonec je to o tom, že si ten brankář musí stoupnout do branky a pochytat co nejvíce puků.

Plánujete chodit mezi hráče?
Spíš mi to trenéři sami nabídli, že by bylo fajn, kdybych chodil na led. Vítám to, protože si neumím představit, že bych jen seděl v kancelářském křesle. Těším se na každodenní tréninky, na čistě hokejové věci. Je lepší vidět vše ze všech možných pohledů. Jinak člověk vnímá věci z televize, tribuny, ze střídačky, nebo když je přímo na ledě.

Budete tedy něco jako další asistent trenéra?
Už funkce samotná je taková, že sportovní manažer je v úzké spolupráci s trenéry. Podle mě se to dá brát tak, že je jedním z členů trenérského štábu.

Kde budete trávit zápasy? V lóži se sponzory, nebo na střídačce?
To samozřejmě řešíme. Někteří kluci v této pozici jsou na střídačce, jiní raději sledují zápasy z tribuny. Já sám nevím, asi si to vyzkouším na obou místech a uvidím, co mi bude více sedět.

Nebál jste se tlaku, který nepochybně na sportovního manažera ve Spartě je?
Těžká pozice to je, to je jasné. Dva dny jsem nespal, protože jsem zvažoval pro a proti, co všechno musím opustit a co mi to přinese, nicméně s tlakem to nemělo nic společného. Na to je jedno pořekadlo: „Kdo se bojí, ten.... v síni.“ Hrál jsem tady jedenáct sezon, zdejší tlak znám, z tohoto pohledu se vůbec nebojím. Jsou na světě mnohem horší věci, než to, jestli mají člověka vyhodit, nebo o něm napsat, že je vůl. To už jsem zažil milionkrát a prostě s tím počítám. Je to součást profesionálního sportu, jeden den člověk usíná jako borec a druhý den jako loser. Tak to prostě chodí, neobávám se toho.

Myslíte, že má Sparta lepší tým než loni?
Doufám. Myslím si, že loňská sezona, ta dlouhodobá část, byla dobrá, pak to ale vzalo hodně rychlý konec. Dá se říct, že šlo o krátkodobou záležitost, výpadek, spoustu věcí najednou, takže se nedá přemýšlet způsobem, že náš tým byl špatný. Samozřejmě doufáme, že nyní budeme silnější vzhledem k vrcholu sezony.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Zpověď hokejisty: Na tu nemoc jsem plival, po covidu se ze mě stala troska

Premium Když po prodělaném covidu sčítal Martin Kadlec svoje první extraligové starty za karlovarskou Energii, chyběla mu...

Brutálně zaražený palec zbrzdil Mrázka: Toronto? Chci hlavně Stanley Cup

Má nového agenta, protože chtěl nový impulz. A zřejmě ho dostane i přestupem do jiného klubu. Hokejovému brankáři Petru...

Newyorčané trumfují v NHL s ruskými gólmany. I díky grilovačce, říká Škarek

V play off NHL už zbyly jen čtyři nejlepší týmy. Na koho byste vsadili? Nabízejí se Tampa Bay Lightning a Vegas Golden...

Kanonýr Point vyrovnal počin Havláta, Tampa otočila vývoj série

Po úvodním nezdaru dokázali hokejisté celku Tampa Bay zvítězit nad Islanders už podruhé za sebou. Naposledy obhájci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horké bostonské léto pro Haláka s Vladařem. A co nedotknutelný Rask?

Rozpadne se velká bostonská parta ověnčená Stanley Cupem? Je to možné. V létě totiž klub čekají těžká rozhodnutí...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Těšil jsem se na srandu v české kabině, říká Ordoš po návratu do Liberce

V minulé sezoně si poprvé vyzkoušel zahraniční angažmá, nahlédl i do reprezentace. Po roce stráveném ve Švédsku je...

Kluky určitě nejvíc baví běhy, směje se pardubický trenér Král

Už lehce přes měsíc se pardubičtí hokejisté potí během letní přípravy na nadcházející extraligovou sezonu. Tréninky na...

Mozík za Kometu nastupovat nebude, v Brně skončil z rodinných důvodů

Pouhé tři týdny po oznámení svého příchodu do Komety se loučí. Hokejový obránce Vojtěch Mozík v Brně hrát nebude, což...

Gulaš nám to sám nevyhraje. Mou rolí je sladit tým, říká budějovický kouč Modrý

Rozdal první rozhovory, představil se hráčům v kabině a vrhl se do práce. Hlavní trenér, padesátiletý Jaroslav Modrý,...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...