Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Straka v Plzni skončí jako stoprocentní vlastník, v klubu určitě zůstane

  12:09
Martin Straka s největší pravděpodobností končí jako stoprocentní vlastník hokejové Škody Plzeň. V těchto dnech finišují jednání a změně vlastnické struktury, potvrzené mají být v nejbližší době. Nicméně to neznamená odchod největší klubové ikony, která před deseti lety v sedmém finále ve Zlíně vystřelila Škodě historický titul. Pokud vše dopadne podle plánů, bývalý skvělý útočník, olympijský vítěz z Nagana a mistr světa bude dál s Plzní pevně spojený.
Martin Straka

Martin Straka | foto: MARTIN POLÍVKA / MAFRA / Profimedia

„Hledám partnera, hledal jsem ho dlouhodobě a doufám, že jsem ho konečně našel. Blíží se to k finále a věřím, že vše dobře dopadne,“ prohlásil ve středu padesátiletý Martin Straka v rozhovoru s novináři.

Spekulace o prodeji klubu živí hokejové zákulisí v Plzni už delší čas. Hovořilo se mimo jiné o návratu Tomáše Krále, bývalého prezidenta svazu, nebo dokonce o majetkovém vstupu útočníka Jana Kováře.

Nic z toho ovšem neplatí.

Prozradíte již v tuto chvíli, s kým o změně vlastnické struktury jednáte?
Jedná se o společnost z Plzeňského kraje, ta jednání jsou už dlouhodobá. A až bude jasno, všechno se veřejnost dozví.

Pokud se námluvy potvrdí, zůstanete většinovým majitelem?
Zatím řeknu jen to, že v klubu budu určitě dál figurovat. Vše ostatní je v jednání, možností je víc. Nechci nyní specifikovat, zda budu minoritní či majoritní vlastník. V každém případě bych byl rád, aby vše bylo vyřešené a dotažené v co nejkratší době.

Hokejisté Plzně dál čekají na čtvrtfinále. Kluci zaslouží respekt, říká kouč

Co by Plzni tato zásadní změna měla přinést?
Abychom se posunuli o kus dál. Zastavili jsme se trochu na místě, musíme být zase konkurenceschopní dalším klubům okolo nás. Proto se to vše dělá a moc se na to těším.

Byla ve hře také varianta, že půjdete z klubu úplně pryč?
Každý má horší a lepší chvilky. Možná někdy v těch horších se mi to do hlavy dostalo. Ale vážně jsem o tom nikdy nepřemýšlel. A když se pak naskytla možnost, o které nyní jednáme, k variantě, že by klub fungoval zcela beze mě, už jsem se nikdy nevracel. Odpověď tedy zní ne.

Berete to i tak, že je složité v klubu fungovat jako majitel, generální manažer i jeden z trenérů?
Dělám to především proto, aby mi s řízením klubu někdo pomohl. A pokud vše dobře dopadne, na tu spolupráci se moc těším. Potřebujeme se posunout dál. Na nějakou dobu jsme se finančně i hokejově zastavili. Stojíme na místě, možná trochu couváme. To chceme změnit a hlavně zlepšit. Nebude to asi hned, ale chceme získat do klubu daleko více peněz.

Martin Straka vhodil před utkáním Plzně s Třincem slavnostní buly.

Ovlivňují ta jednání také tvorbu týmu na další sezonu?
Kádr se samozřejmě už nějaký čas tvoří, děláme na tom s Tomášem Vlasákem (sportovním manažerem). Nějaký základ máme, další hráči jsou rozjednaní, ty důležité jsme už podepsali nebo budeme podepisovat. A máme rozjeté také další posily. Jedná se pochopitelně hlavně o cizince, nejlepší čeští hokejisté jsou rozebraní už od listopadu.

Cílem je, aby byl tým pro příští sezonu minimálně stejně silný jako v té předchozí?
Musí být silnější! Proto se to všechno dělá. Nechceme být na dvanáctém místě, chceme být zase konkurenceschopní. A tohle beru tak, že i kdyby ta jednání nakonec nedopadla, musíme být prostě silnější.

Dvanácté místo = neúspěšná sezona. Platí tahle rovnice?
Já to tak určitě beru. Úspěšná by mohla být, kdybychom skončili dvanáctí, ale pak postoupili do play off. To se nám nepovedlo. V sezoně jsme měli obrovské výkyvy formy. Zachránila nás série vítězství na přelomu listopadu a prosince, kdy jsme se z konce tabulky dostali na chviličku až na čtvrté místo. Uklidnili jsme se, bohužel na to pak nenavázali. A o konci základní části a sérii porážek se snad ani nechci bavit. Možná jsme byli příliš v klidu, že se nám nemůže nic stát. A málem se nám něco ještě stalo...

Jsem už připravený být gólman číslo jedna, říká plzeňský Pavlát

Stejně jako loni se očekává velký třesk v kádru, na odchodu má být devět hráčů. Sedí to?
Odchází Míra Svoboda do Finska. Sám mě během zimy požádal, že by to tam chtěl jít ještě zkusit. To samé platí u Petra Kodýtka. Přišel s tím, že nechce jít do jiného českého klubu, ale rád by si vyzkoušel zahraničí. Míří rovněž do Finska. To jsou nejzásadnější odchody.

Co ty další?
Neuplatnili jsme opci Marku Baránkovi, ale už za něj máme domluvenou náhradu. Končí Vojta Budík a musím říci, že jeho přístup mě mrzí. Dlouhou dobu byl zraněný, fyzioterapeut i kondiční trenér se mu hodně věnovali a perfektně se o něj starali. Myslím, že to měl Plzni vrátit zpátky, ale rozhodl se odejít. Ludwig Blomstrand neměl povedenou sezonu, také on je asi na odchodu. A Filip Suchý je stejný případ jako Budík. Chtěli jsme, aby zůstal, je to Plzeňák. Také on měl loni nějaké zdravotní problémy, které nechci specifikovat. A vždy jsme těm klukům ve všem vyhověli, pomohli. A minimálně je slušnost, že když někde podepíšou, přijdou za mnou a včas mi to oznámí. To je férové jednání. Loni to takhle fér udělal Matyáš Kantner, letos Míra s Kodym.

Plzeňský útočník Filip Suchý se řítí na libereckého brankáře Petra Kváču.

Když ještě zůstaneme u Petra Kodýtka, byla jeho absence v závěru sezony klíčová?
To je další věc. Celou sezonu jsme nebyli kompletní. Nechci se na to vymlouvat, ale byly zápasy, kdy jsme měli v obraně Kvasničku, Kremláčka, dorostence Jiříčka se Skokem. A do toho Zámek (Petr Zámorský), který musel odehrát třicet minut za zápas. A když jsme konečně v poslední čtvrtině byli kompletní, udělali k tomu výměny, tak se zranil Kody. Na tréninku, kdy jsme změnili přesilovku a já jsem nejmenšího postavil před branku... Zámek vypálil a Kodymu zlomil lýtkovou kost. On, srdce našeho mužstva, který dával do každého zápasu všechno, na nejdůležitější fázi sezony vypadl. Možná by to právě Petr nastartoval, kdo ví.

Co pohyb směrem do kabiny? Jediným potvrzeným příchodem je zatím návrat odchovance Jakuba Lva z Hradce Králové.
Aby to nevyznělo, že nic neděláme. Řadu hráčů již máme podepsaných, ale nechci jména zmiňovat v tuto chvíli, spousta z nich ještě hraje v různých soutěžích. Nebylo by to vůči nim fér, i když se to už legálně smí.

Zůstane Petr Zámorský, klíčový obránce?
Máme zájem ho udržet, jednáme o tom. A máme i nějaké jiné možnosti. Stejně tak budeme jednat se Samem Bittenem.

Z tria hráčů Jaroměřský, Honejsek, Beránek, kteří přišli v rámci výměn na konci ledna, může někdo zůstat?
Mám zájem o Martina Beránka. To je typ hráče, kterého potřebujeme. Pracovitý kluk do třetí, čtvrté lajny, který na ledě nechá všechno, souboje s ním bolí. Ale zároveň musíme přivést i hráče, kteří budou dávat góly a budou rozdíloví.

Celou sezonu jste sám stál i na střídačce po boku trenérů Petra Kořínka s Františkem Bombicem. Tuhle roli si ponecháte?
Uvidíme. Teď se musí dotáhnout věci ohledně vlastnické struktury. Pokud dopadnou dobře, určitě zůstanu s klukama dole na střídačce.

Takže realizační tým zůstává ve stejném složení?
Ano, všichni pokračují. Kluci pracovali perfektně, tam žádný problém nebyl. Realizační tým je skvělý, od videa, fyzioterapeuta, kondičního trenéra, kouče gólmanů Rudy Pejchara až po Petra s Frantou. Já se do toho také nějak montoval, někdy možná moc, až to bylo na škodu. Ale jsem už takový.

Vraťme se do loňského září, kdy jste po pouhých dvou kolech odvolal trenéry Baďoučka s Říhou. Co bylo hlavním důvodem?
Měl jsem na to nějaký svůj pohled už loňskou sezonu, ani příprava nevypadala ideálně. Neviděl jsem, že tým má vzestupnou tendenci. Začali jsme dvěma porážkami, bál jsem se, abychom nezůstali viset dole jako Kladno a nebyli po jedenácti kolech na chvostu bez bodu. Pochopitelně to nebylo jen o trenérech, nepovedly se nám ani některé posily. Dán Meyer, Zdeno Sedlák, Martin Vitaloš... Klobouk dolů před tím, jak pracuje Tomáš Vlasák, tohle se prostě někdy stane. Ale při našem rozpočtu si chyb moc dovolovat nemůžeme. Rozhodl jsem se pro tenhle krok. Jestli jsem udělal správně, to ať zhodnotí jiní.

Plzeň vstoupí do předkola v roli outsidera. Bude to mít grády, míní Schleiss

Dobře, ale nemělo větší smysl přivést nové trenéry už před letní přípravou, aby si tým připravili?
Já pořád doufal, že se budeme zvedat. A opakuji, není to určitě jen o trenérech, na ledě jsou hráči a ti musí podávat odpovídající výkony. Ale necítil jsem prostě tu chemii, že by to mohlo fungovat.

Nakonec jste vypadli v prodloužení pátého předkola v Liberci. Berete jako pozitivum výkony týmu v sérii, v níž jste byli kousek od postupu přes favorita?
Jednoznačně. To, jak se tým dostal dohromady po první porážce v Liberci, je pro mě velké pozitivum. A musím říci, že to byli hráči, kdo se vzchopil. My trenéři v tu chvíli už víc udělat nemohli. Další čtyři zápasy byly fantastické, takhle by to mělo vypadat. Kdybychom takhle odehráli i závěr základní části, dneska jsme ještě mohli hrát hokej.

Je to daň za nezkušenost? Měli jste hodně mladý tým.
Ano, zkušenosti nám chyběly a proto o zkušené hráče nyní hodně stojíme. K mladým z naší akademie, kterým dál chceme a budeme dávat šanci, potřebujeme tuhle vyváženost. Ukázal to i pátý zápas v Liberci. Za stavu 3:0 by si to zkušenější mančaft asi už utéct nenechal.

Plzeňský trenér Petr Kořínek gestikuluje na střídačce, vpravo v kulichu Martin Straka.

Pořád vás konec sezony trápí, že?
Skončili jsme dvanáctí a vypadli v předkole. Kdybych s tím byl jako majitel a generální manažer spokojený, tak jak to asi bude vypadat do budoucna?! Couváme delší dobu, to se musí zastavit. Nepovede se to možná hned, ale musíme začít. Teď je naším úkolem přivést do týmu skvělého útočníka, který bude rozdílový. A musíme dál pečovat o mladé. Jiříček, Skok, Adam Benák. To je naše budoucnost, ale musíme jim pomoci, vychovat je.

Ještě jedna věc. Od covidové doby registrujete klesající návštěvnost, přitom Plzeň patřila mezi extraligové fanouškovské bašty. Mrzí vás to hodně?
To je další věc a hodně mě to trápí. Vše začíná od výsledků a výkonů na ledě, ale i další věci musíme změnit. Od hokeje, přístupu ke sponzorům, k fanouškům. Chci poděkovat všem partnerům za podporu, jsem jim vděčný, že s námi přečkali složité roky. Musíme teď zatáhnout za ruční brzdu a nastartovat se znovu. Abychom šli dopředu a necouvali.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Ze statistik

Ondřej Dlapa

Nejvíce tr. min.

Marko Daňo

Nejvíce gólů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. HC Vítkovice Ridera 52 28 4 10 10 159:122 102
3. HC Sparta Praha 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield Hradec Králové 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Bílí Tygři Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. HC Oceláři Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. HC Kometa Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. HC Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71
9. HC Energie Karlovy Vary 52 19 4 3 26 129:163 68
10. HC Verva Litvínov 52 15 7 8 22 137:144 67

Předkolo

Liberec
3:2
Plzeň
Třinec
3:0
Litvínov
Kometa
3:1
Mladá Boleslav
Olomouc
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
4:2
Kometa
Hradec Králové
4:1
Liberec
Vítkovice
3:4
Hradec Králové
Pardubice
3:4
Třinec
Pardubice
4:0
Olomouc
Sparta
2:4
Třinec
  • Nejčtenější

Nečas o potyčce na střídačce: Schválně mi zlomil hokejku, tak jsem mu jednu vrazil

Premium Zažil v NHL čirou radost z povedených akcí, burácení 57 tisíc diváků, půtku na soupeřově střídačce, pocit viny po velké...

Vegas sedmi góly rozneslo Floridu, potlučený Gudas zápas nedohrál

Hokejisté Vegas navázali na úvodní výhru 5:2 a v domácí odvetě deklasovali Floridu dokonce 7:2. Ve finále Stanley Cupu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drsné finále NHL. Srážka hvězd rozproudila emoce, Florida se bojí o Gudase

Nic si nedarují. Jdou naplno do každého souboje, nepohrdnou sebemenší příležitostí k jakékoliv provokaci. Finále...

Dlouhá jednání bez výsledku. Jalonen zatím zůstává, rozhodne další analýza

Jednání výkonného výboru výsledek ohledně dalšího směřování národního týmu nepřineslo. Jasno by mělo být ve druhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vegas ovládlo úvodní finálový zápas NHL, rozhodl obránce Whitecloud

Hokejisté Vegas našli recept na rozjetou Floridu. Před svými fanoušky v prvním zápase finálové série play off NHL...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Byli jsme průkopníky, vzpomíná na stěhování klubu hradecký šéf Kmoníček

Přesně před deseti lety probíhala jednání, která nakonec do Hradce Králové přivedla hokejovou extraligu. Aleš Kmoníček...

Hokejový Litvínov vybral manažera, z Jihlavy se vrátil bývalý novinář Vrábel

Hokejová Verva Litvínov už vybrala sportovního manažera. Na funkci, která byla v extraligové baště neobsazená, vedení...

Vrábel: Jihlava, nebo Litvínov? Věděl jsem, že to pro mě nedopadne špatně

Nabídka z nejvyšší domácí soutěže je úplně stejně lákavá pro hokejistu jako pro sportovního manažera. Není proto divu,...

Přístup Kladna? Nebudu lhát, byl jsem trošku zaskočený, říká Indrák

Hokejovému Kladnu vydatně pomohl udržet extraligu, první i čtvrtý, nakonec rozhodující duel baráže proti Zlínu rozhodl...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...