Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Kometa z Komety. Živel Nečas našlápl a není k zastavení

  13:59
Konečně finále. Loni o ně hokejista Martin Nečas přišel. Teď se v něm jeden z nejzábavnějších hráčů extraligy může předvést v plné parádě. Devatenáctiletý mládenec se v civilu chová zdvořile, na ledě oplývá drzostí. Právě on, vzácný český talent, by mohl být trumfem brněnské Komety v sérii s třineckými Oceláři, která v sobotu startuje.
Martin Nečas z Brna se raduje z gólu proti Spartě.

Martin Nečas z Brna se raduje z gólu proti Spartě. | foto: ČTK

Zároveň se s ním počítá do přípravy národního mužstva před mistrovstvím světa v Dánsku. A jak mu nedávno sdělil Tom Dundon, majitel klubu Carolina Hurricanes, netrpělivě očekáván je též v NHL.

Od sedmnácti hrajete ligu. V Kometě vám dali příležitost, po jaké většina talentů v Česku marně prahne. Vážíte si jí?
Děkuju za ni (majiteli a kouči) Liborovi Zábranskému. Nechal mě hrát s Martinem Eratem a Markem Kvapilem, což byla ohromná škola. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se uvolnil. Občas jsem se bál něco zkusit, abych nic nezkazil. Teď už řešení situací častěji beru na sebe.

Ve formaci s Hynkem Zohornou a Alexandrem Malletem máte výraznější úlohu, že?
V našem útoku není hvězda, jakou je Martin Erat. Bavíme se všichni o stylu, jakým chceme hrát. Každý poví svůj názor. Snažíme se hodně bruslit, předvádět moderní hokej.

A vy jste víc sám sebou?
Určitě. Puky chodí přese mne. Vyhovuje mi, když chodím na přesilovku na levou stranu, kde můžu víc tvořit. Že už tam nejsem spíš na zakončení jako dřív.

Cítíte se právě teď ve formě?
Myslím, že celý tým hraje dobře, což pomáhá i jednotlivcům. V play off se nám daří, snad to bude pokračovat i ve finále.

Dobrá, ale co vy osobně? S pukem působíte sebevědomě, na bruslích skoro létáte.
Docela jo. Před mistrovstvím světa dvacítek jsem se dostal do pohody. Od té doby se mi hraje dobře.

Na juniorském šampionátu jste se představil jako všestranný centr, užitečný při bránění, zakládání akcí i zakončení. Takhle si svou hru představujete?
Přesně tak. Dvacítky mě nakoply.

Máte rád jaro a sváteční atmosféru play off? Doléhá na vás?
Jo, líbí se mi, že je příjemnější počasí. Cesta za titulem je parádní. Loni jsem si ji neužil až do konce, protože jsem před finále odjel na mistrovství světa hráčů do osmnácti let.

Mrzí vás, že jste kvůli reprezentaci musel Kometu opustit?
Teď už ani ne, když jsme znovu ve finále. Ale určitě to nebylo úplně optimální. Ani můj výkon na osmnáctkách za moc nestál.

Kometa na pohár dosáhla i bez vás. Teď jste si v mužstvu vysloužil výraznější roli. Jaké jste měl ohlasy třeba po nádherném sólu proti Plzni?
Ozvali se kamarádi, se kterými jsem hrával odmalička. Pořád jsme v kontaktu. Jako po každém zápase jsem se bavil s našimi. Určitě se jim ta akce líbila. Ale takových gólů ještě padne... Hrajeme dál. Není správné nechat se unést jednou parádičkou, jednou výhrou. Už jsem se přesvědčil, že se to může brzo vymstít.

To zní rozumně, ale co vás může potěšit víc než nádherná trefa v důležitém mači?
Samozřejmě jsem měl radost. Navíc vám stoupne sebevědomí, když se něco takového povede. O to víc si věříte, o to víc si dovolíte.

Provází vás pověst zdvořilého mladíka. Už se vám stalo, že by vás někdo peskoval za drzost?
V kabině ne. Leda na ledě. Nebo když mě někdo chce vyprovokovat. Ale už jsem si zvykl.

Uletí vám v žáru bitvy nadávka?
Záleží na situaci. Když jsem v laufu, něco nespisovného padne. Na ledě chceme všichni vyhrát, slušnost jde trochu stranou. Nenechám se zastrašit. Ale když si po zápase podáváme ruce, je všechno v pohodě.

Porval jste se někdy?
Někdy se v potyčce s někým chytnu. Ale že bych ji někomu vyloženě ubalil, že bych šel do bitky, to ne.

Vyloučili vás někdy na pět nebo deset minut?
Pamatuju si, že jsem vyfasoval dvě desítky v jednom zápase.

O puk bojují Eeli Tolvanen (vlevo) a Martin Nečas.

Co jste provedl?
Někdy v sedmé nebo osmé třídě, když mě ve Žďáře trénoval můj taťka, jsme tady v Brně jeli sami dva na brankáře a rozhodčí pískl ofsajd, ačkoliv žádný nebyl. Naštvaně jsem vypálil do manťáku a poslali mě na trestnou. Pak jsme dali gól na 5:4, já si otevřel vrátka a jel se radovat s klukama. Za to mi dali druhou desítku a automaticky trest do konce utkání.

Vítkovice po vás ve čtvrtfinále docela šly. Schytal jste dost ran. Jak snášíte tvrdost?
Ona k hokeji patří. Mám rád play off, i když třeba série s Vítkovicemi byla dost defenzivní. Nejvíc mi sedělo semifinále s Plzní - rychlé tempo nahoru dolů.

Třinec - Brno

První finálový duel sledujte v sobotu od 18.20 online.

Wayne Gretzky skoro vždy věděl, kdo a odkud se na něj řítí. Proto byl skoro nesestřelitelný. Taky máte oči na stopkách?
Vnímám, kdo je na ledě. Když vidím Hollwega (rabiáta z Plzně), vždycky si dávám větší pozor, protože dohrává hodně soubojů. Ale jdu do všeho naplno, střetům se nevyhýbám. Když je hokejista moc opatrný, často se zraní.

Ve srážkách se hodí brnění v podobě svalů. Býval jste jako špejle. V předminulém ročníku jste ještě zhubl po mononukleóze. Jak se vám daří přibírat?
Každé kilo je samozřejmě v soubojích znát. Dostal jsem se na čtyřiaosmdesát. Snažím se dál zesílit. Teď v sezoně to moc nejde, ale v létě zase zkusím nabrat.

V posledních dvou letech jste kmital mezi Evropou a Amerikou, reprezentační osmnáctkou a dvacítkou, Brnem a Carolinou. Jak snášíte neustálé změny?
Občas mi dává zabrat, když se musím přizpůsobovat, zvykat si na něco nového. V říjnu jsem po návratu z Caroliny zvládl první dva tři zápasy dobře, pak na mě padl útlum. Nejezdilo mi to, nesbíral jsem body. Až na kempu před dvacítkami jsem se dostal do pohody.

Zklamaný Martin Nečas.

Přelety. Časové posuny. Různé rozměry kluzišť i herní styly. Jiní trenéři a spoluhráči. Co je pro vás nejhorší?
Všechno má svoje. Zásadně mi nevadilo nic. Ale určitě je lepší zůstat v jednom týmu delší dobu, což se ukazuje teď v Kometě.

Další výpravy přes půl světa jste byl ušetřen. Kouč Josef Jandač vás nevzal na olympiádu do Koreje. Nejste nakonec rád?
Cesta na olympiádu by mi tedy vůbec nevadila. Trenéři se rozhodli, jak se rozhodli. Určitě mě to mrzelo, ale nějak zvlášť jsem se netrápil. To je sport. Šel jsem dál.

Padly výtky, že postrádáte svaly a neumíte bránit. Co vy na to?
V postavě bych takovou potíž neviděl. Čtyřiaosmdesát kilo není zas tak málo. Co se týče hry v našem pásmu, pořád se učím. Určitě je co zlepšovat, i když to taky není nějaká hrůza. Snažím se ji pilovat, abych byl lepší a lepší.

Jeden z největších zámořských expertů na hokejové talenty Craig Button v Koreji tvrdil: „Nechápu, proč tu není Nečas. Je lepší než půlka chlapů, které jste přivezli.“ Potěšilo vás jeho vyjádření?
Jeho názor jsem si přečetl. Je fakt uznávaná kapacita. Ale nominaci skládají trenéři a ti si mysleli, že ještě nejsem dost dobrý. Klukům jsem na dálku fandil, přál jsem jim medaili. Škoda, že jim unikla. Já se budu snažit, abych se dostal na mistrovství světa.

Jak moc vás láká start na turnaji, na němž se představí i Connor McDavid nebo Patrick Kane?
Šampionát pro mě znamená obrovskou motivaci. Teď se pokusím co nejlíp zvládnout finále a pomoct Kometě k titulu. A potom, když dostanu příležitost, se ji pokusím využít. McDavid a Kane jsou super jména, ale mě víc láká reprezentovat svoji zemi na takové akci. Je to pocta.

Říká se, že vaše generace vyrostla na kultu NHL. Že postrádá úctu k národnímu mužstvu. Souhlasíte?
Já jsem reprezentaci odmalička sledoval. Těšil jsem se třeba na zápasy Euro Hockey Tour, vždycky jsem sledoval i přáteláky. Představoval jsem si, jak si jednou za Česko zahraju i já. Byla by paráda, kdyby se mi tenhle sen splnil.

Víte, že Bill Peters, trenér vašeho zámořského týmu Carolina Hurricanes, v Dánsku povede Kanadu?
Aha. To jsem ještě nepostřehl. Teď mám před sebou ligové finále a pak se musím snažit, abych se protlačil do nominace.

Martin Nečas vstupuje do NHL jako dvanáctka draftu, vybrala si ho Carolina. Českého mladíka vítá komisionář soutěže Gary Bettman.

Hurricanes ani tentokrát nepostoupili do play off. Ron Francis byl odvelen z pozice generálního manažera. Šéfování se ujal přímo nový vlastník Tom Dundon. Jak sledujete dění v Carolině?
Něco vím. Navíc mi nedávno sám majitel volal.

Vážně?
Ano. Po obědě jsem si zdřímnul. Probudil jsem se a hrál na PlayStationu. Najednou se mi na telefonu objevilo americké číslo. A z něj se ozvalo: „Tady Tom Dundon, Carolina Hurricanes.“

Co vás napadlo?
Naštěstí mi to docela rychle docvaklo. Byl jsem hodně nervózní, protože jsem s ním nikdy nemluvil. Ptal se, jak se mi daří. Říkal, že chce, aby se tým rychle zvedl. Aby začal bojovat o Stanley Cup. Že už ho nebaví prohrávat. Moc se těším. Budu se snažit, abych se v létě co nejlíp připravil a abych příští sezonu strávil celou v NHL.

Zahřálo vás u srdce, když víte, že se o vás zajímá nejvyšší boss?
Určitě. Akorát jsem po hovoru byl zpocený až za ušima.

Bavíte se s někým o tom, co se děje v NHL a co vás v ní čeká?
Nejčastěji asi s Martinem Eratem. NHL zná skvěle. Jsme víc kamarádi než loni, kdy jsem si připadal jako žák s učitelem. Víc si dovolím vtipkovat. Rozebíráme výsledky a góly, které jsme viděli v sestřizích. Pořád se od něj můžu v lecčem poučit.

Považujete už Hurricanes za svůj mančaft? Fandíte jim?
Jo, vždycky se nejdřív dívám, jak se jim v noci vedlo. Jsem součástí klubu. Škoda, že jim play off zase uteklo. Tak snad to brzo zlomíme.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Ze statistik

Petr Holík

Nejvíce asistencí

Marko Daňo

Nejvíce gólů

Martin Růžička

Nejvíce bodů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. HC Vítkovice Ridera 52 28 4 10 10 159:122 102
3. HC Sparta Praha 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield Hradec Králové 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Bílí Tygři Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. HC Oceláři Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. HC Kometa Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. HC Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71
9. HC Energie Karlovy Vary 52 19 4 3 26 129:163 68
10. HC Verva Litvínov 52 15 7 8 22 137:144 67

Předkolo

Liberec
3:2
Plzeň
Třinec
3:0
Litvínov
Kometa
3:1
Mladá Boleslav
Olomouc
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:2
Kometa
Sparta
1:1
Třinec
Pardubice
4:0
Olomouc
Hradec Králové
1:1
Liberec
  • Nejčtenější

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa přetlačila Vítkovice, zářil Furch. Pardubice v závěru zlomily Olomouc

Sobotní program play off hokejové extraligy nabídl jen pět branek. Pardubice zvládly i druhý zápas proti nepříjemné...

Liberec závěrečným zvratem zaskočil Hradec, Sparta tlaku Třince odolala

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy v neděli pokračovalo zbylými dvěma sériemi. Zatímco nejlepší dvojice týmů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střelce Vránu zastínil zkrat brankáře. Nemůžu mu prominout, zlobí se kouč

Start do nového angažmá se Jakubu Vránovi povedl. Český hokejista v pěti zápasech nastřílel za St. Louis čtyři góly,...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Neobjednáme pizzu? Vítkovičtí brali díru v ledu s humorem, Kometa zhasla

Už zase?! Hokejisté Komety a Vítkovic se stali dalšími oběťmi letošní epidemie popraskaných ledových ploch v...

Záhada děr, které drolí play off. Vězí za nimi úspory, teplo či šlendrián?

Premium U nevelké díry v ledu se koná velká debata. Rozhodčí, ledaři, kapitáni obou týmů debatují, občas zavtipkují, ale nejvíc...

Sedlák v Olomouci nedohrál, přijde stopka? Nechtěný zákrok, hlásil Rulík

O víkendu dělilo hokejisty Pardubic a Olomouce od prodloužení dvacet vteřin, v úterý se mu ve třetím zápase čtvrtfinále...

Tatko Vlado mě necepuje, pošťuchuje se Vrána s mladším spoluhráčem

Byl zvyklý hrát v prvním útoku. Ale po tom, co téměř celou sezonu marodil, kapitán hokejových Ocelářů Třinec Petr Vrána...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...