Manažer Hosták: Konec v předkole není úspěch, fandy Zlína jsme potěšili

Martin Hosták, generální manažer hokejového Zlína. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

19 2019
V neděli kousal v Mladé Boleslavi zklamání z porážky v pátém rozhodujícím zápase předkola extraligového play off, o den později už generální manažer zlínských hokejistů Martin Hosták pomalu spřádal plány na příští ročník.

„Když skončí sezona jinak než titulem, tak je ve vás svým způsobem prázdno. Ale cítím to tak, že je to pro mě výzva pustit se do práce na další sezonu. Naše práce nikdy nekončí. Kluci budou mít volno, ale my ne,“ říká Hosták.

Zklamání vyprchává pomalu?
Chtěl jsem, abychom oproti loňsku pokročili dál. Jediný krůček byl v tom, že jsme předkolo odehráli na plný počet pěti zápasů. Rozhodně nejsem nadšený.

Štve vyřazení o to více, že mezi vámi a Mladou Boleslaví nebyl prakticky žádný rozdíl?
Loni také ne. I proti Olomouci byly všechny zápasy na jeden gól. V Boleslavi rozhodlo to, že jsme nedokázali proměnit šance.

A kdybyste měl sezonu shrnout v globále?
Musíme ji hodnotit optikou toho, jak jsme tady seděli loni. Vypadli jsme v předkole. Věděli jsme, že nám odejdou čtyři klíčoví hráči. Věděli jsme, že pokud se podaří domluvit všechny peníze, které jsem celý rok sháněl, tak nebudeme mít deset milionů korun. Situace nebyla růžová. Pochopil jsem, že pokud chceme nějaké hráče a posily, tak v lednu to už těžko doženeme.

A hodnocení sezony?
Trochu jsem se zamyslel. (úsměv) Za mě je to úspěšná sezona. Není to kolosální úspěch, ale také žádný propadák. Máme zdravou ekonomiku, budeme pravděpodobně trošku v plusu. Skončili jsme devátí. A ještě jednu věc bych chtěl vyzdvihnout.

Povídejte.
Hlavně v závěru sezony jsme rozdávali lidem radost. Když si vzpomenu na prodloužení čtvrtého zápasu předkola, tak takhle bych si představoval hokej ve Zlíně. Tenhle barák byl plný radosti. Udělali jsme obrovský kus práce. Všichni, trenéři, hráči... Vypadnout v předkole není úspěch. To je jasné. Ale lidi jsme nějakým způsobem vtáhli do dění. Dopřáli jsme jim to, kvůli čemu by měli na hokej chodit, kvůli čemu se dělá. Byla to zábava.

Potěšit vás musel i herní progres, že?
O tom jsem mluvil už loni, i když média k tomu byla dost skeptická a nepsalo se o tom. Robert s Larrym (trenéři Svoboda a Hamrlík) to mají nastavené směrem, kudy se moderní hokej ubírá a bude ubírat. Zlín jsem znal jen z komentování, ale věděl jsem, že se tady hraje obrana středního pásma, hodně zataženě a defenzivně. Za poslední dva roky jsme udělali ohromný posun v aktivitě. Aktivně napadáme, daleko více bruslíme. Samozřejmě tím, jak se to kluci postupně učí, tak vznikají díry v obraně a více inkasujeme. To je logické.

Fotogalerie

Takže od téhle cesty neustoupíte?
Tohle je způsob, jak si získat diváka. Kdo je soudný, musí uznat, že se naše hra zatraktivnila. Že hrajeme zajímavější hokej. Navíc si myslím, že je to v dnešní době cesta k úspěchu. Ale je třeba najít vhodné typy hráčů, které tohle budou umět.

Mnozí vás po odchodu čtyř stěžejních hráčů pasovali do play out, ne-li do baráže. Byl jste překvapený, jak jste zvládli základní část?
Ne. Hned od začátku jsem týmu věřil. A věřil jsem, že máme i na čtvrtfinále, což se nakonec ukázalo. Chyběl kousek. Jasně. Někteří hráči překvapili velmi pozitivně, někteří zůstali za tím, co jsme očekávali. Ale tak to bývá vždycky. Nejcennější ve zlínské kabině je, že všichni šlapou a chtějí svým dílem přispět, i když to někomu jde a jinému ne.

Loni jste touto dobou nevěděli, jak bude vypadat tým. Teď máte podepsané skoro všechny hráče, že?
Ze základního kádru zbývají Honejsek, Kulda a Valenta, s nimiž jednáme. Ale je tady otázka trenérů. Ještě nejsme rozhodnutí. Podle toho se bude dotvářet kádr. Teď ho vidím hodně kompaktní. Ale budeme hledat někoho, kdo by nás opravdu posílil. Kdo by pomohl.

Připouštíte, že tandem Svoboda - Hamrlík skončí?
Existují všechny varianty. Do konce března bychom chtěli mít jasno. Více bych to nechtěl rozebírat.

Tak zpátky k posílení týmu.
Potěšilo mě, že kluci z první ligy, kteří naskočili, ukázali velkou životaschopnost. S tím se dá dál pracovat. Druhá věc, o níž jsem mluvil před loňskou sezonou a letos byla ještě palčivější, je fakt, že nemáme tvořivého centra. To je nejdůležitější post, který hledáme.

Je to o financích. Budete na něho mít?
Budeme.

Někteří hráči vyletěli. Bylo o to těžší je udržet?
Museli jsme zareagovat, protože měli životní sezony. Nepodepisovali kontrakty ve stejné výši jako předtím.

Mužstvo táhl útok Ondráček - Fořt - Kubiš. To jste asi nečekali, že?
První lajna mě překvapila. To vlastně ani neměla být první lajna. Nejsou to žádní nováčci, ale nikdy ji nehráli. Překvapilo mě, jak na sebe dokázali převzít roli těch, kteří budou rozhodovat zápas.

Předkolo jste dohrávali s pěti hráči z první ligy. Plánujete, že některý z nich dostane šanci hned od začátku přípravy?
To je otázka na trenéry. Musí říct, který hráč jim zapadne více, který méně. Máme i svoje mladé kluky, kteří něco odehráli. V podhoubí konkurence bude. Ale byl bych rád, kdyby všichni, kdo za nás nastoupili, byli nějakým způsobem k dispozici.

V lednu jste šokovali trejdem brankářů. Hráči říkali, že kabinu pozitivně ovlivnil návrat Libora Kašíka. Souhlasíte?
Vnímal jsem to stejně skoro hned, když se tady Kaša objevil. Nesouviselo to ani tak s výkony, jako s náladou. Kaša mi přijde otevřenější. Řekl bych, že kabinu rozzářil, přestože přišel po nevydařeném angažmá v Rusku a nic moc to nebylo ani v Brně.

Sezona se zrovna lámala. Neměl jste obavu, že jdete s trejdem na nejcitlivějším postu do rizika?
V takovém případě jdete vždycky do rizika, protože nevíte, jak je hráč v dané chvíli připravený. Neměl jsem pochyby, že Kaša je výborný gólman a že se časem do toho dostane. Nevěděl jsem jen, jak rychle to bude.

Letos naposledy se hraje baráž. Co na to říkáte?
Nepřijde mi to dobré pro hokej, pro diváky, pro porovnání prvoligisty s extraligovým týmem. Široká baráž je dobrá. Dá se diskutovat o systému dvou extraligistů a čtyř prvoligistů, jaký byl ve Švédsku, aby prvoligové týmy neměly tak náročné play off.

Trenéři Martin Hamrlík a Robert Svoboda na tréninku hokejistů Zlína.

Trenéři Martin Hamrlík a Robert Svoboda na tréninku hokejistů Zlína.

Bude přímý sestup posledního znamenat větší stres?¨
Nepříjemné je to v tom, že tady mluvíme o zapojování mladších hráčů. Že by měli dvacítkáři dostávat větší prostor. Udělali jsme jim kvóty, letos jsme je zrušili a příští rok je přímý sestup. Tím pádem nemáte žádný záchranný prostředek, žádnou záchrannou brzdu. Jsem zvědavý, kdo si dovolí postavit dvacítkáře, kteří nebudou na úrovni starších kluků. Je to krok k tomu, aby mladí hráli ještě méně než doteď.

A jak pokročila příprava modernizace Zimního stadionu Luďka Čajky?
Zastupitelstvo rozhodlo o vytvoření pracovní skupiny, která se pravidelně schází. Je v ní zastoupena většina stran, všichni si mohli říct své a docela podrobně sledují proces. Teď vzniká materiál, který by to měl o kousek posunout. Má se schvalovat na dubnovém zastupitelstvu. Za politiky nemůžu mluvit, ale všichni se tváří velice vstřícně a konstruktivně v rámci problémů, které tam řešíme. Optimální scénář je jasně daný. Pokud se to skutečně schválí v režimu, který připravujeme, tak bychom na jaře roku 2021 měli začít rekonstruovat. Jsem optimista.

Autor:

MS v hokeji 2019 na Slovensku

83. ročník mistrovství světa v ledním hokeji proběhne 10. - 25. května 2019 na Slovensku. Zápasy se odehrají na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě a v košické Steel Aréně. Zlato z MS 2018 obhajuje Švédsko, český tým loni prohrál ve čtvrtfinále 2:3 s USA.

Sport 2019: MS v atletice, MS basketbalistů, MS v ragby, MS hokejistů do 20 let

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

Lukáš Daneček

nejlepší brankář

HC Energie Karlovy Vary

Nejméně trestů

Milan Gulaš

Nejvíce bodů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Britové se díky velkému obratu zachránili, vyhrála také Kanada

Velká Británie slaví záchranu v elitní skupině mistrovství světa po vítězství...

VIDEO Velká Británie si zahraje na hokejovém světovém šampionátu i příští rok, Francie sestupuje do nižší...

Proti Rakušanům bude chytat Francouz, volno mají Moravčík a Chytil

Kouč reprezentačních gólmanů Zdeněk Orct a útočník Filip Chytil během tréninku...

Do nedělního odpoledního zápasu skupiny B mistrovství světa v Bratislavě proti Rakousku nastoupí v...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

VIDEO Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby...

Švédsko je ve čtvrtfinále, Italové se zachránili výhrou nad Rakouskem

Švédové zvládli těžký duel proti Lotyšsku a slaví postup do čtvrtfinále...

VIDEO Pondělní zápasy skupiny B na mistrovství světa v hokeji nabídly dramatické bitvy. Švédové vyhráli...

Voráček: Že jsme s Frolíkem vyrovnali Reichla? Hezký, ale nepodstatný

Český kapitán Jakub Voráček (v popředí) slaví se svými spoluhráči gól národního...

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Hokejisté Jakub Voráček a Michael Frolík pravidelně bodují a díky tomu se stali po dlouhých...

Další z rubriky

Útočník Stach nebude z osobních důvodů hrát za Spartu

Plzeňský David Stach se obětavě natahuje po puku v zápase s Třincem.

Hokejový útočník David Stach nebude hrát za Spartu, kam zamířil na začátku měsíce po třech letech...

Liberečtí hokejisté omlazují obranu, z Chomutova přichází Knot

Ronald Knot z Chomutova (v popředí) se v utkání z Olomoucí chystá vyhodit...

Hokejový Liberec získal první posilu do obrany. Zadní řady týmu úřadujících vicemistrů vyztuží...

Návrat odchovance? Útočník Jenyš je v kontaktu s Kometou

Brněnský odchovanec Pavel Jenyš při jedné ze svých několika štací v Americe,...

Pavlu Jenyšovi bylo tehdy čerstvě dvacet let, když na jaře roku 2016 s nadšením pozvedl nad hlavu...

Najdete na iDNES.cz