Duel v Drážďanech? Jako sen. Hejtři ať zůstanou doma, zní z Litvínova

Jan Klobouček, marketingový ředitel litvínovské Vervy, s památečním pukem, kterým se bude hrát drážďanský zápas se Spartou. | foto: Petr Bílek, MF DNES

9 2019
Hodiny a hodiny strávil nad projektem zápasu hokejového Litvínova na teplických fotbalových Stínadlech. Skončil v koši. Karma ovšem Jana Kloboučka a jeho štáb odměnila velkorysým dárkem: Verva si přece zahraje pod širým nebem, jenže v Drážďanech, a navíc zadarmo. Jako host německé strany.

„Bude to výjimečná akce. Bylo by fajn jet domů s úsměvem po výhře nad Spartou, ale výsledek nebude to nejzásadnější. Hlavní bude, ať z toho mají fanoušci dobrý pocit a baví se,“ přeje si marketingový ředitel Vervy. Extraligová řež v rámci Hockey Open Air je datovaná na 4. ledna.

Co se muselo stát, aby to vyšlo?
To, že to někdo uspořádá místo nás (smích). V Teplicích to bylo nemožné, nebo s tolika otazníky, že to vůbec nešlo uskutečnit. V Drážďanech s tím jednu zkušenost už měli. A pozitivní. Na základě rodinných vztahů našeho odchovance Petra Macholdy, který za Drážďany hrál, a našeho provozního ředitele Kamila Burdy to začalo. Jsou švagrové. Začali jsme myšlenku rozvíjet a zjistili jsme, že to jde.

Fotogalerie

Kolik času jste věnovali tomu, aby se hrálo v Teplicích?
Spoustu. Měl jsem i schůzky s nebožtíkem Zbyňkem Kusým, sondoval jsem od něj informace, protože jeho Pardubice to dělaly. A vidíte, teď to máme skoro bez práce.

Do jaké fáze dospělo jednání s fotbalovými Teplicemi?
Dostali jsme se na ekonomickou stránku věci, začali jsme počítat, co všechno bude stát. Ledová plocha, nájmy v Teplicích, kolik diváků se na Stínadla vejde, kolik by jich mohlo přijít a za kolik peněz. Papírově jsme to měli připravené kompletně celé. Vycházelo nám to mezi pěti deseti miliony korun.

Zato teď neplatíte nic.
Neproděláme na tom, což je příjemné. Když jsme si dali čísla pro akci v Teplicích na papír, nemohli jsme se do toho pustit. Zato když v Drážďanech zdraží o jedno euro vstupné, máte o 30 tisíc eur víc. S těmi ciframi se pracuje jinak než s nějakými pěti šesti tisíci diváky v Litvínově a možná 15 tisíci v Teplicích.

Hockey Open Air

 • Kdy
  Sobota 4. ledna 2020
 • Kde
  Fotbalový stadion v Drážďanech
 • Kdo
  Verva Litvínov - Sparta, Dresdner Eislöwen - Lausitzer Füchse
 • Za kolik
  Lístky od 24,90 do 59,90 eura

Takže Open Air v Drážďanech, to je něco jako sen?
Určitě. Byl jsem se podívat na fotbale, a co fanoušci umějí udělat… Údajně příznivci Dynama Drážďany fandí jak hokejovým Drážďanům, tak Weisswasseru, které se utkají po nás, takže žádná nevraživost. Atmosféra by měla být perfektní.

Sám jste hokej hrál a máte titul s Pardubicemi. Nemrzí vás, že nebudete na ledě jako aktér?
Já hrál Open Air v Povrlech jako malé dítě. A taky v Litoměřicích ještě v Průvan aréně. (smích)

Co čeká váš marketingový tým v souvislosti s utkáním?
Tím, že se nemusíme starat o organizační věci, práce bude méně. Ale i tak dost. Musíme zajistit veškeré reklamní plnění, extraligových i našich partnerů. Ale jde o něco tak výjimečného, práce to bude příjemná, která bude bavit.

Rozpočet je 600 tisíc eur. Ale Češi jsou naši hosté, říká drážďanský manažer

Pompézní show chystají v německých Drážďanech na 4. ledna 2020. Na fotbalovém stadionu se pod širým nebem uskuteční dva hokejové zápasy, Verva Litvínov vyzve v extralize Spartu a Dresdner Eislöwen se utkají v DEL2 s Lausitzer Füchse.

„Když se uklidnily emoce po našem prvním zápase pod širým nebem v roce 2016, chtěli jsme to zopakovat a vylepšit o specialitu. Spousta týmů chtěla zažít Winter Classic. Po dlouhém vyjednávání jsme oslovili Litvínov a po několikatýdenní diskusi se domluvili. Rozpočet je 600 tisíc eur a jde za námi, Češi jsou naši hosté. Ale není to továrna na peníze, děláme to pro fanoušky a pro sport,“ tvrdí Maik Walsdorf, manažer drážďanských Eislöwen.

Cena lístků se oproti roku 2016 zvedla o pět eur, nejlevnější budou stát 24,90 eur, nejdražší 59,90. Kluziště se začne se stavět 20. prosince, aby bylo připravena na 3. ledna a týmy si mohly vpodvečer zatrénovat a vyzkoušet led.

Začátky utkání zatím stanoveny nejsou. „Ale první duel by mohl začít zhruba ve 14.30, záleží na televizi,“ vysvětluje Eva Wagnerová, tisková mluvčí Dresdner Eislöwen. Součástí akce bude bohatý doprovodný program. „Intenzivně se jedná s několika interprety. Bude to pestré včetně nových prvků, které se nikde ještě nepoužily.“

V roce 2016 Drážďany pod širým nebem porazily Lausitzer Füchse 4:3 v prodloužení, přišlo 31 853 diváků. Vyprodáno se čeká i v lednu. „Sny se stávají skutečností, každý hráč chce už coby chlapec zažít Winter Classic. A derby v Drážďanech je vždy fantastické. Zažil jsem už venkovní Summer game, ale to je při velkých teplotách, zimní zápas bude speciální, výrazně lepší,“ těší se Clarke Breitkreuz, hráč Lausitzer Füchse. V německé DEL2 se hraje Winter derby i v Offenbachu, 14. prosince Bad Nauheim vyzve Frankfurt.

1. třetina zápasu Litvínov–Sparta se odehraje v historických dresech. Už víte v jakých?
Napasujeme to na dobu, kdy se zastřešoval zimák v Litvínově, což je 55 let zpátky. Retrodresy budou z poslední sezony pod otevřeným nebem, to už byly žlutočerné, krásné. A Sparta bude mít taky dresy z téhle éry. Bude to pecka.

A co fanouškovské propriety?
Budou tradiční věci, co na akcích typu Winter Classic bývá. Kulichy pro hráče na rozbruslení, památeční předměty jako šály nebo trička. Něco bude společné pro všechny čtyři oddíly, něco pro dva, něco jen pro náš klub, pro ortodoxní fanoušky, kteří by nikoho jiného na fan předmětu nechtěli mít.

Jak jste vymysleli dopravu fanoušků do Německa?
Sparta komunikuje České dráhy, z Prahy bude ideální vlak, my vypravíme autobusy, aby nebylo přestupování. Bude to perfektně dotažené.

A jak to bude se vstupenkami?
Myslím, že budou hodně rychle pryč. Předprodej začal. Permanentkáři určitě využijí výhodu, co mají, tedy slevu a rezervaci lístku do konce srpna. Myslím, že padne rekord české extraligy, že přijde 32 tisíc lidí. Němci jsou profesionální fanoušci a je skvělé s nimi pracovat. Vůbec se nebavíme, jestli bude vyprodáno, nebo ne, to jasná věc.

Přijdou fanoušci na oba zápasy, tedy na váš i na druholigové derby Drážďan a Weisswasseru?
Co vím, organizátoři chystají program v průběhu obou zápasů, vyplatí se vidět všechno, celou show. Když už si zaplatím, asi bych chtěl zůstat. Na koho se lístek nedostane, může se dívat na přenos O2 TV.

Jaké máte ohlasy na akci?
Na sociálních sítích se objevují hejtři. Ať přijdou do kanceláře, já jim to vysvětlím. Takovou akci bych uvítal jako hráč i jako fanoušek, a nemusel bych zrovna fandit Litvínovu. Byl jsem v Drážďanech na fotbale, to je neskutečná událost, fanoušci jsou tu excelentní. Nevím, co víc chtít. A hejtři ať zůstanou sedět doma.

Šéf extraligy Řezníček: Rekord Komety nepadne, Litvínov ustanoví nový

Že se hokejová extraliga vydá za hranice všedních dnů a poprvé i za hranice republiky, z toho je její ředitel Josef Řezníček nadšený. Litvínov si v lednu pozve Spartu pod „širák“ na fotbalový stadion německých Drážďan.

„Zahrát si utkání mimo republiku a mimo naše stadiony je pro extraligu něco opravdu výjimečného,“ líbí se Řezníčkovi. „Doufám, že tímto utkáním uděláme krok do budoucna. Musíme se posouvat. Evropa je sjednocená a my se pokoušíme přiblížit i našim německým sousedům. Chtěl bych, aby si to hráči a fanoušci užili v dobrém rozmaru i počasí,“ řekl tento týden při představení Hockey Open Air. Po zápase české extraligy bude následovat derby ve 2. německé lize mezi Drážďany a Weisswasserem.

Rekord české extraligy drží duel Komety Brno se Spartou; hrálo se pod širým nebem a fandilo 21,5 tisíce diváků. Řezníček je opatrný, když má mluvit o novém rekordu. Na drážďanskou akci pravděpodobně zmizí všech 32 066 lístků. „Spíš to budeme považovat za rekord extraligy mimo Česko. Takže by měl být ustanovený poprvé, což bude milník. Brněnské maximum možná zkusíme překonat až v naší republice, nějaké akce už se rýsují.“

Na zápas v cizině se pamatuje v regulích české soutěže. „Kluby musely dát formální žádost, že jedno utkání odehrají v zahraničí, jak to předepisují řády hokejového svazu,“ informoval Řezníček. „Zápasy v Německu jsou organizačně výborně zabezpečené a s obrovskou návštěvou. Musíme využít tu příležitost, užít si utkání, emoce a radost, přenést nějakou myšlenku i k nám. Může nás to inspirovat. Winter Classic se u nás pořádal zatím dvakrát, ale na tak monstrózní ploše ještě ne.“

Řezníček už navštívil dva open air zápasy u západních sousedů. „Němci to umějí, bude to nádherná a asi nezapomenutelná akce,“ míní. „Byl jsem v Düsseldorfu, kompletně krytá fotbalová aréna, přišlo 56 tisíc diváků. A letos v lednu jsem navštívil event v Kolíně na otevřeném stadionu. Pršelo, nebylo vlídně – i tak dorazilo přes 50 tisíc fanoušků.“

V Drážďanech se podle něj Verva bude cítit jako doma. „Rudolf-Harbig-Stadion svými barvami, žlutou a černou, přece k Litvínovu sedí.“

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

Piráti Chomutov

Nejvíce trestů

Petr Holík

Nejvíce asistencí

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Moje nejlepší sezona. Útočník Hertl vypráví o NHL, dovolené i svatbě

Český útočník ve službách San Jose Tomáš Hertl u puku během duelu se St. Louis

Hned po posledním zápase operace zlomeného prstu. Pak exotická dovolená na ostrově Bora-Bora, kde...

Extraliga uhradí některé chomutovské dluhy skrze bankovní záruku

Rezignovaní fanoušci hokejového Chomutova se loučí s extraligou.

Vedení hokejové extraligy dalo pokyn bance k uhrazení dluhů, které má chomutovský klub vůči hráčům...

Hokejový lazaret v Bostonu. S utajeným zraněním hrál i Pastrňák

Bostonský obránce Zdeno Chára nastoupil kvůli zlomené čelisti do posledních tří...

Kdo může, jde na led. Zdravotním neduhům navzdory. Play off NHL znovu ukázalo, že jsou hokejisté...

Hughes, nebo Kakko? Ani jedna volba nebude špatná, míní Eliáš

Američan Jack Hughes (vlevo) a Fin Kaapo Kakko se tváří v tvář utkali na...

Mají jedinečnou možnost získat hráčská práva na nejlepšího mladíka narozeného v období mezi 1....

Ten, který dominuje extralize. Gulaš už vyhrál, i když nebude první

OSLAVA. Čelem k fotografovi je útočník Česka Milan Gulaš. Slaví se spoluhráči...

Jestli má někdo z české extraligy šanci dostat se do elitní desítky, z níž vzejde nový držitel...

Další z rubriky

Někteří hráči zjišťují, co je to trénovat, odhaluje pardubický kouč Lubina

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Dlouho neměl nikoho k ruce, od minulého týdne však zná definitivní obsazení trenérského kabinetu....

Kde jsou krajani? Čerešňák zůstal v hokejové Plzni posledním Slovákem

Třinecký Erik Hrňa (vlevo) a plzeňský Peter Čerešňák.

Už čtvrtou letní přípravu s hokejisty Plzně „kroutí“ slovenský obránce Peter Čerešňák....

Dočekal už si zvyká na Spartu. Brněnský přízvuk nemám, usmívá se

Martin Dočekal z Komety Brno (uprostřed) vede kotouč v duelu se Zlínem.

K focení pro klubový web dostal hokejista Martin Dočekal šedé tričko. „To jsme měli i v Brně, šedé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz