Kysela: Mezi trenérskou a hráčskou kabinou vzniklo zbytečné napětí

Robert Kysela se podepisuje fanouškům při loučení Roberta Reichla a Jiřího Šlégra. | foto: Martin Adamec, MAFRA

28 2014
Loni ve čtvrtfinále rdousili pozdějšího mistra Plzeň, letos se o titul v extralize hraje bez hokejistů Litvínova. Nikdo nepředstírá, že jedenácté místo je úspěch. "Nezvládli jsme první čtvrtinu, kdy jsme na desítku ztratili asi 14 bodů, pak už se to strašně těžce honilo. Mužstvo začalo šlapat pozdě. Sice o kousek, ale pozdě," vypíchl zásadní příčinu litvínovského selhání Robert Kysela, generální manažer klubu.

Před posledním zápasem základní části na Slavii kolovala zpráva, že Litvínov nechce do play-off kvůli nedostatku financí.
To je samozřejmě nesmysl. Osobně jsem okamžitě volal Ondru Zamazala (redaktora ČT), který to asi plácnul někde proto, že chtěl být zajímavý. Nevím, jestli to bylo po třech pivech v hospodě nebo jestli chtěl být zajímavý před holkama, ale byl to naprosto výplod jeho fantazie. On sice argumentoval tím, že má zdroj, který neprozradí, ale podle mě to bylo jeho plácnutí. Hodně mě tím naštval, zvažoval jsem, nechci říct odplatu, ale kroky, které proti tomu podniknu. Ale znám ho, omluvil se a byl ochoten tu omluvu zveřejnit na klubových stránkách, takže jsem to nechal být, abych mu zbytečně neznepříjemňoval život. On sám moc dobře ví, že to z jeho strany bylo naprosté diletantství.

Asi se vám ulevilo, jak tým pak o postup na Slavii bojoval.
Už jsem viděl, jak dostaneme na té Slavii bůra a všichni budou říkat, že ten Zamazal měl nakonec pravdu. Ale ti kluci jednoznačně dokázali, že to tak není. Navíc kdo trošku zná prostředí klubu, tak ví, že nepostupem do play-off jsme na tom prodělali. 5,5 milionu jsme měli slíbených na bonusech za postup do play-off, o ty jsme přišli. A hráčské prémie za celou sezonu by dělaly 3,5 - 4 miliony, takže bychom pořád byli v plusu. Navíc přijdete o vstupné, o podporu fanoušků, o plný stadion. Pro klub je to jedno negativum vedle druhého. Teď řešíme s partnerem příští sezonu, smlouva zatím uzavřená není, ale když to řeknu v uvozovkách, Unipetrol je dobrý táta. O klub se stará prakticky od jeho vzniku a myslím, že bude dál. Aspoň ty signály tomu nasvědčují.

Zmínil jste, že hlavní příčinou litvínovského neúspěchu je špatný start do sezony. Vyčítáte zpětně něco původním trenérům Jeřábkovi s Rosolem?
To se nedá říct, že bych jim něco vyčítal. Bohužel možná dopustili, že nebyla pozitivní atmosféra v kabině, že si hráči přestali věřit, byla tam frustrace. Nedošlo k tomu, že by to mužstvo dokázali nabudit tak, aby se výkony zlepšily. A impulz přišel až s novými kouči, od té doby se začalo vyhrávat. Nemyslím si, že by trenéři špatně trénovali, spíš je to o tom, že mezi trenérskou a hráčskou kabinou třeba vzniklo zbytečné napětí a už z toho nevedla jiná cesta než trenéry vyměnit, protože celou kabinu prostě nevyměníte.

Po loňské úspěšné sezoně přišli do týmu noví nezkušení obránci, do toho nějaká zranění. Přihlédl jste k tomu?
Trenéři měli tu situaci opravdu ztíženou tím, že beci jako Pavlík, Pavelka i Chaloupka hráli svá první extraligová utkání. A do toho přišla nějaká zranění. Ale místo toho, aby se to zlepšovalo s tím, jak hráči nabírali zkušenosti, tak to šlo od deseti k pěti. Měli jsme sérii osmi devíti porážek v řadě. A s tím už se prostě musí něco dělat. Nejde to nechat v agónii dalších 5 kol, to bychom taky mohli dopadnout jako Chomutov.

Fyzickou nepřipravenost týmu trenérům nevyčítáte?
To bych jim rozhodně nevyčítal. Možná měli jiný styl přípravy, ale já neumím objektivně posoudit, jestli je lepší jezdit na kole, nebo běhat. Mužstvo možná mohlo mít jiný systém přípravy, ale v tom bych to nehledal. Rok předtím ten tým taky připravovali Rosol s Jeřábkem a byl na tom fyzicky dobře. Vždyť v play-off jsme i Plzeň v sedmém zápase přehrávali.

Noví trenéři Rulík s Hořavou se z vašeho pohledu osvědčili?
Když tým přebírali, byl v beznadějné situaci, čtyři body za třináctým Chomutovem. A končili jsme o nějakých 61 bodů před ním. Udělali tu obrovský kus práce a vidím to i na těch hráčích, že jim věří. Vědí, že se na ně můžou spolehnout, že je dobře připraví. I to přispívá k pohodě. Když budete mít trenéra, kterému hráči nevěří, tak na takový zápas, jakým byl poslední v základní části na Slavii, přijedou podělaní. A oni předvedli sebevědomý výkon, dokázali Slavii přehrávat. Na tom mají trenéři lví podíl, protože hráče měli téměř stejné jako v září.

Také proto Rulík s Hořavou pokračují i v další sezoně?
Byl bych rád, aby tu vydrželi co nejdéle. Teď jim uplatním opci a chtěl bych s nimi jednat o nějaké dlouhodobější smlouvě, aby mužstvo mohli koncepčně připravit. Není dobré střídat každý rok či půlrok trenéry, já v téhle práci věřím takovým těm Fergusonům. Koučům, kteří si tým poskládají, připraví, určí taktiku. Je špatně, když jeden kouč sestaví tým, vy ho vyhodíte, druhý ho připraví, zase ho vyhodíte. A třetí pak bude chtít po Vláďovi Růžičkovi, aby hrál bránícího hráče. Je to samozřejmě nadsázka, jen takový příklad, ale asi by to bylo špatně.

Co tedy nefungovalo za starých trenérů? Týmová chemie?
Určitě. Noví kouči do toho po téhle stránce vnesli strašně moc. Když se bavím s hráči, jednoznačně vůči nim mají důvěru, chtějí pod nimi hrát. Včetně Martina Ručinského a dalších osobností.

Martin Ručinský měl jistě výbornou sezonu, ale nečekal jste víc třeba od dua Lukeš - Hübl?
Oba měli drobná zranění, ale Viktor Hübl ve finále to očekávání splnil, svojí produktivitou byl pořád ohromným přínosem. Frantovi Lukešovi sezona úplně nevyšla, to je skutečnost. Kdybychom dneska hráli čtvrtfinále, asi bychom to neřešili, ale možná je škoda, že oni jako výhradní exekutoři penalt dali jen 2 góly z 10 pokusů. To je málo. Možná kdyby to bylo 4 z 10, pomohlo by to k bodům, které by nás vynesly do play-off. Každopádně oba dva tu cenu pro tým mají, ale letos se jim to tak nepovedlo prodat jako loni.

Velký pokles výkonnosti měl útočník Juraj Majdan.
Z jeho strany katastrofa. 52 zápasů nedal gól a já bych vůbec nehodnotil, že se zvedl v play-out, což jsou zápasy bez nervů, bezkontaktní. Pravé křídlo, které dá v jedné sezoně 16 gólů, nemůže být druhou sezonu na nule, ani kdyby ten hráč byl celou dobu ve čtvrté lajně. Musí přestat dělat takové ty excesy, jako když dal loni v play-off hlavičku Frolovi. Probrat se, makat. Zlepšit se musí i další křídlo Martynek, ten se do šancí na rozdíl od Majdana aspoň dostával, ale u něj zapracovala psychika. Ne každý je tak odolný, že když se mu to dvakrát nepovede, je i potřetí v klidu. Deset zápasů bez gólu, to už se kdekdo klepe jako pudink.

Jak se změní kádr pro příští sezonu? Zůstane brankářská hvězda Pavel Francouz?
Má tu platnou smlouvu, dokonce ještě na dvě sezony, měl by pokračovat. Samozřejmě je otázka, co by se stalo, kdyby jel na mistrovství světa, stal se tam gólmanem číslo jedna a dostal třeba nabídku z Kanady nebo z Ruska. Francouz by pak mohl být jedním ze zdrojů příjmů, které by mohly pomoct zabezpečit příští sezonu. Ale osobně bych byl rád, aby zůstal tady, protože mým prioritním zájmem je, aby herně fungoval Litvínov.

Francouz si přeje, aby se trenérem brankářů v Litvínově stal Zdeněk Orct. Vyhovíte mu?
Pavel je taková osobnost a je pro nás tak nesmírně důležitý, že s největší pravděpodobností ano. Pokud nám to dovolí finanční situace, se Zdeňkem se pokusíme dohodnout, aby se Pavlovi věnoval.

A už jsou jasné nějaké změny v kádru?
Skončil brankář Petr Franěk, v obraně dojde k maximálně jedné změně. Náš největší problém je, že nám chybí obránce číslo jedna, lídr týmu v zadních řadách. Když bych to měl přirovnat, někdo jako býval Lidström v Detroitu. Opravdu top bek jako Tomáš Kaberle na Kladně, Vydarený v Hradci. Hráč, co jde na přesilovky i oslabení, má 30 minut ice time, je na tom dobře fyzicky, dobře brání, má výbornou rozehrávku. Umí rozjet přesilovku i zakončit.

Ale kde ho vzít?
Tipy máme, ale je to zase otázka financí. To jsou dnes nejdražší hráči, obránce takového typu je tak nedostatkové zboží, že stojí velké peníze. Třeba Karel Pilař je takový bek, který by tu úlohu uměl plnit. Nebo Karel Kubát. Nemůžeme spoléhat na to, že to bude plnit ve 42 letech Jirka Šlégr, to by byla utopie.

Bude Šlégr ještě dál hrát?
Je trošku možná nečitelný i sám pro sebe, protože jeho zdravotní stav se mění ze dne na den. Má vleklé potíže se zády, teď se přidal kyčel. Bude mu 43 let... má chuť, ale jen tím se to nedá hrát. Když jsem ho viděl první zápas na Spartě, tak jsem si říkal, jestli tohle má zapotřebí. Šlo tam přes něj pět gólů, prohráli jsme 0:7, říkám mu, Jirko, to jsi neměl dělat. Ale on se další zápas zlepšil, a teď na konci, když po olympijské pauze nehrál, tak jsme třikrát řachli. Na Slavii jsme ho museli postavit, protože jsme ho v podstatě potřebovali, a Jirka tam odevzdal výborný výkon. Když je na ledě, ostatní beci se možná cítí i líp. Máte ho vedle sebe a říkáte si, když to zkazím, Jirka to možná ještě nahradí. Ale vedle klepajícího se 19letého kluka se klepete taky.

Zatím se tedy nedá říct, jestli bude Šlégr pokračovat?
To nepůjde ani v srpnu, až vleze na led. A podle mě na něj ještě vleze. Všechno se ukáže až v té zátěži. Ale myslím, že Jirka tak jako tak u týmu zůstane, že bude minimálně chodit trénovat.

A co Martin Ručinský?
Udělám vše pro to, aby tady zůstal. Původně říkal, že po sezoně už opravdu skončí, ale pořád tady patří k nejlepším hráčům, možná bych řekl, že letos byl vůbec nejlepší. Takže to je takový oříšek a úkol, který potřebujeme splnit. Martin je stejná osobnost jako Jirka, byť trošku psychicky labilnější. Už 10 minut dopředu vidím, že dostane trest do konce zápasu (smích). Ale hokejově, klobouk dolů. Věkově jsou na tom stejně s Jirkou, ale Martin je zdravý a je to vidět na tom jeho bruslení. Když ho vidím, jak ty dvacetileté kluky oplachuje, to je opravdu neuvěřitelné. Takhle nebruslí žádný jeho vrstevník. Ani Nedvěd, ani Jágr.

Nakonec to vypadá, že kádr se moc měnit nebude.
Selhali nám letos střelci jako Majdan, Martynek, Hanzl i Lukeš, od něhož jsem čekal o takových 8 až 10 gólů víc. Ale když se podíváte po extralize, kolik hráčů má za sezonu 20 gólů? Moc jich není. Když doplníme o jednoho dva hráče, věřím, že se tým dostane zase dál. Od 16. kola do konce jsme letos hráli standardně, kdyby se udělala tabulka od té chvíle, tak jsme možná v šestce. Tým dokázal, že hokej umí. Že ti hráči nejsou na to, abychom je odepisovali.

Bodování

24

Milan Gulaš

Plzeň

16

Michal Birner

Liberec

14

Roberts Bukarts

Vítkovice

Góly

13

Milan Gulaš

Plzeň

7

Michal Birner

Liberec

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 11 6 1 1 3 44:30 21
2. Kometa 10 6 1 1 2 27:23 21
3. Ml. Boleslav 10 5 2 1 2 31:20 20
4. Sparta 10 4 3 1 2 43:31 19
5. Plzeň 10 6 0 1 3 40:32 19
6. Liberec 10 5 2 0 3 45:40 19
7. K. Vary 10 4 1 1 4 31:30 15
8. Hr. Králové 10 5 0 0 5 30:32 15
9. Olomouc 10 3 1 2 4 20:27 13
10. Vítkovice 11 3 1 2 5 27:39 13
11. Kladno 9 3 1 1 4 30:36 12
12. Litvínov 10 3 0 2 5 28:33 11
13. Pardubice 10 3 0 0 7 21:31 9
14. Zlín 11 2 0 0 9 28:41 6
  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Rekordman Gulaš zazářil hattrickem, Kometa zvládla přestřelku s Libercem

Desáté kolo hokejové Tipsport extraligy přepisovalo rekordy. Plzeňský Milan Gulaš se při triumfu nad Pardubicemi 5:3...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Forman, zachránce Sparty. Konečně se můžu podívat do tabulky, těší lídra

Chvílemi to s hokejovou Spartou vypadalo špatně. Nakonec se ale Pražané přece jen nachomýtli k obratu, když k výhře nad...

Hokejový útočník Polák se z KHL vrátil do Karlových Varů

Sestavu hokejistů Karlových Varů posílil odchovanec Vojtěch Polák, který v uplynulých třech letech působil v...

Hokejový brankář Haas se vrací z Finska do Mladé Boleslavi

Hokejisty extraligové Mladé Boleslavi posílí brankář Radek Haas, který doposud působil v juniorském týmu Ässät Pori....

Působí energicky. Stavjaňa si chválí francouzskou posilu Zlína

Pětkrát v řadě nastoupil na mistrovství světa a jen v prvním případě neskóroval. Teď podobným způsobem zkusí prosadit...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz