Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Fajn, že už se smlouvy netutlají, těší litvínovského šéfa Hynka

  13:26
I letos byl 1. květen pro hokejové fanoušky Silvestrem, s úderem půlnoci kluby mohly odšpuntovat přestupy a omámit své příznivce jmény posil. Letitá praxe ovšem končí, nově už se podpisy smí zveřejnit hned, tedy i během sezony.

Generální ředitel hokejového klubu Verva Litvínov Pavel Hynek na tiskové konferenci před novým ročníkem extraligy. | foto: ČTK

„V anketě mezi extraligovými kluby jsme hlasovali pro,“ řekl litvínovský generální ředitel Pavel Hynek na startu přípravy. Zásadní kontrakt ještě zveřejnit nemůže, neboť se řeší: pro hokejovou baštu chce udržet nejlepšího střelce týmu posledních dvou sezon Richarda Jarůška.

Dosud se smělo vyjednávat o nové smlouvě až po skončení stávající, ale to stejně asi nikdo nedělal.
Ano, už to bylo mimo realitu. Na podzim přijdou od agentů nabídkové listy, komu končí smlouvy. Některé hráče máte vytipované předem, sledujete je delší čas. Jedná se už od podzimu, pak se to tutlá do 30. dubna, kdy smlouvy končí. Když se to letos 1. května odšpuntovalo, v zásadních jménech pro mě nebylo žádné překvapení.

Už žádná tajemství. Extraliga oznámí přestupy dříve. Vyostří to vztahy, říká manažer

Proto jste hlasovali pro?
Ano. Stejně se to dostává ven, spekuluje se o tom. Vynesou to samotní hráči, řeknou to v kabině, novinářům. Nebo to vynese management, protože jsou naštvaní, že jim nepodepsal. Ven to dají někdy i agenti. Nevidím problém v tom, že teď se to bude vědět oficiálně.

Skousnou to fanoušci?
Uvidíme, co to přinese. Samozřejmě hráč, který odchází, může dvakrát zahrát špatně a lidi mu budou nadávat. Na druhou stranu to bude tlak na hráče, aby hrál do konce smlouvy naplno; věřím, že tak to bude.

Z extraligy se bude padat. Promítlo se to do výše smluv hráčů?
Když svaz vyhlásil sestupovou sezonu, cena vzrostla v řádech desítek tisíc korun. Měsíční výplaty. Ale někteří z těch hráčů stále nejsou podepsaní. U nás budou náklady na tým o trošku vyšší než v loňské sezoně, ale to proto, že jsme šetřili, jeli jsme kvůli covidu a stadionům bez diváků nízkonákladově. Hráli jsme bez prvního, rozdílového centra. Chtěli jsme to rozjet s Kristianem Reichelem a pak ho dokoupit, ale nakonec jsme k tomu nesáhli. Z letošních příchodů je jasné, že chceme kvalitu roztáhnout do víc hráčů. Loni jsme měli na třetí čtvrté lajně strašně malou produktivitu, dohromady snad dali 17 gólů, to je tristní.

Už jste zveřejnili jména posil, nakolik je kádr hotový?
Ještě se doplní. Straka z Plzně se zapojil do přípravy, Kudrna ji má individuální, další bývalý sparťan Sukeľ je se slovenskou reprezentací. Byl s ní i Godla, s lotyšskou je Balinskis. Kdo udělá mistrovství světa, zapojí se až na ledě, potřebuje volno.

Pojďme po postech. Gólmani?
Máme Godlu se Zajíčkem, jednáme, co třetí gólman. Jestli to budeme řešit teď, nebo později.

Litvínovský gólman Denis Godla zasahuje.

Denis Godla 

Litvínovský brankář Šimon Zajíček v akci proti třinecké šanci.

Šimon Zajíček 

Obrana?
Zůstávají Irving, Balinskis, neuplatnili jsme opci na Cibulskise (šel do Rigy v KHL), Ščotka posílil finskou Jyväskylu. Jejich posty v prvních čtyřech obráncích chceme nahradit. Možná brzy zveřejníme českého beka. Ve hře je i cizinec, tam jsou proměnné. Podepsaní jsou Demel, Zeman a ještě další Čech, chybí dotáhnout legislativu. A že jsme na někoho neuplatnili opci nebo dosud nepodepsal smlouvu, neznamená, že se tu nemůže objevit. Což je případ Šticha a Říhy. Má to vývoj. Někdy fanoušci čekají, že 1. května je mužstvo postavené, ale ono se vyvíjí. Máme v přípravě mladé beky, Baláž s Hávou udělali loni v prvoligových Litoměřicích výkonnostní skok. Oni a útočník Stehlík by měli bojovat o reprezentační dvacítku.

A útok?
Přišli Straka z Plzně a ze Sparty Sukeľ s Kudrnou. Prioritou bylo prodloužit Hübla, teď jsme podepsali i Lukeše. Svými výkony si řekl o novou smlouvu. Prostě si ji uhrál. A dokud bude lepší než mladší hráči, proč by tady nenastupoval?

Zmínil jste tři posily do útoku, co od nich očekáváte?
Že nám zvednou kvalitu nejen útoku, ale celého mužstva. Bereme je jako oboucestné hráče, útok i obrana. Loni to táhly dvě lajny, tohle potřebujeme zlepšit. Ať už ofenzivní, nebo defenzivní část.

Co váš top střelec posledních dvou sezon Jarůšek?
Věřím, že najdeme společnou řeč. Jednání je trošku podobné jako loni, kdy jsme se měsíc dohadovali, přípravu začínal později. Nemyslím, že bychom se zásadně rozcházeli nebo byli daleko od sebe.

Litvínovský útočník Richard Jarůšek

Litvínovský útočník Richard Jarůšek

Nejde tedy do Dinama Riga, jak se někde spekulovalo?
Ono se spekuluje asi o sedmi týmech. Jednáme už dva měsíce, do finální fáze jsme ještě nedošli. Samozřejmě může přijít nabídka zvenku, od konkurence, někdo nás přeplatí. Dokud to není podepsané, není nic jisté. Kontrakt třeba nemá Helt, ale to neznamená, že se tady ještě nemůže objevit. Do útoku jsme podepsali Guta. Má obrovský potenciál. Je mladý, kluk z regionu a jeden z top hráčů budoucí dvacítky. Nebrali jsme ho, abychom ho posílali do juniorů. Musí ale jít postupnými kroky, nemůžeme čekat hned zázraky.

Jaký post ještě potřebujete?
Hledáme jednoho centra. V přípravě máme mladé, co se objevili už loni, Stehlíka, Svobodu. Musí o to zabojovat. Do tréninku jsme vzali několik juniorů, gólmana Kučeru, Vopata, Kyselu, Slavíka, na šampionátu osmnáctek byl Skuhrovec. Jednáme s Polákem Zygmuntem o nové smlouvě a věřím, že se dohodneme. Pendluje teď mezi Litvínovem a polským nároďákem.

Doplnili jste i váš realizační tým o dvě jména. Proč?
Na pozici druhého asistenta byl jmenovaný Martin Tvrzník, ale je to jen zoficielnění toho, co probíhalo už loni. Jako hlavní trenér juniorky byl už v minulé, covidové sezoně celou dobu s áčkem. Každý trénink, porady. Je to snaha prohloubit spolupráci s mládeží. A Roman Lauko přichází jako kustod, protože chceme zvednout servis a komfort hráčů. V Chomutově si za svou éru prošel všemi pozicemi v kabině. 

Budeme odolnější, věří trenér Országh

I když posily hokejového Litvínova nemají extra zvučná jména, kouč Vladimír Országh věří, že Vervu v extralize pozvednou. „Skládáme mužstvo tak, abychom byli odolnější a posunuli se dál, až sezona ale ukáže, jestli jsme měli šťastnou ruku. Klíčové pro nás bylo zvýšit konkurenci, protože konkurence spoustu věcí vyřeší sama,“ tvrdí trenér, který Litvínov letos dovedl do předkola play off.

Útočníci Petr Straka, Matúš Sukeľ a Andrej Kudrna, to jsou zatím nejvýraznější posily litvínovské soupisky pro příští sezonu. 

Litvínovský trenér Vladimír Országh
Litvínovský trenér Vladimír Országh
Kouč Litvínova Vladimír Országh byl v utkání s Plzní dost zamyšlený.

„Hledali jsme typy hráčů, kteří jsou zodpovědní dozadu, zvládají oslabení, ale také mají potenciál hrát dopředu. Súkeľa znám z působení ve Slovanu Bratislava, je to šikovný kreativní centr, který se výrazně zlepšil hlavně v defenzivě. Hrál ve Spartě, takže v top týmu, má dobré statistiky plus minus, nastupoval mezi prvními na oslabení, to také o něčem hovoří. Straka je typ hráče do všech situací, fyzicky skvěle vybavený, ustojí souboje, je zarputilý, skvělý do oslabení, ale také má potenciál směrem dopředu. Taky hrál v kvalitním týmu. A to samé se dá říct i o Kudrnovi. Všichni to jsou hráči, kteří mají potenciál dát 10-15 gólů za sezonu,“ věří slovenský kouč chemiků.

Hráčů s takovou produktivitou Litvínov poslední dobou moc neměl. „V první půlce sezony jsme byli závislí na naší první pětce, ve zbytku na druhé lajně. A když si vezmeme ten druhý sled hráčů, tak nám dohromady devět útočníků dalo 17 gólů, což je strašně málo. Ty góly nám potom chyběly, i proto chceme mít sílu rozdělenou do tří útoků, čtvrtý by měl donést nějakou energii a samozřejmě i pár branek,“ plánuje Országh.

Skládání týmu na příští extraligový ročník ještě nekončí, včera se klub definitivně dohodl na nové roční smlouvě s 38letým útočníkem Františkem Lukešem, který v černožlutém dresu přidá už šestnáctou sezonu. Nejasná zůstává situace kolem top střelce Vervy Richarda Jarůška. „Jsme připraveni na obě varianty. Ríša dává v průměru 20 gólů za sezonu, je velmi důležitý pro mužstvo, uvidíme, jak ta jednání dopadnou.“ Litvínov také potřebuje ještě sehnat jednoho dva kvalitní beky. „Nemůžeme konkurovat Třinci, Spartě, Brnu nebo Liberci, kádr skládáme v rámci našich možností. Některé hráče jsme chtěli, dali však přednost jiným klubům. Jednáme ale dál,“ ujišťuje kouč.

Přípravu Verva odstartovala v pondělí. „Z devadesáti procent by měla kopírovat tu z minulého roku. Budeme mít dva třítýdenní bloky, do toho červnového bychom chtěli dvakrát třikrát týdně zařadit i led, abychom nacvičili hlavně s mladými kluky nějaké individuální herní činnosti a v červenci to pak nebylo takové trápení, jak to ze začátku bývá.“

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Zpověď hokejisty: Na tu nemoc jsem plival, po covidu se ze mě stala troska

Premium Když po prodělaném covidu sčítal Martin Kadlec svoje první extraligové starty za karlovarskou Energii, chyběla mu...

Brutálně zaražený palec zbrzdil Mrázka: Toronto? Chci hlavně Stanley Cup

Má nového agenta, protože chtěl nový impulz. A zřejmě ho dostane i přestupem do jiného klubu. Hokejovému brankáři Petru...

Newyorčané trumfují v NHL s ruskými gólmany. I díky grilovačce, říká Škarek

V play off NHL už zbyly jen čtyři nejlepší týmy. Na koho byste vsadili? Nabízejí se Tampa Bay Lightning a Vegas Golden...

Kanonýr Point vyrovnal počin Havláta, Tampa otočila vývoj série

Po úvodním nezdaru dokázali hokejisté celku Tampa Bay zvítězit nad Islanders už podruhé za sebou. Naposledy obhájci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horké bostonské léto pro Haláka s Vladařem. A co nedotknutelný Rask?

Rozpadne se velká bostonská parta ověnčená Stanley Cupem? Je to možné. V létě totiž klub čekají těžká rozhodnutí...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Gulaš nám to sám nevyhraje. Mou rolí je sladit tým, říká budějovický kouč Modrý

Rozdal první rozhovory, představil se hráčům v kabině a vrhl se do práce. Hlavní trenér, padesátiletý Jaroslav Modrý,...

Nemůžeme být bez ledu. Liberec je od začátku přípravy na bruslích

Bez ledu ani ránu! Hokejisté Liberce letos poprvé v historii trénují i během kondiční přípravy na ledové ploše v domácí...

Náhrada za Tomáška. Hokejisty Sparty posílil švédský útočník Thorell

Velmi zajímavou posilu získali hokejisté Sparty. Do pražského týmu přichází švédský útočník Erik Thorell....

Kluky určitě nejvíc baví běhy, směje se pardubický trenér Král

Už lehce přes měsíc se pardubičtí hokejisté potí během letní přípravy na nadcházející extraligovou sezonu. Tréninky na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...