Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Fajn, že už se smlouvy netutlají, těší litvínovského šéfa Hynka

  13:26
I letos byl 1. květen pro hokejové fanoušky Silvestrem, s úderem půlnoci kluby mohly odšpuntovat přestupy a omámit své příznivce jmény posil. Letitá praxe ovšem končí, nově už se podpisy smí zveřejnit hned, tedy i během sezony.

Generální ředitel hokejového klubu Verva Litvínov Pavel Hynek na tiskové konferenci před novým ročníkem extraligy. | foto: ČTK

„V anketě mezi extraligovými kluby jsme hlasovali pro,“ řekl litvínovský generální ředitel Pavel Hynek na startu přípravy. Zásadní kontrakt ještě zveřejnit nemůže, neboť se řeší: pro hokejovou baštu chce udržet nejlepšího střelce týmu posledních dvou sezon Richarda Jarůška.

Dosud se smělo vyjednávat o nové smlouvě až po skončení stávající, ale to stejně asi nikdo nedělal.
Ano, už to bylo mimo realitu. Na podzim přijdou od agentů nabídkové listy, komu končí smlouvy. Některé hráče máte vytipované předem, sledujete je delší čas. Jedná se už od podzimu, pak se to tutlá do 30. dubna, kdy smlouvy končí. Když se to letos 1. května odšpuntovalo, v zásadních jménech pro mě nebylo žádné překvapení.

Už žádná tajemství. Extraliga oznámí přestupy dříve. Vyostří to vztahy, říká manažer

Proto jste hlasovali pro?
Ano. Stejně se to dostává ven, spekuluje se o tom. Vynesou to samotní hráči, řeknou to v kabině, novinářům. Nebo to vynese management, protože jsou naštvaní, že jim nepodepsal. Ven to dají někdy i agenti. Nevidím problém v tom, že teď se to bude vědět oficiálně.

Skousnou to fanoušci?
Uvidíme, co to přinese. Samozřejmě hráč, který odchází, může dvakrát zahrát špatně a lidi mu budou nadávat. Na druhou stranu to bude tlak na hráče, aby hrál do konce smlouvy naplno; věřím, že tak to bude.

Z extraligy se bude padat. Promítlo se to do výše smluv hráčů?
Když svaz vyhlásil sestupovou sezonu, cena vzrostla v řádech desítek tisíc korun. Měsíční výplaty. Ale někteří z těch hráčů stále nejsou podepsaní. U nás budou náklady na tým o trošku vyšší než v loňské sezoně, ale to proto, že jsme šetřili, jeli jsme kvůli covidu a stadionům bez diváků nízkonákladově. Hráli jsme bez prvního, rozdílového centra. Chtěli jsme to rozjet s Kristianem Reichelem a pak ho dokoupit, ale nakonec jsme k tomu nesáhli. Z letošních příchodů je jasné, že chceme kvalitu roztáhnout do víc hráčů. Loni jsme měli na třetí čtvrté lajně strašně malou produktivitu, dohromady snad dali 17 gólů, to je tristní.

Už jste zveřejnili jména posil, nakolik je kádr hotový?
Ještě se doplní. Straka z Plzně se zapojil do přípravy, Kudrna ji má individuální, další bývalý sparťan Sukeľ je se slovenskou reprezentací. Byl s ní i Godla, s lotyšskou je Balinskis. Kdo udělá mistrovství světa, zapojí se až na ledě, potřebuje volno.

Pojďme po postech. Gólmani?
Máme Godlu se Zajíčkem, jednáme, co třetí gólman. Jestli to budeme řešit teď, nebo později.

Denis Godla 

Šimon Zajíček 

Obrana?
Zůstávají Irving, Balinskis, neuplatnili jsme opci na Cibulskise (šel do Rigy v KHL), Ščotka posílil finskou Jyväskylu. Jejich posty v prvních čtyřech obráncích chceme nahradit. Možná brzy zveřejníme českého beka. Ve hře je i cizinec, tam jsou proměnné. Podepsaní jsou Demel, Zeman a ještě další Čech, chybí dotáhnout legislativu. A že jsme na někoho neuplatnili opci nebo dosud nepodepsal smlouvu, neznamená, že se tu nemůže objevit. Což je případ Šticha a Říhy. Má to vývoj. Někdy fanoušci čekají, že 1. května je mužstvo postavené, ale ono se vyvíjí. Máme v přípravě mladé beky, Baláž s Hávou udělali loni v prvoligových Litoměřicích výkonnostní skok. Oni a útočník Stehlík by měli bojovat o reprezentační dvacítku.

A útok?
Přišli Straka z Plzně a ze Sparty Sukeľ s Kudrnou. Prioritou bylo prodloužit Hübla, teď jsme podepsali i Lukeše. Svými výkony si řekl o novou smlouvu. Prostě si ji uhrál. A dokud bude lepší než mladší hráči, proč by tady nenastupoval?

Zmínil jste tři posily do útoku, co od nich očekáváte?
Že nám zvednou kvalitu nejen útoku, ale celého mužstva. Bereme je jako oboucestné hráče, útok i obrana. Loni to táhly dvě lajny, tohle potřebujeme zlepšit. Ať už ofenzivní, nebo defenzivní část.

Co váš top střelec posledních dvou sezon Jarůšek?
Věřím, že najdeme společnou řeč. Jednání je trošku podobné jako loni, kdy jsme se měsíc dohadovali, přípravu začínal později. Nemyslím, že bychom se zásadně rozcházeli nebo byli daleko od sebe.

Litvínovský útočník Richard Jarůšek

Nejde tedy do Dinama Riga, jak se někde spekulovalo?
Ono se spekuluje asi o sedmi týmech. Jednáme už dva měsíce, do finální fáze jsme ještě nedošli. Samozřejmě může přijít nabídka zvenku, od konkurence, někdo nás přeplatí. Dokud to není podepsané, není nic jisté. Kontrakt třeba nemá Helt, ale to neznamená, že se tady ještě nemůže objevit. Do útoku jsme podepsali Guta. Má obrovský potenciál. Je mladý, kluk z regionu a jeden z top hráčů budoucí dvacítky. Nebrali jsme ho, abychom ho posílali do juniorů. Musí ale jít postupnými kroky, nemůžeme čekat hned zázraky.

Jaký post ještě potřebujete?
Hledáme jednoho centra. V přípravě máme mladé, co se objevili už loni, Stehlíka, Svobodu. Musí o to zabojovat. Do tréninku jsme vzali několik juniorů, gólmana Kučeru, Vopata, Kyselu, Slavíka, na šampionátu osmnáctek byl Skuhrovec. Jednáme s Polákem Zygmuntem o nové smlouvě a věřím, že se dohodneme. Pendluje teď mezi Litvínovem a polským nároďákem.

Doplnili jste i váš realizační tým o dvě jména. Proč?
Na pozici druhého asistenta byl jmenovaný Martin Tvrzník, ale je to jen zoficielnění toho, co probíhalo už loni. Jako hlavní trenér juniorky byl už v minulé, covidové sezoně celou dobu s áčkem. Každý trénink, porady. Je to snaha prohloubit spolupráci s mládeží. A Roman Lauko přichází jako kustod, protože chceme zvednout servis a komfort hráčů. V Chomutově si za svou éru prošel všemi pozicemi v kabině. 

Budeme odolnější, věří trenér Országh

I když posily hokejového Litvínova nemají extra zvučná jména, kouč Vladimír Országh věří, že Vervu v extralize pozvednou. „Skládáme mužstvo tak, abychom byli odolnější a posunuli se dál, až sezona ale ukáže, jestli jsme měli šťastnou ruku. Klíčové pro nás bylo zvýšit konkurenci, protože konkurence spoustu věcí vyřeší sama,“ tvrdí trenér, který Litvínov letos dovedl do předkola play off.

Útočníci Petr Straka, Matúš Sukeľ a Andrej Kudrna, to jsou zatím nejvýraznější posily litvínovské soupisky pro příští sezonu. 

Litvínovský trenér Vladimír Országh
Litvínovský trenér Vladimír Országh
Kouč Litvínova Vladimír Országh byl v utkání s Plzní dost zamyšlený.

„Hledali jsme typy hráčů, kteří jsou zodpovědní dozadu, zvládají oslabení, ale také mají potenciál hrát dopředu. Súkeľa znám z působení ve Slovanu Bratislava, je to šikovný kreativní centr, který se výrazně zlepšil hlavně v defenzivě. Hrál ve Spartě, takže v top týmu, má dobré statistiky plus minus, nastupoval mezi prvními na oslabení, to také o něčem hovoří. Straka je typ hráče do všech situací, fyzicky skvěle vybavený, ustojí souboje, je zarputilý, skvělý do oslabení, ale také má potenciál směrem dopředu. Taky hrál v kvalitním týmu. A to samé se dá říct i o Kudrnovi. Všichni to jsou hráči, kteří mají potenciál dát 10-15 gólů za sezonu,“ věří slovenský kouč chemiků.

Hráčů s takovou produktivitou Litvínov poslední dobou moc neměl. „V první půlce sezony jsme byli závislí na naší první pětce, ve zbytku na druhé lajně. A když si vezmeme ten druhý sled hráčů, tak nám dohromady devět útočníků dalo 17 gólů, což je strašně málo. Ty góly nám potom chyběly, i proto chceme mít sílu rozdělenou do tří útoků, čtvrtý by měl donést nějakou energii a samozřejmě i pár branek,“ plánuje Országh.

Skládání týmu na příští extraligový ročník ještě nekončí, včera se klub definitivně dohodl na nové roční smlouvě s 38letým útočníkem Františkem Lukešem, který v černožlutém dresu přidá už šestnáctou sezonu. Nejasná zůstává situace kolem top střelce Vervy Richarda Jarůška. „Jsme připraveni na obě varianty. Ríša dává v průměru 20 gólů za sezonu, je velmi důležitý pro mužstvo, uvidíme, jak ta jednání dopadnou.“ Litvínov také potřebuje ještě sehnat jednoho dva kvalitní beky. „Nemůžeme konkurovat Třinci, Spartě, Brnu nebo Liberci, kádr skládáme v rámci našich možností. Některé hráče jsme chtěli, dali však přednost jiným klubům. Jednáme ale dál,“ ujišťuje kouč.

Přípravu Verva odstartovala v pondělí. „Z devadesáti procent by měla kopírovat tu z minulého roku. Budeme mít dva třítýdenní bloky, do toho červnového bychom chtěli dvakrát třikrát týdně zařadit i led, abychom nacvičili hlavně s mladými kluky nějaké individuální herní činnosti a v červenci to pak nebylo takové trápení, jak to ze začátku bývá.“

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáž:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
5. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

USA - Česko 0:1. Blümelův gól, nula pro Vejmelku, hokejisté jsou ve čtvrtfinále

O účast ve čtvrtfinále světového šampionátu už čeští hokejisté nepřijdou. Nad Spojenými státy zvítězili 1:0 a v rámci...

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Útočník Přikryl opouští mateřský klub, stěhuje se do Českých Budějovic

Hokejový forvard Filip Přikryl mění extraligový dres, míří z Plzně do Českých Budějovic. Jednadvacetiletý rodák z...

Hokejový obránce Zámorský se po konci v Örebru stal posilou Plzně

Obránce Petr Zámorský je další novou posilou hokejistů Plzně. Devětadvacetiletý odchovanec Zlína, který hrál v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krejčík bude znovu hrát ve Spartě, vrací se po osmi letech

Jakub Krejčík se po osmi letech vrací do hokejové Sparty. Třicetiletý český reprezentant podepsal s pražským klubem...

Musí hledat nové parťáky. Kovařčíkové mi budou chybět, přiznává Nestrašil

I přes četné odchody Andrej Nestrašil doufá, že hokejoví šampioni z Třince budou také v příští sezoně bojovat o...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...