Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Liberecký manažer Jech: Odchody Hniličky a Modrého? Těžké rozhodnutí

  8:51
Po obránci Jaroslavu Modrém skončila v hokejovém Liberci další klubová ikona: brankář Milan Hnilička. "Už v průběhu sezony došlo k dohodě, že u nás pokračovat nebude," řekl liberecký manažer Ctibor Jech.

Ctibor Jech | foto: MF DNES

Ale veřejnosti jste to prezentovali tak, že přerušuje kariéru.
Ano, ta byla přerušena ve chvíli, kdy Milan nastupoval léčení. Pak jsme ale dospěli k rozhodnutí, že k 30. dubnu bude jeho smlouva ukončena.

Byl to těžký krok?
Jistě, podobně jako u Jardy Modrého. Milan má za sebou u nás vynikající období, prožili jsme s ním všechna play-off a vždycky byl základním kamenem týmu. Jeho angažování po dvou prvních sezonách v extralize pro nás bylo velikým skokem. Odvedl obrovskou práci, byl tady ale pět let a dostal se do problémů ve sportovní stránce. Na začátku této sezony se zdaleka nestal takovou oporou, jak jsme očekávali. Z angažmá v Rusku se vrátil se zdravotními problémy, které se daly těžko specifikovat.

Takže vaším úkolem číslo jedna je najít nového brankáře, že?
Ano, samozřejmě.

Je ve vašem hledáčku Marek Pinc?
To je brankář, který u nás v minulé sezoně prožil výborné období. Ve Vítkovicích teď nechytá a končí mu smlouva. Ano, když se ptáte, na papírku ho mám.

Na předních místech?
Nepředstavujte si, že máme dvacet jmen, ze kterých si můžeme vybírat. Ono těch brankářů zas tak moc není. Ale kromě Pince vám prozradím ještě jedno jméno.

A sice?
Tero Leinonen. S tímhle finským gólmanem jsme letos udělali docela dobrou zkušenost, i do kabiny zapadl dobře. Takže uvažujeme i o něm.

A co letošní dvojka Michal Fikrt?
Vjednu chvíli v sezoně se mu otevřela cesta být jedničkou, ale chopil se jí tak na padesát procent. Odchytal vynikající zápasy, ale nebyl schopen trvalých výkonů. Fikrtovi u nás končí smlouva, ale je předpoklad, že bude pokračovat dál.

Kdy oznámíte jméno nového trenéra?
Až budu s někým domluvený. To máte jako s brankáři. Moc jich není a řada jich je vázaných smluvně v jiných týmech. Nejsme rozhodnutí, jestli Filip Pešán bude pokračovat na pozici hlavního trenéra, nebo bude někomu dělat asistenta.

A kdyby to bylo jen na vás?
Jsem stoprocentně přesvědčený, že Filip u týmu bude, ani nemám problém s tím, že by pokračoval na místě hlavního kouče. Ale jestli se nám naskytne řešení, které přinese kvalitu, tak se pro něj rozhodneme. Nechceme nic dělat samoúčelně, jen aby tady byl někdo starší. Filip odvedl dobrou práci, přechod k trénování do dospělých měl mimořádně rychlý, ale jsme spokojeni s tím, jak ho zvládl.

Rušno kolem hráčů

Odcházejí

Jaroslav Modrý

Zkušený obránce se 13 sezonami v NHL na kontě měl dotáhnout Bílé Tygry do finále, měl však špatnou sezonu a nepotvrdil pozici lídra kabiny.
Milan Hnilička
Dlouholetý liberecký brankář nezvládl vstup do sezony a kvůli záhadným zdravotním obtížím nakonec přerušil kariéru. Teď klub oznámil, že už s ním pro příští rok nepočítá.
Lukáš Zíb
Hráč s reprezentačními zkušenostmi začínal v obranné dvojici s Modrým a také neprožil dobrou sezonu. V lednu odešel spolu s dalšími dvěma spoluhráči na hostování do Mladé Boleslavi výměnou za Radima Vrbatu.


Zůstávají

Pavel Kašpařík

Nejproduktivnější hráč Bílých Tygrů v uplynulé sezoně byl jedním z mála hokejistů, kteří si udržovali vysokou výkonnost. Klub uplatnil opci v jeho smlouvě a Kašpaříka tak čeká už pátý rok v Liberci.
Petr Nedvěd
Třetí nejproduktivnější Čech v historii zámořské NHL přišel do Liberce v rozjeté sezoně, ale patřil k útočným tahounům a časem převzal roli kapitána.


S otazníkem


Radim Vrbata
Po návratu z NHL vypomáhal Liberci v závěrečné fázi sezony, kam přešel z Mladé Boleslavi. Liberec by jej rád udržel, ale bude záležet na tom, zda se útočník nerozhodne pro návrat do NHL.

Valdemar Jiruš
Zkušený obránce a jedna z legend klubu. Dlouholeté opoře zadních řad Bílých Tygrů k poslednímu dubnu končí smlouva a nyní se jedná o nové.

Václav Pletka
Šikovný útočník byl letos v kanadském bodování třetí mezi Bílými Tygry, i jeho kontrakt však brzy vyprší.

Oslovili jste Josefa Jandače, který kdysi dovedl Liberec do extraligy?
To je pro nás osoba, ke které bychom se vždycky rádi vrátili. Jenže on k nám nastoupit nemůže, protože je vázaný smlouvou u národního týmu a cyklus je daný do olympijských her. Pro Pepíka Jandače je to velikánská příležitost, takže jeho příchod sem je nereálný.

Bylo složité se rozloučit s bekem Modrým, který měl být tahounem týmu?
Velice. Jarda přicházel do Liberce s ambicemi, jenže zapadl do neúspěchu celého mužstva. Je to hráč, který má špičkový charakter, jenže prioritní je sportovní stránka, a ta mu bohužel nevyšla. Jarda vstoupil do kabiny jako vážená osoba. Ale abych mohl být lídr týmu, musím být i úspěšný v tom, co dělám. To je zákon tlupy. Proto v určité chvíli Jarda sundal kapitánské céčko, protože cítil, že v té roli má problémy sám se sebou.

Odešel na vlastní žádost?
Dá se říct, že podnět přišel z jeho strany. Nebylo to rozhodnutí z minuty na minutu, měli jsme několik sezení.

Je kromě Hniličky a Modrého ještě někdo, kdo určitě nebude v Liberci dál působit?
Ano, obránce Zíb. Další hráči jsou bez smluv a nevím, jestli se domluvíme. Jedním z nich je obránce Jiruš.

Je nějaké rozhodnutí v hráčské politice, které si teď s odstupem vyčítáte?
To je těžké... Opravdu nevím. Jako chyba se může zdát příchod Jaroslava Modrého. Ale to rozhodnutí nestálo na vodě, navazovali jsme na jeho předchozí úspěšné působení v NHL. Celkově bych spíš řekl, že jsme zaplatili daň úspěšných.

Jak to myslíte?
Tým měl v hlavách, že je silný. Tam možná došlo k uspokojení, jak v kabině, tak u nás ve vedení, že takový tým máme a chybí nám jen pár detailů. Řešili jsme to příchodem zkušeného kvalitního hráče, kterým Modrý určitě byl. Jenže už v srpnu jsem viděl, že mužstvo netáhne jako v minulých sezonách. Měli jsme nejhorší kemp ve Švýcarsku v historii, prohráli jsme skoro všechny zápasy. I trenér Gregor to cítil a dostával se do konfliktu s hráči.

A musel odejít obránce Krstev.
Ano, byl s trenérem v těžkém konfliktu. Ale rozhodující bylo, že jsme nedokázali projev týmu změnit. Ujišťovali jsme se, že až přijdou mistrovská utkání, tým se nastartuje. To se ovšem nestalo, do sezony jsme vstoupili velmi špatně, a tím pádem nastala velká nervozita. Začaly konflikty, nezvládaly se zápasy které byly dobře rozehrané... Bylo potřeba dostat z hlav hráčů, že já jsem výborný, ale ten vedle to hraje blbě. Chemie v kabině najednou nefungovala. Ale my jsme pořád věřili. A to byla chyba, mělo se s tím víc dělat.

Kdy vám osobně bylo v sezoně nejhůř?
Při posledním domácím utkání s Plzní. V závěrečné minutě druhé třetiny jsme vedli 4:2, ale v té samé minutě jsme dostali gól na 4:3. V tu chvíli jsem měl těžké obavy, že ten zápas nezvládneme. Byla veliká šance se dotáhnout na šesté místo, ale tenhle zápas nám definitivně podrazil nohy. Zklamal mě samozřejmě i výkon v předkole play-off, i když teď vidím, že jsme narazili na velmi silný tým Vítkovic. Mimochodem – tým, který nás v posledních třech letech vyřadil, se stal vždycky mistrem – Pardubice, Sparta i Slavia.

Před loňskou sezonou jste k nevoli některých hráčů i fanoušků zúžili hřiště. Nevrátíte se ke starému rozměru?
Technicky se to samozřejmě dá. Ale po jedné sezoně to nechceme měnit. Nechceme lítat ode zdi ke zdi. Některé zápasy jsme i na menším hřišti odehráli výborně.

Co jako manažer právě teď nejvíc řešíte?
Dofinancování minulé sezony. Otvíráme také jednání s agenty a hledáme hráče, kteří by připadali v úvahu na doplnění týmu. Zatím nemůžeme jednat napřímo, někteří ještě hrají a smlouvy trvají do 30. dubna. Dá se říct, že teď probíhají první kola jednání.

Pro příští ročník jste ohlásili úspory ve výši až třetiny rozpočtu. Platí to?
Už teď vidíme, že rozpočet nebude takový jako letos. V tomto ohledu se vracíme asi o rok zpátky. Ale výši úspor je těžko stanovit. Nevím, jestli to bude dvacet, třicet nebo padesát milionů. Snažíme se, aby snížení bylo co nejmenší.

Snažíte se s hráči dohodnout na snížení platů?
U nových kontraktů samozřejmě k úsporám přihlížíme. U těch starých otevíráme jednání. Ale nejde to řešit šmahem. První jednání musí logicky skončit během deseti minut krachem, protože druhá strana nebude chtít na změnu smlouvy přistoupit.

Zasáhne šetření i letní přípravu?
Samozřejmě, že jsme řešili i letní soustředění. Do Vysokých Tater tentokrát určitě nepojedeme, rádi bychom udělali nějaké soustředění v naší blízkosti. Kemp ve Švýcarsku jsme podrželi, ten pro nás má význam. Opět tam chceme sehrát čtyři těžké zápasy v rychlém sledu.

Vrátím se k velkým jménům, protože i to souvisí s úsporami nákladů. Bude v Liberci pokračovat útočník Vrbata?
Má smlouvu v Americe a potřebujeme od něj vědět, jak bude řešit své působení v NHL. Pokud by se rozhodl pro Česko, máme zájem, aby byl u nás. Letos u nás zažil krátkou epizodku. V základní části byl jasným přínosem, předkolo play-off se nepovedlo celému týmu, do toho zapadl i on.

A další útočník Nedvěd?
Myslím, že u nás bude pokračovat. On projevil zájem, my také. Petr Nedvěd tu letos odvedl kvalitní práci, a když oblékl kapitánské céčko, roli lídra plnil dobře a byl uznávaný v kabině.

Mimochodem, díváte se v televizi na čtvrtfinálové zápasy Vítkovic se Slavií?
Nejdřív se mi moc nechtělo, protože mě trápilo, že tam nejsme sami. Ale teď už mě to znova zajímá, na hokej nejde zanevřít. Smutek chvíli působí, ale pak už je potřeba dívat se dopředu.

Dělá vám teď vůbec něco radost?
Ano, naši dorostenci. První semifinálový zápas extraligy nad Slavií vyhráli a já doufám, že se Bílí Tygři přece jen dočkají finále. I když to bude v dorostenecké kategorii.

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se hraje od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. MS 2024 se bude hrát v Praze a Ostravě.

Ze statistik

Petr Holík

Nejvíce asistencí

Martin Růžička

Nejvíce bodů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. HC Vítkovice Ridera 52 28 4 10 10 159:122 102
3. HC Sparta Praha 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield Hradec Králové 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Bílí Tygři Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. HC Oceláři Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. HC Kometa Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. HC Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71
9. HC Energie Karlovy Vary 52 19 4 3 26 129:163 68
10. HC Verva Litvínov 52 15 7 8 22 137:144 67

Předkolo

Liberec
3:2
Plzeň
Třinec
3:0
Litvínov
Kometa
3:1
Mladá Boleslav
Olomouc
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
4:2
Kometa
Hradec Králové
4:1
Liberec
Vítkovice
3:4
Hradec Králové
Pardubice
3:4
Třinec
Pardubice
4:0
Olomouc
Sparta
2:4
Třinec
  • Nejčtenější

USA - Česko 3:0. Neúspěšná obhajoba bronzu, hokejisté končí ve čtvrtfinále

Čeští hokejisté bronzové medaile neobhájí, s letošním světovým šampionátem se loučí ve čtvrtfinále. Proti Spojeným...

Kanada - Česko 3:1. Další prohra, čtvrtfinále v Tampere proti Američanům

Čeští hokejisté nezvládli ani druhý test před začátkem vyřazovací fáze mistrovství světa. Kanadě vzdorovali jen ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Švýcarsko 2:4. Neúspěšný test, hokejisté zaostávali, rozhodl Ambühl

Souboj se zatím nejsilnějším protivníkem skončil porážkou. Česká reprezentace podlehla na mistrovství světa v hokeji...

Norsko - Česko 0:2. Postup ze skupiny, Vejmelka má nulu, Voženílek nedohrál

Česká reprezentace si připsala čtvrtou výhru v základní skupině B a zajistila si postup do čtvrtfinále letošního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další hokejová špinavost! Proč jsou Kanaďané v Evropě jako utržení ze řetězu

V NHL ti borci obvykle netropí zvlášť hrozivé alotrie. Když však na mistrovství světa obléknou kanadský reprezentační...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

V listopadu nabrnkávání, v lednu jasno. Jak lídra Káňu ulovily Vítkovice

Z voleje odpovídal Jan Káňa. Majitel extraligového zlata, stříbra a bronzu s Brnem vyprávěl o lidské i hokejové proměně...

Najít chemii a vystoupat výš! plánuje posila litvínovského útoku Koblasa

Branky dává, body získává, vteřiny na ledě dostane. Od devětadvacetiletého útočníka Petra Koblasy si v hokejovém...

Další návrat domů, plzeňskou Škodu posílil útočník Petr Straka

Minulou sezonu začal jako litvínovský kapitán, roli navíc převzal po klubové legendě Viktoru Hüblovi. Jenže hokejový...

Plzeňským hokejistům začal suchý dril, potrvá osm týdnů

V neděli nasedl v Olomouci do auta a vydal se do Plzně. Jenže hokejový obránce Tomáš Dujsík „chytil“ několik objížděk i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...