„Naše cesta“. Pešán sází na odvážnou vizi výsledkům navzdory. Uspěje?

Filip Pešán | foto: Profimedia.cz

21 2017
Dovedl Liberec na vrchol s penězi, teď se snaží dokázat totéž jako „chuďas“. Hokejový trenér Filip Pešán má vizi.

Naše cesta. Tohle slovní spojení použil trenér Filip Pešán poprvé v květnu, když ve videovzkazu na klubovém Facebooku reagoval na rozhořčení fanoušků, že nepřicházejí žádné zvučné posily.

Hokejový Liberec se opravdu vydal vlastním směrem. Už znovu. Ten předchozí ho dovedl k titulu a posléze do finále play-off. Klub se stal vzorem pro ostatní.

Teď Bílí Tygři vykročili tak trochu do neznáma. Jestli jejich kroky povedou k úspěchu, to ukáže teprve čas. Pešán je však o své vizi bytostně přesvědčen, byť tomu výsledky po první čtvrtině extraligy moc nenapovídají.

Co se tedy s Libercem stalo?
Za poslední dva roky opustilo kádr dvanáct hráčů z prvních tří útoků, což je půlka týmu. Loni se nám ještě nějaké opory podařilo udržet, a proto jsme dokráčeli až do finále. Letos se tým tvoří od základů a nedá se navázat na práci z předchozích let. Ale na hodnocení je brzy.

V čem tedy spočívá nová cesta Liberce?
Strašně mě uchvátila cesta Radima Šimka, Pavla Zachy, ale třeba i Víta Vaněčka. Všichni jsou to mladí hráči, kteří u nás dostali prostor, pracovali a vyrostli téměř v hráče NHL. Myslím, že takových kluků máme v klubu, ale i v celé republice víc. Proto chci jít cestou doplňování mladých hráčů ve velkém měřítku.

Jenže tým je v tabulce aktuálně jedenáctý, osmkrát prohrál a má záporné skóre. Nenahlodalo vás to?
S mladými hráči nemůžete mít výsledky hned. Ano, s bodovým ziskem v extralize rozhodně spokojený nejsem, ale důležité je, že se poslední dobou začínáme zvedat herně. Dalo by se říct, že si vybíráme daň za to, že už v týmu nemáme zkušené hráče. Na druhou stranu se nám povedlo postoupit ze skupiny Ligy mistrů, což byl náš první úkol pro tuto sezonu. A já i přes počáteční neúspěchy pořád pevně doufám, že se moje tahy a prognózy potvrdí a ve druhé půlce sezony se velmi výrazně zvedneme.

Hokejový trenér Filip Pešán

Šlo by touto cestou jít, pokud byste nešéfoval liberecké farmě a nebyl zároveň sportovním manažerem?
Nešlo, je to jediná podmínka, aby se takové manévry mohly v klubu dít. Na druhou stranu všechna odpovědnost padá na mě a budu se jí muset postavit, pokud se prognózy nepotvrdí.

Je to těžké po psychické stránce a dá se tolik práce ukočírovat?
Mám skvělé kolegy v kabině áčka, v mládeži i na farmě v Benátkách. Je pravda, že nést celou zodpovědnost je složité, na druhou stranu však můžete v případě úspěchu slíznout smetanu jako v předchozích dvou letech. Vím, že přízeň fanoušků a médií si člověk musí zasluhovat pravidelně a opakovaně.

Liberec si za poslední dva roky vybudoval v extralize kredit, nemrzí vás, že o něj přicházíte?
Věřte mi nebo ne, ale já byl přesvědčený, že budeme nahoře i s týmem mladých hráčů. A nepřestal jsem tomu věřit do této chvíle. Naopak můžeme být klubem, který ukáže novou cestu. Zase o krok jinou, než některé týmy mohou mít strategicky nastavenou. Tvrdím, že se můžeme prát o nejlepší výsledek i s klukama, kteří extraligu vlastně pořádně nehráli.

Leckoho může napadnout, že je letošní sezona ztracená. S tím asi souhlasit nebudete.
Rozhodně s tím nesouhlasím. Máme za sebou jednu čtvrtinu. Samozřejmě bude těžší udělat sérii vítězných zápasů jako loni, ale opravdu jsme na dobré cestě. Vyhráli jsme těžký duel s Vítkovicemi a naposledy potrápili favorizovaný Hradec Králové.

Zatím to vypadá, že váš největší problém je dávat góly, že?
Ano, navíc hrozně lacino inkasujeme. To je vražedná kombinace, proto jsme v tabulce také tak dole. Nemohou za to gólmani, ale celý tým. Stejně tak nese celý tým zodpovědnost za slabou produktivitu. Ale vidím zájem lídrů o změnu výsledku a nemám strach.

Liberecký kouč Filip Pešán

Jaké změny jste musel udělat? Máte je všechny promyšlené?
Doufám, že razíme novou cestu už jen tím, že nechceme nikoho přeplácet. Při jednáních o posilách se člověk dostával do astronomických částek, které musíte zaplatit, abyste měl v kádru dobrá jména. To není cesta, kterou chceme jít. Chceme ukázat, že i mladí mohou mít srovnatelnou úroveň s hvězdama. Někde museli vyrůst Kovářové, McDavidové nebo Šimkové. Doufám, že tahle cesta zatraktivní a omladí celý český hokej.

Lákáte talenty z celé republiky. Musíte je přesvědčovat?
Ne, sami mladí špičkoví hráči nás vyhledávají a chtějí jít cestou kluků, kteří se přes Liberec dostali až k podpisu smlouvy v NHL. Jen pro příklad: v posledním domácím zápase hrálo za naši farmu proti Třebíči jedenáct juniorů a starších dorostenců. To je ukázka, jaká budoucnost v Liberci dřímá.

Vážou se na to speciální tréninkové metody, které čerpáte při svých cestách do Ameriky?
V áčku je na tréninkové metody pozdě, protože hráči už těžko dohánějí dovednosti a návyky. Nicméně na farmě i v mládeži na tyto věci klademe extrémní důraz. Kvůli tomu cestujeme po světě a sbíráme poznatky od odborníků, abychom včas zachytili trendy rozvoje hráčů, protože nám později chybí.

Byl jste v Detroitu, letos v New Yorku. Co jste si přinesl za poznatky?
Viděl jsem dva rozdílné přístupy k řízení farmy. Detroit razí cestu jako my: chce vyhrávat s týmem mladých hráčů a etablovat je do A týmu. Rangers mají farmu o poznání amatérštější. Hlavní poznatek je však dovednost tamních mladých hráčů – ten rozdíl oproti českým je nebetyčný.

Je pro vás výhodou, že s vámi byl v New Yorku útočník Dominik Lakatoš a může vše přenášet do týmu v Liberci?
Dominikovi ta zkušenost obrovsky otevřela oči. Poznal, jak daleko hráči jeho úrovně do NHL mají. A že musí ještě hodně trénovat, aby se vůbec přiblížil šanci si v NHL zahrát. Díky němu si ostatní mladí mohou uvědomit, jak trnitá je cesta přes všechny ty filtry, abyste se vůbec dostali do hledáčku týmu NHL.

Zleva Milan Bartovič z Liberce a Tomáš Urban z Mladé Boleslavi.
Litvínovský Michal Trávníček (vlevo) v bitce s Ladislavem Šmídem z Liberce

Lakatoš byl vaším klíčovým hráčem v uplynulém play-off, ale přijde mi, že se zasekl. Je to jenom můj dojem?
Myslím, že se na jeho současných výkonech podepsalo několik faktorů. Je to poněkud slabší produktivita prvního útoku, kde zprvu hrál. Možná i trošku podcenění některých situací po návratu z kempu Rangers. A také dvě krátké letní přípravy, protože jsme měli pokaždé dlouhé sezony. To platí i pro ostatní, teprve teď začínáme nabírat dech. A zrovna Dominik odehrál naposledy v Hradci nejlepší utkání v sezoně.

Dokázal byste vyjmenovat hráče, kteří by mohli vylétnout jako on?
Jsem přesvědčený, že skvělou budoucnost může mít Lukáš Jašek, Filip Pyrochta, mladíci jako Jeník s Hrabíkem nebo na farmě hrající Teplý, Chrtek a další. Spousta mladých hráčů v nejbližší době do extraligy nakoukne. Jen potřebujeme mít klid na práci tím, že získáme body. Pak se pro ně otevře příležitost. Ještě o nich uslyšíme.

Nakolik je důležité mít v kádru ty, kteří tolik mladých ukočírujou? A máte jich dost?
Máme jich dostatek, ale i oni se své nové roli učí. Po odchodu mazáků, jako byl Branko Radivojevič, není lehké tým převzít a začít ho řídit. Ale mají zájem a to mě uklidňuje.

Nebylo to tak, že vaše úspěchy znamenaly pro Liberec ekonomickou ztrátu?
Nemusí to platit. Naopak se nám povedlo prodat několik hráčů. Ale sami jsme se rozhodli, že nechceme jít cestou přeplácení a přetahování s jinými kluby. Absolvoval jsem to letos u několika hráčů, které ukořistily jiné extraligové kluby, protože jsem odmítl soutěžit ve výši platu.

Takže to není z nouze ctnost, ale volba?
Doba je samozřejmě složitá. Majitel dává do klubu nemalé finanční prostředky z vlastních zdrojů. Velkou odměnou mu byl titul a finále. Ale už se nechce v takových částkách pohybovat neustále – to je hodně drahý koníček. Já s tím souhlasím a chci mu touhle politikou pomoct.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

Milan Gulaš

Nejvíce bodů

Petr Holík

Nejvíce asistencí

Piráti Chomutov

Nejvíce trestů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Voráček: Doceňme Krejčího, je jedním z nejlepších Čechů v historii

Vyhlášení ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé...

Spolu s Davidem Pastrňákem a Tomášem Hertlem obsadili první tři pozice v anketě Zlatá hokejka, pak...

Anaheim se vzdal své ikony Perryho, vyplatil ho ze smlouvy

Corey Perry z Anaheimu rozhodl v prodloužení čtvrtý souboj s Nashvillem.

Anaheim Ducks se rozloučili s jednou z největších osobností klubové historie Coreym Perrym. Klub...

Doma se přetvařuju, že jsem happy, řekl Pastrňák. Stanley Cup stále bolí

Útočník Bostonu David Pastrňák v Síni slávy českého hokeje v Praze převzal...

Milionový kluk. Bezstarostný smíšek. Věčný pohodář. V úterý se ale po příletu ze zámoří ukázal jiný...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

VIDEO Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal...

Udrží Carolina Mrázka? Český brankář si zřejmě vyzkouší volný trh

Brankář Petr Mrázek z Caroliny v zápase s Bostonem.

Tak vydařenou sezonu v podání hokejistů Caroliny nečekal zřejmě nikdo. Svůj podíl na jízdě do...

Další z rubriky

Atraktivní léto, hokejisty Hradce čeká v přípravě evropská konkurence

Hradečtí hokejisté slaví úspěšnou akci v extraligovém play off s Kometou Brno.

Příznivci hokejového Hradce Králové se mají v létě na co těšit! Konečná termínová listina letních...

Byl jsem zralý na konec, přiznal Svoboda po chomutovské anabázi

Tomáš Svoboda (v bílém) z Chomutova překonal brněnského gólmana Karla Vejmelku...

Ve dvaatřiceti letech si hokejový útočník Tomáš Svoboda poprvé vyzkouší seniorskou zahraniční...

Kubáta chci udržet, říká Šlégr. Nejistá je i Hunkesova budoucnost

Generální ředitel litvínovského klubu Jiří Šlégr na stadionu Dynama Drážďany...

Ofenzivu už má hokejový Litvínov na novou sezonu složenou, v obraně ovšem ještě zůstává pár...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz