Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Odcházím nerad, ale v dobrém, říká plzeňský trenér Čihák. Už má nabídku

  18:57
Na jaře 2012 ho Martin Straka přetáhl z pražské Sparty k plzeňské mládeži. Už o necelé tři roky později ale hokejový trenér Ladislav Čihák povýšil k prvnímu týmu, z asistenta se postupně posunul až na post hlavního kouče. Nyní, po devíti letech, Čihákovo spojení se Škodou končí, nový kontrakt od klubového vedení nedostal.

Plzeňský trenér Ladislav Čihák udílí pokyny střídačce. | foto: Petr Eret, MF DNES

„Měl jsem obrovskou energii a chuť pokračovat. Tvoří se tady nový tým, daří se nám postupně budovat jádro z plzeňských kluků, odchovanců. Ale respektuji, jak se vedení rozhodlo. Stoprocentně odcházím nerad, ale určitě ne ve zlém. Prožil jsem tady skvělých a nezapomenutelných devět let,“ říká devětatřicetiletý Čihák.

Nejmladší extraligový kouč se loučí s bilancí tří bronzových medailí, semifinále Ligy mistrů, s týmem hrál pravidelně v horních patrech tabulky. I v této sezoně měla Škoda povedenou základní část, s 91 body skončila pátá. Jenže hned v předkole nečekaně vypadla s Olomoucí a sezona brzy skončila. A tenhle výbuch znamenal konec pro Čiháka i jeho asistenta Jiřího Hanzlíka.

Hokejová Plzeň hledá nové trenéry, Čihák s Hanzlíkem smlouvu nedostanou

Co ve vás po těch devíti letech v Plzni zůstává?
Přišel jsem před sezonou, ve které Plzeň vyhrála historický titul. Já byl u mladšího dorostu, stejný rok jsme získali stříbro. A byli u toho kluci, které jsem postupně táhl až do áčka. Petr Kodýtek, Matyáš Kantner, Lukáš Kaňák, Filip Suchý, Tomáš Vracovský... Ty dva roky u mládeže byly skvělé. A moc mi pomohl kolega Vláďa Vimr, srdcař a Plzeňák, to stříbro je i jeho zásluha.

Bylo vám teprve třiatřicet, když přišla od Martina Straky nabídka, abyste se posunul k A-týmu Škody. Rovnýma nohama jste skočil do extraligy.
Té nabídky jsem si moc strašně moc vážil. K týmu jsem přišel v listopadu, kdy odvolali Milana Razýma. Tým jsme převzali s Michalem Strakou, nakonec jsme v předkole vyhulili s Mladou Boleslaví. Ale další sezona už byla úspěšná, semifinále se Spartou a bronzové medaile.

Ladislav Čihák burcuje plzeňské hokejisty.

Ladislav Čihák burcuje plzeňské hokejisty.

Jenže pak přišel znovu špatný podzim.´
A s Michalem nás odvolali. Jenže pak to vzalo obrat, já byl za dvě hodiny zase vzatý zpátky. A na lavičku se hlavně postavili Martin Straka s Tomášem Vlasákem.

Bylo těžké si u nich prosazovat svoje názory?
Jsou to obrovské persony, legendy. Mám k nim úctu a měl jsem v nich těžkou oponenturu. Ale zároveň férový přístup. Nikdy jsem nepocítil, že by se nade mnou povyšovali. V Plzni to vždycky byla týmová práce. Dopracovali jsme se k závěru, který fungoval. A bylo jedno, z jaké hlavy přišel, jestli z Martinovy, Tomášovy, Špágrovy (Špačkovy), nebo později od Jirky Hanzlíka. S ním jsme si neskutečně sedli a byl bych rád, kdybychom se ještě někdy na lavičce zase sešli. A nechci zapomenout ani na Michala Straku, je to vynikající trenér. Pro mě to byla obrovská škola, že jsem v takových osobnostech měl oponenturu. Myslím, že z toho budu dál těžit. Jsem rád, že jsem u toho mohl být. Plzeň není movitý klub, má to postavené na pár lidech, zapracovává hodně mladých hráčů. A přesto je úspěšná, co by za to daly jiné organizace.

Ještě ve vás hlodá předloňské semifinále s Třincem? Vedli jste 2:0 na zápasy, finále bylo hodně blízko...
Nemusíme být slušní, že? Dodnes mě to se... Byli jsme blízko, strašně mě to mrzí. Cítili jsme, že kdybychom přes Třinec dokázali přelézt, mančaft byl tak nastartovaný, že bychom pro Plzeň to zlato udělali. Byla to skvělá série, ale pořád mě to bolí.

Frodl: Je čas jít dál, ale jednou se chci do Plzně vrátit

Emoce dáváte najevo. Nedávno se o vás v rozhovoru zmínil i útočník Vojtěch Němec. Že umíte být v kabině hodně hlasitý, někdy až příliš. Sedí to?Respektuji, že hráč něco řekne přes media. Nicméně za sebe říkám, že co je v kabině, to tam má také zůstat. Od Vojty mě to zamrzelo. Nikdy jsem hráče nepropíral přes media. Když jsem si s nimi chtěl něco vyříkat, tak v šatně nebo u sebe v kanceláři. A zrovna vůči Vojtovi mám hodně čisté svědomí. Kolikrát měl problém a já mu vyšel vždycky vstříc.

Rozumím. Možná chtěl jen říct, že na hráče umíte zakřičet.
Když hráč nedělá, co má a vidím, že do toho nedává sto procent, naštve mě to a dám to najevo. Umím být hlasitý. Ale také dobře poznám, když hráč dělá maximum, ale stejně se mu nedaří. To se prostě stává a tohle nikomu nevyčítám. Je to asi důslednost, kterou v sobě mám a kterou vyžaduji. A ano, jsem emoční člověk. Neumím na lavičce jen stát, to nejde.

Trenér Plzně Ladislav Čihák motivuje svůj tým před prodloužením.

Trénoval jste Milana Gulaše, tři roky nejlepšího hráče extraligy, jednu z největších hvězd soutěže. Bylo někdy složité s ním vyjít?
Milan se trénuje dobře. Nikdy jsem s ním žádný problém neměl, respektovali jsme se navzájem. Samozřejmě, i on toho měl někdy nad hlavu, ale to jsou věci, které zůstanou v kabině. Milan je především kluk, který chce vyhrávat. A chce jít ostatním příkladem, na ledě i na tréninku. Vždy šel do zápasu s tím, že ho chce za každou cenu vyhrát. To je věc, která v českém hokeji trošičku chybí. Ta touha, sebedůvěra, sebeobětování se. Pracovat na maximum a když se něco nepodaří, dát do toho ještě víc. Guli to v sobě má.

Nabídl vám teď Martin Straka, abyste se v Plzni vrátil k mládeži?
To vůbec nepadlo. Kdyby to místo bylo a bylo by mi nabídnuto, určitě bych o tom uvažoval. Ale teď je situace, kdy jsou trenéři u mládeže podepsaní. A nedělá se, abych někoho vyhazoval, to je nefér. Domluvili jsme se tak, že končím.¨

Frodl odejde. A Gulaš? Je to otevřené, říká plzeňský šéf Straka

Teď si od hokeje chvíli odpočinete?
Já nejsem unavený! Mám obrovskou energii pokračovat. Těšil jsem se, že to bude v Plzni, to nevyšlo. Ale nechci žádný oraz, jdu dál. Mám své cíle, asi je to i ambicióznost. Pokud to půjde a hokejové prostředí mi to umožní, chtěl bych v trenéřině pokračovat.

A rýsuje se něco?
Jeden telefonát jsem už měl. Tento týden o té nabídce budu jednat. Pokud se domluvíme, strašně se na tu práci těším. Jsou tam lidi, se kterými se znám. A mají o mě zájem, toho si nesmírně vážím.

Ladislav Čihák.

Je to nabídka z extraligy?
Ano, je z extraligy.

Co kdyby vás oslovil i Filip Pešán, šéftrenér Českého hokeje, se kterým jste studoval a dobře se znáte, a nabídl vám práci u některého mládežnického výběru. Bral byste to?
Víte, já měl těch devět let klapky jen na Plzeň. Mám to tak, že kde jsem, tam se snažím odvést maximum, na nic jiného nemyslím. Ale kdyby taková nabídka přišla, stoprocentně bych o ní přemýšlel. Lákalo by mě to. Reprezentace, na jakékoliv věkové úrovni, je zase jiná práce, obrovská zkušenost, velké zápasy. Byla by to pro mě čest.

V době, kdy jste šel ze Sparty do Plzně, vás právě Filip Pešán lákal i do Liberce. Proč jste mu dal košem?
Je pravda, že jsme také jednali, vážím si toho. Ale Plzeň byla první, já jí už něco slíbil a jednoduše jsem to dodržel. Bylo z toho krásných devět let, kéž by se mi něco takového ještě povedlo. Nechci pendlovat, mám rád koncepční práci. Líbí se mi fotbalové velkokluby, kde manažeři pracují třeba dvacet let a furt to funguje. K tomu vzhlížím.

Zmínil jste hráče, které jste v Plzni vychovával od dorostu. Jaké s nimi bylo loučení?
Emotivní, až slzavé. Pořád jsem toho plný. Jsem strašně rád, kam se ti kluci posunuli. Mají výborný charakter, jsou správně vychovaní, dobře vedení od rodičů. I díky tomu to dotáhli až do extraligy a teď v týmu přebírají důležitější role. Pro mě je to skvělý pocit, že jsou to poctiví kluci a společně jsme je nastartovali. Nejen já, i další trenéři, kteří je vedli. Přesně to jsem si přál, vybudovat tady nové jádro z plzeňských kluků a to se daří. Jsou připravení do hokeje i do života. Nechci být samolibý, ale myslím, že jsme s nimi tu práci odvedli dobře.

Jak změnili oni vás?
V tom, jak k nimi přistupuji. Z dětí, kterým kontroluji žákovské knížky, jsou dospělí chlapi, kteří za chvilku budou zakládat rodiny. I oni mě posunuli. V myšlení, jednání. Kdybych se teď vrátil k mládeži, asi budu mít trošku větší nadhled a zkušenosti. Ale pedant bych byl dál, v důslednosti nikdy neslevím. 

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
1:3
Liberec
Třinec
2:2
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Ten prst ti useknem! Jágr po prvním gólu ve Stanley Cupu udělal něco, co neměl

Jak pestrou škálu čirých vášní vyvolá jedna hokejová akce. Kolik událostí se do ní vměstná a kolik jich navazuje. A jak...

Liberec potřetí udolal Spartu, Třinec přehrál v třetím semifinále Boleslav

Dramatické semifinálové série play off hokejové extraligy mají po dnešku jedno velké překvapení. Liberec jde po...

Liberec vyhrál na Spartě i podruhé. Boleslav vyrovnala sérii s Třincem

Hokejová Sparta je ve šlamastyce: v domácím prostředí nezvládla ani druhé semifinále a v sérii s Libercem prohrává 0:2...

Sparta odvrátila konec sezony. Boleslav vyrovnala s Třincem na 2:2

Hokejová Sparta odvrátila konec sezony: čtvrtý duel semifinále v Liberci zvládla jasně 5:0 a snížila stav série na 1:3....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec v semifinále nastřílel Spartě pět gólů, Třinec porazil Boleslav 2:0

Přes týden dlouhá pauza bez hokeje v sobotu skončila a přinesla třineckou a libereckou výhru v prvních zápasech...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Hokejisté Omsku s Hrubcem v bráně přestříleli Kazaň, ale opět prohráli 1:2

Hokejisté Omsku s Šimonem Hrubcem prohráli i druhé domácí semifinálové utkání play off KHL s Kazaní 1:2 a nejlepší tým...

Gulašův odchod? Rozhodnuto stále není, říká plzeňský manažer Vlasák

Když na začátku týdne napsal domů zprávu, že k pozici sportovního manažera si přibírá ještě roli asistenta u...

Liberecký obránce Knot: Zápasy umíme otáčet, pomohly nám přesilovky

V play off je s více než 26 odehranými minutami na zápas nejvytěžovanějším hráčem, navíc vyniká střeleckou aktivitou....

Poslední díl? Kdepak, točíme dál. Hokejová Sparta v play off žije

Vymysleli, že liduprázdné play off přiblíží dokumentem, který fanoušky z obýváků přenáší do hokejové kabiny. „Miloš...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...