Radek Dlouhý (vlevo) z Komety Brno v souboji s Jaroslavem Mrázkem z Kladna.

Radek Dlouhý (vlevo) z Komety Brno v souboji s Jaroslavem Mrázkem z Kladna. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kladenští hokejisté zaskočili zaplněné brněnské Rondo

• 7
Vlna euforie zavládla na střídačce hokejistů Kladna po závěrečném hvizdu na ledě brněnské Komety. Zatímco vyprodaná hala Rondo pískala na své oblíbence, kladenský hrdina, brankář Martin Falter, se stal terčem plácání svých spoluhráčů.

"Famózní Falter! To byl klíč k naší výhře," měl jasno kladenský asistent trenéra Jiří Kopecký. Není přehnané tvrdit, že díky němu Kladno vyhrálo v Brně 3:1.

Osud zápasu byl od začátku proti Kladenským. Ti se ocitli od prvních vteřin pod obrovským tlakem Brna. To, motivováno novým hlavním trenérem Ladislavem Lubinou, napadalo hluboko na útočné polovině. Středočeši neměli čas vydechnout a stále více se bránili.

Prohrávat mohli už po deseti vteřinách, ale jasnou šanci Hrušky přežili. Podobně i za další dvě minuty Brabencovu gólovku, která dokonce skončila v síti, ale rozhodčí ji kvůli posunuté brance neuznal.

V páté minutě už byli Buldoci bez šance. Falter sice dlouho bránil svou branku společně se třemi obránci, ale domácí nakonec dvojnásobnou přesilovku využili.

Málokdo by v tu chvíli čekal, že to byl poslední veselý okamžik pro Kometu. Pak totiž následovala jen řada zahozených šancí.

A také dvě čtyřminutová vyloučení.

Nejdříve vysoký trest dostal Jiří Kuchler, následně i Pavel Patera. Nikdo nemohl v tu chvíli tušit, že právě oni se stanou hrdiny svého týmu.

Do konce zápasu zbývaly dvě minuty. Brněnští bezhlavě útočili, stav byl v té chvíli po Bílkově brance nerozhodný 1:1, a tak chtěli rozhodnout.

Kladnu stačil ke spokojenosti bod. Pak však přišla chyba domácí obrany, Kuchler si vzal puk, na nic nečekal, vypálil a k překvapení všech se trefil přesně k zadní tyči. 1:2 a šok pro domácí.

Ti už se nedokázali zvednout. Odvolali brankáře a toho dokonale využil další hříšník v hostujícím dresu, Pavel Patera.

"Kdekdo nás podceňoval. Říkali, že jsme nejhorší tým na venkovních stadionech – a vidíte, možná jsme se chytili," radoval se Kopecký. Jeho slova mohou Kladenští potvrdit v následujících dvou kolech, kdy hrají opět venku.