Extraligu neprodáme, když na ni bude 70 milionů, tvrdí majitel Varů

Karel Holoubek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

22 2016
Extraligová sezona sice karlovarským hokejistům už skončila poté, co se v play out dokázali udržet v nejvyšší soutěži, její další ročník už ale klepe na dveře. Stále přitom není jasné, jestli se v soupisce čtrnácti týmů objeví i jméno HC Energie Karlovy Vary.

„Budou hrát extraligu? Najdou peníze na další ročník, nebo soutěž prodají?“ Takové jsou nejčastější otázky fanoušků karlovarského hokeje. A majitel klubu Karel Holoubek jim konkrétní odpovědi zatím nedává.

Zásadní otázka, která zajímá všechny příznivce ledního hokeje: zůstane v Karlových Varech extraliga?
V tuto chvíli neděláme nic jiného, než že extraligu zachraňujeme. Jako to dělám posledních devatenáct ročníků. Snažíme se vyjednávat. V tuto chvíli vyjednáváme s významnými partnery HC Energie, tedy především se Sokolovskou uhelnou, městem a krajem. Když tady má extraliga zůstat, tak je základní rozpočet 70 milionů korun. Proto prosíme Sokolovskou uhelnou, která je alfou a omegou celého hokeje v Karlových Varech, zda by se nevrátila do pozice generálního partnera. Aby se situace vrátila do doby před šesti lety, kdy dávala 25 milionů korun. V tuto chvíli jsme na patnácti. Od města jsme dostávali 23,5 milionu korun do HC Energie. Teď to chceme rozdělit na 13,5 dotačních milionů pro děti a 10 plus DPH na reklamu, či jinou formu příspěvku na extraligový klub. Předpokládáme, že od ostatních sponzorů získáme 10 milionů korun. Když spočítáme všechny peníze, které můžeme získat, včetně pěti milionů od mé společnosti, chybí pět milionů. A o ty chceme žádat kraj. A hlavně chceme jistotu financování na dva roky. Sponzoři nám sice dají peníze na rok, ovšem na kalendářní. A liga kalendářní rok nectí.

Jak se v tomto světle díváte na informace o tom, že Karlovy Vary nabízejí prodej extraligové licence? Dukla Jihlava ji údajně chce koupit za 12 milionů korun.
Nic nenabízíme! Říkáme, že když se nám nepodaří to tady udržet, dostaneme se do situace, že tady taky nemusí být žádný hokej. Pokud extraligu neprodáme do první ligy. Musíme se proto s někým domluvit pro případ, že se nepodaří extraligu v Karlových Varech udržet. Nechce se mi po 24 letech jen tak zavřít krám.

Kolik času na tato jednání máte?
Třetího června se musíme přihlásit. Pokud do té doby neseženeme peníze, tak se nepřihlásíme a nebudeme tam. Pak teprve se bavíme o tom, jestli licenci prodáme. Pokud ji někdo bude chtít! Pokud ne, řeší to svaz. Ale to nemohu předjímat. Teď děláme vše pro to, abychom extraligu finančně pokryli. O první lize teď vůbec nepřemýšlím, pouze o extralize.

Zkoušel jste oslovit i jiné potenciální generální sponzory?
Jednali jsme se všemi. S Witte, Becherovkou, Mattoni. Průběžně jednáme se všemi. A výsledky zatím nejsou. Becherovka nám dává 150 tisíc barterem. Když byla ještě v českých rukou, dostávali jsme 30 milionů. Proto dodnes lidi křičí Be a Be a Becherovka!

Bavíme se zatím pouze o extraligovém mužstvu. Ale co mládež?
To jsou další peníze. Mládež v průměru stojí 25 milionů za sezonu. Z toho počítáme 13,5 milionů od města, čtyři od kraje, 1,7 milionu členských příspěvků, 1,5 milionu máme od Českého svazu ledního hokeje a 300 tisíc od České unie sportu. To je celkem 21 milionů. A čtyři nám chybí. Ty jsme dodnes sanovali z profesionálního hokeje. To, co jsme vybrali na áčko, jsme doplatili dětem.

Z města ale zaznívají opačné hlasy. Že z peněz na děti dotujete profesionály.
Dostáváme dotační peníze, které musíme do koruny vyúčtovat. A sto procent musí jít na mládež. Kontroluje to asi deset lidí. Argument, že peníze pro děti používáme na áčko, je naprostý nesmysl.

V zastupitelstvu se často probírá výše příspěvku pro HC Energie. 23,5 milionu je podle mnohých až dost.
Ano, také slýchám to, že co bychom ještě chtěli. Ale nikdo už neřekne, že 10,5 milionu z této částky městu vrátíme za nájem ledu. Sedm milionů za mládež a 3,5 za dospělé. Po městě teď nechci žádné zázraky. Tak jako tak za nájem ledu zaplatíme. Ten nám mimochodem letos ještě zvedli o 400 tisíc korun. Chtěli bychom se proto domluvit na stabilní výši nájemného. Teď se o všem jedná.

Z kraje máte nějakou zpětnou vazbu?
Podle mých informací si to vzal za své Edmund Janisch. Zpětnou vazbu zatím ale nemám. Snad jen tu, že bych měl jít na radu kraje a osobně o podporu požádat.

Rád bych se dotknul i sportovní části. Spekulovalo se o tom, že by HC Energie mohla hrát místo extraligy EBEL či německou ligu. Je to pravda?
Takové informace jsou nesmysl. V souvislosti s Karlovými Vary se bavíme jen a jen o extralize.

Pokud se na ni podaří sehnat peníze, s kým ji budete hrát?
Tým stavíme z našich odchovanců, protože jiné možnosti nemáme. Je třeba si uvědomit, že před 26 lety tady nebylo nic. A intenzivně s mládeží pracujeme nějakých 15 let. Takže teprve teď dorůstá generace hotových hokejistů, kterým tehdy bylo pět, šest let. Doposud jsme si museli pomáhat zvenku. Neměli jsme takové možnosti, jako třeba Litvínov, který s mládeží pracuje 40 let.

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Místo zámořské juniorky extraliga. Bude to tak lepší, myslí si Plášek

Karel Plášek z Komety Brno manévruje s pukem během zápasu proti Liberci.

Draftovaný do NHL byl o rok později, než na to měl poprvé věk a díky výkonnosti i slušné vyhlídky,...

NHL v Praze otevře tréninky veřejnosti, lístky jdou do předprodeje

Jakub Voráček (vlevo) z Philadelphie uniká Duncanu Keithovi z Chicaga.

Kromě pražského utkání NHL mezi celky Philadelphie a Chicaga mohou hokejoví fanoušci navštívit také...

Brno porazilo Olomouc, Karlovy Vary poprvé v přípravě uspěly

Momentka z utkání Olomouce a Komety.

Hokejisté Brna porazili ve čtvrtém přípravném utkání před startem nové extraligové sezony Olomouc...

Dva roky do vstupu, Seattle se přesto pilně připravuje na NHL

KeyArena rozkládající se pod Space Needle projde rozsáhlou rekonstrukcí za 660...

VIDEO Do premiéry Seattlu v hokejové NHL zbývají ještě dva roky, ale klub začíná naplno fungovat už nyní....

Hokej v Anglii? Dobrá úroveň, čekal jsem to horší, hodnotí Gula

Jiří Gula

Je mu čerstvých třicet, má titul s Litvínovem, ale teď hledá, kde by se hokejově upíchnul. Jiří...

Další z rubriky

Liberec čeká na výhru v přípravě. Opakují se ty samé chyby, říká Lenc

Liberecký Radan Lenc (vlevo) se snaží obrat o puk brněnského protihráče.

Bílí Tygři touží konečně po první výhře. Zatím za sebou mají prohry s běloruským Soligorskem (1:2)...

Brno porazilo Olomouc, Karlovy Vary poprvé v přípravě uspěly

Momentka z utkání Olomouce a Komety.

Hokejisté Brna porazili ve čtvrtém přípravném utkání před startem nové extraligové sezony Olomouc...

Místo zámořské juniorky extraliga. Bude to tak lepší, myslí si Plášek

Karel Plášek z Komety Brno manévruje s pukem během zápasu proti Liberci.

Draftovaný do NHL byl o rok později, než na to měl poprvé věk a díky výkonnosti i slušné vyhlídky,...

Najdete na iDNES.cz