„Tréninková činnost je prozatím opravdu zakázána,“ řekl Řezníček. Tato informace pochopitelně hráče a trenéry nepotěšila. Ti všichni nechápavě kroutí hlavou, protože většina týmů od srpna prošla stadiem nakažení, a téměř všichni jsou tudíž promoření.
„Já tyto dotazy budu směřovat dál. Doufáme, že to padne na úrodnou půdu,“ reaguje šéf nejvyšší soutěže.
Naděje klubů se obrací na Národní sportovní agenturu, potažmo jejího šéfa Milana Hniličku, který stejné stížnosti eviduje nejenom z hokejové sféry, ale prakticky ze všech sportovních odvětví. Půjde vůbec vládu přesvědčit?
Jandač: Proč paralyzujeme hokej, když jsou všichni hráči promoření? |
„Nevím, jestli přesvědčit, ale musíme předkládat silné argumenty. A uvidíme, jak se k tomu zodpovědné orgány postaví,“ říká Řezníček s tím, že na pondělí svolal konferenci Asociace profesionálních klubů (APK), na které by se měl domluvit jednotný postup.
„Do té doby čekáme na výsledky jednání i reakci státních orgánů,“ reaguje liberecký kouč a sportovní manažer Patrik Augusta.
Kromě toho se bude také řešit 40denní lhůta pro dohrání odložených zápasů vinou karantény. Očekává se, že vzhledem k objektivním důvodům nemožnosti uskutečnit duely se tento termín o čtrnáct dnů posune. To však zároveň vyvolává otázky, nakolik bude ohrožena možnost dohrát celou základní část extraligy.
„Je to samozřejmě otázka k diskuzi. Máme zpracovaný nějaký plán, který je už teď hraniční. Pokud má vyjít, nesmí další týmy padat do karantény. V alternativním návrhu to musíme přeskupit.“
Východiskem mohou být například zápasy během reprezentační přestávky či vložená kola uprostřed týdne. „I tak budeme muset pečlivě vybírat, aby některé kluby nebyly oslabené, jelikož budou mít nejlepší hráče v národním mužstvu. Zatím nepředpokládám, že bychom v reprezentačních pauzách hráli pátky a neděle, ale jen úterky,“ přibližuje Řezníček.
Vevnitř vůbec, venku do 20 lidí. Vláda dočasně zastavila i profesionální sport |
Podle něj se první zápasy po vynucené dvoutýdenní pauze budou moci uskutečnit na státní svátek 28. října, což je středa, a další kola mohou být v pátek a neděli.
Klubům mezitím nezbývá, než trénovat venku. A nadšené z toho rozhodně nejsou. Pardubický asistent Michal Mikeska otráveně prohodí: „Sešli jsme se po ukončení karantény a hned se dozvěděli, že od pondělí opět končíme... Tak budeme teď do neděle trénovat na ledě a od pondělí po malých skupinkách venku. Vracíme se časově do května do června.“
Za nešťastné považuje přerušení sezony i litvínovský sportovní manažer Pavel Hynek: „Také jsme byli v karanténě a dlouho nehráli. Z pohledu hráčů je strašně těžké trénovat, vrátit se a zase z toho vypadnout.“
Zákazy situaci nezlepší, zlobí se hráčské odbory
K černé situaci v hokeji se vyjádřila i hráčská asociace CAIHP. „Hlasem českých profesionálních hokejistů vyzývám vládní autority k přehodnocení současných opatření a hledání kompromisu. Neexistuje důvod k omezení činností, které nejsou potenciální zdravotní hrozbou,“ pravil její šéf Libor Zbořil.
„Všichni vnímáme složitou situaci, v níž se naše země s ohledem na epidemiologickou situaci nachází. Ani trochu však nerozumíme plošným zákazům, ke kterým státní autority přistupují. Takové totiž situaci rozhodně nezlepší.“
Odbory chápou, že v tuto chvíli nejde hrát s diváky na stadionech, na druhou stranu nevidí žádné argumenty, proč je nutné profesionální hokej přerušit úplně. Obzvlášť ve chvíli, kdy většina týmů nákazou už prošla, a pravděpodobnost přenosu nemoci v klubech je minimální.
„Pauza soutěží, byť na dva týdny, může být likvidační nejen pro jednotlivé hráče, ale může se stát popravou českého hokeje, protože se do ohrožení dostává celá sezona,“ zdůrazňuje Zbořil.
Nechte profesionály trénovat, vzkazuje JanstaLepší podmínky pro profesionální sportovce se snaží vyjednat Česká unie sportu, jejíž představitelé poslali v pátek dopis Národní sportovní agentuře a premiérovi Andreji Babišovi. "Dostáváme dotazy od předsedů sportovních svazů, s některými jsem osobně mluvil. Naším hlavním cílem je umožnit, aby profesionální sportovci a reprezentanti mohli trénovat. Tato skupina přece nemůže být zcela odtržena od pohybu na několik týdnů a pak najednou začít soutěžit. Musí se rovněž připravovat ve vnitřních sportovištích,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS. V dopise také argumentuje tím, že do restaurací se chodit může a u stolu mohou být maximálně čtyři lidé. "Proč by tato skupina sportovců v regulovaném počtu nemohla využívat vnitřní sportoviště? Když jsou navíc často pod neustálou kontrolou a pravidelně chodí na testování?" |