Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Myšák se na ledě mění v zabijáka, který najde každou skulinku

  10:58
Ještě před rokem a pár měsíci patřil k úklidové četě, která během extraligových zápasů čistí v Litvínově led. Teď už ho kamarádi pucují i pro něj. Jan Myšák do ligy naskočil ve velkém stylu - v takovém, že teď dva měsíce hraje zadarmo, protože musí do týmové kasy splácet zápisné za první start, bod i gól.

Litvínovský talent Jan Myšák naskočil do hokejové extraligy v 16 letech. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Litovat peněz není třeba, jistě jich vystřílí víc. Na ledě se skromný student gymnázia instinktivně mění v zabijáka. Takového, jehož tuzemský hokej v seniorské kategorii roky hledá. 

Pár ilustrujících čísel: loni v mladším dorostu nasázel ve 12 zápasech 41 gólů! O kategorii výš se držel v průměru zhruba gólu na utkání. Jako osmák dal Kladnu v jednom duelu devět branek a dodnes s oblibou vzpomíná na mač s Děčínem, kdy jeho lajna zařídila 15 gólů.

V extralize se trefil při třetím startu, po Rostislavu Oleszovi jako druhý nejmladší v historii.

A tak, ač teď bude mluvit Myšákův agent Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest, nezní jeho slova nikterak nabubřele, vychloubačně, nepatřičně. „Je výjimečný výběrem místa, přesností a kvalitou střely. Umí si najít každou skulinku. Má vytříbenou techniku hole i cit pro hru.“ 

I proto Jiří Šlégr a Josef Beránek, dva naganští hrdinové a teď šéfové litvínovského klubu, v létě zaveleli a nechali „Honzíka“, jak mu někteří lidé z jeho okolí říkají, přeskočit dvě kategorie. On v přípravě mezi muži uspěl a trenéři mu svěřili místo ve tvořivé lajně s Lukešem a Hüblem, s ikonami Chemiků.

Na zimák se mu nechtělo

Je to zvláštní. Jako klukovi se Myšákovi na stadion nechtělo. Hokej hrál o tři roky starší bratr Josef a on musel tak nějak automaticky. Štvalo ho oblékání do těžké výstroje, často se tak jako pětiletý či šestiletý capart vztekal. 

Jenže jak už to u mladších sourozenců bývá, v touze trávit čas s bráchou se nevědomky zlepšoval, hokej se mu víc a víc dostával pod kůži. „Nikdy jsem nechtěl být lepší než on, jen jsem s ním chtěl hrát a být raději s jeho kamarády než s kluky v mém věku.“

Fotogalerie

Mimochodem v předminulé sezoně se spolu potkali v litvínovském starším dorostu, kterému pomohli zachránit se před sestupem. Teď Josef hraje za univerzitu v americkém Austinu a je tu naděje, že se oba sejdou na mistrovství světa v reprezentaci do 20 let.

Kdyby se tak stalo, otec Petr si hned v telefonu vymění společnou fotku synů v litvínovském dresu. Ač se poslední roky rodina kvůli Josefovi i Janovi hokeji zcela oddala, nemá jinak žádné sportovní kořeny. Oba manželé jsou lékaři (pediatrička a chirurg) - a jediným hokejovým dotykem byla skutečnost, že otec chodil na základku do ročníku jako Reichel, Šlégr či Ručinský.

„V Litvínově chce každý kluk hrát hokej, proto začali i ti naši. Honza se na hokej dostavoval, ale do nějakých jedenácti to nevypadalo nijak zásadně. My byli rádi, že někde tráví čas, že se nefláká,“ vzpomíná Petr Myšák. „Pak se to v něm zlomilo. Začalo ho to bavit, trenéři ho posouvali o třídu výš, nastavovali mu další mety. Bylo vidět, že tam technicky něco je. Ale my tomu nerozuměli, měl velkou kliku na trenéry.“

Jak vychovat talent

Ono na celé „Honzíkově“ cestě do ligy nejvíc fascinuje, že bourá hned několik stereotypů o tuzemském hokeji a mládeži. Třeba, že děti místo sportování vysedávají u počítačů. „My byli každý den venku, trávili tam i pět hodin a vraceli se domů úplně zpocení. A něco nám to dalo,“ řekne 16letý Myšák.

Kousek od domu mají hřiště, kde s parťáky z ulice hrával florbal, fotbal, házeli na koš. „Tím pádem se rozvíjel naprosto všestranně, což je základ. Vždyť do 14 let neviděl žádnou činku, neběhal dlouhé vzdálenosti,“ vysvětluje otec.

K tomu je dobrou zprávou - a skvělou vizitkou pro litvínovský hokej, že Myšák k rozvoji nepotřeboval nic nad rámec klubového systému. Mnozí rodiče dětem platí ledy navíc, osobní trenéry, protože jen v rámci oddílu by se nezlepšovaly. Objevuje se víc a víc případů, kdy je hokejový růst potomka brán za dlouhodobý systematický projekt, podobně jako tomu bylo u Pavla Zachy, což je samozřejmě svobodnou volbou rodičů. Myšákovi ale nepatřili ani k těm, kteří by se syny objížděli hokejové kempy.

„Nechali jsme vývoj zcela na klubu. Chodil na speciální střelecké tréninky, na obranářské, které klub pořádal, což stačilo. Tvrdím, že do 14 let je to o všestrannosti a co nejvíc rozvíjet pohybové dovednosti. Pak přijde čas, kdy ho svěříte profesionálům, protože rodič mu nemůže pomoct dostat se dál než lidi, kteří se tomu dennodenně věnují. Ani já, doktor, nerozumím věcem, jako je výživa, fyzická příprava.“

Jan piloval střelbu s mládežnickými kouči Skuhrovcem - dnes asistentem u áčka - a Kotrlou. S těžkou hokejkou se soustředil na tolik u něj oceňovanou přesnost. Myšák starší však hned přidá varování, že právě v patnácti přichází období zlomu. Musí se hodně přidat, už nestačí jen trénink v klubu, je nutné zapojit posilovnu, zaměřit se na střelbu. 

Právě tady často nastává síto, které talentované borce rozdělí do dvou skupin. Na ty, kteří nevystoupí z komfortní zóny a i po deseti letech budou vzpomínat na mač, kterak jako kluci rozebrali Děčín.

Litvínovský talent Jan Myšák naskočil do hokejové extraligy v 16 letech.

Litvínovský talent Jan Myšák naskočil do hokejové extraligy v 16 letech.

A na ty, kteří chtějí něco víc. A když Myšák řekne: „I když jsme chodili na hřiště, tak jsem nikdy nechtěl prohrát. Když to hrozilo, pral jsem se a bylo to vyhrocené,“ pochopíte, do jaké skupiny patří.

Roky Myšák slýchá chválu, zároveň ale přicházelo varování odborníků, že je jen průměrným bruslařem a že to pro současný hokej bude velký handicap. A tak loni začal dřít. Agentura Sport Invest mu zařídila čtyřdenní stáž v Torontu, kde mu radila trenérka bruslení. Té pak z Česka posílal videa a ona odpovídala, co ještě zlepšit. 

Zároveň Myšák i několikrát týdně dojížděl do Liberce na umělý bruslařský trenažér za Jakubem Čuttou, bývalým hráčem, jenž okusil i NHL. „To ho hrozně katapultovalo. Lidi, kteří Honzu viděli na ledě na konci sezony a pak v září na začátku té nové, nechápali to zlepšení,“ říká otec.

A tak není divu, že se letos v létě ocitl Myšák na rozcestí. Zůstat v dorostu i juniorech by znamenalo zakrnět a být v mužích jen do počtu, aby si zahrál dvě tři střídání, také nemělo smysl. I proto byl ve hře odchod do Švédska, ale Myšák ho zatrhl. „Nechtěl jsem být nikde jinde než doma. Na hotelu bych neměl takový vývoj než v domácí péči.“

Nakonec v áčku hraje slušných 11 minut za zápas, přesto by mladého útočníka potěšilo, kdyby naskočil do některých duelů juniorky. Plnil by tu zase jinou roli, nejspíš hrál v přesilovce, oslabení. „Samozřejmě mu každá minuta na ledě pomůže, aby rozvíjel instinkt přírodního zabijáka, kterým je,“ ví agent.

Jako Hertl, jako Jágr

Spálenkovi Myšák připomíná herním stylem jeho jiného klienta, Tomáše Hertla. A věští: „Už patří k top hráčům svého ročníku. A i když mu do draftu zbývají ještě dva roky, tak věřím, že má šanci bojovat o nejvyšší příčky. Jen musí zůstat zdravý a pokračovat v rozvoji.“ Myšák k prognózám jen řekne: „Raději žiju teď a tady.“

Takže teď je tu Litvínov, brzy i reprezentační test u osmnáctky pod koučem Hadamczikem v přípravě proti Rusku, později možná i „povolávák“ do dvacítky.

Litvínovský útočník Jan Myšák

Litvínovský útočník Jan Myšák

Mimochodem, ač se narodil až po Naganu i zlatém hattricku a v době vídeňského tažení mu byly tři roky, stejně má za vzor Jaromíra Jágra. Jeho plakát mu visel v pokoji, na internetu hledal jeho „archivní“ kousky z Pittsburghu, kdy - jak říká - udělal z ostatních kužely. Miloval kvůli němu klub New York Rangers, byť teď by si sám raději zahrál za Toronto. Jágra fascinovaně sledoval, když během výluky dorazil s Kladnem do Litvínova, a před pár lety se spolu dokonce vyfotili na Zlaté hokejce v Karlových Varech.

Kdo ví, třeba se blíží doba, kdy se na Zlaté hokejce vyfotí znovu: Myšák jako vítěz a Jágr jako ctěný a vážený gratulant.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
2:3
Liberec
Třinec
3:2
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Ten prst ti useknem! Jágr po prvním gólu ve Stanley Cupu udělal něco, co neměl

Jak pestrou škálu čirých vášní vyvolá jedna hokejová akce. Kolik událostí se do ní vměstná a kolik jich navazuje. A jak...

Sparta ještě žije, rozhodla v prodloužení. Třinec má blízko k postupu

Nejen Spartě, ale i Mladé Boleslavi už citelně hrozí vyřazení z play off hokejové extraligy. Středočeši v neděli...

Liberec potřetí udolal Spartu, Třinec přehrál v třetím semifinále Boleslav

Dramatické semifinálové série play off hokejové extraligy mají po dnešku jedno velké překvapení. Liberec jde po...

Liberec vyhrál na Spartě i podruhé. Boleslav vyrovnala sérii s Třincem

Hokejová Sparta je ve šlamastyce: v domácím prostředí nezvládla ani druhé semifinále a v sérii s Libercem prohrává 0:2...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta odvrátila konec sezony. Boleslav vyrovnala s Třincem na 2:2

Hokejová Sparta odvrátila konec sezony: čtvrtý duel semifinále v Liberci zvládla jasně 5:0 a snížila stav série na 1:3....

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Boleslavský Bernad o bitvě s Třincem: Musíme zlepšit vstup do utkání

Hrozivý vstup do zápasu. To byl podle obránce mladoboleslavských hokejistů Davida Bernada důvod nedělní porážky v...

Cítím se jak utiskovaný starším bráchou. Nebylo to fér, zlobil se liberecký Kváča

Když dostal rozhodující třetí gól, kvůli němuž hokejisté Liberce prohráli 2:3 ve druhém prodloužení pátého zápasu...

Sledovat v televizi Spartu, nebo Třinec? Po chybě čeká diváka rozhodování

V úterý se hokejový fanoušek může těšit na šestá utkání semifinálových sérií extraligového play off. Spartě a Mladé...

Hokejisté Mladé Boleslavi čekají v semifinále na gól z přesilovky

Hokejisté Mladé Boleslavi i v pátém zápase semifinále play off extraligy inkasovali jako první a potřetí prohráli....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...