Plzeňský Martin Straka (vlevo) stíhá prchajícího Jakuba Svobodu z Komety.

Plzeňský Martin Straka (vlevo) stíhá prchajícího Jakuba Svobodu z Komety. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Hokejová Kometa dala do kupy smrtící mix, drží se však při zemi

  • 2
Překvapení, šok? V žádném případě. Z hokejistů Komety se stává jeden z favoritů play-off, proto jejich druhá výhra v Plzni nezaskočila. Brňanům k ní stačil jediný gól a v semifinále drží náskok 2:0. Série pokračuje v pátek a sobotu v Brně.

V pondělí předvedli velkolepý obrat, v úterý si v Plzni trpělivě počkali na svou šanci a vyhráli 1:0. Hokejisté Komety v play-off vítězí na všechny způsoby. "Trošku jsme si poplácali po ramenou, že jsme odvedli dobrou práci. Ale musíme být nohama na zemi, protože zápas mohl skončit i naopak. Rozhodují malé chyby," poznamenal brněnský obránce Tomáš Žižka.

Vyčkávanou na rozhodující moment uťal Marek Mazanec, který v plzeňské bráně nahradil jedničku Adama Svobodu. Ve třetí třetině nešikovně vyhodil puk mimo kluziště, daroval Kometě přesilovku pět na tři a vzápětí musel přijmout trest v podobě zásahu Róberta Petrovického.

"Ze začátku se jim to dařilo bránit, pak jsme to ale výborně zatáhli a Jožko Kováčik mě uvolnil. Viděl jsem, že hráči padají do střely, počkal jsem si, a pak jsem to tam vyslal. V mém věku je těžké střílet, většinou chci přihrávat, ale říkal jsem si vystřel. A padlo to tam," popisoval autor jedinou trefu utkání.

V něm Kometa předvedla, že ovládá různé styly hry. V první třetině zaskočené domácí přehrávala a dostávala se do tlaku, poté naopak zařadila svou obvyklou venkovní taktiku spoléhající na neprůchodný val před vlastní brankou a rychlé brejky.

Plzeň se sice prokousala do dost šancí, žádnou však nevyužila. "Měli jsme i kopu štěstí," uznal Petrovický. "Pořád jsou v naší hře chyby, pořád je na čem pracovat. Nemůžeme říct, že jsme hráli stoprocentně, když nám párkrát jeli sami na bránu a měli přečíslení. Musíme se podívat na chyby, rozebrat je a příště se jich vyvarovat," pravil Žižka.

Celkově ovšem skládačka chytrosti, taktické disciplinovanosti a ohromné obětavosti dává do kupy těžko porazitelnou mozaiku. Modro-bílí vyhráli pětkrát v řadě, v play-off je zdobí famózní bilance 9:2. Na rozdíl od základní části už si dokážou pomoct i povedenou přesilovkou tak jako v úterý. "Pořád to není dokonalé, ale pořád se zlepšujeme. Naštěstí to vygradovalo v play-off a občas nám přesilovkový gól pomůže," těší Žižku.

Jeho tým se nyní navíc bude moct opřít o domácí prostředí. "Myslím, že to moc roli nehraje. Všechny zápasy budou stejné, ubojované, všechny bude rozhodovat jedna individuální chyba. Zkusíme hrát doma trošku jinak a aktivněji. Myslím, že to bude bitva o každý metr a šťastnější vyhraje," tvrdí Žižka. "Doma musíme hrát trochu lepší hokej. Takový, co nám přinášel úspěchy v posledních zápasech," říká Petrovický.

Slovo neúspěch teď Kometa ani nezná.

Klub Z S B
1. HC Oceláři Třinec 11 44:30 21
2. HC Kometa Brno 10 27:23 21
3. BK Mladá Boleslav 10 31:20 20
4. HC Sparta Praha 10 43:31 19
5. HC Škoda Plzeň 10 40:32 19
6. Bílí Tygři Liberec 10 45:40 19
7. HC Energie Karlovy Vary 10 31:30 15
8. HK Mountfield Hradec Králové 10 30:32 15
9. HC Olomouc 10 20:27 13
10. HC Vítkovice Ridera 11 27:39 13
11. Rytíři Kladno 9 30:36 12
12. HC Verva Litvínov 10 28:33 11
13. HC Dynamo Pardubice 10 21:31 9
14. PSG Berani Zlín 11 28:41 6
podrobná tabulka