Gólová radost zlínských hokejistů.

Gólová radost zlínských hokejistů. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Předkolo play-off: Zlín porazil Třinec, Kometa padla v prodloužení

• 114
Základní část už je zapomenuta, týmy v hokejové extralize zahájily boj o mistrovský titul. V prvním utkání předkola play-off vyhrál Zlín nad Třincem 2:1. Chomutov udolal Kometu stejným výsledkem a po stejném průběhu, ale rozhodl až v prodloužení. Oba góly Pirátů vstřelil kanadský obránce Brett Skinner.

Na úvod předkola tedy uspěli domácí, i když v utkání shodně prohrávali. Série se hraje na tři vítězné zápasy, druhé duely jsou na programu v úterý.

Zlín vs. Třinec 2:1 (na zápasy 1:0)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Zlínský stadion Luďka Čajky se opět zaplnil (ačkoliv kvůli televiznímu přenosu jenom z poloviny) a ve vzduchu se vznášel známý odér místních pálenek. Domácí fanoušci však vylekal třinecký útočník Jiří Polanský, když se v páté minutě odpoutal od zlínského soupeře, vyjel před branku a zasunul puk za gólmana Kašíka.

Zlín však k radosti většiny diváků vyrovnal v čase 14:42 v přesilové hře - obránce Oldrich Kotvan napálil z první Veselého přihrávku a překonal Hamerlíka.

Druhá třetina ukázala, že prognózy o důležitosti brankáře Libora Kašíka pro úspěch Zlína byly přesné. Třinec vyslal na soupeře třináct střel, ale žádná neprošla do branky. Kašík jednou zasáhl i maskou, když hezký ťukes zblízka zakončoval Svačina.

Zlín navíc ještě do přestávky skóre otočil - přečíslení dvou na jednoho vyřešili přihrávající Holík a střílející Roberts Bukarts ukázkově.

Postupně na ledě - jak je to ve vyřazovací části soutěže normální - vznikaly potyčky. A hosté dostali možnost přesilovky (byť to bylo po technických prohřešcích), kouč Jiří Dopita si kvůli tomu vyžádal i oddechový čas, v závěru se pokusil převahu vylepšit odvoláním brankáře.

Jenže power play zhatilo Kopeckého přísné vyloučení. I přes velkou snahu Oceláři už Kašíka nedokázali překonat. Zlínská opora si připsala 32 úspěšných zákroků.

Třinec ještě nikdy na Zlín ve vyřazovacích bojích nevyzrál, v tomto souboji znovu nezačal ideálně, ale čeká se ještě urputný boj.

Juraj Jurík (Zlín): „Bylo to vyrovnané utkání. Pro nás bylo důležité, že jsme využili přesilovku. V play-off to bude rozhodující. Navíc je dobré, že jsme nešli ani jednou do oslabení za faul. Měli jsme navíc trošku navrch v osobních soubojích a doufám, že se to vše přenese do dalšího zápasu.“

René Mucha (Třinec): „Hrálo se vyrovnané utkání. My jsme začali dobře. Bohužel rozhodly situace dva na jednoho. My jsme je nedali a soupeř ano. Ve třetí třetině už soupeř podle očekávání dobře bránil a my jsme se těžko dostávali do útočného pásma.“

DÁLE ČTĚTE: Třinec zase bude hrát hnusný hokej, očekává Bukarts

Branky a nahrávky: 15. Kotvan (O. Veselý), 37. Bukarts (P. Holík) - 5. Polanský (Rufer). Rozhodčí: Šír, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 4 700. Třetiny: 1:1, 1:0, 0:0.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, O. Horák, Řezníček - Bukarts, P. Holík, Říčka - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Ondráček, Maruna, Kubiš - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Třinec: Hamerlík - M. Doudera, Galvas, Nosek, Jank, Hrabal, Stehlík, L. Doudera - Kopecký, Plíhal, Dravecký - Rákos, Kreps, Svačina - Rufer, Polanský, Adamský - Matuš, M. Kovařčík, Jašek. Trenéři: Dopita a Mucha.

Chomutov vs. Kometa Brno 2:1 P (na zápasy 1:0)

Hráči Komety hecovali nejproduktivnějšího hráče a extraligovou hvězdu v dresu soupeře. Jakub Koreis vzkazoval, že se Romanu Červenkovi brněnský tým zakousne do lýtek. Přesto už při prvním střídání na něj obrana Komety zapomněla. Po jeho přihrávce zpoza branky měli domácí první velkou šanci, jenže puk trefil gólmana Čiliaka pouze do hrudi.

Po deseti minutách mírné převahy Chomutova se trefili hosté. Vojtěch Němec se před brankou dostal ke kotouči a přes padajícího reprezentačního obránce Ruttu jej předložil osamocenému Mrázkovi, který měl čas si puk zpracovat a po ledě jej poslal do branky. Brankář Kristan se natahoval už pozdě.

Zaplněná chomutovská hala před začátkem duelu domácího týmu s Kometou Brno.

Velkou šanci na srovnání měl domácí kapitán Michal Vondrka, který se vrátil do sestavy po 13 zápasech a spolu s Červenkou a Vladimírem Růžičkou vytvořili údernou první formaci složenou z bývalých slávistů. Vondrka ujel obrancům, ale Čiliaka nepřekonal.

Chomutovu se ve druhé třetině nepodařilo ani ve třech přesilovkách vytvořit vážnější šanci ke skórování. Na začátku třetí třetiny Červenka opět za brankou zahájil akci, po níž trefil pouze boční síť Čiliakovy branky.

Brněnský Vojtěch Němec si „ustlal“ na Peterovi Ölveckém z Chomutova.

Ale Pirátům pak na kostce padla pětka a konečně brali vyrovnání - využili totiž zásluhou Bretta Skinnera pátou početní výhodu v zápase. Kanadský obránce přitom spíše nahazoval od modré puk, který prošel až za Čiliaka a mimochodem - asistenci si připsal Červenka.

I když třetí třetina nabídla víc šancí než dvě předchozí dohromady, branka už nepadla a rozhodovalo prodloužení.

A v něm se znovu trefil bek Skinner. Znovu střílel od modré čáry a znovu poslal puk na Čiliaka švihem. Piráti se premiérově vkradli do play-off a díky nečekanému hrdinovi Skinnerovi uloupili také první výhru.

DÁLE ČTĚTE: Otočit s Kometou, to je pecka! zářil chomutovský kapitán

Vladimír Růžička (Chomutov): „Měl jsem ze zápasu trošku obavu, protože máme v týmu hráče, kteří jsou play-off zvyklí hrát, ale jsou tu i ti, kteří ho hrají poprvé. Malinko se potvrdilo, že tam byla velká nervozita. Navíc, když hrajete první zápas doma, tak je v hlavách hráčů vědomí, že musíte vyhrát. Zvedli jsme se od druhé třetiny, hráli jsme lépe. Brno ale za stavu 1:1 mělo dvě tři tutové šance a náš brankář je chytil. V prodloužení nás Brno motalo a my jsme udělali protiútok, ze kterého jsme dali gól. Víme, že série nebude jednoduchá.“

Martin Pešout (Kometa Brno): „Byl to typický play-off zápas dvou zkušených mužstev, i když Chomutov hrál ve vyřazovací části poprvé. Je to ale mužstvo s hráči, kteří ho hráli na Slavii a umí. Doplatili jsme na časté vylučování a to, že jsme nepřidali druhý gól ze dvou brejků, které jsme za stavu 1:0 měli. Za to jsme byli potrestaní.“

Branky a nahrávky: 50. Skinner (Červenka, Rutta), 63. Skinner (Červenka) - 10. P. Mrázek (V. Němec, J. Káňa II). Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 1:6. Využití: 1:0. Diváci: 4 612. Třetiny: 0:1, 0:0, 1:0 - 1:0.

Chomutov: Kristan - Rutta, Skinner, Valach, Tejnor, Šidlík, J. Mrázek, Pereťagin - Červenka, V. Růžička, Vondrka - D. Květoň, Kämpf, Hřebejk - Ölvecký, Dušek, Sklenář - Račuk, D. Kaše, Tomica. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Kometa Brno: Čiliak - Kozák, T. Kaberle, Kováčik, Hanzlík, Trška, Malec, Kuboš - Dočekal, L. Čermák, R. Zohorna - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - H. Zohorna, J. Hruška, Ostřížek - P. Mrázek, Koreis, Burian. Trenéři: Zábranský, Pešout a Pokorný.