Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Litvínovský Kysela: Trenérské změny nechystáme, ale posily potřebujeme

  10:39
V dubnu v Litvínově oslavoval s fanoušky zisk vysněného titulu, prvního v klubové historii. Teď má generální manažer Robert Kysela úplně jiné starosti. Mistr se zatím v extralize trápí a po čtyřech prohrách v řadě před reprezentační přestávkou se propadl tabulkou až na 11. místo. „Musíme si všichni uvědomit, že titul byl v minulé sezoně. Je před námi nová práce a nové výzvy,“ burcuje Kysela.

Generální manažer litvínovského klubu Robert Kysela. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Ačkoliv Kyselovi, staviteli mistrovského kádru, není z nastálé situace dobře, zbytečně nešíří paniku a trenérům dává čas na práci. „Snažíme se zabudovat mladé hráče, což si bere svůj čas. Odešly klíčové opory, všechno v Čechách hvězdy na svých postech, jak mezi hráči, tak trenéry. Jen blázen mohl čekat, že budeme hrát na špici. Hráči tu jsou stále kvalitní, když z nich spadne ta deka, tak se brzy zvedneme,“ věří mistr světa z Vídně 1996.

Litvínovu se nedaří i proto, že odešly ofenzivní opory. Avšak ani obrana, která zůstala téměř ve stejném složení, nefunguje jako v uplynulé sezoně. Je hlavní příčinou odchod Miloslava Hořavy?
Podle mě se nejedná pouze o obranu. Jedná se o celkový herní projev mužstva směrem dozadu. Samozřejmě odchod Miloše Hořavy pro nás byl velkou ztrátou. Miloš z těch mladých kluků dokázal dostat naprosté maximum. Ti kluci hráli nad hranicí svých možností, a proto pak i dostali pozvánku do národního týmu. On to z nich uměl dostat, šli za ním.

Fotogalerie

Ano, mladí beci jako Pavelka a Pavlík v play-off patřili k nejlepším obráncům a teď jejich výkony zatím nedosahují takové kvality. A to se dá říct i ostatních becích. Myslíte, že pan Weissmann z nich takové výkony dokáže znovu dostat?
Může to dokázat. Ten vztah mezi obránci a Milošem Hořavou se také nějaký čas budoval. Ondra tam je teprve čtyři měsíce. Musí se teprve pořádně poznat, pochopit se. Hořava jim dokázal vnuknout sebedůvěru, pořád s nimi pracoval. Navíc měli vzadu Pavla Francouze, což jim také dávalo větší klid. Mužstvu se dařilo. Měli na střídačce Martina Ručinského a Kubu Petružálka. Hráče, co něco dokázali. To těm mladým klukům hodně přidá. Když se prohrávalo, tak nevznikla panika. Kluci cítili, že to otočí a taky to zvládli. Teď tam tyhle lidi nejsou. Když se nedaří, tak začnou trochu zmatkovat. Upřímně ti kluci mají před sebou dobrou budoucnost, ale ještě to nejsou beci pro národní celek, vždyť předminulou sezonu hráli v první národní.

Jaká je tedy podle vás opravdová síla Litvínova?
Litvínov není tým, který by měl být na chvostu. Na druhou stranu, že budeme hrát o špičku mohl čekat jen blázen. Náš tým vidím reálně na střed tabulky a věřím, že si to kluci uvědomí a půjdeme nahoru. Je to celé o hlavě. Není to, že ti hráči by najednou byli špatní, nebo že Hořava byl kouzelník a Weissmann to vůbec neumí.

Reakcí na herní krizi často bývá odvolání trenéra či hráčské výměny. Vy o takových možnostech neuvažujete?
O trenérských změnách neuvažujeme, to je pro nás až úplně poslední řešení. Muselo by docházet ke zkratům v komunikaci mezi hráči a trenéry, což u nás není. Myslím, že mužstvo by potřebovalo jen malý impuls. Jsou tady hráči, kteří krizi hůř snáší, jsou labilnější a těžko se jim z toho dostává. Proto je tady možnost výměn na měsíc, do konce sezony, nebo natrvalo. Hráči jako Peter Jánský se musí probudit. Pokud to nedokážou naši trenéři, tak můžeme hráče vždycky někam poslat na měsíc či do konce sezony.

„Musíme hlídat, aby sezona neskončila průserem“

Případný návrat kouče Miloše Hořavy tedy není teď aktuální?
V současnosti je to nesmysl. Miloš má svoji rozdělanou práci a do trénování v extralize se nehrne. Naši trenéři svoje kvality mají. Radim Rulík je výborný koncepční trenér. Odešli mu dva členové jeho realizačního týmu, ale po vzájemných konzultacích jsme je nahradili. Všechno potřebuje svůj čas. Nám odešly čtyři opory, ostatní týmy dobře posílily, vyzráli jim mladí hráči. My teď chceme také dávat prostor mladým, jako jsou Řehoř, Smolka, Havlíček, Baránek, Kučera a další.

Nepřijde vám, jako by tým zatím nedokázal setřást ten historický úspěch. Srovnat si hlavy a koncentrovat na další ročník?
V tom samozřejmě může vězet určitý problém. My jsme navíc taky v předešlém ročníku sázeli všechno na jednu kartu. Ohromně jsme cítili, že je šance na celkový úspěch, a tak mladí moc nehráli. Trochu tím zakrněli a teď potřebují čas, a to si bere svojí daň. Sezona byla dlouhá, měli jsme krátkou přípravu, ale na to se nemůžeme vymlouvat, to musí hráči zvládnout. Navíc se podívejte, kdybychom udrželi některá ta vysoká vedení, tak máme o šest až osm bodů víc a situace je jiná. Takhle se trápíme podobně jako druhý finalista.

Hokejisté Litvínova slavnostně pokřtili dokument o historickém titulu z minulé...

Jenže u Třince je předpoklad, že s tak silným kádrem se prostě zvednout musí. Ale u vás se fanoušci bojí, aby po oslavách neskončila další sezona baráží.
My se s Třincem srovnávat dlouhodobě nemůžeme, to máte pravdu. Oni udrželi všechny opory, ještě další přivedli, proto je logické, že by se měli rychle zvednout. Tohle tady v Litvínově nemáme. Máme dva až tři hráče vysokých kvalit a zbytek jsou mladí kluci nebo místní starší hráči. Nepracujeme s Třineckými železárnami za zády a nemáme takový hráčský materiál. Ale samozřejmě to musíme hlídat, aby to neskončilo průserem, od toho tady jsme. Třeba se nám podaří to zdravé jádro vyšperkovat nějakou posilou či udělat nějakou výměnu, to vše řešíme a fanoušky chápeme.

Kde takovou posilu sehnat? Český trh je dlouhodobě prázdný, kouká se Litvínov třeba i do zahraničí?
Kdyby se nám do Vánoc nepovedlo mužstvo zvednout, tak i tohle je řešení. Kanaďané z AHL nejsou dražší než naši průměrní hráči v lize. Problém je, že většinou se jedná o krátkodobé řešení. U nich moc nemůžete čekat, že vám tady zůstanou několik let. Odvedu svoji práci, pomůžou a jdou dál. Navíc i ten Kanaďan se nemusí povést. Tady vedle v Chomutově jich zkoušeli už tak patnáct a povedl se jim jeden. Cit na to má Martin Straka, který jich přivedl pět, z toho čtyři se mu chytili. Tohle je citlivé téma, může to být řešení, ale vždycky bude naše priorita, aby Litvínov stál na odchovancích.

Liga mistrů? Diváci tam asi zatím nevidí drama

Hodně se teď diskutuje o obnovené Lize mistrů, kde se Litvínovu naopak daří. Je pro český klub finančně výhodná?
Finanční výhodnost tam pro klub rozhodně není. Bilancujeme na hraně rentability. V okamžiku, kdy postoupíme dál, tak z výdělků se snažíme zaplatit náklady. Každé kolo je lehce ztrátové. Navíc záleží, jestli tam musíme letět, nebo jedeme autobusem. To je velký rozdíl.

Lze tedy hledat nějaké pozitivní stránky?
Pozitivum je určitě pro hokejové hnutí. Přenáší to kolem sedmnácti televizí. Běží to i v exotických zemích jako třeba v Brazílii. Hokej jde víc do světa. Pro samotný klub je pozitivem možnost porovnání se špičkou evropského hokeje, byť tam chybí ruské celky.

Litvínovský brankář Michael Petrásek sleduje puk, který míří nad jeho branku
Litvínovští hokejisté slaví vítězný gól proti Frölundě, který vstřelil Robin...
Michal Trávníček z Litvínova se snaží dostat puk pod kontrolu, startuje na něj...

Co říkáte na malý zájem českých i zahraničních fanoušků? Ve Švédsku jsou nízké návštěvy, ve Švýcarsku také zaostávají za ligovým průměrem. A tady je to podobné...
Vždycky to je dané také tím, jak tým hraje v lize. Liberec hraje na čele, tak se diváci přijdou podívat i na Ligu mistrů. Záleží rovněž na daném regionu. My jsme hráli o víkendu před Ligou mistrů dvě domácí utkání. Lidi dali peníze a je jasné, že třetí hokej v týdnu už je pro některé třeba moc velký výdaj.

Přesto - nepřekvapuje vás, že fanoušek raději zajde na utkání s běžným extraligovým soupeřem, kterého může vidět každou sezonu minimálně dvakrát, než na soupeře ze zahraničí, který se třeba ve městě už nikdy neobjeví?
Tady jsou hlavně fanoušci hokeje a ti chtějí vidět konsekvence. Pro ně ten zápas v domácí soutěži má větší náboj, v tabulce je to našlapané. Lidi chtějí vidět drama a aspekt, že jde o všechno. To v Lize mistrů zatím asi nevidí.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

48

Martin Růžička 27

Třinec

43

Milan Gulaš

Plzeň

39

Michal Řepík

Sparta

Góly

25

Matěj Stránský

Třinec

20

Michal Řepík

Sparta

18

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 37 22 2 5 8 139:84 75
2. Třinec 35 19 4 5 7 124:93 70
3. Ml. Boleslav 36 17 5 6 8 116:86 67
4. Plzeň 36 17 4 6 9 118:92 65
5. Liberec 36 17 5 4 10 108:83 65
6. Hr. Králové 36 18 3 2 13 102:85 62
7. Pardubice 36 15 5 3 13 98:102 58
8. K. Vary 35 14 5 2 14 101:113 54
9. Kometa 35 12 5 4 14 94:98 50
10. Litvínov 35 9 7 3 16 83:98 44
11. Vítkovice 35 10 4 5 16 78:98 43
12. Olomouc 36 10 3 4 19 70:106 40
13. Zlín 36 8 3 3 22 74:115 33
14. Č. Budějovice 36 4 3 6 23 91:143 24
  • Nejčtenější

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Voráčkův vulgární výpad zahýbal NHL. Fanoušci tleskají, experti tápou

Klidně seděl v tiskové místnosti, čepici měl ledabyle naraženou na hlavě kšiltem dozadu, jak bývá zvykem, a odpovídal...

Bělorusko přišlo o hokejový šampionát. Kvůli obavám o bezpečnost

Rada Mezinárodní hokejové federace v pondělí oficiálně odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa 2021. Člen...

POHLED: Škoda sešlápla brzdu. Probere tím hokejové bafuňáře?

Její auta tradičně stojí v rozích zimáků, zelené logo s okřídleným šípem nepřehlédnutelně září uprostřed ledu a řada...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec otočil divoký zápas. Sparta zvládla šlágr, Kometa přemohla Pardubice

Jeden šlágr, souboj zklamaných i duel o pohodu. V 39. kole hokejové extraligy je několik hádanek, které rozluští...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Országh: Důležité body, ale ještě nás čeká dost zápasů, aby se to zvrtlo

Malý krok pro extraligu, velký skok pro Litvínov? Hokejová Verva v neděli odrazila předposlední Zlín, vítězství 3:2 jí...

Noví kluci hráli dobře, pochválil posily pardubický kouč Král

První dva body Andreje Kosticyna v pardubickém dresu nestačily. Dynamo v neděli padlo doma s Kometou těsně 2:3....

Hokejová Sparta potvrdila Sobotkovo setrvání do konce sezony

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude hrát v pražské Spartě až do konce probíhající sezony. Dohodu s třiatřicetiletým...

Třinec otočil divoký zápas. Sparta zvládla šlágr, Kometa přemohla Pardubice

Jeden šlágr, souboj zklamaných i duel o pohodu. V 39. kole hokejové extraligy je několik hádanek, které rozluští...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...