JAK TO VYMYSLET? Trenér Josef Jandač dovedl Spartu po devíti letech do finále, po sezoně končí. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jandač pomáhal Liberci: Teď nechceme čumět, jak soupeř přebírá pohár

  • 3
S trochou nadsázky se dá napsat, že sparťanský trenér Josef Jandač si soupeře ve svém prvním finále hokejové extraligy vlastně sám „stvořil“. Liberecké Bílé Tygry v roce 2002 dostal na úkor Kladna mezi elitu a ještě je tu jedna pikantnost: dnes 47letý kouč měl v následující extraligové sezoně na soupisce také o devět let mladšího útočníka Filipa Pešána.

Pešán naskočil pouze dvou zápasů a možná si uvědomil, že jako hráč neprorazí. Po pár letech v nižších soutěžích se dal na trénování, začal v brzkém věku podobně jako Jandač. Teď nastoupí proti sobě, v souboji o Masarykův pohár. Zkušenější Jandač na straně Sparty, Pešán vede dosud suverénní Liberec.

„Ale není to souboj trenérů, jak se vždycky píše Hadamczik versus Růžička a další dvojice. Známe se dobře, i po mém působení v Liberci jsme byli v kontaktu. Je to poctivej kluk, který měl začátek v Liberci hodně nepříjemný,“ připomene Jandač počáteční spory trenérského kolegy a nyní konkurenta s libereckými fanoušky.

„Je dobře, že se to otočilo na jeho stranu. Pro jeho trenérský vývoj bylo lepší, že si prošel marastem a potom zavřel pusu pochybovačům. Letos se mu povedla sezona, přeju mu to, ale věřím, že na závěr bude kyselej,“ prohlásil Jandač.

Fotogalerie

Myslíte, že jste byl pro Pešána trenérský vzor či jakýmsi inspirátorem?
To já nevím, musíte se zeptat jeho. Ale párkrát jsme se potkali a bavili se. Občas se stavil u mě doma nebo v restauraci v Loděnicích. Ale nebyli jsme zas tolik v kontaktu. Spíš to bylo spojené s Jirkou Kalousem, spíš se učil od něj. Filip si jde svou cestou, dělá to dobře. Vzájemně se respektujeme. Věřím tomu, že na našem vztahu se nic nezmění ani po finálové sérii. Každopádně teď oba uděláme všechno pro vítězstvích svých týmů.

Jak vzpomínáte na působení v Liberci? Zažil jste tam vlastně první trenérský úspěch.
Byl to nezapomenutelný zážitek. Postup do extraligy od nás nikdo nečekal. Byla to tehdy trochu podobná sezona té, co v Liberci prožívají teď, i když o patro níž. Od té doby jsem v kontaktu se spoustou lidí, kteří tam zůstali. Procházeli si různými obdobími, ale organizace funguje výborně. Majitel Petr Syrovátko proto udělal hodně moc. Investoval do klubu spoustu energie, času, peněz. Poslední roky byl bez šťávy, nebavilo ho to. Pohybovali se dole, Petr Nedvěd je zachránil před baráží. Teď se to otočilo, mužstvo vhodně doplňovali. Papiňák bublal a bublal, až to letos bouchlo. Ten růst je pro oba finalisty podobný.

Sparta a Liberec jsou si celkově podobní ve fungování a filozofii klubu, že?
Nerad bych vyzdvihoval jenom organizace, které se letos dostali do finále, nerad bych shazoval ostatní týmy a degradoval práci jiných kolegů. Medializace kolem Liberce je trochu přifouknutá. Každý tým víc či míň pracuje se statistikami, způsob kondiční přípravy se změnil ve více týmech. Nemyslím si, že by zrovna Sparta a Liberec byli odskočení nebo že by teď v Liberci objevili Ameriku. Také chodíme v obleku, trénujeme stejně... Pracovali jsme takhle delší dobu, bohužel se nám finále povedlo až letos. Nechceme na modré čáře stát a čumět, jak soupeř přebírá pohár.

Takže necítíte úlevu poté, co se vám konečně povedlo přejít přes semifinále?
Necítím. Není to tak, že by z nás spadl tlak. Ve Spartě jsou vždycky nejvyšší cíle, my chceme vyhrát.

O přesilových hrách Liberce

„Mají šikovné hráče, kteří si vyhoví. Mají patřičné sebevědomí, které nabrali během sezony. Velmi dobrou práci hrají v předbrankových prostorech. Ale jedna věc je proměňování přesilovek, druhá věc je jejich bránění. My jsme na oslabení pracovali a v obou sériích jsme sehráli velmi dobře.“

Vy osobně zažijete extraligové finále poprvé v kariéře. Mohou vám pomoct zkušenosti z minulosti, kdy jste prošel vítězně baráží nebo jste byl u zlatých medailí na mistrovství světa v roce 2010?
To nebude rozhodovat. Jsem za premiérovou účast ve finále rád. Ale nijak extra to neprožívám. Nedělám nic jiného než v předchozích letech. Koncentruju se na každý zápas. Bude záležet na hráčích, jak budou disciplinovaní, jaký bude jejich zdravotní stav, jaké budou výkony brankářů. Nemyslím si, že by byla role trenéra až tak dominantní. Zkušenosti už nějaké mám. Ale je to pro mě první finále, takže přece nebudu dělat chytráka, abych říkal, co by mi mohlo prospět nebo ne. Je to o celém týmu, já se mu budu snažit co nejvíc pomoct.

Zmínil jste výkony brankářů. Jste rád, že se vám podařilo vybrat vhodnou jedničku a Tomáš Pöpperle chytal v play-off dobře?
Jsem rád za něj, protože jeho hodnocení nebylo nejlepší, spojovalo se to se mnou, že my dva nikdy neuděláme se Spartou finále. Jsem rád, že se mu povedly obě série, ještě ho čeká jedna... Chytá v klidu, celkově je vyrovnaný. Stará se o něj trenér brankářů Petr Přikyl, znají se dlouho a myslím, že i on na něm hodně zapracoval.

Nehecoval vás kamarád Jiří Kalous, který po sezoně přijde do Sparty, abyste mu předal tým šampionů?
(smích) Kála ať si pak dělá, co chce. Hlavně aby to dopadlo. Ale nechci mít velkohubé řečí. Před námi je těžký soupeř. Teď jsme oba natěšení, ale jeden z nás dvou bude hodně zklamanej.

Klub Z S B
1. HC Sparta Praha 25 90:57 53
2. Bílí Tygři Liberec 23 82:65 48
3. HC Oceláři Třinec 27 91:72 47
4. BK Mladá Boleslav 26 77:59 47
5. HC Škoda Plzeň 23 80:59 46
6. HC Kometa Brno 25 73:73 41
7. HC Energie Karlovy Vary 25 91:64 40
8. HK Mountfield Hradec Králové 26 67:68 38
9. HC Olomouc 25 51:67 31
10. Rytíři Kladno 25 64:85 31
11. PSG Berani Zlín 25 67:79 28
12. HC Verva Litvínov 26 66:87 27
13. HC Vítkovice Ridera 26 61:95 27
14. HC Dynamo Pardubice 25 52:82 24
podrobná tabulka