Boleslavský brankář Michal Valent zasahuje před libereckým útočníkem Radkem

Boleslavský brankář Michal Valent zasahuje před libereckým útočníkem Radkem Dudou. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Chomutov a Liberec slaví záchranu v extralize. Rozhodli Káňa a Nedvěd

• 37
Za minutu dvanáct, ale přece. Hokejisté Liberce i Chomutova v posledním kole baráže zachránili svou extraligovou příslušnost. Chomutovu se to podařilo díky vítězství 4:0 v Olomouci, která už byla mimo hru. V přímém souboji o postup pak domácí Liberec udolal Mladou Boleslav dvěma góly v poslední třetině.

Čtyřčlenná skupina o udržení dospěla k velmi napínavému závěru. Před posledním hracím dnem dvanáctikolové baráže měly tři týmy 20 bodů. Chomutov získal tři potřebné navíc v Olomouci, kde se hattrickem prosadil Káňa.

Proto začalo být jasné, že o druhém místu pro extraligu se rozhodne v přímém duelu pod Ještědem. Ve velkém dramatu se nakonec zachránil Liberec, jenž dlouho nemohl dát Mladé Boleslavi gól, ale osm minut před koncem sestřelil tvrdým atakem Nouza domácího útočníka Bulíka a dostal pětiminutový trest. Pabiška pak vyhodil v oslabení puk mimo hrací plochu a v přesilovce pět na tři se prosadil liberecký kapitán Nedvěd.

Při pokračování přesilovky pak výhru pečetil pět minut před koncem útočník Filippi. V Liberci a Chomutově se slaví, Mladá Boleslav a Olomouc se vrací do 1. ligy. další pokus na postup budou mít oba celky za rok.

Liberec - Mladá Boleslav 2:0

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Liberec rozhodl duel závěrečného kola baráže až v závěrečné desetiminutovce. Skóre otevřel při hře pět na tři kapitán Petr Nedvěd, druhý gól přidal v klasické výhodě Tomáš Filippi.

Do té doby se domácí neprosadili. Přitom jim usnadnila vstup do utkání rychlá přesilovka, již po 14 sekundách byl vyloučen mladoboleslavský Demel. Výrazně více práce než Schwarz měl Valent, překonat jej však nedokázali Štich, Dušek, Vantuch, Bulíř ani po samostatné akci Urban.

Oba týmy s přibývajícím časem hrozily zejména v početních výhodách. V koncovce se jim však nedařilo, což potvrdili domácí kapitán Nedvěd i hostující Pabiška. Dramatická bitva tak pokračovala i ve třetí části. Oba celky věděly, že k účasti v příští sezoně extraligy potřebují jakkoli vyhrát, a nechtěly udělat chybu, kterou by soupeři nabídly vedení.

Velkou příležitost rozhodnout měl v 50. minutě v přesilovce Filippi, Valent však vleže jeho střelu zastavil betonem a ustál i následující tlak.

S blížícím se koncem normální hrací doby rostly i emoce. Domácí k výhře přiblížil verdikt rozhodčích, kteří v 53. minutě poslali do kabin s pětiminutovým trestem Nouzu. Jeho střet s Bulíkem sice původně nezaznamenali, ale po následné poradě jej vyloučili za napadení. Následně navíc putoval na trestnou lavici za zdržování hry Pabiška a Nedvěd v přesilovce pět na tři otevřel skóre.

V pokračující klasické výhodě se trefil i Filippi a o výhře domácích bylo rozhodnuto. Hosté se snažili duel zdramatizovat v power play, ale nepodařilo se jim to. Nadále tak budou hrát v první lize.

Pavel Hynek (Liberec): "Měli jsme dobrý vstup do utkání, byli jsme aktivní a měli i šance, ale bohužel jsme to nevyjádřili gólově. Postupem se hra srovnala. My jsme hráli hodně špatně přesilovky a paradoxně jsme v ní v závěru rozhodli. Všem hráčům musím poděkovat za vítězství, za záchranu, ale na druhou stranu musím smeknout před soupeřem. Na ledě nechali všechno a v celé baráži hráli výborně. Bohužel vyhrát mohl jen jeden."

Jiří Slabý (Mladá Boleslav): "Po takovém utkání se mluví hodně těžko. Cesta, kterou jsme museli ujít, než jsme se sem dostali, byla dlouhá a těžká. Myslím si, že kluci odevzdali maximum, bojovali, ale bohužel jsme prohráli způsobem, ze kterého nemáme dobrý pocit. Nějaká křivda tam je. Ve třech se hraje hodně špatně. Po zápase jsme v kabině týmu poděkovali, jsme na něj hrdí."

Branky a nahrávky: 54. P. Nedvěd (Čakajík), 56. Filippi (Dušek, Duda). Rozhodčí: Fraňo, A. Jeřábek - Lederer, Hlavatý. Vyloučení: 5:8, navíc Nouza (M. Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 0:0, 2:0.

Liberec: Schwarz - Čakajík, Štich, Jánošík, Výtisk, Derner, Šimek - Duda, Nedvěd, Víšek - Bulíř, Filippi, Kudrna - Dušek, T. Urban, Kica - T. Pospíšil, Bulík, Vantuch - D. Špaček. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Mladá Boleslav: Valent - Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Žabka, Bohunický - Mikulík, Koudelka, Demel - Nouza, D. Výborný, L. Pabiška - Kafka, D. Vrbata, Pitule - Ondřej, Rys, Jiránek. Trenéři: F. Výborný a Slabý.

Olomouc- Chomutov 0:4

Utkání jsme sledovali v podorbné reportáži

Hokejisté Chomutova vyhráli v závěrečném kole baráže v Olomouci 4:0 a uhájili tak extraligovou příslušnost i pro příští sezonu. Čistým hattrickem se o to zasadil především útočník Tomáš Káňa. Neméně výraznou postavou vítězů byl brankář Miroslav Hanuljak, který ještě za otevřeného stavu tým několikrát podržel a vynikající výkon nakonec ozdobil čistým kontem.

V úvodu se až zdálo, že Chomutov hřeší na své nejvýhodnější postavení před závěrečným kolem. Vypadalo to, že o život jde spíše Hanákům. Do soupeře se pustili bez velkých vytáček a v první přesilovce přišly i šance, které však v šesté minutě v krátkém sledu Diviš ani Švaňhal nevyužili a minuli branku.

Chomutov za devět minut nic zvláštního nevymyslel, pak ale paralyzoval aktivního protivníka gólovým zásahem. Padl z první vážnější situace před olomouckou klecí, Káňa puk zpoza branky zasunul Halászovi pod betonem za čáru.

Hosté pak převzali otěže utkání a do konce první části měli výrazně navrch, jenže další branky přidat nedokázali a Olomouc jim v druhé třetině znovu pořádně zatopila. Domácí však byli v koncovce naprosto bezzubí.

Naopak Severočeši přetavili v gól hned svoji první přesilovou hru: Kraft připravil v 32. minutě ideální pozici pro Káňu, který zblízka překonal Halásze podruhé. Chomutov hned vzápětí dostal ještě výhodu přesilovky pět na tři a střelecky disponovaný Káňa stál v pravý čas na správném místě. Po Palinově ráně si počkal u tyčky na odraz o zadního mantinelu a zkompletoval hattrick.

Hosté i přes tříbrankový náskok v závěru jenom nebránili a Kůs prostřelil příklepem z levého křídla Halásze ještě jednou. Olomouc na výtečného Hanuljaka naopak nevyzrála ani z nevyloženějších šancí, jako měl Jergl. A tak domácí fanoušci museli vzít zavděk alespoň pěstním soubojem Králíka s Palinem.

Petr Fiala (Olomouc): "My jsme pokračovali v našich dubnových výkonech. Jsme vpředu jaloví, a když se nedávají branky, nedá se vyhrát. Nedá se mluvit ani o smůle, je to neumění, protože hráči ty šance neproměňují ani v tréninku a přenáší se to do zápasů. V baráži se to naplno ukázalo. Pak jde pryč i nadšení. Prohráli jsme devětkrát v řadě a to jsem jako trenér ani hráč nikdy nezažil."

Jiří Čelanský (Chomutov): "Jsme rádi, že jsme udrželi extraligu. Ale od začátku jsme měli na hokejkách velkou nervozitu a podržel nás brankář Hanuljak. Věděli jsme, že to bude o jedné o dvou chybách. Hráli jsme zodpovědně z obrany, to se nám celý zápas dařilo. Naštěstí jsme využili naše dlouhodobě špatné přesilovky a za stavu 3:0 už jsme tomu věřili."

Branky a nahrávky: 9. T. Káňa (D. Hruška, Kubinčák), 32. T. Káňa (Kraft, Kubinčák), 33. T. Káňa (Palin, Pulpán), 46. Kůs (Gajovský). Rozhodčí: Hodek, Šír - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:9, navíc Králík 10 min. - Sikora 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 2024. Třetiny: 0:1, 0:2, 0:1.

Olomouc: Halász - Bartoň, Ondrušek, Kříž, Janáček, Valenta, Rašner, od 35. navíc Kadela, od 41. Lhotský - Rác, Kucharczyk, Kucsera - Lehečka, Herman, Selingr - Švaňhal, Diviš, Vodný - od 35. navíc Novotný, Králík, A. Jergl. Trenéři: Fiala a Tomajko.

Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, Rýgl, Trefný, Rutta, J. Stehlík - D. Hruška, T. Káňa, Kubinčák - Hřebejk, Kraft, Šagát - Důras, Sikora, Hromas - Gajovský, Račuk, Kůs. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.