Olomoucký hokejista Michal Vodný (vlevo) v souboji s mladoboleslavským Davidem Výborným. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Boleslav vyhrála v Olomouci, Chomutovští přeskočili Liberec v čele

• 5
Rozšířená baráž o hokejovou extraligu uzavřela svou druhou třetinu. Po 8. kole v podstatě ztrácí naději na účast v elitní soutěži Olomouc, která doma v souboji prvoligových týmů podlehla Mladé Boleslavi 1:3. Chomutov po výhře 3:2 v Liberci vystřídal extraligového soupeře v čele průběžné tabulky.

Středočeši tak stáhli ztrátu na postup do extraligy pouze o bod. Čtyři zápasy před koncem rozšířené baráže je Mladá Boleslav o čtyři body za Libercem. Chomutovští mají ještě o bod víc.

V pátek chomutovští Piráti přivítají poslední Olomouc, Liberečtí pojedou k důležitému utkání do Boleslavi.

Olomouc - Mladá Boleslav 1:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Středočeši bodovali v baráži venku teprve na pátý pokus, díky tomu mají ještě šanci bojovat o postup. Olomouci se naopak po páté prohře za sebou naděje na extraligu rozplývá, na postup už ztrácí devět bodů.

Hanáci, kterým přibyli na marodku Staněk s Řípou, ale do hry se vrátil Hampl, nastoupili v pozměněné sestavě. Do vedení se dostali v páté minutě hosté, když při Divišově vyloučení připravili Nouza s Výborným úvodní branku pro Pabišku, který se štěstím dostal puk za Kašíkova záda.

Domácí nevyužili dvouminutovou přesilovku pěti proti třem, ale v pokračující výhodě jednoho muže v poli už ztrátu smazali. Bartoňovu střelu od modré čáry tečoval za Valentova záda Ministr.

Olomoucký Richard Diviš (vpravo) v souboji s Milanem Mikulíkem z Mladé

Olomouc branka povzbudila a v dalších příležitostech se objevili Rác, Kucsera a Vodný, ale brankář Valent byl na místě. V závěru úvodní třetiny opět zaúřadovala Výborného formace, která připravila pozici bekovi Němečkovi a Mladá Boleslav znovu vedla.

Druhá třetina začala přesilovkou hostí, po níž jel přímo z trestné lavice sám na Valenta Hampl, ale blafák ke gólu nedotáhl. Pak měla dvě přesilovky Olomouc, hlavně v té druhé ostřelovala Valenta, který však odolal. V další početní výhodě domácích trefil Kucharczyk tyč.

Ve 33. minutě dostala šanci hrát dvojnásobnou přesilovku i Mladá Boleslav, ale přerušil ji Tomanův faul. Hosté byli polovinu druhé třetiny ve čtyřech, ale i pátá přesilovka Olomouce v druhém dějství zůstala nevyužita. Největší možnost k vyrovnání měl Diviš, jenž z dobré pozice trefil Valenta. V poslední minutě jeli dva na jednoho Selingr a Kucharczyk, který ale mladoboleslavského gólmana také nepřekonal.

Ve 42. minutě byl sám před Valentem Rác, ani on šanci neproměnil. Naopak Kasík od modré čáry propálil Kašíka a Mladá Boleslav si náskok pohlídala. Domácí naopak potvrzovali krizi, do níž se po dobrém vstupu do baráže dostali.

Jan Tomajko (Olomouc): "Je škoda, že jsme prohráli. Měli jsme hodně šancí, ale byli jsme nedůrazní. V závěru už to byla křeč a nešlo to. Soupeř šance proměnil a my ne. Motivace je pořád, ještě chodí lidi a byla by škoda zahodit celou sezonu, která byla výborná. Kluci hráli celý rok na hranici svých možností a budeme to chtít udržet. Musíme se z toho oklepat, i takové situace v hokeji jsou a věřím, že v Chomutově to odehrajeme jako proti nim doma, kde jsme podali výborný výkon."

Jan Vidner (Mladá Boleslav): "Dnes jsme v Olomouci vstřelili tři branky, minule žádnou. Přežili jsme dvouminutovou přesilovku domácích pět na tři i hodně přesilovek ve druhé třetině. Máme cenné body z venku, v boji o extraligu stále žijeme."

Branky a nahrávky: 13. Ministr (Bartoň, Ondrušek) - 5. L. Pabiška (D. Výborný, Nouza), 18. Němeček (D. Výborný), 45. Kasík (D. Vrbata). Rozhodčí: Husička, Šír - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 8:11, navíc Hampl (Olomouc). Využití: 1:1. Diváci: 2 348. Třetiny: 1:2, 0:0, 0:1.

Olomouc: Kašík - Bartoň, Ondrušek, Kříž, Valenta, Lhotský, Janáček, Rašner - Rác, Herman, Vodný - Kucsera, Kolouch, Hampl - Kucharczyk, Ministr, Selingr - Králík, Diviš, Švaňhal. Trenéři: Fiala a Tomajko.

Mladá Boleslav: Valent - Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Kolafa - Mikulík, Koudelka, Demel - Nouza, D. Výborný, L. Pabiška - Kafka, D. Vrbata, Hrdel - Jiránek, Pitule, Ondřej. Trenér: F. Výborný a Vidner.

Liberec - Chomutov 2:3

Hosté měli bleskový vstup do utkání a hned po minutě šli do vedení. Káňa při signalizované výhodě přihrál před branku Palinovi a ten propálil gólmana Vošvrdu. Šanci na brzké vyrovnání měl domácí Víšek, ale nezakončil přesně. Stejně dopadl i Špaček, jehož vychytal pozorný Hanuljak.

Domácí se vyrovnání dočkali v osmé minutě, kdy Bortňák našel střílenou přihrávkou Vantucha, který puk usměrnil za záda chomutovského brankáře. Piráti se dostali opět do vedení v početní výhodě, kterou nahozením od modré čáry využil Pulpán.

Také druhou dvacetiminutovku odstartovali lépe Chomutovští, s tvrdou střelou Divíška si ale poradil Vošvrda. Poté se Liberec ubránil v oslabení a sám pak při své početní převaze Hanuljaka prakticky neohrozil. Vyrovnat se nepodařilo ani Nedvědovi, jenž z dobré pozici minul branku.

Poté měli Piráti k dispozici minutovou přesilovku pěti proti třem, Bílí Tygři se však s vypětím všech sil ubránili a v následné vlastní přesilové hře vyrovnali. Pospíšil nabil Čakajíkovi a jeho tvrdá střela skončila za Hanuljakem.

Momentka z barážového utkání mezi Libercem a Chomutovem.
Momentka z utkání Liberec - Chomutov.

Hned po dvaceti vteřinách třetí části byl vyloučen Duda a Chomutov hrál další přesilovku. Všechny pokusy hostů ale pochytal Vošvrda. Do vedení hosty poslal ve 46. minutě Káňa, který byl důrazný na brankovišti a dorazil kotouč za ležícího Vošvrdu.

Liberečtí se museli tlačit do útoku, ale vyrovnat se jim nepodařilo ani v početní výhodě. Žádný velký tlak si nevytvořili a naopak málem sami inkasovali. Proti Kraftovi ale vytáhl výborný zákrok Vošvrda.

V závěru to domácí zkusili bez brankáře, snahu o vyrovnání však překazilo Dernerovo vyhození kotouče mimo hřiště. Hosté si už závěrečné vteřiny pohlídali a mohli se radovat ze třetí výhry v řadě. Naopak domácí poznali hořkost porážky po čtyřech vítězných zápasech v řadě. S koncem zápasů ještě dostali tresty do konce zápasu liberečtí Čutta a Duda.

Pavel Hynek (Liberec): "Podali jsme dnes velice špatný, až trapný výkon. Po čtyřech výhrách v řadě jsme si mysleli, že to půjde samo. Náš přístup k utkání byl špatný a laxní, hráči si dělali co chtěli a nedohrávali jsme osobní souboje. Soupeř vyhrál naprosto zaslouženě."

Zdeněk Skořepa (Chomutov): "Měli jsme dobrý vstup do utkání a hned v první minutě jsme se ujali vedení. Poté jsme se dostali trochu pod tlak a soupeř vyrovnal. Nám se pak podařilo využít přesilovku, které nám poslední dobou nejdou. Opět jsme však nechali soupeře zbytečně vyrovnat. Třetí třetina byla o jedné chybě a jsme rádi, že jsme jí neudělali my."

Branky a nahrávky: 8. Vantuch (Bortňák), 39. Čakajík (T. Pospíšil, Nedvěd) - 1. Palin (T. Káňa, Kraft), 15. Pulpán (Kubinčák), 46. T. Káňa (Šagát). Rozhodčí: Mikula, Hodek - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 9:4, navíc Čutta, Duda (oba Liberec) oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4 778. Třetiny: 1:2, 1:0, 0:1.

Liberec: Vošvrda - Čakajík, Derner, Štich, Čutta, Výtisk, Šimek - Duda, Nedvěd, Víšek - T. Pospíšil, Bulík, D. Špaček - Kudrna, Filippi, Bulíř - Galamboš, Bortňák, Vantuch. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Chomutov: Hanuljak - Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, Mrázek, Trefný, J. Stehlík, Rýgl - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - T. Káňa, Kraft, Šagát - Důras, Sikora, Hromas - Jíra, Kůs, M. Procházka. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.