Branislav Kubka z Plzně a vpravo Kristian Reichel bojují u mantinelu.

Branislav Kubka z Plzně a vpravo Kristian Reichel bojují u mantinelu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Kometa s majitelem na střídačce padla. Mistrovský Litvínov se zvedá

• 123
Hokejisté Litvínova zahájili stíhací jízdu, na jejímž konci má být až neuvěřitelný postup do play-off. Mistrovský tým porazil tři silnější soupeře, naposledy doma v rámci nedělního 44. kola Plzeň 3:1. Naopak brněnská Kometa padá a hrozí, že do vyřazovacích bojů neprojde.

Libor Zábranský se v Olomouci postavil na střídačku místo Aloise Hadamczika, jenž po minulém debaklu 1:6 s Litvínovem rezignoval. Ale ani majitel brněnského klubu nezastavil ostudný propad Komety, prohra 2:5 byla osmá z posledních devíti duelů.

Hokejová extraliga: ON-LINE 44. kolo

Náskok desátého týmu se smrskává. Zespodu se tlačí Pardubice, které vyhrály v Karlových Varech 3:0.

Poslední tým tabulky už se musí pomalu smiřovat s baráží.

Kometě se na pět bodů přiblížily také Vítkovice, které v „ocelářském“ zdolaly Třinec 2:1 po prodloužení. Právě na ledě těchto dvou týmů sehraje v příštím týdnu reprezentace dva zápasy proti Rusku v rámci Euro Hockey Tour.

V přímém souboji o sedmé místo porazil Zlín na domácím ledě Chomutov 4:1 a díky lepšímu skóre se dostal přes Piráty. Ti venku prohráli podesáté v řadě.

Vedoucí Liberec směřoval k další porážce, utkání před zaplněnou halou s Mladou Boleslaví však dokázali Bílí Tygři otočit ze stavu 2:4 na výhru 5:4 po prodloužení. Vyrovnávací i rozhodující gól dal útočník Jakub Valský.

Liberec zvýšil náskok na prvním místě, protože Sparta po devítí zápasech poprvé prohrála. Pražané nestačili na hradecký Mountfield, který vyhrál ve speciálních retrodresech 4:2. Hradec se dostal na třetí místo.

Zlín vs. Chomutov 4:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Mimo domov dokázali Piráti zvítězit naposledy na konci loňského listopadu. Sérii nezdarů nezlomili ani ve Zlíně. Domácí naopak zabrali po třech porážkách. Klíčový byl ve vyrovnané první třetině gól čtvrtého útoku domácích - akci bekhendem zakončoval David Šťastný. Druhou branku přidal Roman Vlach, při třetím Říčkově gólu byl navíc bolestivě trefen chomutovský Dušek. Zlepšený výkon hostů pak stačil pouze na snížení. Reprezentantu Kašíkovi zkazil čisté konto Vladimír Růžička. Vlach poté skóroval při brzkém power play Chomutova.

Brankář Chomutova Jakub Čech se pokouší vytěsnit střelu Jiřího Ondráčka ze...
Brankář Chomutova Jakub Čech inkasuje.
David Šťastný ze Zlína se raduje z gólu.

Juraj Jurík (Zlín): „Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání. Podali jsme koncentrovaný výkon a v důležitých momentech nás podržel brankář Kašík. Po zásluze jsme zvítězili, protože od začátku byl zápas v naší režii.“

Břetislav Kopřiva (Chomutov): „Z našeho pohledu to bylo vyrovnané utkání. Nám se venku moc nedaří a utkání to jen potvrdilo. Zlín sehrál velmi dobrou partii, velmi dobře bránil a my jsme se nedostávali do šancí. Pokud jsme si vypracovali nějakou, tak jsme ji zahodili. Štěstí se od nás odklání, nicméně rozhodují jsou branky a ty jsme bohužel nedali. Ztratili jsme další zápas venku, což je chyba.“

Branky a nahrávky: 13. D. Šťastný (Čachotský, F. Čech), 18. Roman Vlach (Kotvan, Marušák), 31. Říčka (Matějíček, P. Holík), 58. Roman Vlach (Řezníček) - 47. V. Růžička ml. (Valach, Ölvecký). Rozhodčí: Hradil, R. Svoboda - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 5 192. Třetiny: 2:0, 1:0, 1:1.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Cibák, Maruna - T. Sýkora, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Chomutov: J. Čech - Valach, Skinner, Jánošík, D. Růžička, Šidlík, Dlapa, Harant, Pereťagin - Pospíšil, Červenka, Tomica - Ölvecký, V. Růžička ml., D. Kaše - D. Květon, Kämpf, Hřebejk - Račuk, Dušek, R. Veselý. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Litvínov vs. Plzeň 3:1

Uktání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Že by se opravdu vrátily mistrovské časy? Litvínov poprvé v sezoně dokázal třikrát za sebou zvítězit za tři body. Utkání rozhodl skvělý nástup do druhé třetiny - nejprve obránce Tomáš Pavelka napřáhl a překonal Machovského, za dvě minuty Gerhátovu akci „uklidil“ do prázdné branky Viktor Hübl. O uklidnění se postaral další bek Karel Kubát. V závěru ještě gólmanovi Petráskovi radost z nuly sebral Michal Poletín. Domácí vyhráli i bitku: kapitán Trávníček srazil tvrďáka Hollwega.

Bitka v utkání Litvínov - Plzeň: Michal Trávníček vs. Ryan Hollweg

DÁLE ČTĚTE: Rozhovor s litvínovským kapitánem, který složil dva soupeře

Jiří Šlégr (Litvínov): „Začali jsme utkání příliš opatrně, měli jsme přílišný respekt. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, hráli jsme hokej, který už hrajeme šestý zápas. Dali jsme dvě rychlé branky, poté přišli potyčky. Diváci to mají rád, soupeř to zkusil, ale my jsme se do toho nenechali vtáhnout. Musím pochválit brankáře Petráska, chytá dlouhodobě výborně. Jsme rádi, že jsme vyhráli. Chceme do konce základní části získat co nejvíce bodů.“

Ladislav Čihák (Plzeň): „Narazili jsme na soupeře, kterému se v posledních zápasech daří. Bylo to opravdu otázkou času, kdy se Litvínov chytne. Mají kvalitní tým i hráče a v posledních zápasech to dokázali. V první třetině jsme hráli dobře, byli jsme aktivní, tlačili jsme se do branky. Bohužel ve druhé třetině jsme zaspali a rychle jsme prohrávali 0:2 a poté jsme dostali i třetí branku. Ve třetí třetině jsme hráli dobře, bylo to vyhrocené, snažili jsme se dát co nejdříve branku, to se nám ale nepodařilo. Litvínov si to pohlídal, dobře bránil a zaslouženě vyhrál.“

Branky a nahrávky: 22. T. Pavelka (R. Hanzl, Martynek), 24. Hübl (Gerhát, Lukeš), 33. Kubát (Trávníček, R. Hanzl) - 59. Poletín (Moravčík). Rozhodčí: Hrubý, Hejduk - Ondráček, Suchánek. Vyloučení: 7:8, navíc Trávníček 10 min. a do konce utkání - Johnson, Hollweg oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5 437. Třetiny: 0:0, 3:0, 0:1.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, K. Černý, Frolo - Gerhát, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - M. Hořava, K. Reichel, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Plzeň: Machovský - Kudroč, Jeřábek, Kadlec, D. Sklenička, Kubka, Moravčík - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Lev, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Karlovy Vary vs. Pardubice 0:3

Na rozdíl od kolegů se nuly dočkal pardubický brankář Brandon Maxwell díky 26 zákrokům. Druhým hrdinou hostů se stal útočník Lukáš Nahodil, který dvakrát využil přesilovku. V čase 8:01 bekhendem dorazil Sýkorovu zblokovanou ránu, v závěru druhé třetiny byl sám před brankářem, puk si však do vlastní sítě srazil obránce Gulaši. Při hře bez brankáře Bičánek nezachytil puk ze středního pásma od spoluhráče. Karlovy Vary prohrály šestý z posledních sedmi zápasů.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): „Mrzí nás hlavně neproměněné šance v první třetině, kdy jsme dvakrát jeli sami na bránu a měli jsme i nějaké přečíslení dva na jednoho. Když nedáš gól, tak nemůžeš vyhrát. Soupeři se podařilo využít dvě přesilové hry a v závěru, když jsme se snažili, bojovali jsme, tak soupeř obětavostí, bojovností zápas uhrál. Pokud se nám takové příležitosti v zápase naskytnou a my je neproměníme, tak se nám bude potom těžko vyhrávat.“

Peter Draisaitl (Pardubice): „Asi se pohledný hokej očekávat nedal, tady šlo víceméně o to, kdo najde cestu, jak urvat body. Za tu bojovnost a obětavost si náš tým pochvalu zaslouží. Ale o nic víc nešlo.“

Branky a nahrávky: 9. Nahodil (P. Sýkora, Štajnoch), 40. Nahodil (Orsava, Gregorc), 60. Kaut. Rozhodčí: Hodek, Souček - Jelínek, Pešek. 6:7, navíc Bartek (Karlovy Vary) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 2 869. Třetiny: 0:1, 0:1, 0:1.

Karlovy Vary: Závorka - J. Tomeček, Bičánek, M. Rohan, Gulaši, Redlihs, Sičák, Baránek - Huna, Marosz, T. Rachůnek - Bartek, Kůs, Vachovec - V. Tomeček, Gríger, Gorčík - Flek, Osmík, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

Pardubice: Maxwell - Ščotka, Čáslava, Štajnoch, Gregorc, Bokroš, L. Havlík, M. Šeda - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Moňa, Nahodil, Orsava - Rapáč, Tomášek, M. Beran - Poulíček, Kaut, Moučka. Trenéři: Draisaitl, R. Král a Potajčuk.

Liberec vs. Mladá Boleslav 5:4 po prodl.

Liberec připsal 34. výhru v sezoně, čímž vyrovnal rekord ze sezony 2006/2007, zároveň protáhl sérii vítězství na domácím ledě na třináct. Ale tyto dva body se Tygři nadřeli, soupeře přestříleli. Ale Boleslav díky trefám exlibereckých hráčů (dvakrát se prosadil Tomáš Klimenta) a brankáři Rittichovi vedla před třetí třetinou o dva góly. Branko Radivojevič střelou švihem načal obrat v 52. minutě, Valský vyrovnal nad vyrážečku a pak po krásném pasu Mojžíše překonal boleslavského brankáře střelou z první.

Filip Pešán (Liberec): „Věděli jsme, že přijede kvalitní soupeř, který je dobrý nejen na svém ledě, ale i na ledě soupeřů. Měli jsme problémy s jejich forčekinkem, nepočítali jsme s velkou rychlostí jejich útočníků. V polovině zápasu se pro nás utkání lámalo nepříznivým směrem. Do třetí třetiny jsme udělali změny a podařilo se nám vyrovnat. Ten bod navíc je odměna za to, že jsme zápas nevzdali.“

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): „Přijeli jsem na led soupeře, který dominuje. Divácky i herně to bylo derby, jak se patří. Vstoupili jsme do utkání dobře, dvakrát jsme měli dvougólové vedení. V závěru nás ale domácí donutili k chybám a myslím, že zaslouženě vyrovnali. Vzhledem k vývoji utkání cítíme ale jistou trpkost, mohlo málem dojít k senzaci, bohužel se tak nestalo.“

Branky a nahrávky: 7. Bakoš (Šimek, Radivojevič), 33. Šimek (Ševc, Bulíř), 52. Radivojevič (Bulíř, P. Jelínek), 56. Valský (P. Jelínek, Ševc), 63. Valský (Mojžíš) - 14. L. Pabiška (Bárta, Jarůšek), 30. Klimenta (Pacovský, M. Látal), 33. Bárta (Trončinský), 36. Klimenta (Urban, M. Látal). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 8:11, navíc J. Vlach - Voráček oba 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 7 500. Třetiny: 1:1, 1:3, 2:0 - 1:0)

Liberec: Schwarz - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, od 21. navíc Kajínek - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Ordoš, Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Mladá Boleslav: Rittich - Trončinský, Voráček, Kučný, Rýgl, Ovčačík, Kurka - Pacovský, Urban, M. Látal - Lenc, Musil, Hyka - L. Pabiška, Bárta, Jarůšek - Klimenta, R. Hruška, Ďurač. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Olomouc vs. Kometa Brno 5:2

Kometa potřebuje reprezentační přestávku. A bude mít hodně práce. Slibované zlepšení po Hadamczikově konci se nedostavilo, hosté se sice snažili, ale na kvalitní defeznívu neměli. Roman Rác první gólem po roční pauze, kdy měl problémy se srdcem, otevřel skóre. Olomoučtí byli ve druhé třetině aktivnější a navýšili náskok. Tonův gól trochu Kometu zvedl, ale závěr hosté psychicky neunesli a před olomouckou brankou se strhla mela.

DÁLE ČTĚTE: Krizi beru taky na sebe, ale musíme bojovat, říká Zábranský

Jan Tomajko (Olomouc): „V první třetině jsme nehráli moc dobře, nastartovali jsme špatný výkon hned v první minutě, kdy jsme nabídli soupeři laciný protiútok dva na jednoho. Podržel nás brankář Vošvrda. Dali jsme šťastný první gól, který nám hodně pomohl a uklidnil nás. Ve druhé třetině jsme podali velmi dobrý výkon. Byli jsme lepší a vytěžili z toho dva góly. Ve svém úsilí jsme z mého pohledu poněkud polevili v poslední třetině, kdy nás zmrazil první gól Komety. V této části hry nás soupeř přestřílel. Byli jsme v utkání produktivní, tolik gólů jsme v předcházejících zápasech nedávali. Myslím si, že právě naše produktivita rozhodla.“

Kamil Pokorný (Kometa Brno): „Viděli jsme na hráčích, že chtějí zápas uhrát. První třetina z naší strany nebyla špatná. Bohužel jsme šance neproměnili. Soupeř šel se štěstím do vedení po nahozeném kotouči před branku. Přesto jsme na hráčích viděli bojovnost a nasazení. Druhá třetina nám nevyšla, komplikovali jsme si hru. Přihrávkami jsme se dostali do problémů. Ve třetí třetině jsme hráli nejlépe. Z naší strany byla patrná velká bojovnost a nasazení. Měli jsme několik vyložených šancí po sólových únicích Vondráčka a Tona. V závěru jsme hráli vabank. Musíme navázat na náš výkon v poslední třetině. Věříme, že nám pomůže přestávka a dostaneme se zpět do hry.“

Branky a nahrávky: 6. Rác (Pekr, Vyrůbalík), 25. Laš (Herman, Buc), 29. Húževka (T. Mikúš), 51. Pekr (Houdek, Holec), 59. Vodný (Eberle, Řípa) - 49. Ton (T. Kaberle, Kováčik), 53. V. Němec (Kováčik). Rozhodčí: Fraňo, Mrkva - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:4, navíc Ondrůšek - Kováčik oba na 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5 500 (vyprodáno). Třetiny: 1:0, 2:0, 2:2.

Olomouc: Vošvrda - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Rác, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.

Kometa Brno: Čiliak - Dujsík, T. Kaberle, Kováčik, Kozák, Kuboš, Malec, Trška - V. Němec, J. Hruška, J. Káňa II - Ton, Špirko, Dočekal - Vondráček, Koreis, Burian - Dostálek, H. Zohorna, R. Zohorna. Trenéři: Zábranský, K. Beran a Pokorný.

Hradec Králové vs. Sparta 4:2

Nedělní zápas patřil při oslavách 90. výročí hradeckého hokeje připomenutí sezony 1993/1994, kdy Východočeši hráli nejvyšší soutěž poprvé (a zahájil symbolicky proti Spartě). V červenožlutých dresech domácí pražského soupeře srazili díky navrátilci Tomáši Mertlovi, který spolu s kolegy Kudrnou a Šimánkem připsal bilanci 1+1. Překonal svého nedávného spoluhráče z KHL brankáře Taylora, ale na konci druhé třetiny byl za faul kolenem vyloučen do konce utkání. Sparťané pak tlačili, ale i přes velké šance se na vyrovnání nezmohli.

Vladimír Kýhos (Hradec Králové): „Do zápasu jsme vstoupili stejně, jako jsme končili utkání s Libercem. Forma mužstva stoupá, všichni vědí, co mají hrát. První dvě třetiny byly výborné, Sparta mi navíc přišla trochu zakřiknutá. Rozhodující bylo, že Kacetl chytil ve třetí třetině velkou šanci. V ní jsme totiž měli problémy se silovou hrou Sparty. Jsme rádi, že jsme porazili mužstva ze špičky. Připadá mi, že Mertl přinesl do hry útoku se Šimánkem a Kudrnou živou vodu. Je to nebe a dudy, jak hrají teď, a jak hráli předtím. On je výjimečný hráč. Jsme rádi, že máme další nebezpečnou lajnu.“

Zdeněk Moták (Sparta): „Celkem špatně jsme začali, do utkání domácí vstoupili mnohem lépe. Dvě třetiny jsme byli horší, špatně jsme bruslili, neobsazovali jsme prostor před brankou, z čehož pramenily góly domácích. Ve třetí třetině jsme byli lepší, ale naše branka přišla příliš pozdě.“

Branky a nahrávky: 17. Kudrna (Šimánek), 26. Šimánek (Courchaine, Mertl), 33. Mertl (J. Kudrna), 60. Dietz - 37. Hamilton, 59. Buchtele (J. Hlinka). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:9, navíc Mertl 5 min. a do konce utkání - Sabolič 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6 548. Třetiny: 1:0, 2:1, 1:1.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Plášil, K. Pilař, Čáp, Dietz, Vašíček, Hronek - Bednář, Kukumberg, Dej - Červený, Ihnacak, Courchaine - J. Kudrna, Mertl, Šimánek - Köhler, T. Knotek, Bulík. Trenéři: Kýhos, T. Martinec a Tvrdík.

Sparta: Taylor - Eminger, Piskáček, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Netík, Přibyl, Buchtele - Hamilton, Klimek, Sabolič - Forman, J. Hlinka, Kumstát - A. Kudrna, Pech, Dragoun. Trenéři: Jandač a Moták.

Vítkovice vs. Třinec 2:1 po prodl.

Brankář Patrik Bartošák po návratu ze zámoří, kde čelí obvinění z domácího násilí, se v extralize uvedl velmi dobře. Vychytal dvě výhry za sebou, tentokrát pomohl 36 úspěšnými zákroky a po zápase si užil děkovačku s vítkovickými fanoušky. Přitom inkasoval jako první, když v oslabení jeden ze spoluhráčů napálený pukem zůstal ležet a Jiří Polanský překonal Bartošáka. Vyrovnání zařídil bombou od modré čáry v přesilove 5 na 3 útočník Rostislav Olesz. Rozhodující branku dal obránce Karol Sloboda. Ostravský tým si pošesté z osmi pokusů připsal bonusový bod.

Ladislav Svozil (Vítkovice): „Bylo to oboustranně výborné utkání hlavně z obrany. Nějaká přečíslení a náznaky šancí jsme měli, ale nedotáhli jsme to, byl tam jeden neuznaný gól. Rozhodly dvě přesilovky do tří. My jsme v tom byli šťastnější, jsme maximálně spokojeni se dvěma body. Třinec se moc zlepšil při hře bez puku, do moc šancí jsme se proto nedostali. Hrozně těžko jsme se proti němu prosazovali.“

Jiří Dopita (Třinec): „Budu hodnotit akorát náš tým. My jsme s výkonem maximálně spokojeni, odehráli jsme výborné utkání. Jelikož nemůžu hodnotit všechny účastníky zápasu, tak se k tomu nechci dále vyjadřovat. Dopadlo to, jak to dopadlo, ale nemyslím si, že jsme si to prohráli sami.“

Branky a nahrávky: 48. Olesz (Sloboda, Balán), 62. Sloboda (Kolouch, Kudělka) - 28. Polanský (Hrabal, Nosek). Rozhodčí: Baluška, Müllner (oba SR) - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7, navíc Dravecký (Třinec) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 8 161. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0 - 1:0.

Vítkovice: Bartošák - Čerešňák, Kudělka, Štencel, Philipp, Sloboda, Kovář - Olesz, Balán, Szturc - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Burger, Hovorka - Tomi, M. Hlinka, P. Kafka. Trenéři: Svozil a Petr.

Třinec: Hamerlík - Nosek, Hrabal, M. Doudera, Galvas, Slovák, Stehlík, L. Doudera - Irgl, Kopecký, Dravecký - Svačina, Žejdl, Matuš - Rákos, Plíhal, Rufer - Tybor, Polanský, Adamský. Trenéři: Dopita a Mucha.