Radost z gólu v pardubické brance má sparťanský útočník Lukáš Klimek.

Radost z gólu v pardubické brance má sparťanský útočník Lukáš Klimek. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Mistr padl ve Varech a je opět na dně. Sparta vyhrála v Pardubicích

• 50
Hokejisté Litvínova nezvládli souboj o důležité body a v podkrušnohorském derby prohráli 3:4 v Karlových Varech. Obhájci titulu se tak vracejí na poslední místo tabulky. Liberecký suverén klopýtl ve Zlíně, kde padl 1:2. Liberec přesto vede před druhou Spartou o 13 bodů.

V neděli se hrálo pouze šest zápasů, utkání mezi chomutovskými Piráty a hradeckým Mountfieldem bylo kvůli slavnostnímu zahájení Zimní olympiády dětí a mládeže odloženo na únor.

V litvínovské sestavě se objevil 17letý Kristian Reichel, syn legenádrního útočníka Roberta Reichla, kapitána zlaté generace. Ale oni nadějný junior nepomohl mistrovi k vítězství. Karlovy Vary po čtyřech porážkách zabraly a odpoutaly se ode dna. Tam přitlačily právě nedělního soupeře.

Liberec má na prvním místě velký náskok, přesto Zlín dokázal vedoucí tým poprvé v sezoně porazit. Moravané zvítězili na domácím ledě posedmé v řadě.

Hokejová extraliga, zápasy 37. kola ON-LINE

Třinec v Plzni zvítězil 3:1 a znovu bodoval po třech nulových utkáních.

Západočeši naopak prohráli počtvrté z posledních pěti domácích zápasů.

V Olomouci rozhodovaly samostatné nájezdy, domácí Mora zásluhou Marka Laše porazila Vítkovice 3:2 a získala cenný bod navíc. Ostravský tým padl v dovednostní soutěži poprvé v tomto ročníku.

Sparta upevnila svou první pozici mezi pronásledovateli Liberce. Ovšem pražský tým se na ledě Pardubic o výhru 6:4 přece jen strachoval. Domácí totiž dokázali otočit skóre z 0:3.

Program uzavřel televizní duel mezi Mladou Boleslaví a Kometou Brno, týmy bojujícími o přímý postup do čtvrtfinále. Domácí v pohodě zvítězili 4:1. Brňané zůstávají v Čechách, v úterý je čeká v pražské O2 areně žhavý duel proti Spartě.

Karlovy Vary vs. Litvínov 4:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Ani mladý Reichel, ani útočník Radek Duda, který se vrátil jako protivník do znamého prostředí KV Arény - v první třetině se z litvínovské sestavy dočkal největší pozornosti Robin Hanzl. Jeho dva góly znamenaly, že hosté drželi krok s domácími. Ovšem v polovině zápasu se mu vyrovnal karlovarský Martin Bartek, nejprve střílel přes beton z levé strany, pak překonal Januse šťastnou trefou od pravého mantinelu. Litvínov dokázal přes velký tlak pouze snížit.

Vlevo je Jaroslav Kůs z Karlových Varů, vpravo Karel Kubát z Litvínova.
Litvínovský Robin Hanzl střílí gól karlovarskému brankáři Vladislavu Habalovi.

Karel Mlejnek (Karlovy Vary): „Nečekali jsme, že se utkání vyvine takto divoce. Naše mužstvo hodně pomohlo gólmanovi Habalovi, který šel do brány po dlouhé době. Hlavně tím, že z 0:1 to otočilo na 2:1. Ve druhé části utkání byl soupeř aktivnější, naši hráči blokovali střely a rvali se, aby po delší době vyhráli. Za to, že se nám to podařilo, jsme samozřejmě rádi. Rezervy jsou tam ale stále. Potřebujeme pracovat zejména na tom, abychom byli schopni měnit rytmus hry. Před třetí brankou jsme byli moc rozlítaní a gól vlil soupeři novou krev do žil. Ve třetí třetině byl poměr střel snad 2:16.“

Radim Rulík (Litvínov): „Gratuluji soupeři k vítězství, první polovinu byl hladovější, domácí měli větší drajv. Ve druhé polovině se to již otočilo, ale nestačilo nám to k tomu, abychom zápas zvládli za nějaký bod. První polovina zápasu rozhodla o výsledku utkání.“

Branky a nahrávky: 3. V. Tomeček (Bičánek, Vachovec), 9. Kůs (J. Svoboda, Gulaši), 24. Bartek (Kůs, T. Rohan), 30. Bartek (T. Rohan) - 1. R. Hanzl (Martynek), 14. R. Hanzl (Martynek), 35. T. Pavelka (Piroš, Pavlík). Rozhodčí: Šír, Horák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 4 378. Třetiny: 2:2, 2:1, 0:0.

Karlovy Vary: Habal - J. Tomeček, Bičánek, Benák, Gulaši, Redlihs, Sičák - J. Svoboda, Gríger, T. Rachůnek - Bartek, Kůs, T. Rohan - Huna, Marosz, Gorčík - V. Tomeček, Vachovec, Flek. Trenéři: Oremus a Mlejnek.

Litvínov: Janus - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Duda, Vantuch, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - M. Hořava, Gerhát, Piroš - Jurčík, K. Reichel, J. Doležal - Válek. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Zlín vs. Liberec 2:1

Urputnému zápasu vládli dlouho oba brankáři. S nulou na ukazateli skóre pohnul až zlínský veterán Tomáš Žižka, jehož střela od modré čáry prošla až za Lašáka. Na gól však úspěšného střelce upzornili čároví rozhodčí, Žižka se proto radoval až s časovou prodlevou. Na začátku třetí části se povedlo Liberci vyrovnat, když po důrazu před Kašíkem doklepával puk do prázdné branky Martin Bakoš. Vítězný gól si však připsal domácí útočník Robert Říčka.

Juraj Jurík (Zlín): „Podali jsme dobrý a disciplinovaný výkon, za který jsme si vybojovali zasloužené tři body.“

Filip Pešán (Liberec): „Neodehráli jsme dobré utkání. Proti dobře hrajícím domácím jsme se prezentovali podrážděně, prohráli jsme na střely, vyhráli jsme na vyloučení, což jsou dvě statistiky, které vás v utkáních venku nemůžou dovést do vítězného konce. Myslím si, že jsme rozhodně nebyli lepším týmem. Trošku mě mrzí - podle mého názoru fatální - vyloučení dvě a půl minuty před koncem v útočném pásmu, které nic neřešilo a vzalo nám šanci s utkáním ještě něco udělat. To ale není důvod, proč jsme prohráli. Prostě vyhrál lepší domácí tým.“

Branky a nahrávky: 29. Žižka (Bukarts), 48. Říčka (Bukarts, Urbanec) - 41. Bakoš. Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 5 022. Třetiny: 0:0, 1:0, 1:1.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Cibák, Maruna - Čachotský, Roman Vlach, O. Veselý - Šťastný, Fořt, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Bulíř, Vampola, Birner - Bakoš, Lakatoš, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Jonák, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Plzeň vs. Třinec 1:3

Třinečtí zásluhou brankáře Hamerlíka udrželi v první třetině bezbrankový stav a po 47 sekundách druhé části hry se prosadil Vladimír Dravecký. Pak Jiří Polanský nachytal nepozorného gólmana Machovského, jeho protějšek Hamerlík dál držel náskok hostů. Domácím nepomohla ani kuriózní přesilovka pět na tři po dvou třineckých trestech za vyhození puku mimo led. Kudročovo snížení závěr zdramatizovalo, ale do prázdné branky rozhodl Ján Sýkora, explzeňský útočník.

Michal Straka (Plzeň): „Utkání jsme ztratili ve druhé třetině, kdy jsme hned na jejím začátku inkasovali a navíc jsme potom dostali ještě laciný druhý gól. Nepomohli jsme si ani hrou v přesilovce, když jsme jich měli dokonce osm a nepodařilo se nám ve třetí třetině proměnit ani tu pět na tři. Sehráli jsme to špatně, což se nám opakuje v posledních utkáních a stojí nás to body. Jak nám početní výhody nevycházejí, tak se pak přenáší nervozita na celé mužstvo. Klukům se nedá upřít snaha, ale nedaří se nám v koncovce. Za tři utkání jsme teď neskórovali ve hře pět na pět. Předtím nám to tam padalo, teď si však kluci v zakončení tolik nevěří.“

René Mucha (Třinec):„V první třetině nás výrazně podržel Peter Hamerlík, kterému můžeme poděkovat za výborný výkon. My jsme se nedokázali udržet na puku a dostávali jsme se pod tlak. Potom nám vyšel vstup do druhé třetiny a hodně nám pomohl šťastný gól na 2:0. Rozhodující moment zápasu přišel ve třetí třetině, kdy jsme ubránili přesilovku Plzně pět na tři. Soupeř nedokázal snížit a naopak nás to nabudilo. Už jsme si potom věřili, že můžeme zápas dotáhnout k vítězství. Bylo to vítězství vůle a děkuji celému týmu za obětavost.“

Branky a nahrávky: 58. Kudroč (Kracík) - 21. Dravecký (Žejdl, Irgl), 31. Polanský, 60. J. Sýkora (Tybor). Rozhodčí: Pavlovič, Pešina - Belko, Hynek. Vyloučení: 2:8. Bez využití. Diváci: 4 484. Třetiny: 0:0, 0:2, 1:1.

Plzeň: Machovský - Kudroč, Jeřábek, Kadlec, D. Sklenička, Kubka, Pulpán - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Lev - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - M. Beran, Přikryl, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Třinec: Hamerlík - Nosek, Linhart, Roth, M. Doudera (13. Hrabal), Slovák, Klesla - Irgl, Žejdl, Dravecký - J. Sýkora, Kopecký, Tybor - Marek Růžička, Plíhal, Svačina - Jašek, Polanský, R. Meidl. Trenéři: Dopita a Mucha.

Olomouc vs. Vítkovice 3:2 SN

Vítkovičtí se dostali k vyrovnání k nelibosti domácích poté, co byli za šarvátku s hvězdným Oleszem vyloučeni dva olomoučtí hráči. Hosté využili přesilovku už po devíti sekundách zásluhou Lukáše Kloka. Skóre otočily Vítkovice po chybě brankáře Konráda a snadném gólu Lukáše Kucsery. Jenže Olomouc zabojovala, díky přesné trefě Dávida Buce srovnala a v páté sérii nájezdů rozhodl střelou mezi betony Laš.

Zdeněk Venera (Olomouc): „Byl to vyrovnaný zápas, remíza byla po šedesáti minutách spravedlivá. Dali jsme rychlý gól, ale stejně rychle Vítkovice vyrovnaly, z toho jsme se vzpamatovávali dlouho. Pak jsme dostali smolný gól po chybě za brankou, ale stáhli jsme hru na tři lajny a podařilo se nám vytvořit si šance a vyrovnat. Nájezdy vyšly nám, jsme rádi za bod navíc. V říjnu tady Vítkovice prohrávaly, vyrovnaly v závěru a rozhodly v prodloužení, teď jsme získali bod navíc my.“

Ladislav Svozil (Vítkovice): „Odehráli jsme tady slušné utkání, mohli jsme mít tři body, mohli jsme být i bez bodu. Nájezdy jsou už loterií. Máme bod, chtěli jsme více. Ale hráli jsme dvanáct minut v oslabení, to se těžko vyhrává. K vyloučením se nechci vyjadřovat.“

Branky a nahrávky: 8. Řípa (Eberle), 46. Buc (Laš, Herman), rozhodující sam. nájezd Laš - 10. Klok (Balán), 22. Kucsera (Kolouch). Rozhodčí: Hradil, Lacina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:7, navíc Klok (Vítkovice) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5 129. Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0 - 0:0.

Olomouc: Konrád - Valenta, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek, J. Galvas - Laš, Herman, Buc - Vodný, Řípa, Eberle - T. Mikúš, Húževka, Kucharczyk - Jergl, Holec, Pekr. Trenéři: Venera a Tomajko.

Vítkovice: Kantor - Čerešňák, Kudělka, Štencel, Štich, Philipp, Klok - Olesz, Strapáč, Hovorka - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Balán, Burger - Tomi, M. Hlinka, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.

Pardubice vs. Sparta 4:6

Když sparťané zvyšovali ve 25. minutě na 3:0, zdálo se být po zápase. Jenže pak se děly věci. Za 90 sekund s asistencí brankáře Maxwella snížil junior David Tomášek, do pardubické branky se pak postavil nový muž Miroslav Kopřiva a Dynamo se rozjelo. Tomášek druhým gólem v čase 39:13 dokonal obrat. Ale ještě do přestávky vyrovnal po pěkné otočce na modré čáře z úniku Jan Buchtele, který pak asistoval u vítězné trefy Daniela Přibyla. Druhou branku v utkání si připsal i sparťanský obránce Michal Čajkovský.

Sparťan Michal Dragoun stíhaný pardubickými hráči.
Momentka z duelu Pardubice (v bílém) vs. Sparta.
Z duelu Pardubice vs Sparta. Velká šance hostujícího týmu.

Richard Král (Pardubice): „První třetina byla z naší strany katastrofální, na střely jsme prohráli nepochopitelně 4:19. Pak jsme sice na začátku druhé části dostali gól na 0:3, ale z hráčů najednou všechno spadlo a začali bruslit, dohrávat souboje, hrát s pukem a Spartu jsme dokázali přehrávat. Dostali jsme se do vedení 4:3, zbývalo jen 40 vteřin do přestávky. Hráče jsme ještě nabádali, aby neudělali chybu, ale jeden obránce šel napadat a druhý propadl na útočné modré čáře. Tím gólem jsme Spartu vrátili do hry. Třetí třetinu jsme byli střelecky aktivnější, ale po ojedinělé akci inkasovali. Dvě třetiny jsme hráli parádní hokej, ale chyby nás stály zápas.“

Zdeněk Moták (Sparta): „Z naší strany byl zápas jako den a noc. První třetina byla den, kdy jsme hýřili aktivitou a nápady. Druhá byla noc, protože jsme svojí nedisciplinovaností a nedůsledností přišli o poměrně luxusní náskok. Před třetí třetinou jsme si řekli, že nemůžeme inkasovat branku, která by nás stála zápas. Díky bohu jsme neinkasovali, ale naopak vstřelili dva góly, takže bereme tři body.“

Branky a nahrávky: 27. Tomášek (Maxwell), 35. Nahodil (Kaut, Orsava), 36. Marcinko (Čáslava, P. Sýkora), 40. Tomášek (Rapáč, Poulíček) - 7. Čajkovský (J. Mikuš, Hamilton), 17. Přibyl (Polášek, Netík), 25. Hamilton (Sabolič), 40. Buchtele, 49. Přibyl (Buchtele, Netík), 59. Čajkovský (Klimek, Hamilton). Rozhodčí: Šindler, Hrubý - Ondráček, Skopal. Vyloučení: 4:8, navíc Nahodil (Pardubice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 8 135. Třetiny: 0:2, 4:2, 0:2.

Pardubice: Maxwell (27. M. Kopřiva) - Nedbal, Čáslava, Štajnoch, Gregorc, Ščotka, L. Havlík, Bokroš, M. Šeda - Orsava, Nahodil, Kaut - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Poulíček, Tomášek, Voženílek - Rapáč, Cetkovský, Moučka. Trenéři: R. Král a M. Zadina.

Sparta: Pöpperle (40. Lukáš) - Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Netík, Přibyl, Buchtele - Hamilton, Klimek, Sabolič - Forman, J. Hlinka, Kumstát - Martin Procházka, Dragoun, A. Kudrna. Trenéři: Jandač a Moták.

Mladá Boleslav vs. Kometa Brno 4:1

Jediná sekunda chyběla k tomu, aby mladoboleslavský brankář David Rittich podruhé v sezoně udržel proti Kometě čisté konto. Ale po střele Kaberleho a teči Vojtěcha Němce nakonec domácí gólman inkasoval. Jenže jinak to byl pro Středočechy pohodový zápas. Krásné góly padaly po nápaditých kombinacích, dvakrát se trefil Tomáš Urban. Jakub Klepiš měl tři asistence a nepsanou zásluhu má i u čtvrté branky.

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): „Projevila se stoupající tendence. Poslední tři zápasy jsme odehráli velice slušně. Máme dobrý pocit z toho, že jsme to potvrdili. Vychází to od toho, že se nám zvedl pohyb. Zlepšily se nám také přesilové hry. Udělali jsme tam nějaké zásahy a jsme rádi, že to zatím vychází. Jsme velmi spokojení; šest bodů za víkend jsme neměli, ani nepamatuju.“

Karel Beran (Kometa Brno): „Splnilo se v první třetině přesně to, co jsme od Mladé Boleslavi očekávali - vytažení hráči, protečování, rychlé protiútoky a rychlý přechod do útoku. Z toho de facto padl první gól. Propadli jsme tam ve středním pásmu a byla situace dva na jednoho. Pak jsme ještě dostali gól v oslabení. Ve druhé třetině jsme po zbytečné chybě dostali třetí gól. Pak jsme v prostředku té třetiny měli náznak dvou šanci, které jsme neproměnili. Ve třetí třetině jsme se nevzdávali, chtěli jsme to změnit, ale nepodařilo se nám dát nějaký kontaktní gól. Ubránili jsme přesilovku soupeře pět na tři, dostali jsme gól ve čtyřech po pěkné akci. Jediná náplast byla dobře sehraná přesilovka na konci zápasu.“

Branky a nahrávky: 6. Lenc (Hyka, Klepiš), 14. Urban (Stříteský, Klepiš), 22. Hyka (Lenc), 56. Urban (D. Výborný, Klepiš) - 60. V. Němec (T. Kaberle, Špirko). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Bláha, Špůr. Vyloučení: 3:7. Využití: 2:1. Diváci: 3 467. Třetiny: 2:0, 1:0, 1:1.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Rýgl, Trončinský, Ovčačík, Kučný - Jarůšek, D. Výborný, Bárta - Hyka, Klepiš, Lenc - Pacovský, Urban, Klimenta - Musil, R. Hruška, Kubica. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Kometa Brno: Čiliak - Kuboš, T. Kaberle, Kováčik, Malec, Štindl, Trška - Ton, J. Hruška, Ostřížek - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - H. Zohorna, Dočekal, P. Mrázek - Vondráček, Koreis, Burian. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.