Tomáš Vincour z Komety přihlíží, jak brankář Zlína Libor Kašík dostává puk pod...

Tomáš Vincour z Komety přihlíží, jak brankář Zlína Libor Kašík dostává puk pod kontrolu. | foto: Jan SalačMAFRA

Extraliga: Kometa i Sparta prohrály, Litvínov dostal příděl od Olomouce

• 150
Litvínov zažil na Hané ostudný večer a schytal od Olomouce debakl 1:7. Nedařilo se ani brněnské Kometě. V moravském derby hosté střídali po třech minutách gólmana a ve Zlíně prohráli 3:4. Bez bodového zisku skončil také Liberec, který na západě Čech nestačil na Plzeň.

Hradec Králové poprvé na podzim porazil Mladou Boleslav, pod Bílou věží padaly góly i pěsti. O zápasnickou vložku se postarali Džerinš se Štichem.

Litvínov podruhé v sezoně prohrál 1:7, tentokrát s Olomoucí. V září dostal stejný příděl od Komety. Plzeň vstupovala do utkání s lídrem tabulky a obhájcem mistrovského titulu jako nejhorší tým na domácím ledě, nicméně tuto statistiku nepotvrdila a porazila Liberec 5:2.

Utkání 27. kola Tipsport extraligy sledujte zde

V Karlových Varech bylo k vidění nevšední drama, v závěrečné minutě třetí třetiny se trefily v rozmezí 13 sekund oba týmy a muselo se prodlužovat. Samostatné nájezdy lépe zvládli Piráti.

Druhý Třinec hostil předposlední Pardubice, ve třetí třetině srovnal díky Noskovi na 2:2 a v prodloužení rozhodl ten samý hráč o výhře domácích.

V libeňské O2 Aréně nevyšly oslavy osmdesátého výročí extraligy Spartě, s Vítkovicemi prohrála 3:4 po prodloužení. Utkání bylo součástí oslav historického jubilea, oba kluby na sebe v roce 1937 narazily v prvním kole tehdejší nejvyšší domácí soutěže.

Kometa padla v moravském derby na ledě Zlína a zakončila mizerný týden, kdy prohrála tři zápasy venku za sebou.

Hradec Králové - Mladá Boleslav 3:1

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Hradec slaví tříbodový zisk po urputné bitvě s Mladou Boleslaví. Domácí šli do vedení v 16. minutě, když se prosadil Newton. Americký bek se vstřelil i druhý gól. Ve druhé třetině využil početní převahu - od Bednáře dostal přihrávku přes šířku útočného pásma a pohotově zakončil. Mladá Boleslav sice na střely slušně sekundovala domácím (31:29), nicméně stihla jen snížit. V 36. minutě se posedmé v sezoně trefil Urban. Konečnou podobu výsledku dal gólem do prázdné branky Köhler.

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Odehráli jsme velmi dobrý zápas, hráči si zaslouží kompliment. Mladá Boleslav nepatří k našim oblíbeným soupeřům, což dneska potvrzovala. První třetinu jsme odehráli velmi dobře, i když jsme mohli proměnit další možnosti. Druhá třetina byla nahoru dolů, podržel nás brankář Rybár. Ve třetí části se hosté tlačili dopředu a my jsme měli spoustu příležitostí definitivně rozhodnout, ale proměnili jsme až tu poslední.“

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): „Do zápasu jsme nevstoupili špatně, pak se ale hra vyrovnala a my jsme si dali první gól vlastně sami. Druhá třetina odpovídala trendu té první, my jsme inkasovali v oslabení, ale pak jsme snížili. Do třetí části jsme šli s odhodláním skóre vyrovnat. Přes dobrou hru se nám to nepodařilo. I přes prohru nemůžeme hráčům vlastně nic vyčíst.“

Branky a nahrávky: 16. Newton, 29. Newton (Bednář), 60. Köhler (Bednář, Kukumberg) - 36. Urban (Lenc). Rozhodčí: Müllner, Novák (oba SR) - Hynek, Zíka. Vyloučení: 3:7, navíc Džerinš - Štich oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4676.

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Čáp - Červený, Džerinš, Šimánek - Bednář, Kukumberg, Köhler - Jarůšek, Dragoun, Picard - P. Beránek, T. Knotek, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

Mladá Boleslav: Lukáš - Holub, Stříteský, Jan Hanzlík, Kurka, Voráček, Štich, Trončinský - Jonák, Žejdl, Orsava - Klepiš, Vampola, M. Látal - Lenc, Musil, Hyka - Pabiška, Urban. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Olomouc - Litvínov 7:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Už začátek zápasu naznačil, jak se večer v Olomouci bude vyvíjet. Litvínov inkasoval po 93 sekundách z hole Holce a domácí spustili opravdu ostrou palbu. Po dvou třetinách vedli 5:0, přísně trestali jakékoliv zaváhání tentokrát mimořádně průchozí litvínovské obrany. V 42. minutě už to bylo 7:0. pohotově se trefil Eberle a Hübl posedmé lovil kotouč ze své sítě. Na střídačku přesto neodjel. Čestný úspěch hostí zaznamenal o sedm minut později po Reichlově snaze na hraně brankoviště Hořava. Třemi body zazářil proti klubu, kde vyrůstal, Matai.

Zdeněk Venera (Olomouc): „Zdaleka to nebylo tak jednoznačné, jak vypadá výsledek. Pro nás jsou podstatné tři body, dneska se moc nebránilo, Braňo Konrád měl v úvodu také dva zákroky, ve druhé části chytil trestné střílení. Zákroků měl více než brankář Vervy Hübl. Je dobré, že nám to tam napadalo, diváci si to konečně užili. Ale jsou to pořád jen tři body. A my jich musíme získat ještě hodně. Není důvod usínat na vavřínech.“

Radim Rulík (Litvínov): „Olomouc vyhrála jednoznačně, přehrála nás ve všech činnostech, vyhrála zaslouženě. Měli jsme čtyři zápasy venku, vyhráli jsme dva, s čímž jsme spokojeni. S dnešním výkonem ale určitě nikoliv. Možná ho ovlivnil výkon v úvodu a v závěru první třetiny, pak už jsme soupeře nedokázali zastavit.“

Branky: 2. Holec (T. Mikúš, J. Mikúš), 20. J. Knotek (Skladaný), 22. Strapáč (Eberle, Matai), 29. Matai (Skladaný), 36. J. Mikúš (Holec, Matai), 41. Laš (Skladaný), 42. Eberle (Ostřížek, Rašner) - 49. M. Hořava (K. Reichel, Trávníček). Rozhodčí: Šír, Pavlovič - Blümel, Zavřel. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 4012.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Matai, Rašner, J. Galvas - Skladaný, J. Knotek, Laš - T. Mikúš, J. Mikúš, Holec - Eberle, Ostřížek, Strapáč - Fořt, Herman, Burian. Trenéři: Venera a Tomajko.

Litvínov: J. Hübl - Gula, Kubát, T. Pavelka, Sörvik, F. Pavlík, Z. Sklenička, Kokeš - Gerhát, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, K. Reichel, Trávníček - Jurčík, Válek, Doležal. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Plzeň - Liberec 5:2

V bezbrankové první třetině za pozornost stály dvě šance: liberecký Bartovič zblízka trefil špičku Machovského betonu, na druhé straně střílel Pulpán přes clonící hráče a Will zasáhl na poslední chvíli vyrážečkou. Do prostředního dějství lépe vstoupili domácí, třemi rychlými góly získali kontrolu nad utkáním a poté ještě v 28. minutě zásluhou dokonalé rány zápěstím pod horní tyčku v podání Vondráčka zvýšili na 4:0. Hosté se pokoušeli vrátit do zápasu, před pauzou snížil Bartovič. Ve třetí třetině dál tlačili, na menší než dvougólový odstup ale nesnížili. Plzeň přežila v závěru zápasu libereckou přesilovku a sama poté ztvrdila vítězství ranou do prázdné branky. Podruhé se trefil Kubalík.

Úvodní buly vhodila v Plzni tenistka Barbora Strýcová.
Momentka z utkání Plzeň - Liberec

Jiří Hanzlík (Plzeň): „Skvěle nám vyšla desetiminutovka ve druhé třetině, kdy jsme nastříleli čtyři góly. Po zbytek hry jsme víceméně bránili. Po prvním inkasovaném gólu jsme začali dělat v obraně fatální chyby a opustili jsme naši hru. Je to spojené s naším postavením v tabulce, psychika hráčů je křehká. Rozhodně bych v tom nehledal problémy s fyzičkou, i když to tak může vypadat. Naopak Liberec i přes porážku podal skvělý výkon a vytvářel si tlak, který je daný nejen našimi chybami, ale i jejich kvalitou. Naše výsledky jsou trochu jako na houpačce. Dnes jsme měli i štěstí a skvěle nás podržel Machovský.“

Filip Pešán (Liberec): „Dnes jsme narazili na důrazný, urputný a odhodlaný tým. Nás srážely problémy v zakončení, kdy jsme v první třetině ani pořádně nezakončili dva samostatné nájezdy. Potom jsme v několika jasných šancích trefili jenom ležícího brankáře soupeře. Kdybychom to proměnili, tak by se asi zápas vyvíjel jinak. Plzeň ale získala náskok a s velkým odhodláním zápas dotáhla k výhře. Ještě mám jednu poznámku. Měli bychom se snažit vymýtit simulování. Škodí to průběhu zápasu i jeho atmosféře.“

Branky a nahrávky: 22. Indrák (D. Sklenička), 24. D. Kubalík (Frühauf, Hrnka), 24. Stach (Kadlec, Indrák), 28. Vondráček (Pulpán), 59. D. Kubalík - 40. Bartovič (J. Stránský), 48. Bližňák (J. Stránský, Jánošík). Rozhodčí: M. Petružálek, Pražák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 9:10, navíc Indrák - Jánošík oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3694

Plzeň: Machovský - Čerešňák, Frühauf, P. Kadlec, D. Sklenička, Slovák, Pulpán - T. Svoboda, Kracík, D. Kubalík - Indrák, Stach, Lev - Vondráček, Koreis, Hrnka - Vracovský, Preisinger, Johnson. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Liberec: Will (28. Bláha) - Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Derner - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Svačina, Bulíř, Radivojevič - J. Stránský, Bližňák, Bartovič - D. Špaček, Vantuch, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Karlovy Vary - Chomutov 4:5 po nájezdech

Karlovy Vary začaly výborně a už v čase 9:13 vedly po trefách Tuominena a Harkabuse 2:0. Strmeně v tu chvíli vystřídal v chomutovské kleci Král. Piráti se dočkali kontaktního gólu po dělovce Rutty od modré v 16. minutě, o rychlou odpověď se postaral Stloukal. Hra se vyrovnala, stejně jako počet střel. Další góly padaly až ve třetí třetině, na 2:3 snížil Sklenář a ve 48. minutě vyrovnal po Sklenářově přihrávce Skokan. Karlovy Vary byly blízko vítězství, 23 sekund před koncem závěrečného dějství se trefil Dvořák. Jenže o 13 sekund později odpověděl rychlou dorážkou při hře bez gólmana Vondrka. V samostatných nájezdech pak zakončil obrat Kämpf.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): „Naše mužstvo začalo dobře, první třetina byla z naší strany výborná, měli jsme dobrý pohyb, bruslili jsme, forčekovali, soupeř s tím měl starosti. Kolem půlky zápasu se to začalo překlápět ve prospěch Chomutova. Jeho hráči začali být agresivní, dohrávali souboje a šli hodně do brány. Jejich tlak vyústil ve vyrovnání. Je však neskutečná škoda, že když dáme 23 vteřin před koncem branku na 4:3, nejsme potom schopni odehrát standardní situaci ve středním pásmu, aby se k nám soupeř nedostal. Pak uděláme chybu v obranném pásmu a Chomutov i se štěstím vyrovnal, protože puk se po střele odrazil od brusle našeho hráče. V prodloužení jsme chtěli získat extra bod, ale k šanci jsme se vůbec nedostali. Nájezdy jsou pro nás dlouhodobě katastrofou.“

Petr Martínek (Chomutov): „Byl to parádní zápas se šťastným koncem pro nás. Samozřejmě škoda ztraceného bodu, chtěli jsme dnes urvat tři. Na druhou stranu zaplaťpánbůh za ty dva, protože konec byl neuvěřitelný. U nás je to pořád stejná písnička; v první třetině jdeme do zápasu, máme špatný pohyb, jako bychom na zápas nebyli připraveni. První třetiny zejména venku se nám nedaří. O přestávce po první třetině byla v kabině bouřka, něco jsme si tam řekli a od té doby jsme začali hrát náš hokej. Pořád jsme věřili, že to otočíme, šli jsme tomu naproti. Dostali jsme gól někdy asi 25 vteřin před koncem, ale pořád jsme za tím šli. Myslím, že bod jsme si zasloužili. Prodloužení a nájezdy jsou už vabank.“

Branky a nahrávky: 1. Tuominen (Mikulík, T. Rachůnek), 10. Harkabus (Gríger), 18. Stloukal (D. Kindl, Mullane), 60. T. Dvořák (Skuhravý) - 16. Rutta (Skinner, Huml), 44. Sklenář (Rutta, Skokan), 48. Skokan (Sklenář, J. Mrázek), 60. Valach (Flemming, Tomica), rozhodující sam. nájezd Kämpf. Rozhodčí: Pešina, Horák - Komárek, Rozlílek. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 3315.

Karlovy Vary: Honzík - Dujsík, Harant, Sičák, Rýgl, Benák, T. Dvořák - Mikulík, Tuominen, T. Rachůnek - Gorčík, Skuhravý, Vachovec - Stloukal, Mullane, D. Kindl - Flek, Gríger, Harkabus. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Chomutov: Strmeň (10. T. Král) - Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, Buchtela, J. Mrázek, Rutta, Chalupa - Vondrka, Huml, Tomica - Koblasa, Kämpf, Sklenář - Chlouba, Skokan, Poletín - Slavíček, Šťovíček, Lauko. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Zlín - Kometa 4:3

Zlín zaskočil favorita rychlými góly, už v čase 2:28 domácí vedli 2:0 a Čiliak šel na střídačku, do brněnské branky se postavil Vejmelka. Ve 13. minutě zvýšil na 3:0 rychlým blafákem talentovaný Chytil. Kometa se dlouho dostávala do zápasu, Kašík držel čisté konto až do 48. minuty. Poté začala na Zimním stadionu Luďka Čajky hokejová divočina. Kašíka překonal Erat, na druhé straně tvrdou ranou golfovým úderem kontroval Říčka, na 2:4 o chvíli později snížil Zaťovič a 62 sekund před třetí sirénou dal kontaktní gól Káňa. Víc už toho Kometa nestihla.

Martin Hamrlík (Zlín):„První třetina byla pro nás z říše snů. Hráli jsme to, co jsme si představovali. Brno ale poté začalo mít tlak a bránili jsme, co to šlo. Naše mužstvo se nadechlo po našem čtvrtém gólu. Kluci potom byli ve stresu, všichni si pamatovali, jak to dopadlo s Pardubicemi. Možná, že když budeme mít ještě pár takových zápasů, dojde hráčům, že se musí hrát celých šedesát minut. Každopádně nejde jim to vyčítat tak úplně, tlak Brna byl totiž obrovský.“

Kamil Pokorný (Brno): „Připravili jsme se o bodový zisk jednoznačně první třetinou. Ta byla matná, dostali jsme rychlé góly a bylo to 0:3. Poté jsme se zvedli, přehrávali jsme soupeře, ale nedařilo se nám dávat góly. Dostali jsme se nakonec i gólově do zápasu, čtvrtá branka Zlína nás ale položila. Snažili jsme se hrát se ctí až do konce, bohužel to ale na víc nevyšlo.“

Branky a nahrávky: 2. Bukarts (Honejsek, Kubiš), 3. P. Holík (Bukarts), 13. Chytil (Kubiš, Gago), 52. Říčka (Marušák) - 48. M. Erat (M. Kvapil, H. Zohorna), 53. Zaťovič (V. Němec, F. Dvořák), 59. J. Káňa II (Vincour, V. Němec). Rozhodčí: Hradil, Hribik - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 5222.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Blaťák, Bořuta, Žižka - D. Šťastný, P. Holík, Říčka - J. Ondráček, Roman Vlach, O. Veselý - Bukarts, Honejsek, Kubiš - Popelka, Chytil, Gago. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

Brno: Čiliak (3. Vejmelka) - O. Němec, Trška, Kováčik, Gulaši, Štencel, F. Král, Malec - M. Erat, Nečas, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, J. Káňa II - Miklík, V. Němec, Kvapil - Dostálek, H. Zohorna, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Třinec - Pardubice 3:2 po prodloužení

Předposlední Pardubice začaly ve Werk Areně skvěle, Hrubce ve třetí minutě zblízka překonal střelou zápěstím zkušený kanonýr Sýkora. Do první přestávky se skóre měnilo ještě dvakrát, nejprve se proti bývalým spoluhráčům prosadil Rákos, poté odpověděl svou premiérovou extraligovou trefou Poulíček. Pardubice vedly až do 55. minuty, kdy se od modré trefil Nosek. Ten samý hráč pak ukončil prodloužení.

Vladimír Kýhos (Třinec): „Nabádal jsem mužstvo, aby nic nepodcenilo, když jsme viděli sestavu Pardubic. Chtěli jsme začít se stejným nasazením jako v pátek proti Vítkovicím. Opak byl pravdou, vstoupili jsme do zápasu ležérně a vypadalo to, že si myslíme, že se soupeř porazí sám. Dostali jsme dva góly a prohrávali jsme. Štěstí se přikloní na stranu bojujícího mužstva, což byly Pardubice. Hrály výborně v obraně. I když jsme měli hodně střel, málo jich bylo z brankových situací. Hodně jich bylo od mantinelů, od modré, před bránu jsme nechodili, proto můžeme být šťastní za dva body. Hráče můžu maximálně pochválit za větší nasazení ve druhé a třetí třetině, kdy jsme ukázali sílu, bojovali a dokázali to otočit.“

Pavel Rohlík (Pardubice):V pátek jsme byli po prohraném utkání s Litvínovem zklamaní, protože jsme k tomu nepřistoupili ideálně. A dnes jsme jeli k obrovi, silnému mužstvu, se spoustou zraněných. Chyběli nám Rolinek, Klimenta, Redenbach. Byli jsme proto velmi pokorní, ale přesto jsme s tím chtěli něco udělat. I když máme jen bod, musím kluky pochválit. Byli jsme schopni vzdorovat i v této sestavě s juniory silnému mužstvu. Jsem spokojený.“

Branky a nahrávky: 13. Rákos (Roth, Dravecký), 55. Nosek (Marosz, Dravecký), 63. Nosek - 3. P. Sýkora (D. Tomášek, Hubáček), 15. Poulíček (P. Sýkora). Rozhodčí: Čech, Hejduk - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4095.

Třinec: Hrubec - Roth, Linhart, Krajíček, Kania, Nosek, M. Doudera - Hrňa, Marosz, J. Petružálek - Irgl, Kane, Adamský - Dravecký, Kreps, Rákos - J. Sýkora, Špirko, Martin Růžička. Trenéři: Kýhos, Mucha a B. Kopřiva.

Pardubice: Kacetl - Schaus, Ščotka, Nedbal, Čáslava, Leduc, Ovčačík, L. Havlík, Bokroš - P. Sýkora, D. Tomášek, Hubáček - Poulíček, Nahodil, Mallet - Panna, T. Kaut, M. Kaut - M. Rohlík, F. Zadina, M. Beran. Trenéři: P. Rohlík, V. Martinec a Mikeska.

Sparta - Vítkovice 3:4 po prodloužení

Sparta, která nastoupila v černých retro dresech, posedmé v řadě nevyhrála. Ať opět dala první gól a vedla po první třetině, nakonec se musela smířit s porážkou 3:4 po prodloužení a ukončením své vítězné série. Domácím hodně nevyšla druhá dvacetiminutovka, ve které Klok, Kolouch a Olesz otočili na 2:3. Sparta vydolovala alespoň bod, když v přesilovce pět na tři v závěru třetí třetiny propálil Dolejše Vrána. Prodloužení po pouhých osmnácti sekundách ukončil Roman přesnou ranou nad Pöpperleho vyrážečku.

Jiří Veber (Sparta): „Vítkovice měly výborný pohyb, první třetinu jsme se s tím výborně vypořádali. Ve druhé jsme ale po našich individuálních chybách, k nimž by nemělo docházet, inkasovali. A pak jsme nebyli schopni využít šance, které jsme si připravili. Chyběla nám důslednost a důraz. V prodloužení jsme hráli chvilku přesilovku a hned z protiútoku jsme dostali gól, o to porážka mrzí více. Prohráli jsme s Vítkovicemi potřetí, ale já bych se v tom nepitval. Ještě se v základní části jednou utkáme a věřím, že to otočíme.“

Jakub Petr (Vítkovice): „Rozhodla asi druhá třetina, kdy jsme vstřelili tři branky, což se nám tady moc často nestává. Ve třetí části jsme byli blízko tříbodovému zisku, ale fauly znamenaly dvojnásobnou přesilovku Sparty a ta je proti takovému soupeři těžko ubránitelná. Byly ale vidět mentalita a duch týmu, což je to největší, co bych z víkendu vyzdvihl. Hráli jsme na Spartě a v Třinci - u favoritů ligy - a máme tři body. Jsme přesvědčeni, že jsme na správné cestě, i když tam stále jsou fáze, kdy zkušenější soupeři nad námi dominují. Teď je na nás, abychom to potvrdili v dalších zápasech doma i venku proti soupeřům, kteří jsou v tabulce kolem nás.“

Branky a nahrávky: 4. J. Hlinka (P. Vrána), 26. A. Kudrna (Cingel, Uher), 58. P. Vrána (J. Mikuš, J. Hlinka) - 22. Klok (Roman, Kucsera), 32. Kolouch (D. Květoň, Vandas), 38. Olesz, 61. Roman. Rozhodčí: Lacina, Polák - Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 5751.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, J. Mikuš, Švrček, Kalina, Gernát, Nedomlel, Barinka - Klimek, P. Vrána, J. Hlinka - Uher, Cingel, A. Kudrna - Forman, Pech, Kumstát - M. Procházka, Černoch, O. Procházka. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Vítkovice: Dolejš - Sloboda, Klok, Hrbas, Baranka, Kovář, Výtisk - Tybor, Roman, Kucsera - Hudeček, Stastny, Olesz - Vandas, Kolouch, D. Květoň - Tomi, E. Němec, P. Zdráhal. Trenéři: Petr a Trnka.