Hokejisté Boleslavi se radují z gólu proti Kometě. Archivní foto.

Hokejisté Boleslavi se radují z gólu proti Kometě. Archivní foto. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Hokejová Boleslav si před baráží spravila chuť. Kladno porazilo Spartu

• 18
Ve skupině o udržení v hokejové extralize už o nic nejde. Zápasy 10. kola nemohly změnit pořadí. Do baráže s vítězem první ligy jde Mladá Boleslav, která si aspoň zlepšila náladu před soubojem s Ústím. Brněnskou Kometu porazila 3:2.

Sparta ztrácela v Kladně, nakonec vybojovala prodloužení. Ale v nájezdech o vítězství domácích rozhodl David Stieler.

Mladá Boleslav - Kometa Brno 3:2

Dvě branky vítězů vstřelil před nejnižší návštěvou ročníku 1120 diváků útočník Jan Plodek. Domácí si připsali první výhru pod novým trenérem Vladimírem Jeřábkem.

První třetina utkání přinesla vzhledem k důležitosti utkání i odpovídající kvalitu hry. Tempo zápasu připomínalo exhibici, ovšem s tím rozdílem, ža na obou stranách chyběly nápadité kombinace. Nebylo proto překvapením, že po prvních dvaceti minutách byl stav bezbrankový.

Druhé dějství již přineslo více vzruchu i díky většímu úsilí domácích, kteří se od prvních vteřin snažili zanechat před svými nejvěrnějšími příznivci kladný dojem. Skóre otevřel Plodek, který získal v útočném pásmu puk a po samostatné akci vyškolil hostující obranu i s gólmanem Trvajem.

Hosté ale zanedlouho vyrovnali díky proměněné přesilové hře, z které jim stačilo pouhých 11 vteřin. Pravý horní roh Valentovy klece vymetl Švaňhal.

Bruslařský klub se přesto snažil strhnout vedení na svou stranu a měl k tomu velkou příležitost v 34. minutě, když byl při sólovém úniku faulován Demel a za zákrok Protivného bylo nařízeno trestné střílení. Demelův záměr při nájezdu ovšem Trvaj vystihl. Přesto šli na druhou přestávku domácí za vedoucího stavu, když se podruhé v zápase zapsal mezi střelce Plodek, jenž úspěšně zakončil přesilovkovou kombinaci Středočechů.

Závěrečná část velmi připomínala svým obrazem úvodní dějství a oba týmy jen vyčkávaly na chybu soupeře. Mikuš orazítkoval tyč brněnské klece, což se podařilo v druhé části i Pabiškovi, góly tak přišly až v samém závěru.

Více jak tři minuty před koncem totiž trenéři Komety odvolali z branky gólmana a zkusili power play, čehož ovšem už po 11 vteřinách využil Pabiška a zvýšil. Po necelé minutě sice soupeř ještě stačil korigovat Stehlíkem, který si krásně položil brankáře Valenta, ale to bylo z obou stran vše a stav 3:2 se nezměnil ani při další hře Komety bez gólmana.

Vladimír Jeřábek (Mladá Boleslav): "Kvalita utkání určitě nebyla dobrá, ale my se musíme vzhledem k naší situaci neustále snažit, aby hráči byli motivovaní a snažili se hrát v tempu. Víme, co nás čeká, takže odevzdávat žádný zápas nesmíme."

Ladislav Lubina (Kometa Brno): "Není na tom utkání moc co hodnotit. Kvalita zápasu byla velmi nízká, což je v této fázi soutěže logické. Nás snad může pouze těšit, že jsme uhráli lepší výsledek než naposledy na Kladně."

Branky a nahrávky: 24. Plodek (Bahenský, Demel), 37. Plodek (Bahenský, Chaloupka), 58. Pabiška (Vrbata) - 27. Švaňhal (Ostrčil, Polodna), 58. O. Stehlík (Křivohlávek, Šenkeřík). Rozhodčí: Hrubý, Lacina - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:5, navíc Vrbata (Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 1 120. Třetiny: 0:0, 2:1, 1:1.

Mladá Boleslav: Valent - Hay, Mikuš, Chaloupka, Macháček, Benda, Lehikoinen, Marušák, Dudáš - Pabiška, Belay, Boháč - Vrbata, Plodek, Demel - Bahenský, Štefanka, Macho - Lenc, Tvrdík, Matějovský. Trenéři: V. Jeřábek a Hiadlovský.

Kometa Brno: Trvaj - Sova, Malec, Ostrčil, Protivný, Šenkeřík, Kempný - Širokovs, Meidl, J. Svoboda - Švaňhal, R. Procházka, Polodna - Jankovič, Křivohlávek, O. Stehlík. Trenéři: Lubina a Číhal.

Kladno - Sparta 4:3 po sam. nájezdech

Domácí trenér Tatíček nechal odpočívat Paterovu řadu, na druhé straně kouč Sparty Hořava přivezl k utkání hned devítku juniorů. V zápase se více myslelo na útočení než na bránění, nejzaměstnanější tak byli oba gólmani Cikánek a sparťan Novotný, který v první třetině hájil čisté konto proti osamocenému Kotrlovi, ten ovšem vystřelil vedle.

Skóre otevřel na začátku druhé části domácí obránce Šmach při početní výhodě. Pražané mohli následně srovnat Tonem a Pacovským, ale s jejich brejky si výborně poradil strážce kladenské klece.

Když během minuty zajistili Stieler a Dalecký svým premiérovým zásahem v nejvyšší soutěži Kladnu tříbrankový náskok, zdálo se, že se zápas v klidu dohraje. Dvě vteřiny před druhou sirénou se ovšem prosadil ranou mezi Cikánkovy betony rovněž svým prvním gólem v české nejvyšší soutěži hostující Přibyl a nastartoval tak svůj tým.

Sparťané ve třetí části srovnali náskok Kladna, když dvakrát využili přesilovku. Nejdříve se trefil dalším premiérovým zásahem junior Rubeš a po něm bek Gulaši při dvojnásobné početní výhodě. V prodloužení mohl zápas rozhodnout exsparťan v kladenských barvách Mrázek, ale netrefil prázdnou branku a došlo tak na nájezdy.

Při nich nebyl úspěšný ani jeden borec během prvních tří sérií. Následně si to "rozdali" kladenský Stieler a bývalý kladenský hráč Sacha Treille. Při prvních nájezdech byli oba úspěšní, při druhých pokusech se ale trefil už jen kladenský mladík a rozhodl.

Petr Tatíček (Kladno): "Z nasazených mladíků mě nejvíce potěšil Dalecký, nejen z toho důvodu, že vstřelil branku. Ale u dalších to bohužel z jejich strany tolik pozitivní nebylo. Pokud se týká dohrávání play out, myslím si, že je to nutné zlo, i když se samozřejmě přitom musí myslet i na diváky, kteří chtějí vidět svoje hráče. V dalších zápasech chceme dát příležitost dalším juniorům Strnadovi a Kuželovi."

Miloslav Hořava (Sparta): "Myslím si, že je nesmysl hovořit o tom, jestli by se play-out mělo či nemělo dohrávat, i když už prakticky o nic nejde. Systém je takhle nastavený a domnívám se, že je to ideální příležitost dát prostor talentovaným mladíkům. Musím však konstatovat, že dnes mě svým výkonem oproti předchozímu zápasu s Mladou Boleslaví zklamali. Tentokrát jim chybělo hlavně úsilí. Musí si uvědomit, že musí pracovat na sto procent v jakémkoli střetnutí či tréninku."

Branky a nahrávky: 23. Šmach (Bílek), 38. Stieler (Piskáček, D. Růžička), 39. Dalecký (Smoleňák, Kotrla), rozhodující nájezd Stieler - 40. Přibyl (D. Výborný, Ton), 45. Rubeš (S. Treille, Kafka), 49. Gulaši (Philipp, Ton). Rozhodčí: Homola, Polák - Vengřín, Poruba. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:2. Diváci: 1576. Třetiny: 0:0, 3:1, 0:2 - 0:0.

Kladno: Cikánek - J. Nedvěd, Drtina, Mrázek, Šmach, D. Růžička, Piskáček, Mnacjan - Smoleňák, Kotrla, Dalecký - Valský, Kalla, Bílek - Látal, Stieler, Eberle - Hovorka, Knotek, Bělohlav. Trenéři: Tatíček a Kopecký.

Sparta: Novotný - Sobotka, Gulaši, Philipp, Žovinec, Veselý, Husák, Macholda, Jakub Kolář - Ton, D. Výborný, Přibyl - Žálčík, Pacovský, Hromas - Kafka, Rubeš, S. Treille - Sovík, Bartánus, Tůma. Trenéři: M. Hořava a Rulík.