Dřina v atletické hale se hokejistům Vítkovic zajídala, písek chválili

Jeden z hráčů čínského klubu Čičihar Dragon na společném tréninku s vítkovickými hokejisty. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

4 2017
V minulých týdnech měl na povel hokejisty klubu Vítkovice Ridera především on. Kondiční kouč Igor Horyl přibližuje pro hokejisty neoblíbenou část sezony - letní přípravu na suchu.

Společná letní příprava vítkovických hokejistů začala před šesti týdny a ještě stále pokračuje. „A předcházelo jí přípravné období pro hráče. S trenéry jsme se domluvili, že jsme od začátku května zadali hráčům individuální tréninky. Počítali se s tím, že hráči přijdou fyzicky připravení na hlavní část přípravy,“ říká Igor Horyl.

Byli hráči poctiví a připravovali se sami?
Na začátku jsme udělali vstupní testy a zjistili jsme, že náš předpoklad, že hráči budou připravení, se potvrdil. Takže jsme hned od začátku nasadili kvapík, svižné tempo.

Na co jste se soustředili pak?
Využívali jsme veškerých prostředků, které máme, abychom nabrali sílu. Se sílou ovšem úzce souvisí rychlost a samozřejmě rychlostní obratnost, dynamika a podobně.

Jsme v Česku, úsilí hráčů sledujeme, přiznává trenér

Generální manažer a zároveň kouč týmu Vítkovice Ridera Jakub Petr neměl na pár týdnů na trénincích hlavní slovo. Přepustil ho kondičnímu kouči Igoru Horylovi. Na trénincích však nechyběl.

„Tréninků se zúčastňujeme, ale ne až tak aktivně, jak bývalo zvykem v minulosti, kdy trénink vedli hlavní kouč a asistenti. Je dobré tam být, pozorovat to,“ líčil Petr. „Jsme v českých podmínkách, takže bych lhal, kdybych neřekl, že sledujeme úsilí hráčů, hlavně v únavě. A všechno je to v pořádku,“ pochválil kouč přístup svých svěřenců.

Novinkou je, že realizační tým zařadil do letní přípravy i tréninky na ledě. „Mladí hráči jsou na to zvyklí, v akademii jsme to zavedli už před pár lety. Jsem zastáncem toho, že pilování individuálních dovedností je třeba dělat jedenáct, ne-li dvanáct měsíců v roce. Když vidíme tu nejvyšší úroveň třeba v NHL, tak víme, že pilování není nikdy dost.“

A v pondělí si mohl Jakub Petr udělat poslední „fajfku“ - k týmu se připojil Peter Trška, poslední podepsaná posila. „Doteď trénoval individuálně. Ale kluci ho znají, jeho zapojení nebude problém.“

Trénovali jste i na písku či ve vodě. Jsou netradiční prostředí výhodou?
Převážně jsme trénovali u nás v posilovně, využívali jsme i moderní atletickou halu, což se chlapcům leckdy nelíbilo, protože tréninky tam jsou velice náročné. Samozřejmě jsme využili pískové kurty nedaleko haly. To si chlapci pochvalovali, protože tam se promítne, jakou sílou disponují, i obratnost, protože písek je nestabilní prostředí, což s hokejem trochu souvisí. V neposlední řadě jsme využili prostředí wellness hotelu v Tatrách. Byli jsme tam na sjezdovce, v posilovně, na venkovním hřišti, kde jsme dělali různé varianty moderních tréninků, takzvané hit tréninky. Za těch deset dní, co jsme tam strávili, toho měli hoši až nad hlavu.

Nenarušilo vám „suchou“ přípravu, že hráči chodili na led také v červnu?
Trenéři měli tyto jednotky zaměřené na rozvoj herních činností jednotlivců a myslím, že taková forma tréninku dvakrát, třikrát za týden je neovlivní v letní přípravě.

Dá se říct, jaký je posun hráčů ve fyzické připravenosti za dobu letní přípravy?
Posuny jsou. Máme možnost dělat testy v průběhu přípravy, víceméně běžecké na zjištění anaerobní kapacity. A když jsme dělali testy tento týden po Tatrách, tak musím říct, že sto procent hráčů se zlepšilo ve výsledcích. A zlepšení je markantní.

Chodí za vámi hráči sami, abyste jim poradil, na čem zapracovat? Chtějí se sami zlepšovat?
Vždycky spolu diskutujeme a někteří hráči, kteří vědí, že nejsou s kondicí na takové úrovni, jak bychom si představovali, mají třikrát týdně kondiční trénink navíc.

Řešíte s hokejisty i stravu?
Strava se řeší, ale dospěli jsme do stadia, kdy hráči mají své výživové poradce a s nimi konzultují stravu. Například i na soustředění si řada hráčů přivezla svoje doplňky, ne jenom výživy, ale měli i svou připravenou stravu, případně si zajeli koupit, co potřebovali. Také v hotelu se nám snažili vyjít vstříc, aby jídelníček odpovídal energetickému výdeji, který jsme tam měli.

Čínští hokejisté odkoukávali tréninkový systém

Jeden z hráčů čínského klubu Čičihar Dragon na společném tréninku s...

Jeden z hráčů čínského klubu Čičihar Dragon na společném tréninku s vítkovickými hokejisty.

Čtveřice hráčů, gólman a trenér z čínského klubu Čičihar Dragon v pondělí vyjela na led spolu s hokejisty Vítkovic. „V Číně zažívá hokej obrovský boom a tamní představitelé mají velký zájem na tom, aby se jejich kluby inspirovaly v hokejově vyspělých zemích,“ uvedl výkonný ředitel ostravského klubu Petr Handl. „Zaujali jsme i tím, že se tu konalo mistrovství světa.“ Čínský trenér Zhou Yudi si tak na ledě natáčel videa, hráči zkoušeli držet tempo těch vítkovických. „Je to pro nás příležitost. Český hokej má ve světě dobré jméno. My jsme rádi, že se tu můžeme přiučit třeba i systém tréninků,“ zmínil kapitán čínského týmu Zhang Wenqinghuai. „Drželi se, byli nadšení,“ podotkl vítkovický kouč Jakub Petr.

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Program extraligy: mistrovský Třinec na úvod přivítá Kladno s Jágrem

Třinecký Martin Růžička oslavuje s pohárem pro vítěze hokejové extraligy.

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který...

Bek Mašín podepsal novou smlouvu s Tampou. Chci prorazit do NHL, říká

Dominik Mašín

Hokejový obránce Dominik Mašín podepsal nový dvoucestný roční kontrakt s Tampou Bay. Finanční...

Kleknu, odrazím se a nic. Když extraligový objev mění led za kolečka

Gólman Dominik Frodl během přípravy na sezonu.

Jako brankářský nováček okouzlil hokejovou extraligu. A v nové sezoně bude chtít Dominik Frodl...

Bývalý kapitán Nashvillu Johnson spáchal sebevraždu, tvrdí policie

Greg Johnson v dresu Nashvillu

Bývalý kapitán hokejistů Nashvillu Greg Johnson, jenž zemřel 7. července ve 48 letech, spáchal...

Těžký život Stanley Cupu. Do slavného poháru se močilo, kopalo i sázelo

Stanley Cup zažil za 126 let své existence spoustu neuvěřitelných příhod.

Vítězové NHL mají na rozdíl od ostatních zámořských lig jedno zvláštní právo - v létě mohou strávit...

Další z rubriky

Kladno má další posilu z Kanady. Přichází obránce Austin

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Hokejisté extraligového nováčka Kladna získali do týmu další kanadskou posilu. Obranu Rytířů...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani...

Litvínovský Hübl zaútočí na legendu Hlinku, nastoupí do 17. sezony

Hráči Litvínova slaví gól v síti Karlových Varů.

O týden dříve, než bývalo zvykem, vyjeli na led extraligoví hokejisté Litvínova. Verva v minulé...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz