Sparťanský gólman Jan Chábera se otáčí za sebe, kde skončil puk. V brance - derby vyhrála Slavia. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Hokejisté Vítkovic prohráli s Třincem v nájezdech. V derby znovu uspěla Slavia

• 34
Vítkovičtí hokejisté ve šlágru 17. kola extraligy smazali čtyřbrankový náskok Třince a zápas dovedli do samostatných nájezdů, v nich však už tahali za kratší konec a prohráli 4:5. Rozhodl Vojtěch Polák. Pražská Slavia letos zdolala Spartu i podruhé. Z ledu svého městského rivala si odváží výhru 3:2.

Pardubičtí vyhráli nad Libercem 5:4 díky trefě Rastislava Špirka z trestného střílení v poslední minutě.

Brněnská Kometa se těší z třetí výhry v sezoně, Kladno zdolala 4:1. Přesto ale Jihomoravané ztrácí deset bodů na třináctou pozici.

O výsledku utkání Zlína s Litvínovem rozhodly až samostatné nájezdy. Vítěznou trefou se v nich prezentoval hostující Viktor Hübl. Zápas skončil 5:4 pro Severočechy.

Mladá Boleslav si na úřadujícího mistra z Karlových Varů vyšlápla i podruhé v sezoně. Na domácím ledě zvítězili Středočeši 4:2.

České Budějovice doma nestačily na Plzeň, prohrály 1:3. Hosté se díky výhře srovnali v čele tabulky s Vítkovicemi a Třincem na 32 bodech.

Sparta - Slavia 2:3

Zápas jsme sledovali v on-line reportáži

Tradiční souboj pražských S se odehrál před rekordní návštěvou tohoto ročníku extraligy - 11 551 divákem. Stejně jako první setkání těchto soupeřů patřil i tento duel slávistům. Rozhodly pasáže mezi 46. a 49. minutou. Nejprve v oslabení ujeli Červenka s Vondrkou a druhý jmenovaný získal hostům náskok. Rozhodující trefa Lukáše Havla padla naopak v přesilovce. Snížení Jakuba Langhammera už přišlo pozdě, Sparta srovnat nedokázala.

Dále čtěte: Smutný hrdina derby: Gól bych vyměnil za vítězství

Pavel Hynek (Sparta): "V první třetině se hrál hodně taktický hokej, byla to opatrná bitva. Góly to pak trochu rozproudily. Zápas se rozhodoval v přesilovkách, my jsme byli prostě o jeden gól kratší."

Jiří Čelanský (Slavia): "Bylo to utkání hodné derby. Obě mužstva vycházela ze začátku hodně opatrně za zajištěné obrany. Jsme samozřejmě rádi, že jsme celý zápas tahali za delší konec a Spartu jsme nepustili do většího tlaku kromě přesilových her. Přesilovky zápas dneska taky rozhodly. Hráčům musíme poděkovat za stoprocentní nasazení a disciplinovanou hru."

Branky a nahrávky: 28. Gulaši (Vykoukal, Netík), 53. Langhammer (Ton, Netík) - 26. Žižka (Beránek), 46. Vondrka (Červenka), 49. Havel (Kadlec, Červenka). Rozhodčí: Šindler, Šír - Kreuzer, Jindra. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.551. Třetiny: 0:0, 1:1, 1:2.

Sparta: Chábera - Vykoukal, Gulaši, J. Mrázek, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec - Ton, Broš, Hromas - D. Výborný, Hlinka, Netík - Látal, Langhammer, Ručinský - Hrdel, Koreis, Podlešák. Trenéři: Hynek, F. Výborný a Dušek.

Slavia: Neruda - Kadlec, Vašíček, Roth, Kolařík, Drtina, Žižka, Sloboda, Špelda - D. Hruška, Beránek, Doležal - Havel, Červenka, Sklenář - Branda, V. Růžička ml., Vondrka - Endál, Jelínek, M. Čermák. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Pardubice - Liberec 5:4

Ani dva góly v rozmezí pouhých sedmnácti vteřin hokejisty Liberce nepoložily. Severočeši prohrávali po trefách Zohorny a Sýkory z 34. minuty 1:3, přesto bojovali dál a po třech asistencích jejich tahouna Petra Nedvěda srovnávali v 57. minutě na 4:4. Gólu Rastislava Špirka však už oponovat nestihli. Nebylo divu, po Špirkově úspěchu z trestného střílení zbývalo do konce šedesáté minuty pouze 51 vteřin.

Jan Votruba (Pardubice): "Jsem rád, že se nám povedlo tento zápas vyhrát, jsou to pro nás velice cenné tři body. První třetina se nám nepovedla, náš výkon nebyl optimální. Od druhé jsme se zvedli, kluci byli aktivnější a nakonec soupeře se štěstím porazili. Neměli bychom si ale nechávat utéci dvě dvougólová vedení."

Jiří Kalous (Liberec): "Podařilo se nám dvakrát dotáhnout dvoubranková vedení soupeře, nakonec o utkání rozhodla naše chyba v samém závěru. Inkasované góly jsme soupeři sami nabídli svou nedůsledností. Z konečného výsledku jsem zklamán."

Branky a nahrávky: 23. Cetkovský (Genoway), 34. Zohorna (Koukal), 34. P. Sýkora (Jillson, Pivko), 49. P. Sýkora (Špirko), 60. Špirko z trestného střílení - 31. Hlaváč (DeSantis), 35. Hunkes (DeSantis, P. Nedvěd), 52. Čakajík (P. Nedvěd), 57. Víšek (P. Nedvěd). Rozhodčí: Jeřábek, Minář - Kis, Prchal. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. Diváci: 9125. Třetiny: 0:0, 3:2, 2:2.

Pardubice: Hašek - Kočí, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Jillson - P. Sýkora, Špirko, Pivko - Zohorna, Koukal, Starý - Cetkovský, Genoway, Somík - Buchtele, Kousal, Rákos - Klejna. Trenéři: V. Sýkora a Votruba

Liberec: Pinc - Hunkes, DeSantis, Derner, Moravec, Čakajík, Spiller, Jareš, Rýgl - Hlaváč, P. Nedvěd, Podkonický - Nedorost, Kašpařík, Bartovič - Víšek, Plodek, Klimenta - Blatný, Vantuch, Packard. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Vítkovice - Třinec 4:5 SN

Hrdinou první poloviny zápasu se stal Martin Růžička. Objev letošní sezony se na vedení Třince 4:0 podílel dvěma trefami a jednou asistencí. Málokterý z 9573 diváků, kteří vyprodali ostravskou ČEZ arénu, v tu chvíli ještě věřil v drama. Jenže Vítkovičtí se letos nevzdávají bez boje. Do zápasu je ještě ve druhé části hry dostal Ujčík, v úvodu třetí části ho gólově podpořili Kvapil, Burger a navrch ještě Stehlík. Po šedesáti, ba ani pětašedesáti minutách tak vítěz znám nebyl, rozhodly o něm až úspěšné nájezdy v podání hostujících Poláka a Polanského.

Alois Hadamczik (Vítkovice): "Třinec nastoupil dobře, předčil nás v produktivitě. Z prvních dvou šancí dal dva góly, to vám na klidu moc nepřidá. Druhá třetina byla velmi špatná, špatně jsme obsazovali hráče v obranném pásmu. Impulsem byl ale Ujčíkův gól na 1:4. V kabině jsme si řekli, že je třeba více chodit do branky, nahazovat puky na branku a kvůli lidem odehrát závěr utkání na sto procent."

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Měli jsme problém na začátku třetí třetiny, kdy jsme nezachytili vítkovický nástup. Chtěli jsme to uklidnit oddechovým časem po třetím gólu, ale není to jednoduché. Domácí šli strašně nahoru. Hrozilo, že zápas úplně ztratíme, byli jsme na pokraji prohry. Ale hráči se zase dokázali zvednout. Potom už jsme měli znovu šance i my, Tomas jel třeba sám na branku. Za celkový průběh výsledek odpovídá."

Branky a nahrávky: 39. Ujčík (Štefanka, Sičák), 42. Kvapil (Štefanka, Malík), 43. Burger (Klimek, Varaďa), 45. Stehlík (Varaďa, Burger) - 8. M. Růžička (Polanský), 9. Polanský (Kohn, Zíb), 25. M. Růžička (Hrabal, Kohn), 28. Hrabal (Kohn, M. Růžička), rozhodující samostatný nájezd Polák. Rozhodčí: Hradil, Mikula - Tošenovjan, Vengřín. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. Diváci: 9573 (vyprodáno). Třetiny: 0:2, 1:2, 3:0 - 0:0.

Vítkovice: Štěpánek - Sičák, Malík, Kuboš, Stehlík, Jurečka (32. Voráček), Rehák (30. Trnka) - Klimek, Burger, Hubáček - Treille, Štefanka, Varaďa - Ujčík, Vrána, Kvapil - Roman, R. Hruška, Szturc. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Třinec: Hamerlík - Zíb, Hrabal, Seman, Malec, Cartelli, Výtisk, Lojek - Kohn, Polanský, M. Růžička - D. Květoň, Peterek, Martynek - Tomas, Polák, Bonk - Kanko, Ostřížek, Pospíšil. Trenéři: Marek a Kopřiva.

České Budějovice - Plzeň 1:3

Zápas jsme sledovali v on-line reprotáži

Kouzlo Dušana Salfického trvá dál. Po návratu brankářského veterána do Plzně zvítězili Plzeňští už pětkrát v řadě, vezou výhru i z Českých Budějovic. O vítězi se rozhodovalo v polovině utkání, kdy hosté po brankách Dobrovolného a Tvrdíka odskočili už na 3:0. Zápas přinesl zajímavý minisouboj bratrů Kovářových. Plzeňský útočník Jan se při trestném střílení rozjel na Jakuba, svého staršího bratra v brance domácích ale nepřelstil.

Milan Kupka (České Budějovice): "Soupeř dobře bruslil, byl lepší v osobních soubojích a my si dovolili takový luxus pustit Plzeň do tříbrankového vedení. Naši hráči se snažili něco s výsledkem udělat, ale jejich snaha přišla vniveč."

Marian Jelínek (Plzeň): "S výsledkem jsme spokojeni, s předvedenou hrou ale už ne. Ve třetí třetině jsme špatně sehráli přesilovky, ale čeho si cením, nepustili jsme soupeře do tlaku a měli jeho hru stále pod kontrolou. Kováře jsme poslali na trestné střílení proto, že se mu tato činnost daří v trénincích, ale že pojede proti bratrovi, to nehrálo žádnou roli."

Branky a nahrávky: 37. Sailer (Vydarený, Gulaš) - 10. Adamský (M. Heřman, Benda), 28. Dobrovolný (Kracík, Vampola), 32. Tvrdík (Vampola, Benák). Rozhodčí: Jebavý, Kubeš - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 5208. Třetiny: 0:1, 1:2, 0:0.

České Budějovice: Jakub Kovář - L. Poživil, Vydarený, Snopek, Melichar, Macháček, Gřegořek, Jank - Kotrla, Mertl, Veselý - M. Hudec, Mikeska, Melichárek - Gulaš, Vak, Hřebejk - L. Květoň, Šimánek, Sailer. Trenéři: Tlačil, Kupka a Gula.

Plzeň: Salfický - Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda, Dobrovolný - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Vampola, Kracík, Matějovský - Scofield, Jan Kovář, Tvrdík - Adamský, M. Heřman, Dvořák. Trenéři: Jelínek, Razým a Pejchar.

Mladá Boleslav - Karlovy vary 4:2

Mladá Boleslav to letos na Karlovarské umí. Na západě Čech zvítězila 4:3. Doma směřovala za výhrou od druhé třetiny a získala čtyřbrankový náskok. O naději na první čisté konto kariéry přišel domácí brankář Michal Valent v 50. minutě, kdy snižoval Hluchý. Soubor "bezejmenných" Středočechů se po krizové první sezoně v extralize dál drží v klidném středu tabulky. Momentálně mu patří sedmá pozice.

Vladimír Čermák (Mladá Boleslav): "Vary vstoupily do utkání velice dobře a nás podržel brankář Valent. Tím, že jsme první třetinu dohráli 0:0 a povedl se nám vstup do druhé části, tak se zápas začal lámat na naši stranu. Potvrdili jsme to i ve třetí třetině."

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Se vstupem do druhé třetiny jsme inkasovali dva góly, což se opakovalo i ve třetí části. Boleslav byla velice důrazná v předbrankovém prostoru a vytěžila z toho branky. Jediné pozitivum ze zápasu pro nás je skutečnost, že jsme to za stavu 4:0 nezabalili a snažili se to trošičku zdramatizovat. Na bodový zisk to ale nestačilo."

Branky a nahrávky: 24. Bahenský (Gajovský, Němeček), 39. T. Sýkora (J. Kasík), 42. Nouza (T. Sýkora), 46. Macho (Gajovský, Fabuš) - 50. Hluchý (Tribuncovs), 53. Kristek (Hluchý, Hájek). Rozhodčí: Salminen (Fin.), Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5, navíc Skuhravý (K. Vary) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3740. Třetiny: 0:0, 2:0, 2:2.

Mladá Boleslav: Valent - Žabka, J. Kasík, Šterbák, Duben, Lehikoinen, Jiruš, Němeček - Pabiška, R. Král, Sup - Nouza, T. Sýkora, Boháč - Šagát, Macho, Fabuš - Bahenský, Gajovský, Handlovský. Trenéři: V. Čermák a Šejba.

Karlovy Vary: Sáblík - Němec, Prošek, Dobroň, Hájek, Tribuncovs, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Pletka - Melenovský, Kristek, Hluchý - Dej, Pech, Košťál - Zucker, Kuběna, Zaťovič. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

Zlín - Litvínov 4:5 SN

Dlouhých šestnáct zápasů bez vystřídání vydržel v brance zlínský gólman Jakub Sedláček. V tom sedmnáctém umožnil letošní premiéru Tomáši Štůralovi. Ten však na utkání nebude vzpomínat rád: ve 49. minutě tropil hlouposti a od spoluhráče Bořuty inkasoval vlastní gól. Zlínští prohrávali 3:4, od "nulového" víkendu je zachránil domácí kanonýr Jaroslav Balaštík. Přesto si po páteční výhře Liberce veze ze Zlína vítězství i druhý severočeský klub. V nájezdech tak určil šťastný střelec Viktor Hübl.

Rostislav Vlach (Zlín): "Hokej v našem podání je v poslední době hodně upracovaný až těžkopádný. Kluci se snaží, ale to bohužel nestačí. Hráli jsme nyní dva zápasy doma, máme pouze jeden bod, což nás vůbec netěší. Věříme, že se náš výkon zlepší. Nešťastný gól byla shoda náhod, brankář Štůrala vyjel zbytečně z brány, Bořuta zazmatkoval a dal gól do vlastní sítě."

Jiří Šlégr (Litvínov): "Po vyhraném zápase se vždy hodnotí dobře. Klíčový okamžik byl v závěru druhé třetiny, když domácí nevyužili dvě přesilovky pět na tři. Nás to naopak nabudilo. Mužstvo si začalo věřit, že může dnešní zápas otočit a vyhrát. To, že jsme nezískali tři body je škoda, neboť jsme poté inkasovali gól. Nakonec vezeme ze Zlína dva body, což je však pro nás velkým úspěchem."

Branky a nahrávky: 2. Roman Vlach (Kubiš), 19. Balán (F. Čech, Míka), 30. Balaštík (Linhart), 51. Balaštík (Leška) - 18. Lukeš (Jánský, Pilař), 25. V. Hübl (Jenáček, Pilař), 43. Jenáček (Švarný, Kubát), 49. Trávníček, rozhodující samostatný nájezd V. Hübl. Rozhodčí: Hribik, Pešina - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení 0:1. Diváci: 4243. Třetiny: 2:1, 1:1, 1:2 - 0:0.

Zlín: Štůrala - Hamrlík, Linhart, Nosek , Švrček, Bořuta, Kučný, Míka, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, Kollár, Rachůnek - Kubiš, Roman Vlach, Sivák - Záhorovský, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdíra.

Litvínov: Franěk - Kroupa, Pilař, Švarný, Gureň, Punčochář, Skuhrovec, Kubát, Stříteský - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - J. Černý, Vopat, Trávníček - Majdan, Gerhát, Heinisch. Trenéři: Kučera a Šlégr.

Kometa - Kladno 4:1

Ještě po první třetině to v Brně vypadalo na další marný boj Komety. Kladenští se na jejím konci ujali vedení díky Paterově gólu. Další dějství ale znamenalo obrat. Dvěma brankami orámoval třetinu Roman Erat: v 21. minutě se prosadil v sólovém úniku, v 38. minutě trefil vedení nekompromisní ranou. V závěru zápasu ještě domácí dvakrát potěšili diváky.

Branky a nahrávky: 21. Erat (J. Novák), 39. Erat (Huml), 50. Dopita, 55. J. Novák (Bičánek, Huml) - 19. Patera (Kalla, V. Kameš). Rozhodčí: Svoboda, Turčan - Rozlílek, Pavlovič. Vyloučení: 12:11. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7063. Třetiny: 0:1, 2:0, 2:0.

Kometa: Trvaj - Richter, Kempný, Koma, Bičánek, J. Novák, Ovčačík - Bourret, R. Procházka, R. Dlouhý - Erat, Dopita, Selingr - Šindel, Huml, Vondráček. Trenéři: Pazourek a Baďouček.

Kladno: M. Kopřiva - V. Kameš, F. Kaberle, Mudroch, Šmach, Toman, J. Dlouhý - Diviš, Patera, Tomajko - Valský, Čurilla, Bělohlav - Bílek, Kalla, Frolík - Eberle, Stieler, Kuchler. Trenéři: Müller a P. Kasík.