Hokejisté Vítkovic oslaví v pátek 30 let od zisku mistrovského titulu

DLOUHÉ ČEKÁNÍ. Vítkovice se letos drží nahoře. Dočkají se po dlouhé době úspěchu? | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

31 2011
Letos je to 30 let, co hokejové Vítkovice získaly poslední titul. Připomenou si to při pátečním utkání s Kometou Brno, v němž hráči nastoupí v replikách dresů z roku 1981.

"Titul klub tehdy získal v polovině března. To už se ale letos bude hrát play-off – a do toho jsme nechtěli oslavami zasahovat," řekl vítkovický mluvčí Zdeněk Janiurek.

Jak bude klub slavit? Poprvé v historii vyjedou vítkovičtí hokejisté k utkání v retrodresech – tedy v replikách dresů, ve kterých jejich předchůdci získali před třiceti lety titul.

"Z firmy, kde jsme si je nechali dělat, nám je přivezou v pondělí. Jsou z odlišného materiálu než současné dresy. Jsou silnější, nejsou děrované," popisoval Janiurek. Až pak si budou moci dresy v netradiční červené barvě vyzkoušet také hráči aktuálního kádru, kteří jsou zvyklí na bílou a modrou verzi.

Ovšem připomenutí třicet let starého titulu nebude jen o dresech. Fanoušci, kteří se na zápas s Kometou vypraví, budou moci zatleskat většině členů mistrovského kádru. Ty totiž klub na utkání pozval – a o přestávce mezi třetinami přeberou prozatím poslední vítkovičtí mistři pamětní plaketu.

Pro speciální připomínku vytvořil klub nové logo

Speciální logo Vítkovic znázorňující 30 let od zisku titulu

Tak jako se vyvíjejí a mění klubové dresy, upravují se do moderní podoby také klubová loga. A protože hokejové Vítkovice si nyní připomínají zisk prozatím posledního mistrovského titulu, který dobyly přesně před třiceti lety, připravily pro vzpomínkovou akci speciální logo. Oproti tomu současnému je jeho dominantou tradiční rytíř Vítek a doplňují ho i letopočty, které vyjadřují 30 let od titulu.

Sestava z roku 1981
Brankáři
Jaromír Šindel, Luděk Brož
Obrana
Bohumil Kacíř, Jaroslav Lyčka, Milan Figala, Karel Dvořák, Milan Mokroš, Pavel Stankovič, Ivan Horák, Milan Šumichrast, Vladimír Kadlec
Útok
Miroslav Fryčer, Ladislav Svozil, Jaroslav Vlk, František Černík, Zbyněk Neuvirth, Miloš Říha, Radoslav Kuřidým, Miloš Holaň starší, Miloš Krayzel, Vladimír Stránský, Pavel Prorok, Miroslav Venkrbec, Ľubomír Zábojník, Lumír Kotala

"Budou se tak moci znovu ukázat fanouškům. Klub jim tak chce poděkovat za to, co pro něj udělali," poznamenal Zdeněk Janiurek.

A bývalí vítkovičtí hokejisté si kromě poděkování a plakety odnesou na památku i repliku červeného dresu se svým jménem. Mnozí z nich se na tuto akci těší. "Hodně jich říkalo, že přijedou," potvrdil vítkovický mluvčí. "Zatím se omluvil pouze Milan Mokroš."

Vítkovičtí fanoušci se tak mohou těšit třeba na nejproduktivnějšího hráče mistrovské sezony Miroslava Fryčera, který nyní trénuje v Itálii, nebo třeba na Miloše Říhu, který v současnosti vede v ruské KHL celek Atlant Mytišči. "Říkal, že chce přijet," uvedl Janiurek.

Chybět by neměl ani tehdejší vítkovický gólman Jaromír Šindel, samozřejmostí je účast bývalých hráčů, kteří v klubu stále pracují. Patří k nim klubový prezident František Černík, sportovní manažer Ladislav Svozil či trenéři Radoslav Kuřidým, Jaroslav Vlk a Miloš Holaň starší.

Klíčové body tým získal právě v červených dresech

Retro dres hokejových Vítkovic z roku 1981

Psal se 15. březen 1981 a hokejové Vítkovice nastoupily k poslednímu utkání sezony v tehdejším Gottwaldově. V červených dresech, které byly určeny pro zápasy na hřištích soupeřů, ostravský celek zvítězil 4:2 – a tím si vybojoval titul mistrů republiky.

Ale vítkovičtí hokejisté oblékli tyto červené dresy i v domácím prostředí a přinesly jim štěstí. Šest kol před koncem soutěže totiž hostili České Budějovice, s nimiž v předchozích třech duelech prohráli. A před vlastním publikem je v netradiční variantě dresů přehráli 7:3. Bodově se tak na svého soka dotáhli a ve finiši brali díky výhře v Gottwaldově titul.

"Ten svůj původní červený dres, ve kterém jsme vyhráli titul, mám pořád doma," řekl člen vítkovického mistrovského kádru Jaroslav Vlk. Teď se všichni vítkovičtí mistři dočkají červených dresů znovu. Klub všechny pamětníky titulu obdaruje replikou červeného dresu s jejich jmenovkou.

"Určitě tu bude také Bohumil Kacíř, účast potvrdili rovněž Jaroslav Lyčka, Miloš Krayzel a Vladimír Stránský," vypočítával Janiurek. "U Zbyňka Neuvirtha záleží na zdravotním stavu a možnosti vycházek při nemocenské."

A na led by měl své tehdejší svěřence doprovodit i bývalý vítkovický trenér Jan Soukup. Vstupenky na utkání s Kometou Brno, které začne v pátek 4. února v 17.30 hodin, jsou již v prodeji v ostravské ČEZ Aréně. Stojí 100 korun.

K mání budou i speciální upomínkové tiskoviny a plakáty, tradiční zápasový bulletin Rytíř Vítek nabídne zvláštní číslo, ve kterém se ohlédne za mistrovskou sezonou 1980/1981.

Vlk má svůj původní dres doma, zůstala mu také přilba

V mistrovské sezoně 1980/1981 patřil Jaroslav Vlk k nejproduktivnějším hráčům Vítkovic. Ve 38 odehraných zápasech nasbíral 52 kanadských bodů za 25 branek a 27 asistencí. Lepší byli jen Miroslav Fryčer a Ladislav Svozil. A služby Jaroslava Vlka využívají Vítkovice i nyní. Teď už sice nestřílí góly, ale učí základům hokeje malé naděje – trénuje přípravku a třetí i čtvrtou třídu.

Jaroslav Vlk vede ve Vítkovicích přípravku

"Jsem zpátky ve Vítkovicích druhým rokem. Předtím jsem deset let trénoval v Porubě," řekl bývalý výtečný křídelník, který v březnu oslaví 56. narozeniny.

Vítkovice si za týden budou připomínat zisk mistrovského titulu z roku 1981. Těšíte se?
Samozřejmě se na tu akci moc těším, chystám se na to.

Vídáte se se spoluhráči z mistrovského týmu?
V denním kontaktu jsem s těmi, co tu taky trénují nebo pracují v klubu, tedy s Kuřidýmem, Holaněm, Svozilem, Černíkem. Denně vidím i Boba Kacíře, s Jardou Lyčkou jsem se potkával na porubském zimáku. S Vláďou Stránským se občas potkáme v Beskydech, kde žije. A když jsem trénoval v Porubě muže a juniory, vídal jsem třeba při zápasech v Jihlavě Karla Dvořáka.

Teď se asi potkáte i s bývalými spoluhráči, které jste dlouho neviděl, že?
Je fakt, že třeba takového Říhu jsem neviděl opravdu dlouho ani například Jardu Šindela. Takového Pavla Stankoviče potkám jednou za dva roky. Třeba v minulé sezoně se ukázal na stadionu na playoff.

Vzpomínáte společně na ty časy, kdy jste ovládli ligu?
Já na to vzpomínám rád. Když je dobrá nálada, tak občas vyprávím. A když sedíme spolu, například na narozeninách, a sejdou se kluci jako Holaň nebo Černík, tak vždycky vzpomínáme. A taky je na co.

Máte kromě medaile nějakou památku? Například dres nebo třeba hokejku z témistrovské sezony?
Mám ten červený dres. Svůj původnímám doma. No a kromě medaile mi zůstala taky přilba a zarámované tablo s mistrovskou fotkou.

Jaroslav Vlk patřil k ofenzivním tahounům Vítkovic

Vy jste ale prožil s Vítkovicemi i pád do nižší soutěže a následný postup zpátky. Jaké to bylo?
No, když jsme spadli, pamatuju si, že nás odsoudila remíza 7:7 v Litvínově, kde jsme dostali gól v poslední minutě. Ale na to nerad vzpomínám. Mnohem lépe se vzpomíná na to, jak se postoupilo. Znáte to – nemilé věci člověk raději zapomene a v paměti si uchová to příjemné.

Chodíte se teď koukat na Vítkovice?
Na ligu se teď většinou dostanu až na konci sezony, když se hraje play-off. V základní části máme přes týden ve stejnou dobu tréninky a v neděli trávím dopoledne s dětmi na dvojzápasech. Když se vrátím domů do Hatě, častěji už zůstanu doma, než abych zase cestoval třicet kilometrů do Ostravy.

Vítkovice nyní mají dvě varianty dresů – bílou a modrou. Nechybí vám červená verze, ve které jste získali titul?
Teď už je to o něčem jiném. Tenkrát jsme měli jednoho sponzora a dresy byly čisté. Dnes tam musí být sponzoři. Ale je pravda, že když byl nedávno v televizi ten hokej, který hráli na otevřeném kluzišti v retrodresech, tak si člověk zavzpomínal.

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Ze statistik

Milan Gulaš

Nejvíce bodů

Milan Gulaš

Nejvíce gólů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 46 28 3 4 11 154:106 94
2. HC Škoda Plzeň 46 23 7 6 10 167:104 89
3. HK Mountfield Hradec Králové 46 24 6 4 12 134:107 88
4. HC Oceláři Třinec 46 25 3 3 15 136:104 84
5. HC Vítkovice Ridera 46 22 3 3 18 125:116 75
6. HC Kometa Brno 46 19 6 5 16 128:121 74
7. BK Mladá Boleslav 46 22 2 1 21 113:108 71
8. HC Sparta Praha 46 18 6 2 20 120:118 68
9. HC Olomouc 45 19 2 7 17 110:125 68
10. PSG Berani Zlín 46 18 3 5 20 128:133 65

Nejčtenější

Nejtěžší mise JJ. Obstál v Americe i na Sibiři. Vrátí Kladno do ligy?

Jaromír Jágr se chystá s kladenskými hokejisty na zápas s Havířovem.

Nejspíš zachránil Penguins před stěhováním z Pittsburghu. Newyorským Rangers vrátil Jaromír Jágr...

Kritický Hadamczik: Juniorskou ligu hraje každý, kdo má ruce a nohy

Zadumaný kouč hokejové reprezentace do 18 let Alois Hadamczik na kempu v...

Je trenérem reprezentační osmnáctky, ale že by Alois Hadamczik zářil štěstím, že se teď v extralize...

Pád druholigového hokeje v Moravských Budějovicích. Využije licenci Znojmo?

Letos se ještě fanoušci moravskobudějovických hokejistů mohou těšit na...

Třetí nejvyšší hokejová soutěž v Česku se letos hraje v Moravských Budějovicích naposledy. Žihadla...

Hero-nek! Český talent v zámoří válí, chválí ho i kouč Detroitu

Filip Hronek z Detroitu po vstřelené brance v utkání s Washingtonem.

Je to dobrá zpráva především pro trenéra hokejové reprezentace Miloše Říhu, který bude na...

Dochytá sezonu útočník? Zoufalému Slovanu hrozí v závěru KHL ostuda

Jakub Štěpánek v brance Slovanu Bratislava právě inkasoval.

VIDEO Už tak zpackaná sezona může mít bizarní konec. Hokejisté Slovanu Bratislava mohou před posledními...

Další z rubriky

Příznivci Sparty se bouří, play off v ohrožení. Kouč Krupp však nepanikaří

Trenér Sparty Uwe Krupp se rozčiluje v utkání s Plzní.

Extraligové play off sice začíná až 11. března, jenže pro několik hokejových týmů už boj o přežití...

Hokejisté Zlína hostí Spartu. Hrají beton, říká trenér Hamrlík

Gólman Sparty Matěj Machovský vyráží střelu zlínského Pavla Kubiše.

Z Plzně se vrátili ve dvě hodiny nad ránem a s náloží devíti branek. Na dopoledním tréninku však už...

Máme dvě tváře. A je to pro mě záhada, nechápe litvínovský kouč

Trenér Milan Razým diriguje hokejisty Slavie.

Extraligový hokejový Litvínov hazarduje s účastí v bojích o titul. Stojí za tím kolísavé výkony....

Najdete na iDNES.cz