Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. října 2021 Sabina

Hokejisté Vítkovic oslaví v pátek 30 let od zisku mistrovského titulu

  11:44
Letos je to 30 let, co hokejové Vítkovice získaly poslední titul. Připomenou si to při pátečním utkání s Kometou Brno, v němž hráči nastoupí v replikách dresů z roku 1981.

DLOUHÉ ČEKÁNÍ. Vítkovice se letos drží nahoře. Dočkají se po dlouhé době úspěchu? | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

"Titul klub tehdy získal v polovině března. To už se ale letos bude hrát play-off – a do toho jsme nechtěli oslavami zasahovat," řekl vítkovický mluvčí Zdeněk Janiurek.

Jak bude klub slavit? Poprvé v historii vyjedou vítkovičtí hokejisté k utkání v retrodresech – tedy v replikách dresů, ve kterých jejich předchůdci získali před třiceti lety titul.

"Z firmy, kde jsme si je nechali dělat, nám je přivezou v pondělí. Jsou z odlišného materiálu než současné dresy. Jsou silnější, nejsou děrované," popisoval Janiurek. Až pak si budou moci dresy v netradiční červené barvě vyzkoušet také hráči aktuálního kádru, kteří jsou zvyklí na bílou a modrou verzi.

Ovšem připomenutí třicet let starého titulu nebude jen o dresech. Fanoušci, kteří se na zápas s Kometou vypraví, budou moci zatleskat většině členů mistrovského kádru. Ty totiž klub na utkání pozval – a o přestávce mezi třetinami přeberou prozatím poslední vítkovičtí mistři pamětní plaketu.

Pro speciální připomínku vytvořil klub nové logo

Speciální logo Vítkovic znázorňující 30 let od zisku titulu

Tak jako se vyvíjejí a mění klubové dresy, upravují se do moderní podoby také klubová loga. A protože hokejové Vítkovice si nyní připomínají zisk prozatím posledního mistrovského titulu, který dobyly přesně před třiceti lety, připravily pro vzpomínkovou akci speciální logo. Oproti tomu současnému je jeho dominantou tradiční rytíř Vítek a doplňují ho i letopočty, které vyjadřují 30 let od titulu.

Sestava z roku 1981
Brankáři
Jaromír Šindel, Luděk Brož
Obrana
Bohumil Kacíř, Jaroslav Lyčka, Milan Figala, Karel Dvořák, Milan Mokroš, Pavel Stankovič, Ivan Horák, Milan Šumichrast, Vladimír Kadlec
Útok
Miroslav Fryčer, Ladislav Svozil, Jaroslav Vlk, František Černík, Zbyněk Neuvirth, Miloš Říha, Radoslav Kuřidým, Miloš Holaň starší, Miloš Krayzel, Vladimír Stránský, Pavel Prorok, Miroslav Venkrbec, Ľubomír Zábojník, Lumír Kotala

"Budou se tak moci znovu ukázat fanouškům. Klub jim tak chce poděkovat za to, co pro něj udělali," poznamenal Zdeněk Janiurek.

A bývalí vítkovičtí hokejisté si kromě poděkování a plakety odnesou na památku i repliku červeného dresu se svým jménem. Mnozí z nich se na tuto akci těší. "Hodně jich říkalo, že přijedou," potvrdil vítkovický mluvčí. "Zatím se omluvil pouze Milan Mokroš."

Vítkovičtí fanoušci se tak mohou těšit třeba na nejproduktivnějšího hráče mistrovské sezony Miroslava Fryčera, který nyní trénuje v Itálii, nebo třeba na Miloše Říhu, který v současnosti vede v ruské KHL celek Atlant Mytišči. "Říkal, že chce přijet," uvedl Janiurek.

Chybět by neměl ani tehdejší vítkovický gólman Jaromír Šindel, samozřejmostí je účast bývalých hráčů, kteří v klubu stále pracují. Patří k nim klubový prezident František Černík, sportovní manažer Ladislav Svozil či trenéři Radoslav Kuřidým, Jaroslav Vlk a Miloš Holaň starší.

Klíčové body tým získal právě v červených dresech

Retro dres hokejových Vítkovic z roku 1981

Psal se 15. březen 1981 a hokejové Vítkovice nastoupily k poslednímu utkání sezony v tehdejším Gottwaldově. V červených dresech, které byly určeny pro zápasy na hřištích soupeřů, ostravský celek zvítězil 4:2 – a tím si vybojoval titul mistrů republiky.

Ale vítkovičtí hokejisté oblékli tyto červené dresy i v domácím prostředí a přinesly jim štěstí. Šest kol před koncem soutěže totiž hostili České Budějovice, s nimiž v předchozích třech duelech prohráli. A před vlastním publikem je v netradiční variantě dresů přehráli 7:3. Bodově se tak na svého soka dotáhli a ve finiši brali díky výhře v Gottwaldově titul.

"Ten svůj původní červený dres, ve kterém jsme vyhráli titul, mám pořád doma," řekl člen vítkovického mistrovského kádru Jaroslav Vlk. Teď se všichni vítkovičtí mistři dočkají červených dresů znovu. Klub všechny pamětníky titulu obdaruje replikou červeného dresu s jejich jmenovkou.

"Určitě tu bude také Bohumil Kacíř, účast potvrdili rovněž Jaroslav Lyčka, Miloš Krayzel a Vladimír Stránský," vypočítával Janiurek. "U Zbyňka Neuvirtha záleží na zdravotním stavu a možnosti vycházek při nemocenské."

A na led by měl své tehdejší svěřence doprovodit i bývalý vítkovický trenér Jan Soukup. Vstupenky na utkání s Kometou Brno, které začne v pátek 4. února v 17.30 hodin, jsou již v prodeji v ostravské ČEZ Aréně. Stojí 100 korun.

K mání budou i speciální upomínkové tiskoviny a plakáty, tradiční zápasový bulletin Rytíř Vítek nabídne zvláštní číslo, ve kterém se ohlédne za mistrovskou sezonou 1980/1981.

Vlk má svůj původní dres doma, zůstala mu také přilba

V mistrovské sezoně 1980/1981 patřil Jaroslav Vlk k nejproduktivnějším hráčům Vítkovic. Ve 38 odehraných zápasech nasbíral 52 kanadských bodů za 25 branek a 27 asistencí. Lepší byli jen Miroslav Fryčer a Ladislav Svozil. A služby Jaroslava Vlka využívají Vítkovice i nyní. Teď už sice nestřílí góly, ale učí základům hokeje malé naděje – trénuje přípravku a třetí i čtvrtou třídu.

Jaroslav Vlk vede ve Vítkovicích přípravku

"Jsem zpátky ve Vítkovicích druhým rokem. Předtím jsem deset let trénoval v Porubě," řekl bývalý výtečný křídelník, který v březnu oslaví 56. narozeniny.

Vítkovice si za týden budou připomínat zisk mistrovského titulu z roku 1981. Těšíte se?
Samozřejmě se na tu akci moc těším, chystám se na to.

Vídáte se se spoluhráči z mistrovského týmu?
V denním kontaktu jsem s těmi, co tu taky trénují nebo pracují v klubu, tedy s Kuřidýmem, Holaněm, Svozilem, Černíkem. Denně vidím i Boba Kacíře, s Jardou Lyčkou jsem se potkával na porubském zimáku. S Vláďou Stránským se občas potkáme v Beskydech, kde žije. A když jsem trénoval v Porubě muže a juniory, vídal jsem třeba při zápasech v Jihlavě Karla Dvořáka.

Teď se asi potkáte i s bývalými spoluhráči, které jste dlouho neviděl, že?
Je fakt, že třeba takového Říhu jsem neviděl opravdu dlouho ani například Jardu Šindela. Takového Pavla Stankoviče potkám jednou za dva roky. Třeba v minulé sezoně se ukázal na stadionu na playoff.

Vzpomínáte společně na ty časy, kdy jste ovládli ligu?
Já na to vzpomínám rád. Když je dobrá nálada, tak občas vyprávím. A když sedíme spolu, například na narozeninách, a sejdou se kluci jako Holaň nebo Černík, tak vždycky vzpomínáme. A taky je na co.

Máte kromě medaile nějakou památku? Například dres nebo třeba hokejku z témistrovské sezony?
Mám ten červený dres. Svůj původnímám doma. No a kromě medaile mi zůstala taky přilba a zarámované tablo s mistrovskou fotkou.

Jaroslav Vlk patřil k ofenzivním tahounům Vítkovic

Vy jste ale prožil s Vítkovicemi i pád do nižší soutěže a následný postup zpátky. Jaké to bylo?
No, když jsme spadli, pamatuju si, že nás odsoudila remíza 7:7 v Litvínově, kde jsme dostali gól v poslední minutě. Ale na to nerad vzpomínám. Mnohem lépe se vzpomíná na to, jak se postoupilo. Znáte to – nemilé věci člověk raději zapomene a v paměti si uchová to příjemné.

Chodíte se teď koukat na Vítkovice?
Na ligu se teď většinou dostanu až na konci sezony, když se hraje play-off. V základní části máme přes týden ve stejnou dobu tréninky a v neděli trávím dopoledne s dětmi na dvojzápasech. Když se vrátím domů do Hatě, častěji už zůstanu doma, než abych zase cestoval třicet kilometrů do Ostravy.

Vítkovice nyní mají dvě varianty dresů – bílou a modrou. Nechybí vám červená verze, ve které jste získali titul?
Teď už je to o něčem jiném. Tenkrát jsme měli jednoho sponzora a dresy byly čisté. Dnes tam musí být sponzoři. Ale je pravda, že když byl nedávno v televizi ten hokej, který hráli na otevřeném kluzišti v retrodresech, tak si člověk zavzpomínal.

Hokejová extraliga 2021-22

Extraliga má rekordních patnáct účastníků. Titul obhajuje Třinec, nováčkem je Kladno. Základní část se hraje od 8. září do 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

David Krejčí, Andrej Nestrašil, Michal Řepík, Dominik Hrachovina, Roman Horák, Jaromír Jágr, Alexandre Mallet, Tomáš Plekanec

Bodování

21

Erik Thorell

Sparta

18

Filip Chlapík

Sparta

17

Martin Růžička

Třinec

Góly

11

Robert Říčka

Pardubice

9

Filip Chlapík

Sparta

8

Erik Hrňa

Třinec

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 14 8 2 3 1 50:29 31
2. Pardubice 15 8 3 1 3 50:34 31
3. Hr. Králové 14 8 2 0 4 40:27 28
4. Ml. Boleslav 15 8 1 1 5 40:28 27
5. Sparta 15 6 3 3 3 55:46 27
6. Plzeň 14 7 1 2 4 47:41 25
7. Olomouc 13 6 3 0 4 30:24 24
8. Č. Budějovice 14 7 0 2 5 43:44 23
9. Kometa 15 4 4 1 6 43:47 21
10. K. Vary 15 6 0 2 7 46:45 20
11. Litvínov 14 4 1 2 7 41:45 16
12. Liberec 14 4 0 4 6 26:39 16
13. Vítkovice 12 3 2 0 7 20:35 13
14. Kladno 14 1 3 2 8 37:56 11
15. Zlín 14 0 1 3 10 24:52 5
  • Nejčtenější

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Kladno obratem na Spartě končí sérii proher. Třinec si pohrál s Boleslaví

Lídrem extraligy zůstávají i po 15. kole hokejisté Pardubic. Rozhodly o tom porážky dvou hlavních pronásledovatelů...

Jágr bodoval, ale Kladno nezvládlo přestřelku s Kometou. Derby pro Vary

Hokejová extraliga pokračovala dvěma předehrávkami čtrnáctého kola. První západočeské derby sezony vyznělo lépe pro...

Nový lídr z Pardubic zvládl nájezdové drama. Zlín opět prohrál, Hradec otáčel

V pátečním programu 14. kola hokejové extraligy se nezvykle hrály jen čtyři duely. Hit kola mezi Třincem a Pardubicemi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZVOLNĚNÍ: Hledá se odpadlík. Jágr brání Rytíře, ve Zlíně vládne paskvil

Věděli, že to bude fuška. Ale nejspíš nečekali, že až takhle náročná. Na dně extraligy od rozjezdu sezony zůstává Zlín...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Jsme dole, padla na nás deka, přiznává liberecký kapitán Jelínek

Zlepšit bídnou koncovku, zvednout pošramocené sebevědomí a posunout se z dvanáctého místa výš. S takovým cílem se...

Bulířův vzestup, v pěti zápasech bral v dresu Plzně sedm bodů

Když po rychlé otočce poslal puk nechytatelně mimo dosah lapačky sparťanského brankáře Neužila, v opojném rachotu...

Pardubice vyzrály na Spartu po nájezdech, Třinec porazil Vítkovice

V předehrávce 18. kola hokejové extraligy porazily Pardubice pražskou Spartu 2:1 po nájezdech. Třinec vyhrál v dohrávce...

Ztráta pro Kometu. Bek Holland dostal dodatečnou stopku na tři zápasy

Hokejová Kometa se bude muset obejít bez jednoho ze svých obránců. Rhett Holland obdržel za zákrok na olomouckého Jana...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...